SPONSORLU REKLAM
Devlet Yardımları

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek? Belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ya da diğer kurumlara yaptığı sosyal yardım başvuru sonucunu e-devlet üzerinden sorgulamak adına giren vatandaşlar; yardım kapsam dışına çıktı, uyarısı ile karşılaşıyorlar.

Yardım kapsam dışına çıktı, uyarısıyla karşılaşan kişiler ise bu ibarenin ne anlama geldiğini öğrenmek, başvurularının sonuçlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek istiyorlar.

Bu ibare; bazı kişilerin başvurularının olumsuz sonuçlandığını düşünmelerine de neden olabiliyor.

Bu yazımızda kısaca merak edenler için ‘yardım kapsam dışına çıktı ne demek? sorusunun ne anlama geldiğini yanıtlamaya çalışacağız.

Ödemeniz Hazırdır Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan 1100 TL sosyal yardım parası sorgulama ekranında birçok kişi; ödemeniz hazırdır, kapsam dışına çıktı, uyarısını görüyor.

Bu ibare; kişinin başvurusunun kabul edildiği ve sosyal yardım parasının kısa bir süre içerisinde başvuru sahibinin PTT hesabına yatırılacağı anlamına geliyor.

Yani bu ifade; hiçbir şekilde olumsuz bir anlam içermiyor.

Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek 2022

Kapsam dışına çıktı cümlesi ile vatandaşların başvurularının onaylandığını, başvurdukları sosyal yardımları kısa bir süre içerisinde alabileceklerini anlamaları gerekiyor.

Örneğin; kömür yardımına başvuran bir ihtiyaç sahibinin bu cümle ile karşılaşması; başvurusunun onaylandığını, kömür içeren paketlerin yakında ona teslim edileceğini ifade ediyor.

Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Ülkemizde belediyeler ve TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum; dar gelirli ve yoksul vatandaşlara kömür yardımı, giysi yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi yardımlar yapıyorlar.

Gıda ve erzak yardımı gibi tüm aile bireylerine yönelik yardımlar söz konusu olduğunda vatandaşlar, başvuru sonuçlarını sorgularlarken ‘hane yardımı kapsam dışına çıktı’ cümlesini e-devlet sonuç ekranında görüyorlar.

Bu ifade de başvurunun onaylandığını, aileye kısa sürede başvurulan yardım türüne dair yardım edileceğini gösteriyor.

Teslim Edildi Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Bu ifade ise başvurusu olumlu sonuçlanan başvuru sahiplerine yardımların teslim edildiğini belirtiyor.

Yani yetkili kişiler tarafından kişinin doldurduğu başvuru formunda bahsettiği ikametgah adresinde yardım kolisinin teslim edildiğini gösteriyor.

1100 TL pandemi başvurusu söz konusu olduğunda ise yardım parasının başvuru sahibi tarafından PTT şubesine gidilerek, çekildiği anlamına geliyor.

Kapsam Dışı Ne Demek?

Kapsam dışına çıktı, ifadesi ile kapsam dışı ifadesini birbiriyle karıştırmamak gerekiyor.

Kapsam dışına çıktı, ifadesi; başvuru sahibine yapılacak yardımın yola çıktığını gösteriyor.

Kapsam dışı ifadesiyle ise başvurunun olumsuz sonuçlandığı, başvuru sahibinin ayni ya da nakdi sosyal yardım alamayacağı ifade ediliyor.

E-devlet başvuru sorgulama ekranında kapsam dışı ifadesinin yanında kişinin sosyal yardım başvurusunun neden olumsuz sonuçlandığından da bahsediliyor.

Örneğin; kişinin muhtaç sınıfında yer almadığı, aylık kazancının muhtaçlık sınırının üzerinde olduğu, bu yüzden de kendisine yardım edilmeyeceği belirtiliyor.

Başvuru Durumu Kapsam Dışı Faz 1 2 Ne Demek?

Bilindiği üzere daha önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından faz1 ve faz2 olacak şekilde 1000 TL sosyal yardım parası dağıtıldı. Şu an ise 3.faz yardım paraları dağıtılmaya devam ediyor.

Kapsam dışı faz1 2; başvuru sahibinin başvurusunun olumsuz sonuçlandığını gösteriyor.

E-devlet başvuru sonuç ekranında yardımın kapsam dışına neden çıktığına dair de açıklama bulunuyor.

Bu açıklamaya göre yardım başvuru sonucunun kapsam dışı olması, kişinin başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin program çerçevesiyle uyuşmamasından ya da kişinin kapsam dışı olarak belirtilen kategorilerden birinde yer almasından kaynaklanıyor.

‘Kapsam dışı olarak belirtilen kategoriler’ ile aylık kazancı 5000 TL üstünde olan kişilerden ve yardımlara başvurma hakkı bulunmayan memurlardan, kamu işçilerinden ve diğer meslek mensuplarından bahsediliyordu.

1100 TL Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi sürecinden olumsuz etkilenen, muhtaç ve yoksul duruma düşen vatandaşlara TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından pandemi sosyal yardım paraları dağıtılmaya devam ediyor.

Üstelik başvuru sahiplerinde hane halkı aylık gelirinin 5000 TL ve altında olması şartı da aranmıyor.

Yani aylık kazancı 5000 TL üzerinde olan vatandaşlar da belirli şartları taşımaları kaydıyla pandemi sosyal destek yardım parasına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Maddi sıkıntılar içerisindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar, e-devlet üzerinden EİKP ödemesi olarak da adlandırılan 1100 TL 3.faz yardıma başvurabiliyorlar.

Başvuruların mutlaka e-devlet üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

1100 TL pandemi sosyal destek yardımına hemen başvurmak için sizler de https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru formunu doldurmak suretiyle başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Pandemi Parasını Kimler Alamaz?

1100 TL pandemi sosyal destek parasında maksimum aylık kazanç kıstası kalkmış olsa da pandemi parasından bazı meslek grupları yararlanamıyorlar.

Yani bu kişilerin e-devlet üzerinden pandemi yardım parasına başvurma şansları bulunmuyor.

Sosyal destek parasını kimlerin alamayacağını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Daha önce 1. ve 2.faz kapsamında muhtaç vatandaşlara dağıtılan 1000 TL pandemi yardım parasını alan kişiler,
 • 5510 sayılı kanunun 4/c maddesinde bahsi geçen memurlar
 • 5510 sayılı kanunun 4/a maddesinde bahsi geçen kamu işçileri
 • SGK’dan gelir ya da aylık maaş alan emekliler
 • İşkur İşsizlik Ödeneği alan kişiler
 • İşkur Kısa Çalışma Ödeneği alan kişiler

Yukarıdaki kişiler; hiçbir şekilde pandemi yardım parası alamıyorlar.

Daha önce 2 sefer yardım parası alanlara da 3. kez para verilmiyor.

Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlar tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlar sayesinde vatandaşlar; asgari ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Vatandaşlar; gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı, para yardımı, sosyal destek kartı yardımı, kira yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımları, kırtasiye yardımı, bebek maması ve bezi yardımı gibi birçok yardımdan faydalanabiliyorlar.

Belediyelerin sosyal yardımlarına e-devlet üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Bağlı olduğunuz ilçe belediyesine giderek de belediye yardımlarına başvurunuzu tamamlayabiliyorsunuz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmak için ikametgahınızın olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına bizzat gitmeniz ve burada başvuru formu doldurmanız gerekiyor.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına ise Bölge Müdürlüklerine giderek veya başvuru dilekçenizi e-posta yoluyla göndererek, başvurabiliyorsunuz.

Kısacası yardım başvurunuzu nasıl yapacağınız; başvurmak istediğiniz kuruma göre değişebiliyor.

Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Yardım başvurularında vatandaşlardan ihtiyaç sahibi olduklarının belediye tarafından tespit edilebilmesi noktasında bazı belgeler talep ediliyor.

Bu belgeler; başvurulan kuruma ve yardım türüne göre değişiyor.

Örneğin; 1100 TL pandemi yardım başvurusunda muhtaçlık sınırının altında olma şartı aranmazken gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, kömür ve odun yardımı gibi birçok yardımda muhtaçlık sınırı aranıyor.

Yardım başvurusu için gerekli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik no veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Engelli belgesi

Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde haneye yönelik yardımlar; hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlara yapılıyor.

Muhtaçların yanı sıra yoksullar ve dar gelirliler, engelliler, muhtaç dul kadınlar, kimsesizler, düşkünler, kronik hastalar, afetzedeler, şehit ve gazi yakınları, muhtaç asker aileleri gibi toplumun muhtaç ve dar gelirli kesimine yönelik birçok yardım da yapılıyor.

Yoksul ailelerin yeni doğan bebekleri için bebek bezi ve maması yardımları yapılırken, okul çağındaki çocuklara ise şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı gibi yardımlar yapılıyor.

Yoksul ailelerin üniversite eğitimine devam eden çocukları yani üniversite öğrencileri de eğitim yardımları ve para yardımı gibi yardımlar alabiliyorlar.

Bu yazımızda e-devlette kapsam dışına çıktı ne demek? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu