Sosyal Yardım Haberleri

Çocuğu Okula Giden Ailelere 5782 TL Destek Başvurusu

Çocuğu Okula Giden Ailelere 5782 TL Destek Başvurusu; Dar gelirliler devletten tarafından bir çok sosyal yardım verilmektedir. Bu hibelerden biri özellikle hanede öğrenci bulunan ailelere verilmektedir. Çocuğu okula giden vatandaşlara aylık 5782 TL harçlık veriliyor. 2024 yıllarında aktif olarak devam edecek olan bu yardım için detayları hazırladık. Çocuğunuz okula gidiyorsa ne tür desteğiniz alabilirsiniz? SED Yardımı Nasıl Alınır 2024 hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri 2024 yılında yapılacak. Bu nedenle devlet destekleri artarak devam etmektedir. Özellikle ihtiyaç sahibi aileler için çok fazla destek verilmektedir. Bu yardımlardan biride çocukları okula giden ailelere verilen SED yardımıdır. İhtiyaçları daha iyi karşılamak ve dar gelirli vatandaşları biraz daha maddi olarak rahatlatmak için verilmektedir. SED Yardım bunlardan biri ve birçok vatandaş bu sosyal yardımdan yararlanmaktadır.

SED Yardımı 5782 TL Oldu

2024 yılında SED yardımı artırıldı. Daha önce 3 bin 500 lira olan çocuk yardımı 5782 TL  çıkarılacak. Bu yardımı istemenin iki yolu vardır. İkametgah adresinizin bulunduğu İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidebilir yada E-Devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

SED Yardımı başvurusu internetten online olarak https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linke tıklayarak hemen yapabilirsiniz.

SED yardımı başvurusu kabul edilen ailelere aylık zamlı olarak 5782 TLödeme yapılacaktır. SED yardımı başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi için SED Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Destek Başvurusu E-Devlet

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından, arama bölümüne “SED” yazarak çıkan sonuçlardan “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu”nu seçiniz. Açılan formda gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Destek Kimlere Verilir

Çocuğu okula giden ailelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ekonomik destek, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) olarak adlandırılmaktadır. Bu destek, çocukların okul masraflarını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla verilmektedir.

SED’den yararlanabilmek için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak
 • Hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü (5.667 TL) altında olması
 • Çocuğun örgün eğitime devam ediyor olması
 • Çocuğun okula kayıtlı olması

SED’den yararlanmak için başvurular, e-Devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Şartları

Yardıma muhtaç olan ancak devlet yardımından haberi olmayan tüm vatandaşlar SED yardımı hakkında araştırma yapmaktadır. SED yardımı başvurusu için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu gereksinimleri karşılayan herkes bu yardımı alabilir. Maddi durumunuz ve gelirinize bağlı olarak SED yardımı parası alırsınız. Bu hizmetlerden yararlanabilmeniz için maddi açıdan fakir olmanız gerekmektedir. Çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşam standardı düşük olan ailelere verilmektedir. SED yardımı genellikle geçici olarak verilmektedir. Ailenin mali durumu düzelirse kesilecek.

Şartlı eğitim ödeneği alabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir. Destek alabilmek için Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması gereklidir. Aile üyelerinin mevcut sigortaları ve her hangi bir sosyal güvencelerinin olmaması gereklidir. Yardım alacak ailenin maddi açıdan zayıf olmalıdır. Bu kapsamda aileler gelir testine tabi tutulmaktadır.

Çocuğu okula giden ailelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan ekonomik destektir. Bu destek, çocukların okul masraflarını karşılamaya yardımcı olmak amacıyla verilmektedir.

Çocuğu okula giden ailelerden, bu destekten yararlanabilmek için aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

 • Hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü (5.667 TL) altında olması
 • Çocuğun örgün eğitime devam ediyor olması
 • Çocuğun okula kayıtlı olması

SED Yardımı İçin Gerekli Belgeler

SED Yardımı iki farklı şekilde talep edilebilir. Birincisi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı, diğeri bir yöntem ise e-devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunmak. Başvuruda nüfus cüzdanınızın fotokopisi, sağlık durumunuzu gösterir belge ve gelir durumunuzu gösterir belge de bulunmalıdır. Ayrıca okuyan öğrencilerin okuldan alınacak öğrenci belgesi eklenmelidir.

SED yardımı başvuru yapacak kişiler tüm belgeleri mutlaka eksiksiz olarak hazırlamaları gereklidir. Başvuru sırasında annenin ve okuyan çocukların kimlik kartları yanınızda olmalıdır.

SED Yardımı Kimlere Yapılır?

SED desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Aşağıdaki şartları sağlayan kişiler tarafından başvuru yapılabilir. Ekonomik durumu çocuklarının okumasına engel olan kişiler başvurabilir. Çocukların okumasını destelemek için verilen SED yardımı çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamayan ailelere öncelikli olarak verilmektedir.

Çocuğu Okula Giden Ailelere Destek Miktarı

Çocuğu okula giden ailelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarı, çocuğun eğitim seviyesine göre değişiklik göstermektedir.

2024 yılı için SED miktarları aşağıdaki gibidir:

 • Okul öncesi eğitimde (anaokulu, kreş vb.) okuyan çocuklar için: 3.614 TL
 • İlköğretimde okuyan çocuklar için: 5.421 TL
 • Ortaöğretimde okuyan çocuklar için: 5.782 TL
 • Yükseköğretimde okuyan çocuklar için: 6.505 TL

SED ödemeleri, ihtiyaç sahibi ailelere aylık olarak yapılmaktadır. Ödemelerin süresi, ailenin durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu