Devlet Yardımları

PTT’den Annelere 1300 TL Para Yardım

PTT'den Annelere 1300 TL Para Yardım, PTT 1300 TL Yardım Başvurusu, PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Yap, PTT 1300 TL Yardım Başvuru Şartları, PTT 1300 TL Para Yardım Nereye Yapılır? detayları yazımızda.

PTT’den Annelere 1300 TL Para Yardım 2024; Devlet tarafından vatandaşlara pek çok destek ödemesi ve sonrasında da çocukların geleceklerini kurabilmek adına olası güzellemeler yapılmaktadır. Doğum yardımı da son zamanlarda devlet tarafından yapılan en güzel yardımlardan bir tanesi olarak değerlendirilmektedir. Bireysel olarak tek seferde birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve sonraki her çocuk için 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır.

Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından alınan verilere göre doğum yardımı başvuruları sürmektedir. 300 liradan 600 TL’ye kadar PTT’den çekilen yardım paraları pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

PTT 1300 TL Yardım Başvuru Şartları

PTT 1300 TL yardım başvuru yapacak kişinin aşağıdaki şartları taşıyor olması gereklidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen para yardımı başvuru şartları ise;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Doğum yılının 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi gerekir.
 • Bebeğin canlı olarak doğması şartı vardır
 • Doğum gerçekleştikten sonra sisteme kayıt edilmesi gereklidir

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler ikametgah adreslilerinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yardım başvurunu yapabilir.

PTT 1300 TL Yardım Kimlere Verilir

PTT 1300 TL Yardım kimlere verilir? ve Kimlere 1300 TL para yardımını alabilir sorusuna cevap vermek gerekirse maddi zorluk içerisinde olan her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan muhtaç aileleri destek adına verilen yardımlardan biridir.

PTT 1300 TL yardım çalışmayan ve her hangi bir güvencesi bulunmayan muhtaçlık sınırı altında yaşayan annelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından PTT aracılığı ile ödenmektedir.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Yap

PTT 1300 TL yardım başvuru yapmak için ilk olarak bebeğin canlı olarak doğması gereklidir. Bebeğin kimlik bilgilerinin kayır edilmesi sonrası başvurular Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına bizzat gidilerek yada e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Doğum yapan anneler bebeklerinin kimliğini çıkardıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi doldurması yeterli olacaktır.

PTT aracılığı ile ödenen 1300 TL yardım parası başvuru için istenen belgeleri ve başvuru formunu doldurduktan sonra ödemeniz PTT şubelerinden kimliğiniz ile alabilirsiniz.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

PTT 1300 TL yardım başvuru nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse başvurular doğum sonrası bizzat ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Doğum sonrası bebeğin bilgileri (KPS) Kimlik Paylaşım Sistemi’nde kayıt işleminin yapılması gereklidir. Kayıt işlemi yapılmadığında bebeğin bilgileri görünmeyeceği için ve e–devlette çıkmayacağı için başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Hem bebeğin kimliğini hem kendi kimliğiniz ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunu formunu doldurup imzalayarak teslim edebilirsiniz.

PTT 1300 TL Yardım Başvuru Formu

PTT 1300 TL Yardım Başvuru Formu ve Başvuru Dilekçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gittiğinizde doldurmanız gereken formlardan biridir. Anne ve bebeğin bilgileri, kardeş sayısı, ve gelir durumunuz ile ilgili bilgileri forma doldurmanız yeterli olacaktır.

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere verilen doğum yardımı için devletten tarafından yapılan resmi açıklama tüm soruların cevabını okumak için https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/dogum-yardimi/ linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet 1300 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak 1300 TL’lik yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler, e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

Başvuru Şartları

1300 TL yardım başvurusu için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Maddi durumu iyi olmayan ve sosyal güvencesi olmayan olmak
 • En az bir çocuğu olan anneler

Başvuru İşlemleri

1300 TL yardım başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. e-Devlet’e giriş yapın.
 2. Arama çubuğuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazın ve çıkan sonuçtan “Sosyal Yardım Başvurusu” hizmetine tıklayın.
 3. “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 4. Başvuru formunda istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 5. Başvuru formunu onayladıktan sonra başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

PTT’den Annelere 1300 TL Yardım Başvurusu

PTT’den annelere 1300 TL yardım başvurusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak yapılan bir yardımdır. Bu yardımdan yararlanmak isteyenler, e-Devlet üzerinden veya en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) giderek başvuru yapabilirler.

E-Devlet üzerinden başvuru

 1. e-Devlet’e giriş yapın.
 2. Arama çubuğuna “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazın ve çıkan sonuçtan “Sosyal Yardım Başvurusu” hizmetine tıklayın.
 3. “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 4. Başvuru formunda istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 5. Başvuru formunu onayladıktan sonra başvuru işleminiz tamamlanacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) giderek başvuru

 1. En yakın SYDV’ye gidin.
 2. Başvuru formunu doldurun.
 3. Gerekli belgeleri teslim edin.
 4. Başvurunuz değerlendirildikten sonra, sonuç hakkında bilgilendirileceksiniz.

Doğum Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvuru yapıp yardım başvuru koşullarını karşılayanlar hemen giderek PTT üzerinden 1300 TL nakit para kazanabiliyor. Devlet dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yardımcı olmakla birlikte çeşitli kalemlerde sosyal yardım ödemeleri de devlet tarafından ekonomik olanak olarak sağlanmaktadır. Sigortanız olup olmaması önemli olmamakla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı üzerinden yardım sağlanmaktadır. Doğum yardım ödemeleri açıklanan durumlara göre tek sefere mahsus çocuk başına yapılmaktadır. Doğum yapılan çocuk sırasına göre de ödemelerin tutarı farklılık gösterebilmektedir.

Çalışan ya da çalışmayan anne olunması fark etmeksizin tüm anneler başvuruda bulunduğu anda nakdi yardımlarından yararlanma hakkına sahip olabilmektedir. Koşulsuz, belgesiz tek bir başvuru ile anında para çekebileceğiniz bir süreçtir. PTT aracılığıyla ödenen rakamlar toplam da 1300 TL’lik nakit kolaylıklıya sağlanmaktadır.

Çocuk Başına Ne Kadar Doğum Parası Verilmektedir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından annelere verilen çocuk yardımı parası belli kademelerde ailedeki çocukların doğum sırasına göre yapılmaktadır. Yapmış olduğunuz başvurunun uygunluk taşıması halinde PTT tarafından çekeceğiniz tutarlar ile ilgili durumlar şu şekilde açıklanmıştır;

Canlı olarak doğmuş ilk çocuk için 300 TL ödeme yapılırken ikinci olarak doğmuş bir çocuk için 400 TL üç ve sonrası çocuklar için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır. Ödemeler devlet kontrolünde ve onayında PTT tarafından yapılmaktadır. Her çocuk için tek sefere mahsus yapılan ödemeler tek taraflı şekilde yapılmaktadır. Çocukların babaları bu ödemelerden yararlanmamaktadır.

1300 TL Para Yardımı Nereye Yatacak

Yapılan başvuru sonrasında ilgili anneler kimlik kartları ile PTT şubelerine giderek ödemelerini hesaplarına yatmalarını isteyebilirler.

5 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var çocuklarımla ortada kalmışım evime hicbirsey alamıyorum lütfen Allah rızası için yardım edin kiram birikti bakkala borcum birikti ne yapacağımı bilmiyorum çaresizim bana yardım edin lütfen sizin yardımlarınızdan yararlanmak istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tek başıma ne yapacağımı bilmiyorum

 2. Eşim iki aydır çalışmaiyor evimiz kira borcumuz çok gecinemiyoruz kiramiz ödiyemiyoruz yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olun lütfen yardımcı olun

 3. İki küçük çocuğum var biri 13yasinda ayaklarından engelli biri 10yasinda astim hastası okula gönderemiyorum evimiz kira toplam 7kisi yaşıyoruz

 4. Benim 6 çocuğum var 2 su erkek 4 kız 1 kızım 1 oğlum okuyor i
  çalışmıyoruz

  1. Çölyak yardımı rica ediyorum eşim tek çalışıyor otızımlı oğlum da var eşim ihtiyaçlara yetişemiyoruz kiradayım kızımın glütensiz beslenmesi gerekiyor bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu