Maddi Yardım

Aile Destek Ödemeleri Neden Eksik Yattı?

Aile Destek Ödemesi Neden Eksik Yattı? Devlet tarafından dar gelirli ailelere verilen Aile Destek Yardımı alınan karar ile beraber 1 yıl daha uzatıldı. Bazı kişiler aile destek ödemesini daha fazla alırken bazı kişiler ise aile destek parasının eksik yattığını dile getirmiştir.

Aile destek ödemelerine bu ay için Zam beklenirken eksik yatması bir çok kişinin Aile Destek ödemeleri neden eksik yattı sorusunun cevabı merak konusu olmaya başladı.

Bildiğiniz gibi aile destek yardımı tutarı GSS yani gelir durumunuza göre aylık 850 TL ile 1250 TL arasındadır. Ayrıca çocuk destek bileşeni kapsamında 350 TL ile 650 TL arasında ödeme yapılmaktadır. Şimdi bu tutaralara ve çocuk sayısına göre geçen yıl aldığınız miktar düşmüş ise sebebi yazımızın devamında.

Aile Destek Yardımı Neden Eksik Yattı

Aile destek ödemesi geçen ay yapılmadı yapılmamasının sebebi ise ödemeler 1 yıl daha uzatıldığı için tekrar herkese GSS testi yapıldı. Gelir testi yapılırken haneye giren toplam para kişi sayısına bölünerek kişi başına düşen gelir tekrar hesaplandı.

Geçen sene yapılan gelir testinde geliri düşük olanlar ödemlerini düzenli olarak aldılar. Ancak bu sene tekrar herkese gelir testi yapıldı. Gelirinde değişiklik olanlar yapılan ödeme miktarı otomatik olarak değişti. Geliri düşenlere daha yüksek ödeme yapılırken geliri yükselenlere ise az ödeme yapıldı.

Güncel olarak Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından yapılan GSS testinde aşağıdaki gelir durumu baz alınmaktadır.

Kişi başına düşen aylık  gelir aralığı (TL) Aylık Destek Tutarı (TL)
450 TL ve altı1.250
450 TL üzeri ─ 911,15 TL ve altı1.100
911,15 TL üzeri ─  1372,30 TL ve altı950
1372,30 TL üzeri ─  2.835,60 TL’den az850

Eğer gelir durumunuzda bir değişiklik olmadıysa yada geliriniz daha düştüyse ancak yapılan ödeme tutarı düştüyse hemen ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek tekrar GSS testi yaptırarak hatayı düzeltebilirsiniz.

Aile Destek Parası Eksik Yattı

Aile destek parası eksik yatttı diyorsanız bunun sebebi geçen sene yapılan GSS testi bu yıl tekrar yapıldığı için bir çok kişinin ödemelerinde değişiklik oldu. Gelir durumunda değişiklik olan kişilere ödemeler tekrar yapılan hesaplamaya göre yatırılmaya başlandı.

Aile destek ödemesi kişi başına düşen gelir hesaplamak için Kişi Başına Düşen Gelir Hesaplama 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

Aile Destek Ödemeleri Eksik Yattı Ne Yapmalıyım

Aile destek ödemeleri eksik yatmasının sebebi geçen seneki geliriniz bu seneki geliriniznde değişiklik olmasından kaynaklanmaktadır.

Geçen sene gelir testi ile bu senedeki gelir testi kriterleri aynı olduğu için bir çok kişinin geliri daha az iken bu sene yapılan zamlar ile bir çok kişinin gelirinde değişiklik olmasından dolayı aile destek ödemeleri eksik yatmıştır.

Aile destek ödemeleri gelir testi yapılırken Haneye giren toplam para kişi sayısına bölünmelidir. Kişi başına düşen gelirinizde geçen seneye göre değişiklik yoksa hatta geliriniz düştüyse mutlaka ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bildirmelidiniz.

Aile Destek Ödemeleri Neden Yatmadı

Aile destek ödemleri GSS testi yapıldıktan sonra herkese yatamaya başladı. Ödme yapılmasına rağmen Aile destek parası yatmayan kişiler gelir testini geçemediği için ödemeleri yapılmadı. Aile destek ödemeleri yatmayan kişiler gelir testinin tekrar yapılması için Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına gitmeleri gereklidir.

2 Yorum

  1. Slm ben süleyman bakır benim 4 çocuğum var eşim hamile maddi durumumuz çok zayıf benim sadece yılda 30 yasa 40 gün çalışma şansım var 2 çocuğum rehabilitasyonu gidiyor eşim cahil okuması yazmamiz hiç yok gelirimizin %80 ni sosyal yardım bu ay eksik yatti

  2. merhaba gelire bakarak düşüş yapılmıştır deniyor ama kiralarin ne kadar oldugundan haberiniz var mi acaba? Geçen sene odedigim kira 2200 iken kontratim bitti 6000 oldu kiram yaziktir..Ayrıca eve ne kadar gelir gelip gelmedigi yada kac kişinin calisip ne kadar kisiye bakmakla sorumlu olduğundan bunlardan bir haberiniz oluyor mu?Ancak gelir sayısı deniliyor giderler hiç hesaba katılmadan ekonomi iyice kötüye gitmisken bu düşüşü yapmanız yersiz oldu ricam duzeltilmesidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu