Güncel Konular

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir? Bir çocuğun en temel hakkı sıcak, sevgi dolu bir ailede büyümektir. Sevgi dolu bir aile de büyüyen çocuklar diğer çocuklara göre her yönden daha avantajlıdır. Fakat bazı aileler ekonomik sorunlar, psikolojik problemler gibi çeşitli nedenlerden dolayı çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu durumda ise, çocukların sevgi dolu bir ortamda yetişmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması için koruyucu aileler devreye girmektedir.

Aşağıdaki yazımızda “Koruyucu aile nedir?, Koruyucu aile nasıl olunur?, Kimler koruyucu aile olabilir?” gibi merak edilen detaylar yer almaktadır.

Koruyucu Aile Olmak Nedir?

Koruyucu aile, çeşitli sebeplerden dolayı ailesi ile yaşamayan ve devlet koruması altında olan 0-18 yaş aralığındaki çocuklara aile yanında bakım desteğinin sağlanmasıdır. Koruyucu ailenin amacı çocuğun yaşam şartlarının daha iyi olması ve sağlıklı bir aile ortamında yaşamayı sağlamaktır.

Koruyucu Aile Başvurusu Nereye Yapılır?

Koruyucu aile olmaya karara veren ve Koruyucu aile başvurusunda bulunmak isteyen bir çok kişi koruyucu aile başvurusunun nereye yapılacağını merak etmektedir. Koruyu aile başvurusunda bulunmak için ikametgah ettiğiniz ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca internetten online olarak e-devlet koruyucu aile başvurusu yapabilirsiniz.

Koruyucu aile başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyenler E-Devlet Koruyucu Aile Başvurusu 2023 yazısını okuyabilirler.

Koruyucu Aile Olmak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Her çocuk yarına bir umut demektir. Çocukların her açıdan daha iyi gelişimini sağlamak ise biz büyüklerin bir görevidir. Bazı çocukların aileleri maddi yetersizlikten veya başka durumlardan dolayı çocuklara bakamamaktadır. Bu nedenle koruyucu aileler, çocuklara yardım elini uzatmaktadır.

Fakat koruyucu aile olabilmek için birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler koruyucu aile olabilmek için ikamet ettiği bölgelerin il müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Aşağıda başvuru şartları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • C. vatandaşı olmak
 • 25-65 yaş aralığında olmak
 • En az ilköğretim seviyesinde eğitim almış olmak
 • Düzenli bir gelirinin olması ve düzenli bir işe sahip olması
 • Türkiye’de ikamet eden

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl Yapılır?

Koruyucu aile başvuru nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse koruyucu aile olmak isteyen kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, koruyucu. ailevecalisma.gov.tr adresi ve E-Devlet başvuru bulunmaları mümkün. E-Devlet koruyucu aile başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-koruyucu-aile-ilk-gorusme-talebi linkine tıklayabilirsiniz.

Koruyucu aile olmak için başvuru yapmak isteyen kişiler ikamet ettiği bölgedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri’ne gitmelidir ve koruyucu aile birimine başvuru yapmalıdır. Kurumdaki yetkiler bu konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

Koruyucu Aile Başvuru Formu

Koruyucu aile başvurusu yapacak kişiler e-devlet üzerinden yada Vakıf aracılığı başvuruda bulunduğunda mutlaka koruyucu aile başvuru formu doldurmaları talep edilmektedir. Koruyucu aile başvuru formu kişisel bilgiler, adres iş durumu, kardeş sayısı, gelir durumu ve evinizi kira olup olmadığı ile ilgili sorulardır.

Koruyucu aile başvuru formu doldurduktan sonra verdiğiniz bilgilere göre inceleme yapılarak uygun görülen aileler ile iletişime geçilmektedir.

Koruyucu Aile Başvurusu Yapacak Kişide Aranan Şartlar

Koruyucu aile başvurusunda bulunmak için mutlaka bazı şartları taşımanız gereklidir. Başvuru sonrası gerekli şartları taşıyıp taşımadığınız incelenerek karar verilecektir.

Koruyucu aile olmak ve koruyucu aile başvurusunda bulunmak için aranan şartlar ise;

 • TC Vatandaşı olmak
 • 25 ile 65 yaş aralığında bulunmak
 • Düzenli ve sabit gelire sahip olmak
 • En ortaokul mezunu olmak

Koyucu aile başvuracak kişinin mutlaka çocuğa iyi bakacağını kanıtlaması gereklidir. Maddi durumunun iyi olması ve düzenli geliri olan kişilere öncelik verilmektedir.

Koruyucu aile olmak için evli olmak şart değildir. Bekar kişide koruyucu aile için başvuruda bulunabilir.

Koruyucu Aile En Fazla Kaç Çocuğa Bakabilir

Koruyucu aile olmak için başvuruda bulunan kişilere en fazla 3 tane çocuk verilmektedir. Kardeş çocukları var ise öncellikli olarak bunların aynı yere verilmesi tercih edilmektedir.

Korucu Aile Maaşı Ne Kadardır?

Bir çocuğa koruyucu aile olduktan sonra devlet tarafından ailelere aylık ödenen maaş çocuğun yaşına göre değişmektedir. Aşağıda hangi yaş grubundaki çocuğa ne kadar ödeme yapılacağı bilgisi yer almaktadır.

 • 0-3 yaş: 923 TL
 • 4-5 yaş: 1384 TL
 • 6-14 yaş: 1639 TL
 • 15-18 yaş: 1785 TL
 • 19+ yaş: 2021 TL

Korucu Aile Olmak İçin İstenen Belgeler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri’ne korucu aile olmak için giden kişilerden kurum bazı belgeler istemektedir. İstenilen belgeler il müdürlüklerine teslim edildikten sonra korucu aile başvurusu yapabilirsiniz.

 • C. kimlik numarası beyanı
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Öğrenim durumunu gösteren belge
 • Korucu aile olan kişilerin çocuğun bakımını, eğitimini ve psiko-sosyal gelişimini etkilemeyeceğine dair alınan doktor raporu
 • Evli olan kişilerden ikisi için de ayrı belgeler talep edilmektedir.

Koruyucu Aileye Verilen Çocuk Geri Alınabilir Mi?

Koruyucu aileye emanet edilen çocukların geri alınmaması için ailelerin bazı şartlara uyması gerekir. Aileler belirtilen şartlara uymadığı takdirde çocuk devlet tarafından alınacaktır. Aşağıda hangi durumlarda çocuğun koruyucu aileden alınacağı bilgisi yer almaktadır.

 • Koruyucu aileye verilen çocuk istismar, ihmal ve kötü muameleye maruz kaldığında geri alınır.
 • Mesleki danışmanlık hizmeti ve yönlendirmelere uymayan ve kurumla kurumlar iş birliği yapan ailelere verilen çocuklar geri alınır.
 • Toplum normlarına aykırı sosyal ilişkisi olan ve bu durum tespit edilen kişilere verilen çocuklar geri alınır.
 • Ruh ve sağlığı çocuğun bakımını etkileyecek olan kişilere verilen çocuklar geri alınır.

Koruyucu Aile Olunacak Çocuğun Yaşı ve Cinsiyeti Seçilebilir Mi?

Koruyucu aile olmayı düşünen kişiler tarafından en çok araştırılan konulardan biri de koruyucu aile olacakları çocuğu seçip seçemeyeceğidir. Koruyucu aile olmak isteyen kişiler çocuğun yaşı, cinsiyeti gibi nitelikleri değerlendirerek çocuk seçimi yapabilecektir. Ancak çocukların gösterilip aradan seçim yapılması gibi bir durum yoktur.

Akrabalar Koruyucu Aile Olabilir Mi?

Çocuğun bakımında herhangi bir ihmal ve suistimal durumu oluşturmayacak akrabalar koruyucu aile olabilmektedir. Akraba olsun olmasın çocuğun verileceği aile sosyal hizmet uzmanları tarafından araştırılmaktadır. Çocuğun bakımında, gelişiminde herhangi bir engel olduğu tespit edilmeyen aileler, koruyucu aile olabilecektir.

Koruyucu Aile Hizmetinin Çocuklara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Koruyucu aile hizmeti çocukların psikolojik, fiziksel ve sosyal olarak daha iyi şartlarda yetişmesine ortam hazırlamaktadır. Çocuklar sevgi dolu bir aile ortamında büyütülmelidir. Bu hizmet sayesine çocuklarda oluşabilecek sevgi eksikliği, değersizlik hissi gibi daha birçok değer yargılarının doğru bir şekilde yetişmesini sağlayacaktır.

Koruyucu Aile En Fazla Kaç Çocuğa Bakabilir?

Bir kişi farklı zaman dilimlerinde en fazla 3 çocuğa bakabilmektedir. Bakacağı çocukları kardeş olma durumunda belirlenen zaman periyotları değişiklik gösterebilir.

Bir kişinin 3 çocuğa bakabilmesinin nedeni, birden fazla çocuğun sevgi ihtiyaçlarını karşılamak ve umut ışığı olmaktır. İzde korutucu aile olarak birçok çocuğun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Koruyucu Aile Kaç Yıl Çocuğa Bakabilir?

Koruyucu aile 0-18 yaş aralığındaki çocuklara bakabilir. Biyolojik ailesinin yanında yaşamını sürdüremeyen çocuklar için devlet ve çocuk seven ailelerin iş birliği içerisinde her türlü manevi desteği vermesidir. Bu sayede bugünün küçüklerinin yarına umut olmasını sağlayabilirsiniz.

Koruyucu Aile Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Koruyucu aile başvurusu sonra süreç biraz uzun sürmektedir. Çok fazla talep olduğu için yetkililer tarafından çok fazla detaylı olarak araştırma yapılmaktadır. Başvuru sayısına göre süre 1 yıla kadar uzadığı dönemler olmaktadır.  Ancak koruyucu aile başvurusunda bulunan kişilere ortalama 6 içinde olumlu yada olumsuz cevap verilmektedir.

Koruyucu Aile ve Evlat Edinme Arasındaki Fark

Koruyucu aile ve evlat eden arasında fark bulunmaktadır ve ikisi de farklı şeylerdir. Evlat edinme hukuk süreci tamamlanarak velayet hakkı aileye verilir. Koruyucu aile ise çocuğun bakım, yetişme, eğitim ve sağlık hizmetleri devlet ile beraber yapılır. Koruyucu aile olan kişi her ay devletten belli bir tutar alır.

Genel olarak koruyucu aile ve evlat edinme arasındaki tek fark çocuğun velayeti durumudur. Koruyucu ailede velayet çocuğun biyolojik ailesindedir ancak çocuğun bakım, yetişme ve eğitim koruyucu ailesi yapar.

Koruyucu Aile Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

Koruyucu aile başvurusu e-devlet üzerinden iptal edilememektedir. E-Devlet koruyucu aile başvurusu yaptıktan sonra iptal etmek için ALO 183 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını destek hattını arayabilirsiniz. Ayrıca başvuru sonrası başvurunuzu iptal etmek için size telefon ile ulaştıklarında başvurunuzu iptal etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu