Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda ve Para Yardımı)
A+
A-

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Karadeniz’in güzide illerinden biri olan Artvin, doğasıyla kendine hayran bırakmakla kalmamakta, yardıma muhtaç vatandaşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olan Artvin Belediyesi sosyal yardımları ile de dikkat çekmektedir. Sizler için Artvin Belediyesi yardım başvurusu hakkında bilinmesi gerekenleri detaylandırıyor, sizin kendi yardım taleplerinizi iletmenizi kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

Artvin Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Belediye tarafından önceden belirlenen bütçe dahilinde her sene yüzlerce yoksul ve yardıma muhtaç ailenin temel gereksinimleri karşılanmakta, Artvin Belediyesi sosyal yardım başvurusu sürecine dahil olanlara nakit veya temel ihtiyaç ürünü şeklinde farklı yardımlar ulaştırılmaktadır. Yardımlar bu doğrultuda ayni ve nakdi olarak genel anlamda kategorize edilirken ek olarak bazı yardıma ihtiyacı olan kişileri üretken kılmak adına iş aranması, kendileri üretim yapabilecek araç ve gereçlerin sağlanması gibi iş hayatına kazandırmaya yönelik destekler de bulunmaktadır.

Artvin Belediyesi yardım başvurusu neticesine bağlı olarak yapılan yardımlar tek seferlik veya aralıklı şekilde düzenli olabilmekte, yapılacak yardımın kime, nasıl ve ne miktarda verilecek olduğu Yardım Komisyonu tarafından belirlenmektedir.

Artvin Belediye yardım başvurusu yapanlar için uygun görülebilen diğer yardım uygulamaları ise şu şekildedir:

 • Deprem, sel baskını, yangın gibi doğal afet durumlarında yapılan yardımlar,
 • Yakını vefat eden ihtiyaç sahiplerinin defin işlemleri için yardımlar,
 • Planlanan yardımlar haricinde ortaya çıkan ve muhtaçlık durumunda değerlendirilerek Belediye Meclisi kararına bağlanan yardımlar,
 • Engellilere yapılacak ayni veya nakdi yardımlar,
 • Yeni evlenecek çiftler için temel ihtiyaç malzemeleri veya düğün organize etme desteğinin sağlanması,
 • Başarılı olup ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken öğrencilere veya yaşlılar, engelliler gibi farklı bireylere ücretsiz gezi ve tatil imkanları,
 • Sıfır veya ikinci el giysi bağışları,
 • Devamlı veya tek seferlik kuru gıda kolileri dağıtılması,
 • Muhtaç durumda olan evsizler veya evi yıkılma sürecinde olanlar için nakdi yardımlar,
 • Belediye Encümenince belirlenen miktarda olmak üzere sürekli yatırılan muhtaç aylığı yardımı,
 • İhtiyaç sahibi öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı,
 • Artvin genelinde her branşta birinci, ikinci veya üçüncü olan öğrencilere nakit eğitim yardımları,
 • Muhtaç durumda olanlar için protez gibi medikal ürünlerin, evde bakım ve tedavi hizmetlerinin ya da ilaçlarının ulaştırılması, evlerindeki tamirat işleri için hizmet sağlanması,
 • Yakacak odun veya kömür desteği ile sıcak yemek dağıtımı

Bahsedildiği üzere Artvin Belediyesi yardım başvurusu yapanlar incelemeye alınmakta ve bu yardımlardan hangisinden yararlanılacağına Yardım Komisyonu’nca karar verilmektedir.

Artvin Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ayni ve nakdi yardım programlarına dahil edilme konusunda yaşlı, engelli, kimsesiz, düşkün vatandaşlara ve çocuklara öncelik tanınmakta, dilekçede beyan edilen bilgi ve belgeler gizlice araştırıldığı için kişinin bu gruplardan herhangi birine dahil olması konusunda doğrulukla beyanda bulunması gerekmektedir. Yadıma muhtaç olup yaşam giderlerini karşılamakta, sağlık ve eğitim gibi temel haklara erişim sağlamakta zorluk çeken vatandaşların tamamı ilgili birimlere kendi özelinde uygun görülen Artvin Belediyesi yardım türünü almak üzere başvurabilmekte, yardımın türüne, aciliyetine, kişinin düşkünlük seviyesine göre karar verilebilmektedir.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların kendi kategorilerinde Artvin Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak için bağlı olduğu mahallenin muhtarlığına giderek muhtaçlık belgesi alması ve ıslak imzalı dilekçesiyle birlikte Belediye Başkanlığı’na şahsen ulaşması gerekmektedir. Bu belgeler inceleme sonrası Başkanlık personeli tarafından Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ ne havale edilmekte, burada ise Artvin Belediyesi Sosyal Yardım Yönetmeliği doğrultusunda incelemeye alacak olan komisyona iletilmektedir.

Gizlilik prensibi kapsamında değerlendirmeye alınan müracaatlar, istenilen yardıma ilişkin ispat niteliğinde belgelerin talep edilmesini sağlayabilmektedir. Kişilerin kendisi adına başvuru yapması mümkün olduğu gibi muhtarların, öğretmenlerin, akrabaların da çevrelerinde yer alan yardıma muhtaç kimseler için bilgilendirme yapması mümkün olabilmektedir.

Komisyon yetkililerinin yaptığı inceleme neticesinde muhtaç olduğu belirtilen kişilerin aldığı diğer yardımları, güncel kişisel ve ailevi bilgilerini, sosyal ve ekonomik düzeyini, ikamet edilen adresin durumunu, hangi hizmetten faydalanması gerektiğini belirlemesi mümkün olmakta, netice olarak ilgili hususlar çerçevesinde süresi ve miktarı belirlenen yardımlar ulaştırılmaktadır.

Artvin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Vatandaşların kendi yardım talebiyle ilişkili belgelere ek olarak standart şekilde doldurmuş olması gereken Artvin Belediyesi yardım başvuru formu içerisinde iş durumuna, gelirine, barınma koşullarına, eşya varlığına, hane içindeki kişilerin sayısına ve bilgilerine, medeni durumuna, sağlık durumuna ilişkin pek çok soru bulunmaktadır. Formun başvuru yapılan ilgili makamın personeli tarafından verilmesi mümkündür. Yaşlılık, engellilik gibi nedenlerle formu doldurma yetisi olmayanlar adına muhtarlığın formu doldurarak iletmesi de mümkün olabilmektedir.

Komisyon formda yer alan bilgiler doğrultusunda puanlama sisteminden faydalanmakta,

 • 0 – 25 Puan arası yardım uygun değil,
 • 25-50 Puan arası 400,00 TL nakdi veya ayni yardım,
 • 50-80 Puan arası 600,00 TL nakdi veya ayni yardım,
 • 80-100 Puan arası 800,00 TL nakdi veya ayni yardım,
 • 100 ve üstü puan arası 1.000,00 TL nakdi veya ayni yardım

yapılabilmektedir.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Başvuru sürecini sorgulamak ve yardım alıp alamayacağını veya ne kadar yardım almaya uygun görüldüğünü öğrenmek isteyenler yetkilileri kurum binasında ziyaret ederek veya telefon numarası üzerinden ulaşarak hem Artvin Belediyesi yardım başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmekte hem de sisteme ilişkin merak ettikleri sorularını yöneltebilmektedirler. Yetkililer kararın olumlu ve kesin olması halinde başvuru sahiplerinde formda belirtilmiş olan telefon numarası veya mail adresi aracılığıyla bilgi vermektedirler.

Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Bilgi, başvuru ve sorgulama işlemleri için yetkililere ulaşmak isteyen vatandaşların 4447008 numaralı telefon hattını araması veya WhatsApp üzerinden 05412123711 numaralı telefona mesaj göndermesi mümkündür.

Artvin Belediyesi Gıda Yardımı

Muhtaç vatandaşların sağlıklı beslenme şartlarına sahip olmasında önemli bir role sahip olan gıda yardımları, Artvin Belediye sosyal yardım başvurusu neticesi olumlu olan vatandaşlara kuru ve temel gıdaların koli içerisinde düzenli aralıklarla veya tek seferlik olarak ulaştırılmasıyla yapılmaktadır. Ek olarak gıdayla birlikte ayni yardım kapsamında olan farklı mal, madde malzemeler de Sosyal Yardımlaşma Merkezi yardım envanterlerine dönüştürülerek dağıtılmaktadır.

Artvin Belediyesi Gıda ve erzak yardımı kolisi Ramazan ayında ve Kurban Bayramında dağıtılmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere verilen Ramazan kolisi ve erzak yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılanmaktadır.

Artvin Belediyesi gıda kolisi yardımı başvurusu için e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama linkine tıklayıp e-devlet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Artvin Belediyesi Maddi Yardım

Başvurusu onaylananlar, Yardım Komisyonu kararıyla belirlenen miktarda nakit yerine geçebilen alışverişi çeki veya kartı alabilmekte, bu yardımlar Komisyon kararına bağlı olarak kupun veya kart formunda aylık şekilde sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bu şekilde vatandaşlar dilediği market ürünlerini kendi isteği doğrultusunda temin edebilmekte ve alınan yardımın gizli kalması daha kolay olmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Artvin Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021 hakkında bilgi vermeye çalıştım. Artvin Belediyesi gıda yardımı ve Artvin Belediyesi maddi yardım hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.