Sosyal Yardım Haberleri

Belediyelerden Dar Gelirli Vatandaşlara Sosyal Yardım Kartı Dağıtımı Başladı

Belediyeler sosyal yardımlarına dönemsel olarak devam ederek belediye sosyal kart dağıtımı çıkarmıştır. Belediye sosyal kart sayesinde anlaşmalı marketlerden ihtiyaç alışverişini sağlayarak aile içerisindeki refahı artırmaya çalışmaktadır.

Yapılan yardım parası ailedeki kişi sayısına göre değişerek tutar yatırılmaktadır. Ailelerin kolay başvuru yapabilmesi adına site oluşturularak bilgileri girmesi halinde ön değerlendirme başvurusu yapmaktadırlar. Ön değerlendirme başvurusunda ailenin gelir boyutu, çalışma durumu, çocuk sayısı gibi etkenler incelenerek yardım dağıtımı sağlanmaktadır.

Belediye Sosyal Kart Nedir?

Belediye Sosyal Kart, yardıma muhtaç vatandaşlara verilerek aylık gıda alışverişini sağlayabilirler. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar gıda alışverişi yapmakta zorlanmaktadır.

Belediye sosyal yardımlarından biri olan Belediye Sosyal Kart sayesinde anlaşmalı marketler üzerinden limitlerine göre harcama sağlayabilirler. Ayrıca bazı bakkallarda Sosyal Kart ödemesi sağlanmaktadır. Sosyal kart kabul eden bakkallar üzerinden de alışveriş sağlayabilirsiniz. Başvuru yöntemiyle alınan sosyal kart, muhtaçlık tespiti sağlanarak dağıtım sağlanmaktadır.

Belediye Sosyal Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye sosyal kart başvurusu internet üzerinden sağlanmaktadır. İBB sitesine https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden ulaşabilirsiniz. Başvuru formu içerisinde bilgileri doldurma sağlayarak yollayabilirsiniz. Sosyal destek başvurusu sonrasında ön değerlendirme altına alınırsınız. Ön değerlendirme onaylanırsa evinize Sosyal Hizmetlerden ekip gelerek durum incelemesi sağlanacaktır.

Sosyal Hizmetlerden inceleme sonrasında sizlerden ek belge istenebilmektedir. Sizden istenen belgeleri Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne teslim ederek başvuru süreci tamamen oluşturursunuz. Başvuru hizmeti tamamlandıktan sonra onaylanma işlemi sağlanarak evinize Belediye Sosyal Kart teslimatı sağlanacaktır.

Belediye Sosyal Yardım Kartı Başvurusu E-Devlet

Dar gelirli vatandaşlara verilen belediye soysal yardım kartı başvuruları e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 bu linke tıkayarak yapabilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Başvuru Formu

Belediye Sosyal Kart başvuru formu içerisinde online başvuru sitesinde bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler başvuru türü, COVID-19 geçirip geçirmediğiniz, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, Doğum tarihiniz, İsim ve Soyisim istenmektedir. Başvuru bilgilerini doldurduktan sonra onaylanma kutuları işaretleyerek “Kaydet ve Devam Et” tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yaptığınız başvuru sisteme ileterek değerlendirme aşamasına girecektir. Yapılan başvuru ön değerlendirmesi sağlanarak onaylanması halinde ikinci aşamaya geçecektir. İkinci aşamada ev ziyareti gerçekleşmesi sonrasında ek belgeler isteniyorsa Sosyal Hizmet Müdürlüğüne başvuru belgeleri teslim ederek süreci tamamlayabilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Sorgulama

Belediye sosyal kart sitesinden başvuru yaptıktan sonra yaklaşık olarak 15-30 gün içerisinde gerekli cevap oluşmaktadır. Başvuru sorgulama işlemleri https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama İBB sitesine giderek başvuru sorgulama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sorgulama sitesinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Doğum Tarihi, İsim ve Soyisim yazarak başvuru sorgulama işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru durumu halen inceleniyorsa onaylanmasını beklemelisiniz. Onaylanma aşamaları başvuru yoğunluğuna göre uzatılabilir.

Belediye Sosyal Kart Nasıl Alınır?

Belediye Sosyal Kart Sosyal Destek başvuru sitesinden onaylanması halinde telefondan veya arama yaparak sizlere ulaşım sağlanacaktır. İnternet üzerinden başvurunuzda ilk başvurunuz Belediye Sosyal Kart ön değerlendirme başvurusu olarak yer alacaktır.

Ön değerlendirmeden geçtiğiniz taktirde ekipler tarafından ev incelemesi sağlanarak ikinci aşamaya geçeceksiniz. Ekipler tarafından sizlere Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne belge bırakmanız istenebilir. Belgenizi bırakmanız halinde onaylanma süreci başlamış olur.

Sizin için oluşturulan kart ilgili mesaja göre hareket ederek teslim alabilirsiniz. Verilmiş adres alanına kartınız teslim edilecektir. Kart tesliminden itibaren aylık olarak yardım parası yüklenerek alışverişlerinizi sağlayabilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Kimlere Verilir?

Belediye Sosyal Kart ihtiyaçlı ailelere dağıtımı sağlanmaktadır. Bu ihtiyaçlı gruptakiler;

 • Muhtaçlık sınırı altında yaşayan kişiler,
 • Kimsesiz kişiler,
 • Aile kazancı asgari ücretin altında olan kişiler,
 • Aile içerisinde sigortalı çalışan olmayan kişiler,
 • Herhangi bir yerden yardım parası almayan kişiler,
 • Dul kişiler,
 • Şehit ve gazi yakınları,
 • 65 yaş üstünde bulunan kişiler,
 • Eşi vefat eden kişiler,
 • Kronik hastalığı bulunup çalışamayan kişiler,
 • Engelli bireyler,
 • Çocuk sayısı fazla olup çalışamayan kişilere belediye sosyal kart dağıtımı sağlanmaktadır.

Belediye Sosyal Kart Almak İçin Nereye Başvurulur?

Belediye Sosyal Kart almak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru İBB sitesinden başvuru yapabilirsiniz. İBB sosyal kart yardım başvuru formunu doldurarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvurunuzu sağlamanızla birlikte sosyal destek merkezinden araştırma altına alınarak muhtaçlık durumunuz tespit edilecektir.

Başvurunuzla ilgili olarak belge vermeniz de gerekebilir. Belgeleri onaylanması halinde sizlere ulaşım sağlanarak gerekli bilgilendirme sağlanacaktır. Sosyal kart yardım başvuru olarak 15-30 gün arasında başvuru onaylanma süreci bulunmaktadır. İBB sitesinden de başvuru durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Belediye Sosyal Kart Başvurusu için herhangi belgeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. İBB sosyal kart yardım başvurusu sitesinden sizden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, Doğum tarihiniz, Ad ve Soyadı, COVID-19 durumunuzla ilgili bilgi ekranını doldurarak direk olarak başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal destek merkezinde T.C kimlik numaranıza bakılarak aile durumunu detaylı olarak incelemektedir. Birinci değerlendirmeyi geçtikten sonra ev incelemesi sağlanacaktır. Gelen ekipler tarafından Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne belge bırakmanız istenebilir. İstenilen belgeleri teslim etme sonrasında yardım başvurusu onaylanması sağlanmaktadır.

Belediye Sosyal Kart Alma Şartları Nelerdir?

Belediye Sosyal Kart Alma şartları olarak yardıma muhtaç grubunda olmanız gerekmektedir. Bu şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İstanbul’da ikamet etmek,
 • Evde sigortalı çalışan birinin olmaması,
 • Asgari ücretin altında geçim standartları olması,
 • Yardıma muhtaç seviyesinde olmak gibi durumlar yer almaktadır.

Aile içerisindeki birey sayısına göre belirlenen tutarın altında para geliri olmasından dolayı yardım başvurunuz kabul olunur. Ayrıca şehit ve gazi yakınları, dul annelere, kronik hastalığı bulunan kişilere, 65 yaşından büyük olan yaşlılara sosyal kart yardımı dağıtımı sağlanmaktadır.

Belediye Sosyal Kart Ne Kadar?

Belediye Sosyal Kart ödeme tutarları dönemler içerisinde değişiklik göstermektedir. Değerlendirme Kurulu’nun size uygun tutara göre yardım parası yatırılmaktadır. Ailedeki kişi sayısına göre yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

En az 200 TL’den başlayarak yatırılan yardım paraları her ay yatırım sağlanarak anlaşmalı marketler üzerinden kullanım sağlayabilirsiniz. Yardım parası miktarı ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterebilir. Yıl içerisinde enflasyon değerleri arttığından dolayı yardım miktarlarında güncelleme sağlanabilmektedir.

Belediye Sosyal Kart Ne Zaman Yatacak?

Belediye Sosyal Kart ödemeleri ayın 1-5’i arasında yatırımı sağlanmaktadır. Size ön görülen yardım tutarı yatırıldıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Belediye sosyal kart anlaşmalı yerlerden alışverişinizi sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Bakiye Sorgulama

Belediye Sosyal Kart bakiyenizi https://bireysel.istanbulkart.istanbul/login adresinden sorgulama yapabilirsiniz. Siteye girdiğinizde sizden cep telefon numaranızı isteyecektir. Telefon numaranızı giriş yaparak SMS kodunu onaylama sağlayın. Sizden giriş için T.C kimlik numarasını ve doğum tarihini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra yeni şifre oluşturma sağlayarak sisteme tekrar giriş yapın.

Sisteme giriş yaptıktan sonra SMS onayından sonra panele aktarma sağlayacaktır. Panelde size ait olan belediye sosyal kart görüntülenmesi sağlanacaktır. Sosyal kartınız kalan bakiyesi de burada gözükecektir. Eğer sosyal kart gözükmüyorsa sitede yer alan İşlemler menüsüne girerek Yeni İstanbul Kart Ekle seçeneğine girin. Buradan kartınızın üstünde yazılı olan Seri numarası, kart numarası ve kart ismini giriş yaparak sisteme kaydedin. Sistem kaydı sonrasında güncel bakiyeniz gözükecektir.

Bireysel İstanbul kart sitesinden kart harcamalarını, karta para yatırılıp yatırılmadığını görüntüleyebilirsiniz. Banka kartınız bulunuyorsa ek olarak kartınıza para yatırma işlemleri de sağlayabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı marketler üzerinden de kalan bakiyenizi anında görebilirsiniz.

Belediye Sosyal Kart Ayın Kaçında Yatıyor?

Belediye Sosyal Kart ödemeleri ayın 1’ ve ayın 5’i arasında ödemeler yapılmaktadır. Belediye sosyal kartınıza bu dönemler içerisinde kontrol sağlayarak ödemeleri görüntüleyebilirsiniz. Bakiye sorgulama işlemleri için anlaşmalı marketlerden veya Bireysel İstanbul Kart sitesinden giriş yaparak bakiye görüntülemesi sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Belediye yardımı gıda yardım para yardım
  Kimsem yok babam yok annem yok yardım isdiyorum YOZGAT’TAN YAZİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu