Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?
A+
A-

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve yoksul kişilere yapılan yardım türlerinden biri olan şartlı eğitim yardımı sayesinde ihtiyaç sahibi aileler, çocuklarının eğitim hayatına daha rahat bir şekilde devam edebilmesini sağlayabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksul ailelerin örgün öğretim gören çocukları için annelerine yapılan şartlı eğitim yardımı kapsamında annelerin PTT hesaplarına her ay için düzenli şekilde bir miktar eğitim yardım parası yatırılıyor.

Ancak bu yardımdan yararlanmayı düşünen kişilerin mutlaka başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca şartlı eğitim yardımı nedir? Şartlı eğitim yardımı kimlere verilir ve nasıl alınır? vb. soruları yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

İlköğretim ve ortaöğretime giden yoksul ailelerin çocukları için yapılan şartlı eğitim yardımı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocukların ekonomik güçlükler yüzünden eğitim hayatlarına ara vermelerini önlemek amacıyla yapılan yardıma deniliyor.

Şartlı eğitim yardımı kapsamında hem erkek hem de kız çocukları için yardım yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaç olarak kabul edilen yani herhangi bir SGK güvencesine sahip olmayan anne ve babaların çocukları için başvurulabiliyor.

Yani sigortalı bir işi bulunan anne ya da babaların çocuklarına bu yardım yapılmıyor.

Hanede en az bir adet sigortalı çalışan kişinin olması halinde de bu aileler şartlı eğitim yardımından faydalanamıyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şartlı eğitim yardımı, 3294 sayılı Kanun dahilinde muhtaç olan ailelerin çocukları için yapılıyor.

Şartlı eğitim yardımına başvurmayı düşünen ebeveynlerin üzerlerine kayıtlı değerli menkullerinin ve gayrimenkullerinin de bulunmaması gerekiyor.

Yani mülkiyeti kendine ait olan evi, arsası ya da tarlası olan kişiler; çocukları için şartlı eğitim yardımına başvuramıyorlar.

Şartlı eğitim yardımı alacak çocuğun bir ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması yani eğitimine ara vermemesi şartı da aranıyor.

Yani okulun açık olduğu günlerde bir ay içerisinde dört günden daha çok devamsızlık yapan çocuklar, bu yardımı alamıyorlar.

Ancak hastalık vb. nedenlerden ötürü sağlık raporunun alındığı ve öğrencinin devamsızlık yapması için geçerli bir nedene sahip olması halinde öğrenciler; şartlı sağlık yardımı almaya devam edebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin şartlı eğitim yardımı alabilmeleri için ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ailelerin öncelikle vakıf kaydının bulunması, zorunluluk arz ediyor.

Yani daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan kişilerin öncelikle vakıf kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Başvuru sonrasında vakıf mütevelli heyeti tarafından başvuru sahibinin ikametgah adresine bir inceleme komisyonu gönderiliyor.

Aynı zamanda vakıf mütevelli heyeti; vakıf kaydını gerçekleştiren kişilerden muhtaçlıklarını kanıtlamalarına yönelik olarak birtakım belgeler talep ediyor.

Mütevelli heyeti; inceleme komisyonunun hazırladığı raporu ve başvuran kişinin teslim ettiği belgeleri inceleyip, değerlendirdikten sonra şartlı eğitim yardımına ihtiyacı olduğuna kanaat getirdiği kişilerin başvurularını onaylıyor.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, başvuru sonrasında ortalama bir ay içerisinde başvuru sahiplerinin başvurusuna dönüş gerçekleştiriyorlar.

İhtiyaç sahipleri, ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek Hatlarından birini aramak suretiyle şartlı sağlık yardımı başvurusuna, başvuru için gerekli belgelere ve diğer detaylara dair bilgi edinebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru E-Devlet

Şartlı eğitim yardımı başvurusu, hiçbir şekilde e-devlet üzerinden yapılamıyor. Vatandaşlar, başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Ancak başvurularının sonucunu e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Vatandaşlar; TC kimlik no ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra tüm Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurularının sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar. 

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Sorgulama

Yoksul aileler; çocukları için alabilecekleri şartlı eğitim yardımı sonuçlarını e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçlarını e-devlet üzerinden sorgulamak isteyen vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; başvurularını gerçekleştirdikleri sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasını arayarak da başvuru sonuçlarını sorgulayabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak da aşı parası başvuru sonuçlarını yetkili kişilerden öğrenebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf kaydı olmayan, ilk kez Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvurmayı planlayan vatandaşların ilk olarak vakıfta Hane Başvuru Kayıt Formu doldurmaları gerekiyor.

Bu form sayesinde vatandaşlar; vakıflardan alabilecekleri para yardımı, giysi yardımı, kıyafet yardımı, eşya yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

İkinci aşamada ise ihtiyaç sahiplerinin sorgu dilekçesi imzalamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, son olarak Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi sözleşmesini imzalamak suretiyle başvurularını tamamlamış oluyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu için Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İlk kez vakıf kaydı gerçekleştirecek olanlardan talep edilen belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • TC kimlik no nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kişinin işsiz olduğuna dair SGK’dan alması gereken belge
 • Yardım alacak çocuğa ait öğrenci belgesi
 • Kirada oturan aileler için kira sözleşmesi

İhtiyaç sahiplerinin teslim etmeleri gereken belgeler; başvurdukları yardım türüne ya da ailenin özel durumuna göre değişebiliyor.

Örneğin, kronik hastalığı ya da engeli yüzünden çalışamayan kişilerin tam teşekküllü bir hastaneden alabilecekleri sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

2021 Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

2021 yılı için yapılan son güncelleme ile anne ve babalara çocuklarının eğitim giderlerini karşılamaları adına yapılan şartlı eğitim yardımı miktarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İlköğretim eğitimine devam eden erkek öğrenciler için aylık 45 TL,
 • İlköğretim eğitimine devam eden kız öğrenciler için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretim eğitimine devam eden erkek öğrenciler için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretim eğitimine devam eden kız öğrenciler için aylık 75 TL

olacak şekilde Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından şartlı eğitim yardımı yapılıyor.

Kız çocuklarına daha fazla miktarda yardım yapılarak, pozitif ayrımcılık yapılmış oluyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir ay içerisinde geçerli bir mazereti olmaksızın 4 günden daha fazla devamsızlık yapan öğrencilerin aldığı şartlı eğitim yardımı kesiliyor.

Şartlı eğitim yardımının kesilmesine neden olan durumları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Çocuğun örgün eğitim dışına çıkması yani ikinci öğrenim görmeye başlaması
 • Bir ayda dört günden daha fazla devamsızlık yapması
 • Şartlı eğitim yardımı başvurusu kabul edilen ebeveynin yardım aldığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vermeksizin ikametgah adresini değiştirmesi
 • Yardım başvurusu kabul edilen kişilerin daha sonra muhtaçlıklarının ortadan kalktığının vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi ya da başvuru sahibinin muhtaçlığının ortadan kalktığına dair vakfa haber vermesi
 • Hak sahibinin vefat etmesi
 • Eğitim gören çocuğun vefat etmesi
 • Başvuru sahibinin başvuru esnasında imzaladığı ŞEY(Şartlı eğitim yardımı) sözleşmesine aykırı bir şekilde hareket etmesi

Yukarıdaki nedenlerden ötürü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak her ay düzenli bir şekilde yaptığı şartlı eğitim yardımını kesebiliyor.

Hak sahibinin yani ebeveynin vefat etmesi halinde diğer ebeveyn, bu duruma dair yardım aldığı vakfa bilgi vermek suretiyle şartlı eğitim yardımını tekrar alabiliyor.

Eğitim gören çocuğun vefatı halinde ise yardım, süresiz olarak kesiliyor.

Hak sahibi ebeveyn, daha sonra yaptığı ikametgah değişikliğine dair sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına haber vererek, kesilen yardımı tekrar almaya da başlayabiliyor.

Kısacası şartlı eğitim yardımı, süreli ya da süresiz şekilde kesilebiliyor.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Zaman Yatacak 2021?

Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardım ödemeleri; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yapılıyor.

Ödemeler, her ay için yapıldığı için vatandaşlar, iki aylık parayı çekiyorlar. Yani Mart ayında hem Ocak hem de Şubat parasını birden çekmiş oluyorlar.

Şartlı sağlık ve eğitim yardımı ödeme tarihleri üzerinde ise hak sahibinin TC kimlik numarasının son rakamı belirleyici oluyor.

TC kimlik son numarası 0 olanlara ayın 24’ünde, 2 olanlara ayın 25’inde, 4 olanlara ayın 26’sında, 5 olanlara ayın 27’sinde, 6 olanlara ise ayın 28’inde ödemeler yapılıyor.

Ödeme günü, Cumartesi gününe denk gelen kişiler, ödemeleri Cuma günü yani bir gün öncesinden PTT hesaplarından çekebiliyorlar.

Ödeme günü, Pazar gününe denk gelenler ise ödemelerini Pazartesi günü çekebiliyorlar.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Telefon Numarası

Şartlı eğitim yardımı başvuru şartlarına, başvuru için teslim etmeniz gereken belgelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek adına ALO183 ya da ALO144 telefon numaralarından birini arayabilirsiniz.

Dilerseniz, ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını da arayabilirsiniz.

Bu yazımızda şartlı eğitim yardımı miktarına ve başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de şartlı eğitim yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Hamide dedi ki:

  Maddi durumum yok kırtasiye yardımı istiyorum para yardımı istiyorum

 2. Hafize negince dedi ki:

  Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okuyamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz kırtasiye yardımı istiyoruz