Maddi Yardım

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı ve E-Devlet Başvurusu

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı 2024; Ülkemizde ihtiyaç sahipleri için sosyal yardımlarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; öğrencilere yönelik olarak burs ve eğitim yardımlarında bulunmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısa bir süre önce Kabine Toplantısı’nda yapılan açıklamaya göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülecek olan Başarı Teşvik Programı’na göre ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60’ına kadar burs bağlanacak.

Yüksek öğretim öğrencilerine ise net asgari ücret miktarında maddi yardımda bulunulacak.

Bu yardımdan aynı zamanda meslek lisesi mezunları ile lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de yararlanabilecekler!

Yardım, yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına yönelik olarak yapılacak.

Bu yazımızda kısaca Başarı Teşvik Programı’na ilişkin merak edilenleri yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

12 Aralık tarihli Kabine Toplantısı’nda cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre kısa bir süre içerisinde hayata geçirilecek olan Başarı Teşvik Programı dahilinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alan ailelerin ilköğretim ve ortaöğretime giden çocuklarına net asgari ücretin %60’ı oranında maddi destek verilecek.

Yüksek öğretim öğrencilerine ise net asgari ücret miktarınca dönem aralarında maddi destek sunulacak.

Başarı Teşvik Programı dahilinde dünya genelindeki ilk 500 üniversiteye girme hakkını elde eden başarılı öğrencilere ise destek verilecek!

Başarı Teşvik Programı’ndan meslek lisesi mezunlarının yanı sıra liseyi bitirdikten sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de yararlanabilecekler.

Aynı zamanda Başarı Teşvik Programı’ndan yararlanan öğrenciler için merkezi sınavlara yönelik ihtiyaçları da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Bilim, spor ve sanat yarışmalarına katılan öğrencilerin de ihtiyaçlarını Bakanlık karşılayacak.

1.5 milyar liralık bütçe ayrılan Başarı Teşvik Programı’na ilişkin tüm detayların ve başvuru şartlarının kısa bir süre içerisinde Bakanlık tarafından açıklanması planlanıyor!

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Kimlere Verilir?

Asgari ücret tutarındaki para yardımı; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni veya nakdi yardım alan yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin ilköğretim, ortaöğretim ya da yükseköğretim kurumlarında eğitimlerine devam eden öğrencilerine yönelik olarak yapılacak.

Asgari ücret tutarındaki para yardımı; dönem aralarında muhtaç ailelerin yükseköğretime giden çocukları için yapılacak.

Aynı zamanda meslek lisesi mezunları ya da lise eğitimini tamamladıktan sonra meslek edindirme kurslarına katılan öğrenciler de asgari ücret para yardımına başvurabilecekler.

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine ise asgari ücretin %60’ı oranında maddi yardım sunulacak.

Başarı Teşvik Programı dahilinde dünyanın ilk 500 üniversitesine girmeye hak kazanan yani üniversite sınavlarında başarılı olan öğrencilere de maddi yardımda bulunulacak.

Program dahilinde yapılacak maddi yardımın süresi, kaç sefer için yapılacağı ise Bakanlık tarafından açıklanacak!

Başarı Teşvik Programı kapsamında öğrenciler için yapılacak olan yardıma yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında bulunan aileler başvurabilecekler.

Yardım yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alan aileler için yapılacağından bu yardımdan yararlanmak isteyenlerin ve vakıflardan daha önce yardım almayanların öncelikle kendilerinden istenilen belgelerle birlikte ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada kayıt olmaları gerekecek!

Başarı Teşvik Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı Teşvik Programı ve bu maddi yardımdan kimlerin yararlanabileceği cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından genel hatlarıyla birlikte açıklandı!

Başarı Teşvik Programı başvuru şartlarına, başvuru için öğrencilerden ya da velilerden talep edilen belgelere ve başvuru detaylarına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Açıklamanın en kısa sürede Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi.

Bu programa e-devlet üzerinden başvurulup başvurulamayacağı, henüz bilinmiyor.

Ancak Başarı Teşvik Programı kapsamında maddi yardım; yalnızca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi yardım alan ailelerin çocukları için yapılacak.

Bu yüzden de henüz vakıf kaydı olmayan velilerin öncelikle ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıt olmaları ve bir an önce vakıftan sosyal yardım almaya başlamaları gerekecek.

Dereceye Giren Öğrencilere Asgari Ücret Desteği

2024 eğitim öğretim yılı için dereceye giren öğrencilere asgari ücret desteği devam etmektedir. Bu destek, devlet okullarında öğrenim gören ve sınıflarında dereceye giren ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilmektedir.

 • İlkokulda sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.213 TL)
 • Ortaokulda sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.213 TL)
 • Lisede sınıfta ilk 3, okulda ilk 5 öğrenciye net asgari ücretin yüzde 60’ı (2024 yılı için 10.213 TL)
 • Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleşen merkezi sınavda yüzde 5’lik dilime giren öğrencilere başarı sıralamasına göre en fazla net asgari ücretin iki katına varan tek seferlik başarı desteği (2024 yılı için en fazla 34.004 TL)

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Başarı Teşvik Programı’na, başvuru şartlarına, başvuru için sizden talep edilen belgelere, bu programdan yararlanıp yararlanamayacağınıza ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

Bu numaraları arayıp, Bakanlığın ayni ve nakdi yardımlarına ilişkin de bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda mevcut başvuru sonuçlarınızı öğrenmek adına da bu numaraları dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları

Başarı Teşvik Programı’na yalnızca bazı şartları taşıyan öğrenciler, başvurabilecekler.

Öğrencilerin ve ailelerinin taşıması gereken başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi sosyal yardım alıyor olmak
 • Hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul bulunmaması
 • İlköğretim, ortaöğretim, meslek lisesi mezunu olmak veya lise sonrası meslek edindirme kurslarına katılmak veya yükseköğretimi kazanmış olmak

***Yukarıdaki şartları taşıyan veliler veya lise ya da üniversite öğrencileri; Başarı Teşvik Programı’na başvurabiliyorlar.

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yardıma başvurmak isteyen velilerin öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kayıt olması gerekecek.

Kayıt esnasında teslim edilmesi gereken belgeleri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Başvuru sahibi veli veya öğrenciye ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Öğrenciye dair TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Kirada oturanlar için ev kira kontratı
 • Öğrenci belgesi
 • Transkript
 • Ek belgeler

Kişilerden özel durumlarına göre ek belgeler de istenebiliyor.

Örnek olarak; ailede çalışamayan engelli bireyler için 2024 engelli belgesinin teslim edilmesi gerekiyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin tam listesi için ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

Başarı Teşvik Programı Nedir?
Başarı Teşvik Programı Nedir?

Öğrencilere Asgari Ücret Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Başarı Teşvik Programı’na başvuranlar; başvuru sonuçlarını başvurdukları vakfı arayarak ya da vakfa giderek öğrenebilecekler.

Başvuru sonuçları, ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatları aranarak da öğrenilebilecek.

Sonuçların e-devlet platformunda yayınlanacağı da tahmin ediliyor.

Başvuru sahipleri, başvuru sonuçlarını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden de takip edebilecekler.

Kabine toplantısında Başarı Teşvik Programı’na 1,5 milyar liralık bütçe ayrılacağını açıklayan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; 2024 yılında geçerli olacak KYK burs ve kredi miktarlarını da açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre lisans öğrencilerinin aldığı burs, 2500 TL’ye, yüksek lisans öğrencilerinin bursu 4.000 liraya, doktora öğrencilerinin bursu ise 6.000 liraya çıkarılacak!

Bu yazımızda kısaca Başarı Teşvik Programı’na ilişkin merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Evimin kirası 3.500 ihtiyacım var 4 tane çocuğum var bir eşim çalışıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu