Maddi Yardım

Her Aileye PTT 1550 TL Yardım Parası Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

PTT 1550 TL Yardım Parası Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu 2023; E-Devlet tarafından 1550 TL yardım parası başvurusu geçtiğimiz günlerde vatandaşlarla buluştu. Hükümet tarafından dar gelirli çalışanlara ve vatandaşlara yönelik olan maddi yardım parası zorluk çeken ve geçinmekte olan ailelere ödeneceği açıklandı. Aile Destek Programı Paketi kapsamında verilen sosyal yardım miktarı arttırılarak 800 ile 1550 TL arasında olacağı açıklanmış oldu.

Her Aileye 1550 TL Yardım Başvurusu

Başvuru ile ilgili açıklamalar yapılmış olduğu tarihten itibaren 4 milyon kişinin yararlanmış olduğu Aile Destek paketi ödemeleri her ay olmak üzere 1 yıl boyunca ödeneceği açıklandı. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler Aile Destek Paketi başvurusunda bulunarak e-Devlet üzerinden yardım sağlayabilmektedirler.

Devlet tarafından 800 TL ile 1550 TL arasında belirlenen yardım başvuruları ile alakalı detaylı yazımızı sizler için derledik. Yardımdan yararlanacak olan dar gelirli aileler başvurularda bulunduktan sonra değerlendirme sonrası ilgili yardım hanelere bağlanmaktadır. Sosyal yardım parası özellikle hane halkı gelirli asgari ücretin 3/1 şeklinde olan ailelere verilmektedir. Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan maddi zorluk çeken hanelere verilecektir.

PTT 1550 TL Yardım Başvuru Kimler Yapabilir

Devlet tarafından belirlenen şartlara göre birçok kişi e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilecekler. Yapılacak olan başvurular neticesinde olumlu çıkan değerlendirmelerden sonra sosyal yardım parası ailelerin hesaplarına geçmiş olacak. Bakanlık tarafından açıklanan listeye göre başvuru şartlarını sağlayacak olan kişiler ile  ilgili ana şartlar şu şekildedir;

 • Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
 • Maddi zorluk içerisinde olan
 • Kirada yaşayan
 • Hanede okuyan en az bir çocuk varsa
 • Engelli ve yaşlı bireyler varsa
 • Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
 • Hane içerisindeki kronik hastalar

Yukarıda belirlenen maddeler başta olmak üzere birçok kişiye açık olduğu konuşulmaktadır. Yapılacak olan değerlendirmeler ile birlikte aylık olarak 1550 TL ödeme yapılacağı açıklandı.

Devlet tarafından verilen Aile Destek Paketi Parası maddi durumunuza bağlı olarak 800 TL ile 1250 TL arasında verilmektedir. Ayrıca çocuğu olan ailelere Çocuk Destek Bileşeni yardımı olarak 350 TL ile 650 TL arasında yardım parası verilecektir.

Aile destek programı yardım alan kişiye 1200 TL yardım parası verilirken 2 çocuğu bulunan ailelere ek 35 TL çocuk yardımı parası verilecektir. Toplada 12 ay boyunca her ay 1550 TL ödeme PTT hesabınıza yapılacaktır.

Yardım Başvurusu Nereye Yapılır ve Ana Şartları Nelerdir?

1550 TL yardım başvurusu olarak  belirlenen yardım parası e-Devlet üzerinden belirtilen şartlar sağlandığı taktirde yapılmaktadır. T.C kimlik numarası ve şifresi ile birlikte giriş yapıldıktan sonra 1550 TL yardım başvuru sayfasına gidilerek ekrana gelen form doldurulmaktadır. İnternet erişimi olmayan kişilerin de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek başvurularını tamamlaması gerektedir.

Yardım başvurusu tamamlandıktan sonra bakanlık tarafından yapılan değerlendirme süreci uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılmaktadır. Yukarıda başvuru şartlarını sağlayacak ana maddeleri eklemiştik şimdide de genel olarak kişilerde olması gereken şartları sizlerle paylaşıyoruz;

 • Türkiye harici vatandaş olmaması
 • Mavi karta sahip olmaması
 • Yurt içinde ikamet eden birisi olması
 • 18 yaşını doldurmuş olması
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
 • Sosyal güvencesi bulunmaması kişilerde aranan ana şartlardan olarak bilinmektedir.

1550 Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

1550 TL yardım parası başvurusu e-devlet tarafından yapılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerine giriş yaptıktan sonra sıra adımları izleyerek başvuruları sağlayabilirsiniz.

 • E-Devlet uygulamasına kullanıcı girişi yapınız
 • Direkt olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Sosyal Yardım Başvuru hizmeti sayfasına ulaşabilirsiniz.
 • Sayfaya tıkladıktan sonra sağ üst köşedeki “Yeni Başvuru” linkine tıklayınız
 • Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve ardından devam tuşuna basabilirsiniz.
 • Kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin doğru ise devam edin
 • Yeni açılan sayfada 1550 TL yardım parası başvurusu formunu inceleyin
 • Tüm bilgileri okuduktan sonra ilgili formu onaylayın
 • Karşınıza çıkan son soruya “Evet” olarak işaretleme yapın
 • Devlet kurumundan alacağınız maaş ile ilgili sizden IBAN bilgisi istenecektir. İlgili IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun.

Sizler için hazırlamış olduğumuz adım adım başvuruyu eksiksiz bir şekilde yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzu tamamladıktan sonra 1550 TL yardım paranızı başvurunuz kabul edildiği taktirde vermiş olduğunuz IBAN bilgisi içerisinde görmüş olacaksınız. Yapacağınız başvurunun onaylanması ve sizlere yardım bağlanabilmesi için bilgilerinizin mutlaka eksiksiz ve e-Devlet sistemi üzerinde doldurulması gerektiğini unutmayınız.

E-Devlet 1550 TL Yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT 1550 TL Yardım Parası Başvuru Formu

PTT 1550 TL yardım parası başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulmaktadır. Devletten her ay boyunca 1550 TL yardım parası almak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıkladıktan sonra başvuru formunda yer alan bilgileri eksiksiz ve tam olarak doldurmanız gereklidir.

Yardım parası başvuru formu kira durumu, çocuk sayısı, hasta kişi bilgileri, gelir bilgisi sizden istenecektir. Tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra mutlaka açıklama kısmına para yardımı almak istediğinizi yazabilirsiniz.

1550 TL Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Aile  ve Sosyal Bakanlık tarafından düzenlenen ve başvurulara açılan 1550 TL yardım parası ile alakalı yapmanız gereken tüm süreçleri sizlere detaylı bir şekilde aktardık. Yapılan incelemeler sonucu herhangi bir eksik ya da yanlış bilgisi bulunmayan tüm ihtiyaç sahibi kişilere 1550 TL yardım parası bağlanacağını söyleyebiliriz.

Devlet tarafından verilecek olan 1550 TL yardım parası ödemelerinizi alacak olan kişiler aylık olarak alacağını bildirmek isteriz. Her ayın son haftasında yapılacak olan 1550 TL yardım parasının ne zaman yatacağını yine e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Fakat bu sistem içerisinde en çok kabul edebileceğiniz noktalardan biri de 12 aylık bir ödemenin gerçekleşecek olmasıdır. Hemen hemen her ayın son haftası yatacak olan ödemeler de ilk ödeme sonrası yatırılan tutar sabitlenerek her ayın aynı gününde e-Devlet sistemine vermiş olduğunuz IBAN bilgisine yatırılacaktır.

1550 TL Yardım Başvurusu ile ilgili yapmış olduğunuz olduğunuz başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçlanma bilgisi başta olmak üzere tüm detaylı bilgileri e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

1550 TL Yardım Parası Sorgulama

PTT 1550 TL yardım parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. PTT kurum ödemeleri sorgulama işlemi yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

PTT Adınıza yatan para sorgulama için PTT Yardım Parası Sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız evim kirada oturuyorum lütfen banada yardım edin paraya ihtiyacım var

 2. Allah herkesin razı olsun Allah devletimize zeval vermesin en büyük Tayyip Erdoğan

 3. Aile yardımı desteği istiyorum lütfen başkanım yardım istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu