Engelli

Ayakta Çalışamaz Raporu Kimlere Verilir?

Ayakta Çalışamaz Raporu Kimlere Verilir? Hastalıklar ya da kazalar sonucunda ayakta meydana gelen problemler aynı zamanda bireyin çalışmasına engel bir durum haline gelebilir. Bu gibi durumlarda eğer birey gerçekten ayakta durmakta ve çalışmakta zorlanıyorsa hastaya uzan kişiler tarafından ayakta çalışamaz raporu verilebilir.

Bizlerde bu yazımızda ayakta çalışamaz raporu kimlere verilir? Hangi hastalıklara çalışamaz raporu verilir? gibi soruların cevaplarını sizler için yazımızın devamında derledik.

Ayakta Çalışamaz Raporu Nedir?

Ayakta çalışamaz raporu, adından da anlaşılabileceği gibi bireyin ayak sağlık sorunları nedeniyle ayakta çalışmasının uygun olmadığını gösteren bir rapordur. Söz konusu rapor, uzman kişiler tarafından bireyin sağlık durumu doğrultusunda verilebilmektedir.

Ayakta Çalışamaz Raporu Kimlere Verilir?

Ayakta çalışamaz raporu; bel bacak, diz ağrısı gibi şikayetleri olan kişilerin yanı sıra aynı zamanda cerrahi işlem geçiren, hamile olan, kronik hastalıkları olan ya da ciddi düzeyde yaralanmaları olan kişilere verilen ve resmi belge yerine geçen bir rapordur.

Ayakta çalışamaz raporu aynı zamanda bireyin ayakta duramayacağını, ayakta durarak çalıştığında bireyin çok daha büyük sağlık sorunlarının baş göstereceğini ifade eden bir sağlık raporudur. Bu sebeple de rapor verilecek olan hastaya detaylı tetkik ve tahliller yapılır.

 Ayakta Çalışamaz Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Ayakta çalışamaz raporu, öncelikle ayaklarında ciddi bir yaralanma olan ve ayakta durduğunda sağlık sorunlarının daha da ileri seviyeye çıkacağı uzman tarafından belirtilen kişilere verilir. Ayrıca diz, bel,, bacak, kalça ağrısı olanlara, sakatlananlara, cerrahi işlem geçirenlere, kronik rahatsızlıkları olanlara ya da çok fazla ayakta durmaması gereken hamile kadınlara verilir.

Ayakta Çalışamaz Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Devlet Hastanesinden Çalışamaz Raporu Nasıl Alınır? Ayakta çalışamaz raporu almak istiyorsanız öncelikle tam teşekkülü bir devlet hastanesine başvuru yapmanız gereklidir. Gittiğiniz devlet hastanesinde ayakta çalışmanızı engelleyen sağlık sorununuzun uzman doktoruna randevu almalı ve detaylı muayene olmalısınız.

Detaylı muayene sırasında mutlaka içinde bulunduğunuz durumu ve zorlukları doktorunuza anlatmalısınız. Doktorunuz detaylı muayene yapıp sağlık öykünüzü dinledikten sonra gerekli görürse ayakta çalışamaz raporunu verir. Ayrıca eğer uzman doktor gerekli görürse rapor vermeden önce sizi sağlık kuruluna da yönlendirme hakkına sahiptir.

Ayakta Çalışamaz Raporu Ne İşe Yarar?

Ayakta çalışamaz raporu, anlaşılabileceği gibi gün içerisinde sürekli ayakta çalışmak durumunda kalan kişilerin iş yerlerinde yetkililere ibraz etmesi gereken bir durum bildirir raporudur. Ayakta çalışamaz raporu alan kişi, bu durum bildirir raporu iş yerine ibraz ettiği takdirde sağlık durumunu ispat etmiş olacağından aşırı ayakta durma yükümlülüğünü de üzerinden atmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu