SPONSORLU REKLAM
Güncel Konular

Başvuru Yapan Herkesin Hesabına Ödeme Yapılacak. Hemen Sizde Paranızı Alın

Her geçen gün artan maddi zorluklar yüzünden geçinmede zorluk yaşayan vatandaşlara barınma, gıda yardımı, erzak yardımı ve para yardımın yanında doğalgaz yardımı yapmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son açıklamada 4 milyon haneye doğalgaz desteği sağlanacaktır.

Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımların ödemeleri PTT ve Bankalar aracılığı ile ödemektedir. Herkesin başvuruda bulunabileceği doğalgaz desteği yardımı bu yardımlardan biridir. Yılda 2 defa olmak üzere 450 TL ile 1150 TL arasında verilen doğal gaz desteği başvurusu hakkında merak edilen detaylar yazımızda.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Yakacak Yardımı

Kış aylarından artan yakacak ve elektrik masrafı bir çok ailenin faturasını ödeme zorluk çekmesine neden olmuştur. Özellikle ısınma giderlerin ciddi oranda artması üzerinde devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara hem yakacak hem de elektrik faturasını ödemek için destek sağlanacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Yaptığı Açıklamada;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda 2,5 milyar lira yardım vereceklerini açıkladı.

Bakan Yanık, “Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerimize bu dağıtımı gerçekleştireceğiz.” dedi.

Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık

“Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar lira destek vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan elektrik tüketim desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize halihazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak.”

Yakacak ve elektrik faturası desteği başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

doğalgaz desteği yardımı

450 TL – 1150 Arasında Doğal Gaz Desteği Sağlanacak

Faturalarını ödemede zorluk çeken kişilere destek olmak için verilen yakacak yardımı kapsamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan verilen yetkili genişletilerek toplamda 4 milyon hane için yapılmaya başladı. Ayrıca kronik hastalar ve yaşam destek cihazına bağlı olanlara verilen bu yardıma %5 ile yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılamada;

“Daha önce sözünü verdiğimiz doğal gaz tüketim desteğiyle ilgili hazırlıklar da tamamlandı.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile 1.150 lira arasında değişen miktarlarda destek sağlayacağız.”

elektrik faturası tüketim desteği

Elektrik Faturası Tüketim Desteği Yardımı

3 yıldır düzenli olarak yapılan elektrik yardımı kapsamı genişletilerek 2 milyon haneye yapılan bu yardımı bu seneden itibaren en az 4 milyon ailelere yapılma başlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan

“Elektrik desteğinde hâlen 2,1 milyon hane olan kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz.

Ayrıca sosyal güvenlik şemsiyemizin hem kapsama alanını hem etkisini genişletecek 15 milyar liralık yeni bir sosyal destek paketiyle ilgili hazırlıklara da başlanması talimatını verdik”.

3294 ve 2022 sayılı Kanun ile düzenlenen elektrik faturası desteği ihtiyaç sahibi 01.01.2022 tarihinden itibaren

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (103–TL),
3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (137,33-TL),
4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (171,67-TL),
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (206-TL) karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

Hem yakacak yardımı hem de elektrik faturası yardımı desteğine size en yakın Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakfına giderek yapabileceğiniz gibi devlet üzerinden başvuruda bulunmanız yeterlidir.

3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler bu yardımlardan otomatik olarak yararlanacaklardır. İlk defa başvuruda bulunacak kişilerin mutlaka TC Kimlik Kartı ve Elektrik Faturası ile beraber başvuruda bulunması gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu