Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?
A+
A-

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kendi temel ihtiyaçlarını karşılayamayan engelli vatandaşların ve muhtaç yaşlıların yakınlarına ya da vasilerine bağlanan evde bakım parası ile engellilerin ve muhtaç vatandaşların daha iyi şartlar altında bakımlarının gerçekleştirilmesi amaç ediniyor.

Evde bakım parası sayesinde ihtiyaç sahibi olan engellilerin ve muhtaç yaşlıların bakımlarının aile bireyleri ya da yakınları tarafından yapılabilmesi mümkün bir hale geliyor.

Evde bakım parasına başvuran engelli ya da muhtaç yaşlıların yakınlarının ise başvuru için gerekli birtakım şartları taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca evde bakım parası nasıl alınır? Evde bakım parası almak için gerekli şartlar nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Evde Bakım Parası Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ya da dar gelirli engelli ya da yaşlı bireylerin yakınlarının veya vasilerinin hesabına her ay düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi engelli veya muhtaç yaşlıların bakımlarında kullanılmak üzere yatırılan maaşa evde bakım maaşı ismi veriliyor.

Evde bakım parası ağır engelli vatandaşların ya da bakıma muhtaç yaşlıların yakınlarının hesabına yatırılıyor.

Evde bakım parasına başvuran bakıcıların kendi hesaplarına yatırılan evde bakım maaşı ile bakıma muhtaç bireylerinin temel ihtiyaçlarını karşılamaları amaç ediniyor.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç engelli ya da yaşlıların bakımlarını üstlenen kişilerin hesabına her ay yatırılan evde bakım parasına başvurmayı düşünen kişiler; başvurularını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il ya da ilçe temsilciliklerine giderek gerçekleştirebiliyorlar.

Bakıcı olmak isteyen adaylar; başvurularını engelli ya da bakıma muhtaç kişilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve burada evde bakım maaşı başvuru formu doldurarak da gerçekleştirebiliyorlar.

Şu an için internetten ya da e-devlet platformu üzerinden evde bakım maaşına başvurulamıyor.

Vatandaşlar; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan ALO144 veya ALO183 Sosyal Destek hatlarından birini aramak suretiyle de ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Evde Bakım Parası Başvuru Sorgulama

Evde bakım parası başvuru sorgulama işlemi, e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bakıcı olarak evde bakım maaşına başvuran kişiler; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile başvuru yapabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden evde bakım maaşına başvurmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; bu link üzerinden daha önce başvurdukları tüm Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlarına da kolaylıkla başvurabiliyorlar.

Bakıcı adayları; dilerlerse ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyor ve yetkili kişilerden başvuru sonuçlarına dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

Son olarak vatandaşlar; başvurularını gerçekleştirdikleri il ya da ilçe temsilciliğini veya sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak da başvuru sonuçlarını hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar.

Evde Bakım Parası Başvurusu Telefon Numarası

Evde bakım parası maaşı başvurusu ile ilgili olarak bilgi edinmek, başvuru için aranan şartları ve başvuru esnasında teslim etmeniz gereken belgeleri öğrenmek adına ALO183 veya ALO144 hatlarından birini arayabilirsiniz.

Evde Bakım Parası Başvuru Formu

İkametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına evde bakım parasına başvurmak için giden engelli ya da bakıma muhtaç yakınlarının veya vasilerinin burada öncelikle vakıf hane kayıt talep formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişiye kişisel bilgilerine ve bakımıyla ilgileneceği kişiye dair bazı sorular yöneltiliyor.

Bu form ile vakıflar; başvuru sahibi bakıcı adayının ve engelli bireyin muhtaçlık durumuna dair bilgi edinmeyi hedefliyor.

Formda hem bakıcının hem de engelli muhtaç kişilerin aylık kazançlarına, gelir ve giderlerine yönelik bazı sorular bulunuyor.

Evde bakım parasına başvuran kişilerin formdaki sorulara mutlaka doğru yanıt vermeleri gerekiyor.

Muhtaç olmamalarına rağmen bakımını üstlendikleri kişileri muhtaç olarak gösteren ve bir süreliğine evde bakım maaşı alan kişiler; sonradan bu durumun vakıf tarafından fark edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Bu durumda hesaplarına evde bakım maaşı yatırılan kişilerden yatırılan tüm maaşlar; güncel faizleriyle birlikte geri talep ediliyor.

Ödeme yapmayan kişiler hakkında ise dava açılıyor.

Evde Bakım Parası Kimlere Verilir?

Evde bakım maaşı; ağır engelli vatandaşlar ve bakıma muhtaç olan yaşlılar için bağlanıyor.

Evde bakım maaşına başvuran kişilerin bazı başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Evde bakım parasının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ağır engelli vatandaşlar
 • Bakıma muhtaç yaşlılar
 • Hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 2/3’ünü aşmayanlar

Yukarıdaki şartları taşıyan vatandaşlar; evde bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde yalnızca ağır engelli vatandaşlar için evde bakım parası veriliyor. Yani kendisine maaş bağlanacak olan kişinin en az %70 engel oranına sahip olması gerekiyor.

Bu noktada tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu belirleyici oluyor.

Kişinin sağlık kurulu raporunda ‘ Çok ileri düzeyde özel gereksinimi var’, ‘Özel koşul gereksinimi var’ ya da ‘ Belirgin düzeyde özel gereksinimi var’; ifadelerinden birinin yer alıyor olması gerekiyor.

Sağlık kurulu raporunda ‘ Özel gereksinimi var’, ‘Hafif düzeyde özel gereksinimi var’ ya da ‘İleri düzeyde özel gereksinimi var’ ifadelerinden birinin yer aldığı engelliler ve bakıma muhtaç yaşlılar için evde bakım maaşı bağlanmıyor. Bu ifadeler; engel oranı %69 ve altında olan kişiler için kullanıldığından evde bakım maaşına başvurulamıyor.

Evde bakım maaşı; temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı bireylere de bağlanıyor. Yani kişilerin yemek yeme, yemek pişirme, temizlik yapma, banyo yapma, tuvalete gitme gibi ihtiyaçlarını tek başlarına gerçekleştirememeleri şartı da aranıyor.

evde bakım parası almak için gerekli şartlar

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2021

Evde bakım parası almak isteyen engelli ve bakıma muhtaç yaşlılarda aranan temel şartları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ailenin gelir şartını taşıyor olması:

Hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı, güncel asgari ücretin 2/3’ünü aşmayan bakıma muhtaç yaşlılar ve engelliler için evde bakım parasına başvurulabiliyor.

2021 yılı için ailedeki kişi başına düşen aylık ortalama net gelirinin maksimum 1704,67 TL olması gerekiyor.

 • Engelli ya da yaşlı bireyin bakıma muhtaç olması:

Yemek yapma, yemek yeme, tuvalete gitme, banyo yapma gibi en önemli gereksinimlerini tek başlarına karşılayamayan ve başka birine ihtiyaç duyan kişiler için evde bakım parasına başvurulabiliyor.

Engelli bireylerin yanı sıra kendisine veya çevresindeki insanlara zarar verme riski bulunan akli dengesi zayıf olan veya yerinde olmayan kişiler için de başvuru yapılabiliyor.

 • Hastanın sağlık kurulu raporuna sahip olması:

Engelli bireyler için evde bakım maaşına başvurulacaksa engelli kişinin engel oranının yer aldığı sağlık kurulu raporunun mutlaka tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınması gerekiyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi alınan engelli raporunda kişinin ağır engelli olduğuna dair ifadenin de bulunması gerekiyor.

Yani en az %70 engel oranına sahip kişiler için bu maaşa başvurulabiliyor.

Emekli Maaşı Olan Bakım Parası Alabilir mi?

Emekli maaşı alan engelli ve bakıma muhtaç kişiler için de evde bakım maaşına başvurulabiliyor.

Lakin bu kişilerde hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancın asgari ücretin 2/3’ünü aşmıyor olması şartı aranıyor.

Evde Bakım Maaşı için Gerekli Evraklar 2021

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen kişilerden talep edilen belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Engelli ya da bakıma muhtaç yaşlının TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bakıcı olarak başvuran kişinin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Heyetten alınması gereken ve kişinin en az %70 engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu
 • Bakıcı olarak başvuran kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğrafı
 • Bakıcı olarak başvuran kişinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Engelli bireye veya bakıma muhtaç yaşlıya dair gelir belgesi ve mal beyanına dair diğer belgeler
 • Bakıcıya ve engelli kişiye ait ikametgah belgesi
 • Bakıcı olarak başvuran kişinin şayet vasiyse vasi olduğunu gösteren mahkeme kararı
 • 18 yaş altında olan ve vesayet altına alınacak olan engelliler için vasi altına alınmalarına dair mahkeme kararı
 • 18 yaş üstünde olan, akli dengesi zayıf ya da yerinde olmayan, hem kendi hem de çevresindekilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden kişiler için vasi altına alınmalarına dair mahkeme kararı

Evde bakım maaşına başvurmayı düşünen kişiler; yukarıdaki belgelerle birlikte ikametgahlarının olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar 2021

Temmuz ayında belirtilen enflasyon son rakamlarına göre Ağustos ayı itibariyle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıcıların ve vasilerin hesaplarına her ay için 1797.94 TL yatırılıyor.

Evde bakım parası; her yıl memur maaşlarına ve enflasyon rakamlarına paralel bir şekilde artış gösteriyor.

Bu yazımızda evde bakım parası nasıl alınır? sorusunu yanıtlamaya ve evde bakım maaşı şartlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de evde bakım maaşı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.