Finans

Polisten Çevirmeden Kaçma Cezası, Dur İhtarına Uymama Cezası

Polisten Çevirmeden Kaçma Cezası, Dur İhtarına Uymama Cezası 2024; Trafiği düzenleme, trafiği denetleme, trafik kazalarına dair her türlü işlemleri yürütme vb. görevleri olan trafik polislerinin dur ihtarına uymayan sürücüler; yasal anlamda suç işlemiş oluyorlar.

Trafik polislerinin emirlerini yerine getirmeyen ve trafik kurallarına uymayan kişiler; kanunda suçlu olarak kabul ediliyorlar.

Hem kendi hayatlarını hem de diğer sürücülerin ve yolcuların hayatlarını tehlikeye atan kişiler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanabiliyor.

Polisin dur ihtarına uymayan ya da çevirmeden kaçan kişilerin ceza miktarını mutlaka ödemeleri gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca polisin dur ihtarına uymama cezası ne kadar? Trafik çevirmesinden kaçmanın cezası ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Dur İhtarına Uymama Cezası 2024

Trafik polisi tarafından yapılan kontroller sırasında sürücülerin kontrol noktasına gitmeleri için verilen emre dur ihtarı ismi veriliyor.

Sürücülerin kontrol amacıyla trafik polisi tarafından durdurulmaları sonrasında polis, araçta arama yapabileceği gibi sürücülerden sürücü belgelerini göstermelerini de talep edebiliyor.

Genellikle filmlerde rastladığımız dur ihtarına uymama; günlük yaşamda da trafik polislerinin karşısına çıkabiliyor.

Polisin dur ihtarına uymayıp, kaçan sürücüler hakkında yasal işlem başlatılıyor.

Polisin dur ihtarına uymama cezası; diğer trafik cezalarında olduğu gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranı çerçevesinde belirleniyor.

Dur İhtarına Uymama Cezası Ne Kadar 2024

Trafik polisinin dur ihtarına uymayanların idari para cezası ödemeleri gerekiyor. 2024 yılında dur ihtarına uymayan kişilere 1250 TL para cezası kesiliyor.

Sürücülerin trafiği tehlikeye düşürmeleri durumunda ceza olarak 2200 TL daha ödemeleri gerekli olabiliyor.

Eğer alkollü olarak dur ihtirarına uymayarak polisten ve çevirmeden kaçarsanız cezanız 32.000 TL kadar çıkabilir.

Motorla Dur İhtarına Uymama Cezası Ne Kadar 2024

Motorla dur ihtarına uymayanların da tıpkı otomobil ve diğer araçlarla dur ihtarına uymayanlar gibi 1250 TL para cezası ödemeleri gerekiyor.

Kimler Dur İhtarı Verebilir?

Karayolları Trafik Kanunu’nun 47. maddesinde kimlerin dur ihtarını verebileceği belirtiliyor.

Kanunda trafiği düzenleme ve denetleme yetkisi mevcut olan trafik zabıtası ya da özel kıyafetli ve işaret taşıyan yetkili kişilerin işaretlerine ve uyarılarına uymamanın yasak ve suç olduğundan bahsediliyor.

Dur ihtarı vermeye yetkili olan kişileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Jandarma trafik timleri
 • Trafik polisleri
 • Karayolları Genel Müdürlüğü Çalışanları
 • Yolda denetim yapan Maliye Bakanlığı personelleri
 • Yolda denetim yapan Ulaştırma Bakanlığı personelleri
 • Belediye trafik zabıtaları
 • Yolda denetim yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı personelleri
 • Yol çalışması yapan özel kıyafetli kişiler

Trafik Çevirmesinden Kaçma Cezası 2024

Genellikle ihbar üzerine yapılan trafik çevirmeleri; trafik polisleri tarafından farklı nedenlerden ötürü de yapılabiliyor.

Trafik çevirmelerinde trafik polisi tarafından verilen dur ihtarına da sürücülerin mutlaka uymaları gerekiyor.

Aksi halde sürücüler hakkında polis tarafından yasal işlem başlatılıyor.

Trafik Çevirmesinden Kaçmanın Cezası Ne Kadar 2024

Trafik çevirmesinden kaçan kişilerin 2024 yılında 1250 TL para cezası ödemeleri gerekiyor.

Çevirmeden kaçmanın alkol, uyuşturucu ya da ehliyetsiz araç kullanımı nedeniyle olması halinde ise sürücülere 32 bin liraya kadar idari para cezası kesilebiliyor.

Dur İhtarına Uymama Cezasına İtiraz

Dur ihtarına uymayan kişilerin aldıkları para cezasına itiraz etme hakları bulunuyor.

Sürücüler, cezaya itiraz edebilmek adına bulundukları yerdeki il trafik mahkemelerine ya da sulh mahkemelerine başvurabiliyorlar.

İtiraz sonrası davanın sonuçlanması, 2-3 ay sürebiliyor.

İtiraz için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Dava dilekçesi
 • Ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Cezanın tebliğat fotokopisi
 • Cezanın tutanak fotokopisi

Araba ile Polisten Kaçmanın Cezası

2024 yılı itibariyle, Türkiye’de araba ile polisten kaçmanın cezası şunlardır:

 • Dur ihtarına uymama cezası: 1250 TL
 • Trafik güvenliğini tehlikeye düşürme cezası: 2200 TL
 • Trafik çevirmesinden kaçma cezası: 2430 TL

Bu cezalara ek olarak, kaçma sebebinin alkol, uyuşturucu veya ehliyetsiz araç kullanmak olması durumunda, 4 bin TL’ye kadar ek para cezası uygulanabilir.

Polisin dur ihtarına uymamak, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek ve trafik çevirmesinden kaçmak, Karayolları Trafik Kanunu’nun 118., 119. ve 120. maddelerinde suç olarak tanımlanmıştır. Bu suçların işlenmesi durumunda, sürücü hakkında yasal işlemler başlatılır.

Polisten kaçmanın cezasının ağır olmasının nedeni, bu eylemin trafik güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atmasıdır. Polis, trafikte düzeni sağlamak ve güvenliği sağlamakla görevlidir. Polisin dur ihtarına uymamak, polisin bu görevini yerine getirmesini engeller ve trafik güvenliğini tehlikeye atar.

Polisten kaçmak, ayrıca, başkalarının hayatını da tehlikeye atabilir. Polis, kaçan aracı durdurmak için gerekli önlemleri alır. Bu önlemler, siren çalmak, ışıklı işaretler kullanmak ve hatta havaya ateş etmek gibi eylemleri içerebilir. Bu eylemler, kaçan aracı durdurmak için gerekli olsa da, başkalarının yaralanmasına veya ölümüne neden olabilir.

Bu nedenle, polis dur ihtarına uymamak, trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek ve trafik çevirmesinden kaçmak, ciddi sonuçları olan suçlardır. Bu suçlardan kaçınmak için, polis dur ihtarına uymak ve trafik kurallarına uymak önemlidir.

Polisin Dur İhtarına Uymazsak Ne Olur

Polisin dur ihtarına uymazsanız, yasal işlemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. 2024 yılı itibariyle, Türkiye’de polisin dur ihtarına uymama cezası 1200 TL’dir. Buna ek olarak, trafiği tehlikeye düşürme cezası olarak 2200 TL daha ceza verilebilir. Ayrıca, kaçma sebebinin alkol, uyuşturucu veya ehliyetsiz araç kullanmak olması durumunda, 32 bin TL’ye kadar ek para cezası uygulanabilir.

Polisin dur ihtarına uymamanın ciddi sonuçları olabilir. Bu eylem, trafik güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atar. Polis, trafikte düzeni sağlamak ve güvenliği sağlamakla görevlidir. Polisin dur ihtarına uymamak, polisin bu görevini yerine getirmesini engeller ve trafik güvenliğini tehlikeye atar.

Polisten kaçmak, ayrıca, başkalarının hayatını da tehlikeye atabilir. Polis, kaçan aracı durdurmak için gerekli önlemleri alır. Bu önlemler, siren çalmak, ışıklı işaretler kullanmak ve hatta havaya ateş etmek gibi eylemleri içerebilir. Bu eylemler, kaçan aracı durdurmak için gerekli olsa da, başkalarının yaralanmasına veya ölümüne neden olabilir.

Bu nedenle, polis dur ihtarına uymamak, ciddi sonuçları olan bir suçtur. Bu suçtan kaçınmak için, polis dur ihtarına uymak ve trafik kurallarına uymak önemlidir.

Polisin dur ihtarına uymamanın daha ciddi sonuçları da olabilir. Örneğin, polis, kaçan aracı durdurmak için silah kullanabilir. Bu durumda, silahtan çıkan kurşunlar başkalarını yaralayabilir veya öldürebilir.

Polisten kaçmanın bir başka sonucu da, tutuklanmaktır. Polis, kaçan aracı durdurmak için gerekli gördüğü her türlü önlemi almaya yetkilidir. Bu önlemler, aracı durdurmak için aracın çarpılması veya aracın sürücüsünün gözaltına alınmasını içerebilir.

Polisten kaçmanın sonuçları oldukça ciddi olabilir. Bu nedenle, polis dur ihtarına uymak ve trafik kurallarına uymak önemlidir.

Polisin Dur İhtiranına Uymama Maddesi

Yasal olarak Polisin dur ihtarına uymak gereklidir. Polisin dur ihtaranına uymama ile yasal mevzuatta belirtilmiştir. Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesinde yer alan kanuna göre “Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, yasaktır.” uyrası yer almaktadır.

Bu yazımızda kısaca polisten çevirmeden kaçma ve polis dur ihtarına uymama cezalarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşleri yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu