Sosyal Yardımlar

Sosyal Market Nedir? Sosyal Market Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu

Sosyal Market Nedir? Sosyal Market Yardım Kartı Başvurusu ve Başvuru Formu; Ülkemizde başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok belediye tarafından ihtiyaç sahiplerinin gıda, giyim, temizlik, kişisel bakım vb. ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kurulan marketlere sosyal market ismi veriliyor.

İhtiyaç sahibi olanlar; belediyeler tarafından oluşturulan sosyal marketlerden gıda, temizlik ve kişisel bakım vb. ihtiyaçlarını ücretsiz bir şekilde alabiliyorlar.

Bazı marketlerde ise gıda, temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra mobilya, eşya, oyuncak vb. malzemeler de bulunuyor.

Bu yazımızda kısaca sosyal market nedir? Sosyal market kartı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Sosyal Market Nedir?

Belediyeler tarafından başlatılan sosyal market projesi kapsamında belediyeler tarafından oluşturulan ve ihtiyaç sahiplerinin gıda, erzak, kişisel bakım, temizlik malzemesi, giysi, kırtasiye malzemesi vb. ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak tanıyan yani yoksul vatandaşlara yardım edebilmek adına kurulan marketlere sosyal market ismi veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi; sosyal market projeleri ile il sınırlarındaki yoksul ve dar gelirli vatandaşlara sahip çıkan belediyeler arasında ilk sıralarda bulunuyorlar.

İhtiyaç sahipleri; sosyal marketlere gidip, kendi ihtiyaçları doğrultusunda buradaki mal ve ürünleri alabiliyorlar.

Sosyal market projesine imza atan belediyeler, ihtiyaç sahiplerine sosyal market kartı dağıtıyor.

İçerisine bir miktar para yüklenen sosyal market kartları sayesinde yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; kartlarındaki limit doğrultusunda sosyal marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Belediyeler tarafından sosyal market kartlarına genelde iki ayda bir ya da üç ayda bir yardım parası yükleniyor.

Sosyal Market Kartı Nedir?

Sosyal marketlerde geçerli olan, sosyal marketlerdeki pos cihazlarına okutularak kullanılabilen kartlara sosyal market kartı ismi veriliyor.

Bu kartlara belediyeler tarafından belirli aralıklarla ihtiyaç sahiplerinin sosyal marketlerden alışveriş yapabilmeleri için yardım parası ya da puan yükleniyor.

Sosyal market kartları, yalnızca belediyelere ait olan sosyal marketlerde kullanılabiliyor.

Sosyal Market Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler tarafından açılan sosyal marketlerden gıda, giyim, kişisel bakım vb. ürünleri temin edebilmek isteyen kişilerin belediyeye başvurmaları gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri, belediyelere başvurup, sosyal market kartı sahibi olabiliyorlar.

Belediyelerin yanı sıra sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek de başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Sosyal market yardımı ön başvuruları, ALO153 Beyaz Masa hattı aranarak da yapılabiliyor.

Ön başvuru işlemi, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Ön başvurunuzu TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileriniz ile e-devlet platformu üzerinden hemen gerçekleştirmek adına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Belediyenizin diğer yardımlarına da bu link üzerinden kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Sosyal Market Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal market kartı ön başvurularınız için daha önce de bahsettiğimiz gibi ALO153 Beyaz Masa hattını, bağlı olduğunuz belediyeyi, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğünü arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayıp, başvurunuzun son durumuna dair detaylı bilgi de edebilirsiniz.

Sosyal Market Kartı Kimlere Verilir?

Belediyelerin yoksul ve dar gelirli vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak adına oluşturulan sosyal market kartı; öncelikle düzenli bir sigortalı işi ve düzenli bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor.

Aynı zamanda sosyal market kartına muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da başvurabiliyorlar.

Sosyal market kartlarının kimlere verildiğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli dolayısıyla çalışamayanlar
 • Kronik hastalığı dolayısıyla çalışamayanlar
 • Eşi ölmüş, eşinden boşanmış ya da eşi cezaevine girmiş olan dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteciler ya da sığınmacılar
 • Şehit, gazi ve muhtaç asker yakınları
 • Sahipsizler ve kimsesizler
 • 65 yaş ve üstü sahipsiz, işsiz ve gelirsiz yaşlı vatandaşlar

Lakin yukarıda bahsi geçen kişiler; kendileri üzerine ya da aile bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul tespit edilmesi durumunda sosyal market kartı alamıyorlar.

Bu kişiler; gelir testi sonrasında muhtaç olarak kabul edilmedikleri ve G0 sınıfında değerlendirilmedikleri için bu kişilerin başvuruları, belediyeleri tarafından onaylanmıyor.

İhtiyaç sahipleri; muhtaçlıkları sona erene dek sosyal marketlerden ihtiyaç duydukları ürünleri ve malzemeleri alabiliyorlar.

Sosyal Market Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Sosyal market yardımına ve sosyal market kartına başvurmak için belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne giden ihtiyaç sahiplerinin muhtaç olduklarını gösteren bazı belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

Sosyal market kart başvurusu için ihtiyaç sahiplerinin teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireyleri için SGK’ dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Ev kira kontratı
 • Ek belgeler(öğrenci belgesi, ölüm belgesi, sağlık kurulu raporu vb.)

**Kişilerin muhtaçlıklarını kanıtlamalarına yönelik olarak bazı ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyor.

Örneğin, engeli dolayısıyla çalışamayanların en az %40 engel oranına sahip olduklarını gösteren 2023 engelli belgesini sosyal market kartı alabilmek için teslim etmeleri gerekiyor.

Sizden talep edilen belgelerin tam listesini öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını ya da belediyenizi arayabilirsiniz.

Sosyal Market Kartı Başvuru Formu

Sosyal market kartı almak için belediyeye başvuranların başvuruları sırasında kişisel bilgilerine, mal beyanlarına, banka bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine yönelik olarak sorulan soruları yanıtlamaları gerekiyor.

Sosyal Market Projeleri ile yoksul ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak hedeflendiğinden kişilerin yoksul ve ihtiyaç sahibi olduklarını bu sorulara verdikleri yanıtlar ile kanıtlamaları gerekiyor.

Sosyal market kartı alabilmek uğruna muhtaç ve ihtiyaç sahibi olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç olarak beyan edenler ve sosyal marketlerden alışveriş yapanlar hakkında daha sonradan yanlış bilgi paylaştıklarının belediyeleri tarafından anlaşılması üzerine cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerden aldıkları tüm yardımları güncel faizleriyle geri ödemeleri talep ediliyor.

Aldıkları yardımları belediyeye geri ödemeyenler ise mahkemeye veriliyorlar.

Sosyal Market Kartı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal market yardım başvurularının ne zaman sonuçlanacağı, başvurulan belediyeye göre değişebiliyor.

Başvuruların sonuçlanması, birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebiliyor.

Sosyal market yardım başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile bildiriliyor.

Başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra ihtiyaç sahipleri; sosyal marketlere gidip, buradan ihtiyaç duydukları ürünleri alabiliyorlar.

Sosyal market kartı almaya hak kazananlar, kartlarını belediyeden alabiliyorlar.

Kartlarına belirli aralıklarla yüklenen paraları sosyal marketlerde kullanabiliyorlar.

Kağıthane Belediyesi Sosyal Market Projesi ile Diğer Belediyelere Örnek Oluyor!

Kağıthane Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl açılan ‘Elden Gönüle Sosyal Yardım Merkezi’nde ihtiyaç sahiplerine gıda, temizlik malzemesi, bebek bakım ürünleri, ayakkabı, oyuncak vb. birçok ürün ücretsiz bir şekilde sunuluyor.

Merkez Mahallesi İmrahor Caddesi’nde yer alan sosyal markette ihtiyaç sahipleri, kendilerine belediye tarafından verilen sosyal market yardım kartlarını kullanıp, alışveriş yapabiliyorlar.

Kağıthane Belediyesi tarafından sosyal market kartına üç ayda bir puan yükleniyor.

İhtiyaç sahipleri, alışveriş yaparken kartlarındaki puanları harcayabiliyorlar.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Market Projesi ile İhtiyaç Sahiplerine Sahip Çıkıyor

Bu markette para değil, iyilik geçer sloganı, ile Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından il sınırlarında yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlara dağıtılan sosyal market katları da belediyenin sosyal marketinde kullanılabiliyor.

Sosyal markette gıdadan temizlik malzemelerine, kıyafetlerden ev tekstiline, çocuk oyuncaklarından kırtasiye malzemelerine kadar birçok ürün bulunuyor.

İhtiyaç sahiplerine verilen Kart52 adlı sosyal market kartı sayesinde vatandaşlar, sosyal marketten ihtiyaç duydukları ürün ve malzemeleri alabiliyorlar.

Vatandaşlar, aynı zamanda mobil sosyal market uygulamasını akıllı telefonlarına indirip, Kart52 isimli kartları ile mobil alışveriş yapabiliyorlar.

Yani sosyal markete gitmeden de ihtiyaçlarını telefonları ile kartlarındaki puanlar sayesinde satın alabiliyorlar.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde bulunan 2 katlı sosyal marketin ilk katında temizlik, gıda vb. ürünler; ikinci katında ise ev tekstili, kıyafet vb. ürün ve malzemeler bulunuyor.

Sosyal Market Başvuru Sorgulama

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar; sosyal market kart başvuru sonuçlarını ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile de gönderiliyor.

İhtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de görüntüleyebiliyorlar.

Başvuru sahipleri, başvurdukları belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüğüne giderek ya da başvuru adreslerini arayarak da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Sosyal Market Kartı Nasıl Alınır?

Sosyal market kartı, ülkemizdeki tüm belediyeler tarafından verilmiyor.

İhtiyaç sahiplerinin öncelikle belediyeleri tarafından yürütülmekte olan bir sosyal market projesinin mevcut olup olmadığını öğrenmeleri gerekiyor.

Kağıthane Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ankara Gölbaşı Belediyesi,  Gaziantep Şahinbey Belediyesi; ihtiyaç sahiplerine sosyal market kartı dağıtan belediyeler arasında bulunuyorlar.

Belediyeler; başvuruları değerlendirirken, başvuru sahiplerinin muhtaç olup olmadıklarını tespit ediyorlar.

Daha sonra başvuru sonuçlarını açıklıyorlar.

Muhtaç olduğu tespit edilenlerin başvuruları onaylanıyor.

Değerlendirme aşamasında kişilerin teslim ettikleri belgelerin doğru olup olmadıkları da araştırılıyor.

Belediye değerlendirme kurulu, başvuru sahiplerinin evlerine inceleme komisyonu gönderip, başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına dair bu komisyonun rapor hazırlamasını talep edebiliyor.

İnceleme komisyonu, başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyelerine, ekonomik ve sosyal durumlarına dair hazırladığı raporu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Başvurusu onaylanan kişiler; sosyal market kartı almaya ve kartları ile sosyal marketlerden alışveriş yapmaya hak kazanıyorlar.

Sosyal Market Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal market kartına belediye tarafından belirli aralıklarla yardım parası yükleniyor.

Örneğin, Kağıthane belediyesi; her iki ayda bir sosyal market kartına puan yüklüyor.

Kart limiti yani kartlara tanımlanan puanlar, belediyeden belediyeye göre değişebiliyor.

Belediye bütçesi, başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumları ve hanelerinde bakmakla yükümlü oldukları kişi sayıları vb. etmenler, sosyal market kartlarının limiti üzerinde belirleyici oluyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kart sahiplerinin kartlarına 3 ayda 1; 600-700 TL civarında para yüklüyor.

Kartlara yüklenen para, sosyal markette kullanılabiliyor.

Nakit olarak ise çekilemiyor.

Bu yazımızda Ordu Büyükşehir Belediyesi, İBB, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi vb. bazı belediyeler tarafından yürütülmekte olan sosyal market projesi başvuru detaylarını sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Sizler de sosyal market yardımından faydalanıyorsanız ya da sosyal market yardımına başvurmak istiyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu