Kripto Para Piyasası

Margin Trade Nedir? Nasıl Yapılır?

Margin Trade Nedir? Nasıl Yapılır? Marjin yada diğer adı ile Marj kelimesi Kripto piyasasında ve Forex piyasasından sıkça duyduğumuz terimlerden biridir. Kripto marj ticareti daha yüksek kar elde etmek için kullanılmakta ancak buna bağlı olarak ciddi zarar etmenize neden olabilir.

Margin Trade işleminde 3 taraf tarafından sağlanan fon ile işlem yapma imkanı tamnımaktadır. Risk alarak daha yüksek alım satım ticareti yapmak için Margin Trade yani ödünç para işlemi vadeli işlemlerde yüksek kar potansiyeli içerir.

Margin Trade veya “Margin satın alma”, aracı kurum şirketinizden borç para almak ve bu parayı Kripto satın almak için kullanmak anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, bir kredi alıyorsunuz, ödünç verdiğiniz parayla Kripto satın alıyorsunuz ve bu krediyi daha sonraki bir tarihte geri ödüyorsunuz.

Marjla satın alma, nakit kullanmaya kıyasla ciddi bir çekiciliğe sahiptir, ancak daha yüksek getiri potansiyeliyle birlikte daha fazla riskin de bulunduğunu anlamak önemlidir. Marj ticareti, yatırımcıların getirilerini artırmak için kullandıkları bir kaldıraç biçimidir. Ancak yatırım planlandığı gibi gitmezse kayıpların da büyüyebileceği anlamına gelir.

Son günlerin en çok aranan konuların başında gelen Margin Trade Nedir? Margin Trade Nasıl Yapılır? Margin Trade Kuralları ve Bilmeniz gereken hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Margin Trade Nedir?

Binance marj ticareti, kripto pazarında ödünç alınan fonlar üzerinden varlık ticareti yapmanıza olanak tanır. Minimum teminat limiti ve geçerli kaldıraçla pozisyon açabilirsiniz. Tüm teminat emirleriniz spot piyasaya verilir ve buna göre gerçekleştirilir.

Popüler bir kripto borsası olan Binance, Binance marj ticareti adı verilen bir özellik sunuyor. Esasen, işlemlerinizin boyutunu artırmak için borsadan borç para almaktır. Bu potansiyel olarak daha büyük karlara yol açabilir, ancak aynı zamanda daha büyük kayıplara da yol açabilir , bu nedenle dikkatli adım atmak önemlidir.

Şöyle işliyor: Diyelim ki 1 Bitcoin’iniz var ve değerinin artacağına inanıyorsunuz. Binance marjin ticareti ile Binance’ten ek Bitcoin ödünç alabilirsiniz , böylece diyelim ki toplamda 2 Bitcoin’i artık kontrol ediyorsunuz.

Fiyat tahmin ettiğiniz gibi yükselirse, yalnızca orijinal Bitcoin’inizden değil, ödünç aldığınız Bitcoin’den de kar elde edeceksiniz. Ancak fiyat düşerse, ödünç aldığınız Bitcoin’i yine de Binance’e borçlu olacaksınız ve bu, farkında olmanız gereken bir risktir.

Ama hey, cesaretiniz kırılmasın! Önemli olan kendinizi eğitmek ve bilinçli kararlar vermektir . Binance marj ticareti yalnızca profesyonellere yönelik değildir; yeni başlayanlar da ayak parmaklarını batırabilirler. Konsepti anladığınızdan, terimlere ( kaldıraç, tasfiye ve faiz oranları gibi ) aşina olduğunuzdan emin olun ve dikkatli başlayın.

Şartlardan bahsetmişken, Binance’te kredili ticaret yaparken karşılaşacağınız bazı ticari terimlere açıklık getirelim.

Öncelikle kaldıraç var; bunu işlemleriniz için destek koltuğu olarak düşünün. Kendi sermayenizin daha küçük bir kısmıyla daha büyük bir pozisyonu kontrol etmenize olanak tanır. Örneğin, 5x kaldıraçla 100$ size Binance’te 500$ değerinde alım satım işlemi sağlayabilir. Bu, kazançlarınızı artırabileceği gibi kayıpları da büyütebilir; bu nedenle dikkatli olun.

Kripto para piyasasında kaldıraç oranları 2x ile 200x kadar çıkabilir. Yatırdığınız paranın 200x kadar işlem yapabilirsiniz.

Margin Trade Nasıl Yapılır?

Binance’te sermayeniz ve satın almak istediğiniz varlık miktarıyla pozisyon açarsınız Daha sonra borsa, geçerli maksimum kaldıraç oranına göre bu pozisyonu açmak için gereken fonları size otomatik olarak borç verir.

Benzer şekilde, bir pozisyonu kapatırken borsa, geri ödeme tutarını ve diğer masrafları otomatik olarak düşer.

Binance Margin Trade Nasıl Yapılır?

Binance marj ticaretinin tüm temellerini bildiğinize göre, ” Binance’de margin ticareti nasıl yapılır ” kısmına geçelim . Öncelikle Binance marjin ticareti hesabı oluşturmanız gerekir.

Binance Marj Hesabı Nasıl Açılır?

Zaten bir Binance hesabınız olduğunu varsayıyorum. Değilse kaydolun.

Adım 1 : Binance hesabınıza giriş yapın  İçeri girdikten sonra ana gezinme çubuğuna bakın ve [ Ticaret ] seçeneğini bulun. Üzerine tıklayın ve açılır menüden [ Kenar Boşluğu ] seçeneğini seçin.

Binance uygulamasını kullanıyorsanız, [ Ticaret ] düğmesine dokunun ve ardından [ Marj ] sekmesine gidin. Bu sizi doğrudan Binance marj ticareti sayfasına yönlendirecektir.

Adım 2 : Ticarete başlamadan önce doldurmanız gereken kısa bir sınav olacak. Kredili ticaret bölümüne girdikten sonra açılır pencereye dikkat edin. Bu pencerede sizi [ Sınavı Başlat ] ‘a davet eden bir düğme göreceksiniz. İşlerin ilerlemesini sağlamak için tıklayın.

Adım 3 : İşte burada kripto bilginiz devreye giriyor. Size bir dizi soru sunulacak ve bunların her birine doğru yanıt vermek sizin göreviniz .

Adım 4 : Testte başarılı olarak uzmanlığınızı kanıtladıktan sonra, marjin hesabınızı etkinleştirmenin zamanı geldi. Yeni keşfedilme durumunuzla, fonları marjin cüzdanınıza aktarmak için yeşil ışık yakacaksınız.

Bu noktada aksiyon gerçekten başlıyor, çünkü hepiniz Binance marj ticareti yolculuğunuza başlamaya ve bu fırsatları yakalamaya hazır olacaksınız.

Binance Marjininde Teminat Nasıl Transfer Edilir?

Artık hesabınız olduğuna göre teminat aktarımı konusuna geçebiliriz.

Adım 1 : Yukarıdaki gezinme çubuğuna bir göz atın ve [ Cüzdan ] seçeneğini bulun. Üzerine tıkladığınızda bir açılır menü göreceksiniz. Oradaki seçeneklerden biri [ Marj ] olacaktır. Devam edin ve bir tıklama verin.

Adım 2 : Kenar Boşluğu bölümünde [ Aktarım ] etiketli düğmeyi bulun. Hedeflediğiniz şey bu. İlerlemek için tıklayın.

Adım 3 : Bir sonraki ekran sizden transfer yapmak istediğiniz cüzdanı seçmenizi isteyecektir. Taşıyacağınız teminatın kaynağını burada seçeceksiniz. Ayrıca, aktarmak istediğiniz kripto para birimini seçmek için biraz zaman ayırın. Bunların hepsi platformla aynı sayfada olduğunuzdan emin olmakla ilgilidir.

Adım 4 : Şimdi, seçtiğiniz kripto para biriminin ne kadarını teminat olarak aktarmak istediğinize karar vermenin zamanı geldi. Bu çok önemli bir adımdır; seçeceğiniz miktar, marjlı ticaret olanaklarınızın kapsamını belirleyecektir. Tutarınızı kilitledikten sonra devam edin ve [ Onayla ] düğmesine bir kez dokunun.

İşte aldın! Teminatı spot cüzdanınızdan Binance marj cüzdanına aktarma adımlarını başarıyla tamamladınız.

Margin Trade Örneği

Diyelim ki bir yatırımcı, şu anda hisse başına 30 dolardan işlem gören bir şirketin 200 hissesini satın almak istiyor ancak binance hesabında yalnızca 3.000 dolar var. Bu parayı yarısını (100 hisse) ödemek için kullanmaya karar verir ve diğer 100 hisseyi aracı kurumdan 3.000 $ borç alarak toplam 6.000 $ başlangıç ​​yatırımı karşılığında marjla satın alır.

Şimdi hisse fiyatının %33 artarak 40 dolara çıktığını varsayalım. Bu, ilk 6.000 dolarlık yatırımının değerinin yaklaşık 8.000 dolara çıktığı anlamına geliyor. Borç aldığı parayı iade etmek zorunda olsa da, elde etmesine yardımcı olduğu kazanımları elinde tutuyor. Bu durumda, 3.000 doları iade ettikten sonra geriye 5.000 dolar kalıyor; yani 2.000 dolar kâr. Eğer sadece 3.000$’ını nakit olarak yatırmış olsaydı kazancı yaklaşık 1.000$ olacaktı.

Yatırımcı, marj üzerinden işlem yaparak kârını aynı miktarda nakitle ikiye katladı.

Ancak her yatırım kazandırmaz. Kaybetme senaryosunda kripto para darbe alır ve hisse fiyatı 30 dolardan 20 dolara düşer. Yatırımının değeri 6.000 $’dan 4.000 $’a düşüyor ve krediyi geri ödedikten sonra elinde sadece 1.000 $ kalıyor; yani 2.000 $ zarar. Sadece nakit parasıyla yatırım yapsaydı, zararı bunun yarısı kadar yani 1000 dolardı.

Margin Trade Long ve Short İşlemi

Margin trade; 2 Farklı işlem türü bulunan Margin trade Long ve Short pozisyonları her hangi bir kriptonun yada borsanın yükelip yada düşeceğine yaptığınız yatırımdır. Yaptığımız yatırımda yükselme işlemine Long yaptığınız yatırımda ürünen deşmesine ise Short denir.

Açığa satış, yatırımcıların bir enstrümanın fiyatı düştüğünde değeri artacak bir pozisyon açmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu, piyasalar düştüğünde veya riskten korunma aracı olarak kullanılır. Uzun marjlı ticaret, bir varlığın fiyatının artacağını tahmin ettiğiniz zamandır. Bu, önce varlığı satın alacağınız (brokerdan borç alarak) ve daha sonra kar elde etmek için daha yüksek bir fiyata satacağınız anlamına gelir.

Long İşlemi Nedir?

100€’nuz varsa ve 20x kaldıraçla Bitcoin üzerinde uzun pozisyon açmak istiyorsanız 2.000€ değerindeki Bitcoin kontrol edebilirsiniz. Ticaret şu şekilde işleyebilir:

  • Kendi paranızdan 100€ yatırıyorsunuz.
  • Değişiklik, işlemi tamamlamanız için size ek 1.900 € borç verir.
  • Bitcoin ticarete yatırım yapmak için 2.000€’nuz var.
  • Bitcoin fiyatı %2 artarsa 40€ kar elde edersiniz.

Short İşlemi Nedir?

Diyelim ki yakın gelecekte Bitcoin fiyatının düşeceğine inanıyorsunuz ve Bitcoin üzerinde 2x kaldıraçla kısa marjlı işlem açmak istiyorsunuz.

100 €’nuz varsa ve 2x kaldıraçla marjlı ticaret ve kısa Bitcoin’i denemek istiyorsanız, 200 € değerindeki Bitcoin’i kontrol edebilirsiniz. Ticaret şu şekilde işleyebilir:

  • Kendi paranızdan 100€ yatırıyorsunuz.
  • Değişiklik, işlemi tamamlamanız için size ek 100€ borç verir.
  • Artık ticarete yatırım yapmak için 200€’nuz var.
  • Bitcoin fiyatı %10 düşerse 20€ kar elde edersiniz.

Kripto Marj Ticareti Güvenli Midir?

Kripto marj ticareti potansiyel olarak getirileri artırabilirken, aynı zamanda önemli riskleri de beraberinde getiriyor. En dikkate değer risk, spekülasyonunuzun tersi yöndeki küçük piyasa hareketlerinin tasfiyeye yol açarak varlıklarınızın kaybına yol açabilmesidir. Bu nedenle, kripto marjlı ticarete girerken piyasayı net bir şekilde anlamak ve risklerinizi etkili bir şekilde yönetmek çok önemlidir.

Kripto Marj Ticareti güvenli olmasına rağmen ciddi oranda risk içeridği için mutlaka yatırım yaparken bu riskler her zaman göz önünde bulundurulumalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu