Burs Başvurusu

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Sonucu Sorgulama

İBB Burs Başvurusu Nasıl YapılırİBB burs başvurusu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenli olarak üniversite öğrencilerine verilmektedir. Her yıl belirtilen miktarda öğrenciye verilen bu burs 2024 yılında 30.000 yeni öğrenciye verilecektir.

İBB burs başvurusu, bu yıl toplamda 75.000 öğrenciye yıllık 4500 Türk Lirası eğitim yardımı yapacağını açıkladı. Burs ödemeleri bu yıl için 1.500 TL, 1.500 TL ve 1.500 TL olacak şekilde 3 taksit şeklinde öğrencilere yatırılacak. Verilecek olan İBB bursuna öğrencilerin başvurması için belirtilen şartlar mevcut. Bu şartları karşılayan bütün öğrenciler başvuru yapabilecekler.

İBB tarafından verilen eğitim yardım bursu her yeni yılın başlamasının ardından güncellenmektedir. Yeni öğretim yılının açılmasının ardından belediye Eylül ayında başvuru tarihlerini açıklamaktadır. Başvuru tarihleri en geç Ekim ayına kadar sürmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl burs başvurularında yeni düzenlemeler de getirdi. Artık aynı aileden 2 öğrenci eğitim yardımı için burs başvurusunda bulunabilecek.

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB burs başvurusu, İstanbul Büyükşehir Belediye tarafından başvurulara açık olduğunu duyurdu.

Peki İBB burs başvurusu nasıl yapılır? Burs başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikli olarak aşağıda yer alan başvuru şartlarını karşılıyor olmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını sağlayan adaylar, başvuru şartlarını sağladıklarına dair belgeleri teslim etmek zorundadırlar. Başvuru tarihleri açıklandıktan sonra adayların internet sitesi üzerinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. İBB internet sitesine gerekli belgeleri yükleyerek kolay bir şekilde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İBB Burs başvurusunda bulunmak için İstanbul Senin mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz gereklidir. Hemen İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusunda bulunmak için https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linkine tıklayabilirsiniz.

İBB Burs Başvurusu Formu

İBB burs başvurusu yapmak için gerekli başvuru şartlarını ve istenilen belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bütün belgeleri tamamladığınız zaman tek yapmanız gereken başvuru formunu doldurmak ve sonuçları beklemek olacaktır.

Başvuru formunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs sayfasından doldurabilirsiniz. Google aramalarına “İBB Burs Başvuru” yazarak gencuniversiteli internet sitesine giriş yapın. Karşınıza çıkan ekranda form doldur kısmına tıklayın ve başvurunuzu yapın.

İBB Burs Başvurusu Başvuru Şartları

İBB burs başvurusu ile birlikte İstanbul’da ikamet eden ve şehir dışında üniversite okuyan öğrencilere eğitim yardımı yapılıyor.

Öğrencilerin bu eğitim yardımından yararlanması için aşağıda yer alan şartları sağlaması gerekmektedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Öğrencinin kendisinin veya anne, babasının İstanbul’da ikamet etmesi gerekmektedir. Eğer öğrencinin anne ve babası vefat etmiş ise herhangi bir yakınının İstanbul’da ikamet etmesi yeterlidir.
 • Herhangi bir üniversitede Önlisans veya Lisans öğrencisi olunması gerekmektedir.
 • Öğrencinin normal öğrenim süresi içerisinde eğitimine devam etmesi gerekmektedir. Okulu uzatanlar bu burstan yararlanamazlar.
 • Bursa başvuru yapmak için herhangi bir devlet üniversitesinde okuyor olmanız gerekmektedir. Eğer özel veya vakıf üniversitelerinde okuyorsanız %100 burslu olmanız şarttır.
 • Öğrencinin ara sınıf başarı notunun en az 100 üzerinden 53 olması veya 4 üzerinden 2.00 olması gerekmektedir. Son sınıf öğrencileri için ara sınıf notuna değil yıl sonu başarı notuna bakılmaktadır.
 • Öğrencinin gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacının olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Şartları sağlayan herkes bu bursa başvuru yapabilir.

İBB Bursu Hangi Bankaya Yatıyor

İBB bursu hangi bankaya yatar sorusuna cevap vermek gerekirse Burs başvurusu yaparken hangi bankanın İBAN bilgisi girilirse o bananın hesap numarası yatırılmaktadır. İBB bursu almak için mutlaka banka IBAN numarası sizin adınıza olmalaıdır.

İBB Burs Başvuru Linki

İBB Burs başvuru linki ve ekranı hakkında bilgi vermek gerekirse https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB Burs Başvurusu Gerekli Belgeler

İBB burs başvurusu ile verilecek olan eğitim yardımında İstanbul Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerden bazı belgeler istemektedir. Bu belgeler öğrencinin başvuru şartlarını sağladığına dair kanıt niteliğindedir.

İBB bursuna başvurmak isteyen öğrencilerin tamamlaması gereken belgeler şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • E-Devlet üzerinden çıkarılan sabıka kaydı belgesi.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Eğitim gördüğü üniversiteden alacağı öğrenci belgesi.
 • Eğitim gördüğü üniversiteden alacağı not durumunu gösteren transkript belgesi.
 • Ailesinin maddi durumunu gösteren herhangi bir belge. Gelir belgesi veya maaş bordrosu çıkarılabilir.
 • Ailede veya başvuracak olan öğrencide varsa engelli raporu fotokopisi.
 • Bursa başvuracak öğrencinin ailesinde başka okuyan kardeşi varsa e-devletten çıkarılan kardeşleri gösteren belgeler. Bu madde içerisinde kaydını dondurmuş kardeşiniz varsa dikkate alınmayacaktır.
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge.
 • Eğer varsa öğrencinin İstanbul Kart bilgisi.

İstanbul Büyükşehir Belediye bursu yalnızca internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvurularınızı belirtilen süre içerisinde yalnızca web sitesi üzerinden yapmanız gerekmektedir. Ayrıca gönderilen bilgilerde yanlışlık varsa öğrencinin burs değerlendirmesine alınmayacağı bildirilmiştir.

İBB Burs Başvurusu Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

İBB burs başvurusu için lazım olan aile gelir belgesini temin etmede zorluk çekiyor olabilirsiniz.

Burs başvurusu için gerekli olan belgelerden bir tanesi olan aile gelir belgesi kuruma göre değişmektedir. Ailenin çalıştığı kurum ve kuruluşa göre bu belgeyi temin edeceğiniz yerler de değişiklik göstermektedir. Eğer SGK’ya bağlı çalışan bir yerden alacaksanız belgeyi iş yerinden temin etmeniz gerekmektedir. Ailesi kamuda çalışan bireyler ise aile gelir belgesini Muhasebat Genel Müdürlüğü’nden almalıdır. Ayrıca ailesi kamuda çalışan kişilerin gelir belgesini e-devlet üzerinden de edinmesi mümkündür. E-Devlet arama kısmına e-bordro yazarak bu belgeye ulaşabilirsiniz.

İBB Bursu Kimlere Verilir?

İBB burs başvurusu ile eğitim bursu almak isteyen kişilerin belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

İBB bursu genel olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve ikameti İstanbul’da olan üniversite öğrencilerine verilmektedir. Fakat yalnızca bu şartları sağlayan öğrenciler bursu alamazlar. Bursu almak isteyen öğrenciler şartları sağladıktan sonra belirtilen zaman aralıkları içerisinde burs başvurusu yapabilirler.

İBB Burs 2. Taksit Ne Zaman Yatırılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen İBB bursunun taksit tarihleri hakkında yeni açıklamalar yapıldı. Belediye sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre 2024 İBB burs 2. taksiti en geç Mart ayının sonunda yatırılacak.

İBB tarafından yatırılacak olan 2. taksit 1.500 TL olarak toplamda 30.000 öğrenciye yatırılacak.

İBB Burs 3. Taksit Ne Zaman Yatırılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalarda 2. ve 3. burs taksitlerinin ne zaman yatırılacağı açıklandı. Yapılan açıklamalarda 2024 İBB burs 3. taksitinin de en geç Mayıs ayının sonunda yatırılacağı söyleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yatırılacak olan 3. taksit de 1.500 TL olarak yatırılacak.

İBB Burs Başvurusu Sonuçları

İBB burs başvurusu sonuçları yapılan son başvurulardan 1 ay sonra açıklanmaktadır. Başvuru yapan öğrencilerin göndermiş oldukları belgeler belediye çalışanları tarafından kontrol edilmektedir. Yapılan kontrollerin ardından belediyenin düzenlediği formda en çok ihtiyacı olan 75.000 kişi seçiliyor. Ayrıca belediyenin vereceği burs için yedek adaylar da belirleniyor. Eğer başvuru sonuçlandığı zaman kuruma ibraz etmezseniz hakkınız yedek adaylara geçmektedir.

İBB Burs Başvurusu Telefon Numarası

İBB burs başvurusu yapan kişiler bazı durumlarda destek almak isteyebilirler. Bu gibi durumlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir çağrı merkezi oluşturmuş durumda.

Çağrı merkezini haftanın 7 günü 24 saat boyunca arayabilirsiniz. Peki çağrı merkezinin numarası nedir?

İBB burs başvurusu telefon numarası: 0212 153 00 00

İBB Burs Başvurusu Yapamıyorum

İBB Burs başvurusu yapamıyorum diyorsanız İstanbul Senin mobil uygulamasını silip tekrar telefonunuza yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca İBB burs başvuru şartlarını taşıdığınıza emin olmalısınız. Burs başvuru şartlarını taşımayanlar burs başvurusu yapamaz.

Sizlere bu yazımızda İBB burs başvurusu nasıl yapılır? ve İBB burs başvurusu sonuçları hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu