Devlet Yardımları

Kurban Bayramı 4000 TL Devlet Para Yardımı ve Bayram Harçlığı Başvurusu

2024 Kurban Bayramı 4000 TL Devlet Para Yardımı Başvurusu; Ülkemiz ekonomik olarak sıkıntılı bir dönemden geçmektedir.  Kurban bayramının yaklaşması ile devlet ihtiyaç sahibi ailelere maddi destek sağlamaktadır. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara bayramda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 4000 TL maddi destek verilmektedir.

Aşağıdaki yazımızda Kurban bayramında verilen 4000 TL yardım başvurusu ile ilgili merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

2024 Kurban Bayramı 4000 TL Devlet Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı 4000 TL yardım başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşların hizmetine sunulan Açık kapı sisteminden https://www.acikkapi.gov.tr/ linkine tıklayarak başvuru yapılmaktadır.

Başvuru yapacak olan vatandaşlar e-Devlet sistemi ile giriş seçeneğine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmalıdır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra 2024 Kurban Bayramı’nda 4000 TL Devlet Para Yardımı Başvuruşu için bir form doldurmanız gerekmektedir. Formda faydalanmak istediğiniz yardım türünü ve diğer şeyleri net bir şekilde belirtiniz.

Hafta sonu herkes e-Devlet sisteminden kurban bayramı yardım parası başvurusu yapabilmektedir. Fakat hafta içi başvuru yapmak isteyen vatandaşlar T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre başvuru yapmalıdır. Aşağıda bu konu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

 • T.C. kimlik numarası son rakamı 0 olanlar: Pazartesi
 • T.C. kimlik numarası son rakamı 2 olanlar: Salı
 • T.C. kimlik numarası son rakamı 4 olanlar: Çarşamba
 • T.C. kimlik numarası son rakamı 6 olanlar: Perşembe
 • T.C. kimlik numarası son rakamı 8 olanlar: Cuma

Kurban bayramı 000 TL para yardımı emeklilere ve öğrencilere otomatik olarak yatacağı için her hangi bir başvuru yapılmasına gerek4 yoktur.

Kurban Bayramı 4000 TL Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen para yardımı sadece kurban bayramında değil aylık olarak dar gelirli vatandaşlara aylık olarak verilmektedir. E-Devlet üzerinden başvuruda bulunan hanelere verilen yardım parası gerekli inceleme sonra uygun görülmesi halinde ödenmektedir.

E-Devlet üzerinden başvuru yapıldıktan sonra gerekli inceleme sonra ödemeler PTT aracılığı ile ödenmektedir.

2024 Kurban Bayramı 4000 TL Yardım Başvuru Formu

Kurban yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak başvuru formunu doldurmalıdır. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar bulundukları bölgede en yakın PTT şubelerini ziyaret ederek şifre alabilmektedir. Daha sonra sisteme giriş yaparak arama kutucuğuna “Aile ve Sosyal Hizmetler” yazarak hangi yardıma başvuru yapmak istediğini seçmelidir.

Daha sonra açılan ekranda başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması yardım talebinizin kabul edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Formda yer alan bilgiler araştırılmaktadır. Bu sayede gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlar tespit edilmektedir.

Kurban Bayramı Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurban bayramının yaklaşması ile 4000 TL bayram harçlığı  başvurusu yapan vatandaşlar, yardım başvuru sonuçlarının nasıl sorgulanacağını merak etmektedir. Başvuru sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula linkine tıklayarak “Başvuru No, T.C. Kimlik No, ve annenin evlenmeden önceki soyadının ilk ve son harfini” yazarak sorgulama yapabilmektedir. Yardım başvurusu sorgulama yapmadan önce başvuru tarihinden itibaren birkaç hafta geçmesi beklenmelidir.

Kurban Bayramı Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet kurban yardım maddi olarak zor durumda olan kişilere verilmektedir. Başvuru yapan kişilerin 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar, sosyal güvencesi olsa dahi gelir durumunun asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir. Başvuru yapan vatandaşların ihtiyaç sahibi olmasının tespit edilmesi durumunda kurban bayramı yardımından faydalanabilecektir.

2024 Kurban Bayramı 4000 TL Devlet Bayram Harçlığı Başvuru Şartları

Devlet tarafından maddi açıdan sıkıntı çeken vatandaşlara verilen kurban bayramı yardımından faydalanmak için başvuru yapan vatandaşların bazı şartları taşıması gerekmektedir. Kurban Bayramı 4000 TL para yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların yardımdan faydalanması için şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Herhangi bir yerden nakit desteği almamak
 • Haneye giren sabit bir gelirin olmaması
 • İŞKUR işsizlik ödeneği almamak
 • İŞKUR tarafından verilen kısa dönem işsizlik yardımından faydalanmaması

Başvuru yapan vatandaşların şartları taşıyıp taşımaması ilgili birimler tarafından araştırılmaktadır.

2024 Kurban Bayramı 4000 TL Devlet Para Yardımı PTT’den Nasıl Alınır?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen yardımların ödemeleri PTT şubelerinden yapılmaktadır.  Başvuruları onaylanan vatandaşlar en yakın PTT şubesini giderek yardim parasını kullanabilecektir.

Kurban Bayramı Yardım Parası Ne Zaman Ödenecek?

Kurban bayramı yardım başvurusundan faydalanmaya hak kazanan vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını merak etmektedir. Kurban bayramı 4000 TL yardım parası ödemeleri Temmuz ayında yapılacaktır. Kurban bayramı yardım paralarının erken yatma durumu ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır.

Kurban Bayramında 4000 TL Verilecek Mi

Kurban bayramı 4000 TL para yardımı emeklilere ve öğrencilere bayram girmeden 1 hafta önce ödenmeye başlanacaktır.

2 Yorum

 1. Mesleğim lokantacı 2 aydır iş arıyorum şuanda çalışmıyorum evim kira kiramı ödeyemiyorum 4 tane çocuğum var hiç bir gelirim yoktum çok zor durumdayız lütfen yardım edin

 2. Eşim serbest meslek olduğu için bu yardımdan faydalanmak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu