Maddi Yardım

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Verilecek mi? Ramazan Bayramına sayılı günler kala emekli vatandaşların hesaplarına bayram ikramiyeleri yatırılmaya devam ediyor.

SGK tarafından her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen bayram ikramiyelerinden yalnızca belirli şartları taşıyan kişiler yararlanabiliyorlar.

SGK; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık ya da gelir alan dul ve yetimlere, emeklilere ve malulen emekli olanlara bayram ikramiyesi dağıtıyor.

En az %50 engel oranına sahip olan engelli bireylerin bakımını üstlenen yakınlarına ödenen evde bakım maaşı alan kişiler ise bayram ikramiyesi alıp alamayacaklarını öğrenmek istiyorlar.

Bu yazımızda kısaca evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilecek mi? Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı 2024?

Evde Bakım Maaşı alanlara geçtiğimiz yıl olduğu gibi bul yıl da bayram ikramiyesi verilmeyecek.

Bayram ikramiyesi, yalnızca SGK’dan vazife malullüğü, ölüm aylığı, sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı alan kişilere ve SGK’dan aylık alan gazilere, muharip gazilere, şehit yakınlarına, şampiyon sporculara, güvenlik korucularına ve terörden zarar görmüş olan sivil vatandaşlar ile bahsi geçen kişilerin hak sahibi yakınlarına verilecek.

Evde Bakım Maaşı Bayramdan Önce Verilecek mi?

Evde Bakım maaşları, Bayramdan 1 hafta önce ödenmeye başlanacak bu tarihe kadar tüm evde bakım maaşı alanlara ödenmiş olacak.

Yani evde bakım maaşı alanlar; bayrama maaşlarını almış olarak girecek.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Veriliyor Mu?

2024 yılı itibarıyla evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmemektedir.

Emeklilere, 2024 yılında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere toplamda 2 kez ikramiye ödenmiştir. Bu ikramiyeler, 5000 TL olarak ödenmiştir.

Evde bakım maaşı, engelli ve yaşlı vatandaşlara verilen bir sosyal yardımdır. Bu maaş, emekli maaşı ile aynı statüde değildir. Bu nedenle, evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmemektedir.

Ancak, 2024 yılı içerisinde evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmesi için bir yasa değişikliği yapılması mümkündür. Bu durumda, evde bakım maaşı alanlara da bayram ikramiyesi ödenecektir.

Evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilmesi için yapılan bir başvuru bulunmamaktadır. Bu ikramiye, ilgili yasa kapsamında doğrudan hak sahiplerine ödenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu 2024?

2024 yılında Ocak-Temmuz ayları arasında evde bakım maaşı alanlara aylık 7150 TL ödenecek.

Temmuz ayında ise aylık enflasyon verisine bağlı olarak maaşlara zam yapılacak.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

En az %50 engel oranına sahip engellilerin, yaşlı veya hasta kişilerin bakımıyla ilgilenen kişiler; evde bakım maaşı alabilmek adına ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki Sosyal Hizmetler İl ya da İlçe Müdürlüklerine giderek, burada başvuru formu doldurabiliyorlar.

Başvuru şartlarını, başvuru için kendilerinden talep edilen belgeleri ve başvuru detaylarını öğrenmek için ALO144 ya da ALO183 Sosyal Destek hatlarından birini arayabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platformdan ise evde bakım aylığına başvurulamıyor.

Başvurunun bizzat engelli bakımı ile ilgilenen kişi tarafından yapılması gerekiyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Evde bakım aylığına başvuran kişilerin başvuru adreslerine teslim etmeleri gereken belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibi veli ya da vasiye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Engelli bireye ve hane bireylerine dair TC kimlik kartı fotokopisi
 • Evde bakım aylığı başvuru formu
 • Engelli kişiye dair ağır engelli belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ev kira sözleşmesi
 • Engelli bireyin hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler

Evde Bakım Maaşı Kimlere Verilir?

Başka birinin yardımı ve bakımı olmadan kendi yaşamını devam ettiremeyen, yeme, içme, tuvalet vb. ihtiyaçlarını kendi başına karşılayamayan, ağır engelli raporu mevcut olan yani en az %50 engel oranına sahip olan vatandaşların bakımını üstlenen yakınlarına her ay için ödenen aylığa evde bakım maaşı ismi veriliyor.

Evde bakım maaşı, engelli maaşının aksine engelli bireyin kendisine değil de onun bakımıyla ilgilenen yakınlarına, akrabalarına ya da vasilerine ödeniyor.

Evde bakım aylığı; muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan engelli bireyler için veriliyor.

Yapılan bu yardım ile engelli yakınlarının engelli bireylerinin ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmelerine ve engelli bireylerin yaşam standartlarının iyileşmesine yardımcı olmak amaç ediniyor.

Engelli yakınlarının evde bakım maaşı alabilmeleri için engelli bireye dair Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen yetkili hastanelerden engelli bireye dair sağlık kurulu raporu yani 2024 engelli belgesi alınması gerekiyor.

Aynı zamanda bu raporda ‘ağır engelli’ ibaresinin de mevcut olması gerekiyor.

Engelli yakınlarının evde bakım maaşı alabilmeleri için engelli bireyin bakımı ile 24 saat için ilgilenmeleri şartı aranıyor.

Ancak engelli bireyin hanesinde bakımını üstlenecek yakın bir akrabasının olmaması ve Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti’nin uygun görmesi durumunda engelli bireyin yakınında ikamet eden akrabasına en az 8 saat için engelli bireyin bakımıyla ilgilenmesi şartıyla evde bakım aylığı bağlanabiliyor.

evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi alır mı

Evde Bakım Maaşı Başvuru Sorgulama

Evde bakım maaşına başvuran engelli yakınları, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabiliyor, yetkililerden başvurularının olumlu veya olumsuz sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, e-devlet platformu üzerinden de görüntülenebiliyor.

E-devlet üzerinden başvuru sonuçlarınızı görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu linkini tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz, başvuru sonucunuzu öğrenmek için başvurduğunuz Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünü arayabilir ya da bizzat müdürlüğe de gidebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım aylıkları, her ayın 15’i ile 31’i arasında hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Evde bakım aylığı başvuru sonuçları, ortalama birkaç hafta içerisinde başvurulan Sosyal Hizmetler İl veya İlçe Müdürlüğü tarafından karara bağlanıyor.

Başvurular, ortalama bir ay içerisinde açıklanıyor. Başvuru sonuçları ise başvuru sahiplerine evde bakım aylığı başvuru formunda paylaştıkları telefon numaralarına SMS ile gönderiliyor.

Aynı zamanda başvuru sonuçları, e-devlet platformunda da açıklanıyor.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Evde engelli bakım maaşı, yalnızca belirli şartları taşıyan engelli yakınlarına ödeniyor.

Başvuru şartlarını ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Engelli bireyin ve hanesinin muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olması şartı
 • Engelli bireyin bakıma muhtaç olması şartı
 • Engelli bireyin ağır engelli raporuna sahip olması

Yukarıdaki tüm şartları taşıyan engelli bireylerin bakımını üstlenen yakınları, evde bakım maaşına başvurabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşına başvuran kişilerin başvuruları, Sosyal Hizmetler İl ya da İlçe Müdürlüğü tarafından ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor.

Bu aşamada başvuru sahibince teslim edilen belgeler ve başvuru formu detaylıca inceleniyor.

Başvuru şartlarını taşıyan kişilerin başvuruları kabul ediliyor.

İlk maaşlar, kişilerin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılıyor.

Sonraki maaşlar ise PTT şubelerinden çekilebiliyor.

PTTMatik sahibi olanlar, PTT ATM’lerinden aylıklarını çekebiliyorlar.

Yeni çipli kimlik kartı kullanıcıları da hesaplarına yatırılan parayı PTT ATM’lerden alabiliyorlar.

Evde Bakım Maaşı Alanlara Müjde!

Merkez Bankası’nın 2024 yılı ilk 6 aylık enflasyon tahmini, Nisan Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre %34.2 oldu.

Temmuz ayında enflasyon verilerine bağlı olarak, evde bakım maaşı alanlara aylık 2000 TL’ye varan zam yapılması bekleniyor.

2024 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayında yapılan zamla birlikte evde bakım maaşının ortalama 11.000 TL olması bekleniyor!

Bu yazımızda evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilecek mi? 2024 evde bakım aylığı ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de evde bakım aylığı alıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu