E-Devlet

E-Devlet Yardım Başvuru Formunu Dolduran Herkese Para Yardımı

E-Devlet Yardım Başvuru Nasıl Doldurulur? E-Devlet Yardım Başvurusu Formu, E-Devlet Para Yardım Başvurusu, E-Devlet Yardım Başvurusu Formu Doldur detayları yazımızda.

E-Devlet Yardım Başvuru Formunu Dolduran Herkese Para Yardımı; Sosyal yardım programları, bireylerin ve ailelerin yoksulluktan kurtulmasına, riskleri azaltmasına ve yönetmesine, dayanıklılık ve fırsatların geliştirmesine yardımcı olur. Sosyal yardım programları son 20 senede oldukça büyük bir ilerleme kat etmiş olsa da çoğu ülkenin sosyal koruma müdahaleleri için hala sınırlı kaynakları vardır.

Bu nedenle, en çok ihtiyaç duyan popülasyonlara öncelik verilmesi gerekli ve önemli hale gelir. Örnek olarak hükümetin yaşlılar, bekar ya da dul kadınlar, engelliler ve 5 yaşın altındaki çocuklar dahil olmak üzere savunmasız, dezavantajlı gruplara öncelik vermesi çok daha önemli olacaktır. Genel olarak sosyal yardım programlarını “bir ülkenin vatandaşlarına hayatlarının çeşitli aşamalarında yardımcı olmak için oluşturulmuş bir programlar ağı” olarak tanımlayabiliriz.

E-Devlet Yardım Başvurusu

Sosyal refah sistemi genellikle bir hükümetin veya kuruluşların sosyal refahı sağlama çabalarından doğar. Bu, toplumun belirli ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan devam eden bir süreçtir. Sosyal refah programları aracılığıyla vatandaşlar, hayatın finansal güvensizliklerinden korunur.

Çoğunlukla tamamen veya kısmen hükümet tarafından finanse edilen sosyal refah programları, diğerlerinin yanı sıra gıda, barınma, sağlık, çocuk bakımı maliyetlerini karşılamak üzere tasarlanır. Sosyal refah sistemi kendi içerisinde birden çok alt kategoriye ayrılır ve bu kategorilerin her biri, birer dezavantajlı grup hedeflenerek oluşturulmuştur.

E-Devlet yardımı başvuru yapmak ve başvuru formu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu Doldur

E-Devlet yardım başvuru formu doldurmak isteyen kişiler ilk olarak bu linke https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak kullanıcı girişi yapmaları gereklidir. Başvuru formu doldururken mutlaka başvuruda bulunacak kişinin 18 yaşından büyük olması ve e-devlet şifresi olması gereklidir.

E-Devlet sosyal yardım başvuru formu doldur işleminde gelir durumu ve aile bilgileri doğru olarak girilmediler. E-Devlet yardım başvuru nasıl dolduracağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

BAKINIZ >> https://yardimbasvurusu.com/sosyal-yardim-basvuru-formu-nasil-doldurulur/

E-Devlet Yardım Başvuru Formu Nasıl Doldurulur

E-Devlet yardım başvuru formu doldurmak için aşağıdaki adımları takip ederek başvuru formu doldurabilirsiniz.

 • E-Devlet web sitesine yada uygulamasına giriş yapınız
 • T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi giriniz
 • Arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazarak aratın
 • Direk olarak bu linke tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti yardım başvuru sayfasına girebilirsiniz.
 • Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU yazısına tıklayınız
 • Karşınıza çıkan sözleşmeyi okuyun ve kutucuğu tıklayarak onaylayın ve BAŞVUR yazısına tıklayınız
 • Karşınıza çıka adres bilgisi, Telefon numarası ve T.C. Bilgilerini kontrol ederek onaylayın
 • Başvuru formu sayfası karşınızda burada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurunuz.
 • Açıklama kısmına ihtiyaç ve taleplerinizi yazarak başvurunuzu tamamlayanız.

Yardım başvuru formu sayfasında IBAN bilgisi ve gelir durumunuzu mutlak girmeniz gereklidir.

E-Devlet yardım başvuru formunu doldurmak için E-Devlet Yardım Başvuru Formu Doldur yazımızı okuyabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardımları Nelerdir

Çeşitli programlarla vatandaşlara sosyal yardım sağlanmaktadır. Programların her biri belirli bir soruna veya ihtiyaca yöneliktir. E-Devlet üzerinden Aşağıda sosyal refah programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Sağlık Yardımları

Tedavisi zor koşullar altında gerçekleşen, özellikle dar gelirli kişilere yapılan bu yardımlar aynı zamanda devletin kapsamadığı pahalı tedavilere maddi destek sağlamayı da içerir. Bu tarz yardımlar daha çok Lösev gibi vakıflar tarafından gerçekleştirilirken devlet tarafından direkt olarak yapılan da birçok yardım mevcuttur. Bu yardımlardan yararlanabilmek için hasta kişinin sağlık kurulu raporları ile ilgili mercilere başvuruda bulunulması gerekir.

Engelli Yardımı Programları

Engelli yardımı programlarından faydalanılabilmesi için kişinin devlet hastanelerinin kurullarının onayından geçmiş bir engelli belgesinin olması zorunludur. Burada engelin niteliği ve derecesi kişiye verilecek yardımı etkiler. %40 altı engeli olan kişilere özel durumlar dışında yardımlar verilmemektedir. Diğer yardımlar ise, %40 ila %69 arasında yapılan yardımlar ve %70 üzeri oranla engelli olanlara yapılan yardımlar şeklinde ikiye ayrılır. Ayrıca “18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı” da bulunur.

İşsizlik Yardımı Programları

Sağlık programlarının aksine, işsizlik yardımı programları gelişmekte olan ülkelere göre sanayileşmiş ülkelerde daha yaygındır. Projeler, daha önce istihdam edilen ancak kendi kusurları olmadan işsiz bırakılanlara mali yardım sağlanmasını içerir. Bazı durumlarda ise başka dezavantajlı gruplarda olup (örneğin cezaevinden yeni çıkan kişiler) istihdama katılamamış kişilere iş bulunmasına yardımcı olunur. Ayrıca işten çıkarılmış olmasa bile istihdam ağına katılamamış, zor durumda kalan ve ailesi olan çoğu kişi gerekli birkaç niteliği de barındırdığı sürece işsizlik yardımı programlarından yararlanabilir.

Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, 2003 senesinden bugüne Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından sağlanan kömürlerin, ihtiyaç sahibi kişilere iletilmesine yardımcı olmaktadır. Gerekli şartları sağlayan ailelere hane başı en az 500’er kg olacak şekilde yakacak yardımında bulunulur.

Aile Yardım Programları

Aile yardımı refah programı ile hükümet, önceden belirlenmiş asgari sayıda çocuğu olan aileleri mali olarak destekler. Bu program kapsamında bazen herkese verilen yardımlar yapılırken bazense dar gelirli ailelere yardımda bulunulur. Herkese verilen yardımlara örnek olarak devletin yeni doğum yapan ailelere verdikleri maddi desteği verebiliriz.

Aile destek paketi hakkında detaylı bilgi ve başvuru için Aile Destek Paketi Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu yazımızı okuyabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan bu program ile 2013 senesinden itibaren, zorunlu askerlik görevini yerine getirmekte olan er ve er başların muhtaç ailelerine nakit yardımları yapılmaktadır. Söz konusu er eğer evliyse bu yardımlar direkt olarak eşine yapılacaktır. Eğer er evli değilse burada annenin başvuru hakkı vardır. Babanın başvuru yapabilmesi için erin bekar olması ve annesinin hayatta olmaması gereklidir.

Yaşlılık Yardımı Programları

Kişinin yaşlılık yardımından yararlanabilmesi için bazı şartları taşıması gerekir. Aşağıda bu şartlar sıralanmıştır:

 1. 65 yaşının doldurulmuş olması,
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 3. Herhangi bir nafaka alınmaması,
 4. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde gelir ya da aylık ücret alınmaması,
 5. 2828 sayılı Kanun kapsamında harçlık alınmaması,
 6. Hem kendisi hem de eşi hesaplanacak şekilde hanede kişiye düşen aylık ortalama gelirin, asgari ücretin aylık tutarının 1/3’ü ve daha azında olması gereklidir.

Barınma Yardımı Programları

Maddi durumu yeni bir evi ya da kirayı karşılayamayacak olan ve evi oturulamayacak derecede hasar almış (ya dahi olmayan) vatandaşlara verilen yardımlar barınma yardımı programı kapsamındadır. Bu yardımların bazıları evlerin onarılması, bazıları nakit yardımı şeklinde olabilirken bazılarında direkt olarak kalacak yer tahsis edilir.

Gıda Yardım Programları

Gıda yardımları ihtiyaç sahibi olan dar gelirli ailelerin yiyecek ihtiyaçlarına destek olunması amacıyla hazırlanan, genelde koli şeklinde verilen yardımlardır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen bu yardımlar özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı sırasında verilir. Bazı durumlarda ise Ramazan’dan hemen önce, bir ailenin 1 aylık gıda ihtiyaçlarının sağlanacağı paketler hazırlanır. Bu paketlerin içerisinde; salça, sıvı yağ, çay, kuru fasulye, nohut, mercimek, hazır çorba, un gibi ürünler bulunur.

E-Devlet Yardım Başvuru Formunu Dolduran Herkese Para Yardımı
E-Devlet Yardım Başvuru Formunu Dolduran Herkese Para Yardımı

Şartlı Eğitim Yardım Programı

Maddi durumu çocuklarını okutmak için elverişsiz aileler yapılan bu yardıma başvurabilmek için gerekli şartlar, diğer yardımlara kıyasla daha farklıdır. Burada öncelikli olarak nüfusun en yoksul %6’lık kesimine girmeniz zorunludur. Bakanlık tarafından gönderilecek olan inceleme ekibi beyanlarınızı doğrularsa, söz konusu çocuğun annesinin hesabına Ziraat ya da PTT aracılığı ile yardımlar iletilecektir. Ayrıca burada kız çocuklarına yapılacak olan yardımlar erkek çocuklarına göre biraz daha fazladır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlar Yönelik Yardım Programı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile yapılan “Eşi Vefat Etmiş Kadınlar için Bir Nakit Sosyal Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi” ile 2010 senesinin aralık ayında bir fon oluşturulmuştur. 29.12.2011 tarih ve 2011/8 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fon Kurulu kararı ile oluşturulan bu fon ile eşi vefat eden kadınlara sosyal yardımların yapılması kararlaştırılmıştır. Eşi vefat eden ve maddi olarak zor durumda kalan kadınlar, eşlerinin ölüm belgeleri ile birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarına müracaat ederek ilgili yardımları talep edebilmektedir.

Detaylı bilgi için Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Düzenli Para Yardımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Yardımlara Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal yardımların şartlarını sağlıyor olmanız halinde ilgili kuruma bir dilekçe, durumunuzu gösteren belgeler ve kişisel bilgileriniz ile müracaat etmeniz gerekir. Bu kurumlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumları, belediyeler, bakanlıklar, vakıflar vb. olabilir. Durumunuzu gösteren belgeler ise gelir belgeniz, engellilik veya hastalık durumlarınızı gösteren belgeleri muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesidir.

Ayrıca çoğu yardım hem online olarak hem de kâğıt üzerinde başvuru formu doldurularak gerçekleştirilebilir. Başvuracağınız kurumun istediği belgeleri ve nitelikleri iyi kontrol etmeli, hiçbir şekilde yanlış beyanda bulunmamalısınız. Yanlış beyanda bulunmanız halinde hem yardımı alamazsınız hem de kurumla ilişiğiniz kesilir. Ayrıca bazı durumlarda yasal işlemler başlatılabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba eşim asgari ücret alıyor 3tane çocuğum var 1tanesi 1re gidiyor diğer çocuklarim küçük her konuda yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu