Güncel Konular

Devlet Kesenin Ağzını Açtı Başvuran Dar Gelirli Ailelere Para Yardımı

Türkiye Aile Destek Programı Yardımı, Çocuk Destek Bileşeni Yardımı, Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu, Doğalgaz Tüketim Desteği, Prefabrik Ev Yapımı Yardımı, Şartlı Doğum Yardım, Çoklu Doğum Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Öksüz Yetim Yardımları, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım ödemeleri kimlere yapılacak.

Her geçen gün artan maddi zorluklar yüzünden geçinmede zorluk yaşayan vatandaşlara barınma, gıda yardımı, erzak yardımı ve para yardımın yanında doğalgaz yardımı yapmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son açıklamada 4 milyon haneye doğalgaz desteği sağlanacaktır.

Devlet tarafından yapılan bu sosyal yardımların ödemeleri PTT ve Bankalar aracılığı ile ödemektedir. Herkesin başvuruda bulunabileceği doğalgaz desteği yardımı bu yardımlardan biridir. Yılda 2 defa olmak üzere 900 TL ile 2500 TL arasında verilen doğal gaz desteği başvurusu hakkında merak edilen detaylar yazımızda.

Devlet Tarafında Yapılan Sosyal Yardım Ödemeleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlara e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderek yapabilirsiniz.

Devlet tarafından verilen sosyal yardımlar ise;

  • Türkiye Aile Destek Programı Yardımı
  • Çocuk Destek Bileşeni Yardımı
  • Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu
  • Doğalgaz Tüketim Desteği
  • Prefabrik Ev Yapımı Yardımı
  • Şartlı Doğum Yardım
  • Çoklu Doğum Yardımı
  • Şartlı Sağlık Yardımı
  • Öksüz Yetim Yardımları
  • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardım

Türkiye Aile Destek Programından faydalanmak isteyen vatandaşların, e-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu

Bakan Yanık, sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin ilave destek sağlayacaklarını kaydederek, “Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” dedi.

Hemen başvuruda bulunmak için Çocuk Destek Bileşeni Başvuru yazımızı okuyabilirsiniz.

Türkiye Aile Destek Programı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı’nın kapsamını genişlettiklerini belirterek, “Türkiye Aile Destek Programıyla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450 TL – 600 TL olan destek tutarımızı 850 TL – 1.250 TL’ye yükseltiyoruz” dedi.

Aile destek paketi başvurusu için Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Vatandaşlık Maaşı Yardımı

Maddi zorluk içerisisnde olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler everilmesi planlanan Vatandaşlık maaşı sigortasız çalışan ve geliri olamayan kişilere verilecek para yardımıdır. Hane halkı geliri asgari ücrettten düşük olan ve sigortası olmayan kişilere verilecek Vatandaşlık maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkililer evleri gezerek tesbit yaotıktan sonra uygun görülen ailelere aylık düzenli olarak para yardımı verilecektir.

Vatandaşlık maaşı hakkında detaylı bilgi için Vatandaşlık Maaşı Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz.

SED Yardımı

Yoksuk dar gelirli ailelere temel ihtiyaçlarını karşılamak için SED yardımı özellikli çovuklu ailere verilen maddi yardımlardan biridir. SED yardımınındaki amaç muhtaç çocuk ve gençlerin aileleri ile daha iyi şartlarda yaşaması amaçlanmaktadır. Sed yardımı başvurusu bizzat kimlik ile beraber Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır.

2023 SED Yardımı miktarı ise;

EĞİTİM GURUPLARIOranlar %2023 Ocak – Temmuz Ekonomik Destek Tutarı
OKUL ÖNCESİ ÇOCUK502.060,00
İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK753.090,00
ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK803.296,00
ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN502.060,00
YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK903.708,00
KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER401.648,00
2828 Kanunun 32. Maddesi Evlenme Yardımı (Korunma Altında iken evlenen kız çocukları için )21.684,00
Geçici Ekonomik Destek Tutarı
1 Kat4.120,00
2 Kat8.240,00
3 Kat12.359,99

Prefabrik Ev Yapımı Yardımı

Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin TL’den 150 bin TL’ye, ev onarım yardımını 25 bin TL’den 75 bin TL’ye, betonarme ev yapımı yardımını 70 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkarıldı. Ev yapacak yada evini yenileyecek kişilere verilen Prefabrik ev yapımı başvuru e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Prefabrik ev yapımı hakkında detaylı bilgi için Prefabrik Ev Yapımı Başvuru Nasıl Yapılır? yazısını okuyabilirsiniz

İhtiyaç Sahibi Ailelere Yakacak Yardımı

Kış aylarından artan yakacak ve elektrik masrafı bir çok ailenin faturasını ödeme zorluk çekmesine neden olmuştur. Özellikle ısınma giderlerin ciddi oranda artması üzerinde devlet tarafından dar gelirli vatandaşlara hem yakacak hem de elektrik faturasını ödemek için destek sağlanacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Yaptığı Açıklamada;

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kış mevsimi boyunca ihtiyaç sahibi vatandaşların yakacak ve elektrik giderlerine destek olmak için toplamda 2,5 milyar lira yardım vereceklerini açıkladı.

Bakan Yanık, “Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla hızlı ve etkin bir şekilde ihtiyaç sahiplerimize bu dağıtımı gerçekleştireceğiz.” dedi.

Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık

“Önümüzdeki kış günlerinde yakacak ve elektrik yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2,5 milyar lira destek vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvurabilecek. Diğer yandan elektrik tüketim desteğini ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelerimize halihazırda veriyoruz. Herhangi bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacak.”

Yakacak ve elektrik faturası desteği başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

doğalgaz desteği yardımı

900 TL – 2500 Arasında Doğal Gaz Desteği Sağlanacak

Faturalarını ödemede zorluk çeken kişilere destek olmak için verilen yakacak yardımı kapsamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan verilen yetkili genişletilerek toplamda 4 milyon hane için yapılmaya başladı. Ayrıca kronik hastalar ve yaşam destek cihazına bağlı olanlara verilen bu yardıma %5 ile yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açılamada;

“Daha önce sözünü verdiğimiz doğal gaz tüketim desteğiyle ilgili hazırlıklar da tamamlandı.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 900 ile 2500 lira arasında değişen miktarlarda destek sağlayacağız.”

elektrik faturası tüketim desteği

Elektrik Faturası Tüketim Desteği Yardımı

3 yıldır düzenli olarak yapılan elektrik yardımı kapsamı genişletilerek 2 milyon haneye yapılan bu yardımı bu seneden itibaren en az 4 milyon ailelere yapılma başlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan

“Elektrik desteğinde hâlen 2,1 milyon hane olan kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz.

Ayrıca sosyal güvenlik şemsiyemizin hem kapsama alanını hem etkisini genişletecek 15 milyar liralık yeni bir sosyal destek paketiyle ilgili hazırlıklara da başlanması talimatını verdik”.

3294 ve 2023 sayılı Kanun ile düzenlenen elektrik faturası desteği ihtiyaç sahibi 01.01.2023 tarihinden itibaren

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (103–TL),
3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (137,33-TL),
4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (171,67-TL),
5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (206-TL) karşılığı tutarınca nakdi destek sağlanır.

Hem yakacak yardımı hem de elektrik faturası yardımı desteğine size en yakın Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakfına giderek yapabileceğiniz gibi devlet üzerinden başvuruda bulunmanız yeterlidir.

3294 ve 2023 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler bu yardımlardan otomatik olarak yararlanacaklardır. İlk defa başvuruda bulunacak kişilerin mutlaka TC Kimlik Kartı ve Elektrik Faturası ile beraber başvuruda bulunması gereklidir..

Şartlı Doğum Yardımı ve Çoklu Doğum Yardımı

Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 TL’lik tutarı 500 TL’ye, Çoklu Doğum Yardımını 215 TL’den 400 TL’ye, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 TL’den 100 TL’ye yükseltildi.

Şartlı doğum yardımı başvurusu için Şartlı Doğum Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Bakan Yanık, Öksüz Yetim Yardımında 300 TL olan destek tutarını 600 TL’ye, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakdi Yardımını da 500 TL’den 1.000 TL’ye çıkardıklarının bilgisini verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu