Sosyal Yardımlar

EİKP Ödemesi Nedir? Ne Zaman Verilecek? Kaç Ay Verilir? Başvurusu Sorgulama

EİKP Ödemesi Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Maddi anlamda zorluklar yaşayan, işyerini kapatan ya da işyerinden süreli ya da süresiz çıkarılan kişiler, muhtaçlar ve yoksullar için yapılan bir yardım olan EİKP ödemesi; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi dahilinde vatandaşlara verilen parayı ifade ediyor.

Halk tarafından pandemi yardım parası olarak da isimlendirilen EİKP ödemeleri sayesinde vatandaşlar; maddi anlamda kendilerini bir nebze de olsa daha rahat hissedebiliyorlar.

Daha önce 1. ve 2. faz pandemi sosyal destek yardımı olarak dağıtılan ve 3. faz dağıtımı devam eden EİKP ödemelerine vatandaşlar nasıl başvurabileceklerini ve başvuru için gerekli şartları öğrenmek istiyorlar.

Bu yazımızda kısaca EİKP ödemesi nedir? Kimlere verilir? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

EİKP Ödemesi Nedir?

Pandemi sürecinde muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yapılan EİKP ödemeleri; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dağıtılan yardım paralarına deniliyor.

Pandemi sosyal destek yardımı olarak da bilinen EİKP ödemeleri; 3. faz yardımların öncesinde 1000 TL olacak şekilde muhtaç ve dar gelirli vatandaşların hesaplarına yatırılıyordu.

1100 TL olan 3. faz pandemi yardım parasına başvurular; Haziran ayında da devam ediyor. 3 faz 1100 TL yardım başvurusu kabul edilen kişilerin paraları PTT hesaplarına yatırılıyor.

Vatandaşlar; PTT şubelerinden birine giderek, 1100 TL pandemi sosyal destek yardımını çekebiliyorlar.

EİKP Başvurusu Nasıl Yapılır?

EİKP başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar; e-devlet dışında başka bir platform üzerinden ya da farklı bir kuruma giderek, başvuru yapamıyorlar.

Yani başvurular, yalnızca e-devlet üzerinden kabul ediliyor.

1100 TL yardım parasına başvurmak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvuru formunda kendilerine yöneltilen soruları yanıtlayarak, pandemi sosyal destek yardımına başvurabiliyorlar.

Eskiden pandemi yardımına başvuracak vatandaşlarda dar gelirli olma şartı aranıyordu.

Yani bu yardımdan yalnızca hane halkı aylık geliri 5000 TL ve altında olan kişiler yararlanabiliyordu.

3.faz pandemi sosyal yardım parası başvurularında ise böyle bir şart aranmıyor.

Yani aylık kazancı 5000 TL üzerinde olan kişiler de pandemi yardım parasına başvurabiliyorlar.

Ancak; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, öncelikli olarak muhtaç ve yoksul ailelere yardım parasını dağıtıyor.

Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama

Vatandaşlar, 1100 TL EİKP ödeme başvurularının kabul edilip edilmediğini yukarıda paylaştığımız e-devlet linki üzerinden de kolaylıkla sorgulayabiliyorlar.

Olumlu ya da olumsuz başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvuru formunda paylaşılan bilgilerin doğruluğunu araştırdıktan sonra EİKP ödemesi yapacağı kişilere karar veriyor.

Aynı aileden yalnızca bir kişiye ödeme yapılıyor.

Daha önce 2 sefer EİKP ödemesi alan kişilerin ise başvurusu kabul edilmiyor.

Yani vatandaşlar; şimdilik maksimum 2 sefer yardım parasından faydalanabiliyorlar.

EİKP Ödemesi Kimlere Veriliyor?

EİKP ödemeleri; öncelikli olarak dar gelirli ve yoksul olan vatandaşlara veriliyor.

Yani hane halkı aylık ortalama kazancı 5000 TL ve altında olanlar; kesin olarak bu yardım parasını alabiliyorlar.

Hane halkı aylık ortalama kazancı 5000 TL üstünde olan kişiler ise hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısının fazla olması halinde EİKP ödemesi alabiliyor.

Yani 3.faz pandemi sosyal destek yardımlarının aylık 5000 TL üstünde geliri olan kişilere de verildiğini söyleyebiliriz.

EİKP ödemesinden kimlerin yararlanamayacağını işe aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesinde belirtilen kamu işçileri
  • SGK’dan aylık alan emekliler
  • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar
  • İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalananlar
  • 5510 sayılı kanunun 4/c maddesinde belirtilen memurlar

Kısacası memurlar ve kamu işçileri; pandemi sosyal destek yardımına hiçbir şekilde başvuramıyorlar.

Emekli maaşı alanlar, İŞKUR işsizlik ya da kısa çalışma ödeneği alanlar da pandemi sosyal destek paketine ne yazık ki başvuramıyorlar.

Pandemi sosyal destek programı dahilinde daha önce 1. ve 2. faz yardım başvurusu kabul edilen kişiler de 3. kez yardım parası alamıyorlar.

Yani başvuru sahiplerine maksimum 2 sefer pandemi yardım parası dağıtılıyor.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek 2024?

EİKP yani sosyal destek pandemi programı dahilinde dar gelirli vatandaşlara verilen yardım paraları; tek seferli olarak veriliyor. Yani vatandaşların hesaplarına her ay yardım parası yatırılmıyor.

Vatandaşların bir sonraki yardım parasına tekrar başvurmaları gerekiyor.

Daha önce 2 kez yardım alanlar, tekrar yardım alamıyorlar.

EİKP Ödemesi Kaç Defa Alınır?

Vatandaşlar; şimdilik en fazla 2 sefer EİKP ödemesi alabiliyorlar.

Ancak ilerleyen süreçte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan EİKP ödemelerinden yararlanıp yararlanamayacaklarına dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Sürer?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; EİKP ödeme başvurularını değerlendirdikten sonra ortalama 1 ya da 1,5 ay içerisinde başvuru sonuçlarını açıklıyor.

Yani başvuru sahiplerinin bu süre boyunca beklemeleri gerekiyor.

Haziran ayında da 3. faz EİKP ödemelerinin hala devam ettiğini söyleyebiliriz.

EİKP Ödemesi Nasıl Alınır?

EİKP ödemesine başvurmak isteyen kişiler; başvurularını belirli günlerde gerçekleştirebiliyorlar.

E-devlet sisteminde vatandaşların TC kimlik no son hanesi doğrultusunda belirli günlerde yardımlara başvurabileceklerinden bahsediliyor.

Bu bağlamda TC kimlik no son hanesi yani son rakamı ‘0’ olanlar, Pazartesi; ‘2’ olanlar Salı, ‘4’ olanlar Çarşamba, ‘6’ olanlar Perşembe, ‘8’ olanlar ise Cuma günleri EİKP ödemelerine başvurabiliyorlar.

Hafta sonları yani Cumartesi ve Pazar günleri ise böyle bir şart aranmıyor.

Yani tüm ihtiyaç sahipleri, hafta sonu iki gün EİKP ödemelerine başvurabiliyorlar.

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra başvurunuzun kabul edilmesi yani onaylanması halinde herhangi bir PTT şubesine giderek, EİKP ödemenizi çekebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Zaman?

3.faz pandemi destek yardımına hala başvurabiliyorsunuz. Ödemeler ise başvuru tarihinden ortalama 10 gün sonra yapılmaya başlıyor. Yoğunluğa göre vatandaşların yardım paralarının hesaplarına yatırılması, bir buçuk aya kadar uzayabiliyor.

Daha önce pandemi yardımına başvuran ve başvurusu kabul edilenlerin paraları, Haziran ayında da hesaplarına yatırılmaya devam ediyor.

EİKP Ödemesi Tek Seferlik mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana toplamda 3 sefer EİKP ödemesi yapıldı.

3.faz ödemeler hala devam etmekle birlikte henüz EİKP ödemesine başvurmayanlar ya da yalnızca bir sefer yardım alanlar; gelecekte tekrar EİKP ödemesi alıp alamayacaklarını şimdiden merak etmeye başladılar.

İnternette pek çok kişi; 4. faz EİKP başvurularının açılıp açılmayacağını yani 4. faz sosyal destek paketine başvurup başvuramayacaklarını araştırıyorlar.

Bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından henüz 4. faz EİKP ödemelerine dair bir açıklama yapılmadığını söyleyebiliriz.

Daha önce hiç pandemi sosyal destek para yardımına başvurmadıysanız; 3. faz yardıma bir an önce başvurmanızı öneriyoruz!

EİKP Ödemesi Kaç Kez Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana toplamda 3 sefer EİKP ödemesi yapılmış olmakla birlikte vatandaşlar, maksimum 2 kez bu yardımı alabiliyorlar.

EİKP Ödemesi Her Ay mı?

Ekonomik sıkıntıya düşmüş kişilerin en büyük hayali EİKP ödemelerinin her ay yapılması olsa da ödemeler; ne yazık ki her ay yapılmıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; belirli aralıklarla yardım parası dağıtıyor.

EİKP ödemesinin 1 yıldan daha uzun bir sürede yalnızca 3 sefer yapıldığını söyleyebiliriz.

EİKP Ödemesi için Gerekli Belgeler

EİKP başvurusu e-devlet üzerinden yapıldığı için başvuru sahiplerinden herhangi bir belge talep edilmiyor.

Ancak başvuru sahiplerinin e-devlet başvurusu yapabilmeleri için mutlaka e-devlet şifrelerinin bulunması gerekiyor.

Başvurusu kabul edilenler; PTT şubelerinden birine giderek, TC kimlik kartlarını ya da nüfus cüzdanlarını burada çalışan kişiye ibraz ederek yani göstererek, hesaplarına yatırılan yardım parasını çekebiliyorlar.

Henüz e-devlet şifreniz yoksa EİKP ödemesine başvurabilmek için bir an önce PTT şubesine gidip, şifrenizi almanızı öneriyoruz!

Bu yazımızda kısaca EİKP ödemelerine dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce pandemi sosyal destek yardım parası aldıysanız konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu