Devlet Yardımları

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu – Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu 2024, Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu, E-Devlet Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu, Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları, Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama detayları yazımızda.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Maddi durumu kötü olan ve her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen şartlı eğitim yardımı nakit olarak verilen yardımlardan biridir.

İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine verilen şartlı eğitim yardımı 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyal yardım kapsamında eğitim destek parası olarak bilinmektedir. İlk defa 2003 yılında ödenmeye başlana şartlı eğitim yardımı parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ödenmektedir.

Bir çok kişinin merak ettiği şartlı eğitim yardımı nedir? Şartlı eğitim yardımı başvurusu, Şartlı eğitim yardımı nasıl alınır? ve Şartlı eğitim yardımı ne kadar sorularına detaylı olarak cevap vermeye çalışacağım.

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı maddi durumu kötü olan öğrencilerin eğitim ve öğretim hizmetlerine devam etmesini sağlamak için verilen para yardımıdır.  3294 sayılı kanun göre sosyal güvencesi olmayan kişilere öncelikli olarak verilmektedir.

Şartlı eğitim yardımı hanede okuyan çocuk başına verilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı eğitim yardımı ekonomik zorluk çeken ve her hangi bir  sosyal güvencesi bulunmaya kişilere verilen yardımıdır. Şartlı eğitim yardımı çocuk okula devam ettiği sürece okulun açık olduğu aylarda verilir. Eğitim yardımı öncelikli olarak öğrencinin annesine ödenir. İlk okuldan lise bitene kadar yılda 9 ay olmak üzere PTT şubelerinden çekilir.

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) hakkında detaylı bilgi için Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınır? yazısını okuyabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Şartlı eğitim yardımı ikametgah ettiğiniz il yada ilçedeki kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıflarına bizzat başvurulması halinde verilir. İnternet üzerinden yada telefonla ile başvuruda bulunma imkanınız yoktur.

Şartlı eğitim yardımı başvurusu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sizlere başvuru hakkında bilgi vermek istiyorum.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu öğrencinin annesi tarafından yapılmalıdır. Öğrencinin velisi kaymakamlık hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek şartlı eğitim yardımı almak istediğinin söylemesi gereklidir. Kimlik fotokopisi ve başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli inceleme sonrası şartlı eğitim yardımı alabilirsiniz.

Hanede birden fazla okuyan çocuk arsa her bir çocuk için ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Şartlı Eğitim yardımı başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile doldurulmaktadır. Şartlı eğitim yardımı başvuru formu aile bilgileri okuyan öğrenci sayısı ve muhtaç durumunuz ile ilgili bilgiler talep edilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nereden Alınır

Şartlı eğitim yardımı almaya hak kazanan kişiler yardımları onaylandıktan sonra ödemelerini diledikleri PTT şubesinden alabilirler. Şartlı eğitim yardımı 2 ayda bir yapıldığı için kimliğinizi ile PTT şubelerine gidip ödemenizi nakit alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024

Şartlı eğitim yardımı kız çocukları için eğitimde farkındalık yaratmak için kız çocuklarına daha yüksek ödenmektedir. 2024 şartlı eğitim yardımı miktarı ise;

İLKÖĞRETİMORTA ÖĞRETİM
ERKEKKIZERKEKKIZ
90 TL100 TL130 TL150 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları

Şartlı eğitim yardımı almak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Eğitim yardımı almak için aranan şartlar ise;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
 • Her hangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Öğrencinin eğitime devam etmesi
 • 1 takvim ayı içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapmaması

Şartlı Eğitim Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor

Şartlı eğitim yardımı 2 ayda bir yapılan yardımlardan biridir. 2 ayda bir PTT şubelerinden çekilen şartlı eğitim yardımı yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında ödenmektedir. Ödemler belirtilen bu ayların son haftasında ödenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Çıktı Ne Demek

Şartlı eğitim yardımı ekonomik zorluklarla uğraşan velilerin eğitim gören çocuklarına ödenen yardım parasıdır. Başvurulması halinde verilen bu yardımı e-devlet üzerinden kontrol edildiğinde şartlı eğitim yardımı çıktı demek yardımı başvurunuzun onayladığı anlamına gelmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Şartlı eğitim yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına giderken yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

 • Velinin kimlik kartı
 • Öğrencinin kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Şartlı eğitim yardımı başvuru formu
 • Kira oturuyorsanız kira kontratı
 • Gelir belgesi

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı başvuru yapıldıktan sonra gerekli inceleme yapıldıktan sonra eğitim yardımı parası almaya hak kazanırsınız.

Şartlı eğitim yardımına başvuran kişiler şartlı eğitim yardımı başvuru sorgulama işlemini e-devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranında yapmaktadır.

Şartlı eğitim yarımı başvuru sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak kimlik numaranızı ve şifrenizi gireniz yeterlidir.

Şartlı Eğitim Yardımı Çekilmezse Ne Olur

Eğitim yardımı onaylanan kişilere PTT aracılığı eğitim süresi boyunca ödenen şartlı eğitim yardımı mutlaka çekilmesi gereken paralardan biridir. Belli bir süre içerisinde çekilmeyen paralar sistem tarafından iptal edilmektedir. 2 ayda bir mutlaka PTT şubelerinden paranızı çekmeniz gereklidir.

Şartlı Eğitim Yardımı Nereden Çekilir

Şartlı eğitim yardımı parası sadece PTT şubelerinden çekilmektedir. İkamet ettiğiniz bölgedeki PTT şubelerinden paranızı nakit olarak alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Devam Ediyor Ne Demek

Şartlı eğitim yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapıldığından eğer şartlı eğitim yardımı devam ediyor yazıyorsa yardım talebinizin onaylandığı anlamanız gelir. Eğer böyle bir yazı karşınıza çıkarsa eğitim yardımı almaya hak kazandığınızı ve ödemenizin yapıldığı anlaşılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Ayda Verilir

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri okulların açık olduğu 9 ay boyunca verilen yardımdır. Ancak yardım ödemeleri 2 ayda 1 defa yapılmaktadır. Ödeme almaya hak kazanan kişilerin paraları Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında verilmektedir. Belirtilen ayların son haftası ödemenizi çekebilirsiniz.

şartlı eğitim yardımı başvurusu

Şartlı Eğitim Yardımı Neden Eksik Yatar

Şartlı eğitim yardımı neden eksik yatıyor sorusunu en çok merak edilen ve şikayet alan konulardan biridir. Şartlı eğitim yardımından yararlanan kişilerin ödemeleri düzenle almaları için öğrencinin devamsızlık yapmaması önemlidir. 1 ay içerisinde 4 gün okula gitmeyen öğrencilere gitmediği ay için asla ödeme yapılmaz.

Eğer öğrenci devamsızlık yapmadığı halde ödemeniz kesilirse mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına giderek hata yapıldığını söylemeniz gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu E-Devlet

Şartlı eğitim yardımı başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapılır sorusu yardım almak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Eğitim yardımı başvurusu e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. Yardım almak istiyorsanız mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına bizzat başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Geri Ödemeli Mi

Şartlı eğitim yardımı devlet tarafından karşılıksız olarak öğrencilere verilen eğitim destek parasıdır. İlk okuldan lise bitene kadar alabileceğiniz eğitim yardımı ilerleyen dönemde asla sizden alınmaz ve geri talep edilmez.

Şartlı Eğitim Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir

Şartlı eğitim yardımı aylık olarak hesaplanan ancak 2 ay bir defa ödenen yardımlardan biridir. PTT şubelerinden her ay yoğunluk oluşmaması adına hak sahiplerine iki ayda bir defa verilir. 2 yada bir defa PTT veznelerinden nakit olarak paranızı alabilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Şartlı eğitim yardımı aşağıdaki durumlardan kesintiye uğramaktadır. Adres değişikliği sonucunda ŞEY kesilirse mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yeni adres bilgisini vermeniz gerekmketedir.

 1. Hak sahibinin vefat etmesi,
 2. Fayda sahibi çocuğun vefat etmesi,
 3. Okula devam etse de, fayda sahibi çocuğun 20 yaşını geçmesi,
 4. Fayda sahibi çocuğun devlet yatılı okulunda yatılı olarak eğitim aldığının tespit edilmesi,
 5. Yardımı alan hak sahibi kişinin (ödeme yapılan kişinin) ikametini ilgili SYDV dışına taşıması
 6. Hak sahibinin kendisinin sosyal güvenceli olduğu,
 7. Hak sahibinin içinde yaşadığı hanedeki herhangi birisinin sosyal güvenceli olduğu

Belli aralıklarla yapılan denetimlerde yukarıdaki durumlardan biri bile tespit edilirse Şartlı Eğitim Yardımı Kesilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Neden Yatmadı

Çok fazla şikayet alan konulardan biride şartlı eğitim yardımı neden yatmadı sorusudur. Eğitim yardım paraları 2 ayda 1 defa ödendiğinden mutlaka 2 ayda birde kontrol etmeniz gereklidir. Ayrıca e-devlet üzerinden yardım parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Şartlı eğitim yardımı bazen kesilir eğer yardım parası yatmadıysa mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanılma Vakfına giderek sorun olup olmadığını öğrenmelisiniz.

BAKINIZ: Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

BAKINIZ: Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nasıl Alınır

BAKINIZ: Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

BAKINIZ: İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı Eğitim Yardımı Toplu Ödeme Tutarı Ne Demek

Şartlı eğitim yardımı 9 ay boyunca aylık ödenen yardımlardan biridir ancak ödemeler 2 ayda 1 defa yapılmaktadır. 2 ayda 1 defa ödendiği için Şartlı eğitim yardımı toplu ödeme tutarı e-devlet üzerinden bu şekilde görülmektedir. Toplu ödeme tutarı 2 aylık tutarı göstermektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Şartlı eğitim yardımı reddedildi demek yardım başvurusunda bulunan kişinin yardımın onaylanmadığı yada tamamladığını göstermektedir. Eğitim yardımın neden reddedildiğini öğrenmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız gerekir.

Eğer şartlı eğitim yardımı geçici aktif öğrenci değil ne demek uyarısı sebebi ile ödeme almazsanız öğrencinin altif olarak eğitim görmediği ve okula gitmediğinden ödemesi kesilir.

Sizlere bu yazımızda Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlı Eğitim yardımı Başvuru Sorgulama hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okutamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz

 2. Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okutamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz

 3. Mrb lar benim 4 çocuğum var 2 si ilk okula gidiyor biride ana sinifina adi çikti yollayamadim masraflardan çünkü yetiştiremiyorum bugün aldiğini yarin alamicak duruma geldik kiraciyim eşimin düzenli işi yok yardimci olursaniz sevinirim ihtiyaçtan dolayi yaziyorum hayat çok pahali çok Allah im bizlere yardim etsin amin

 4. Merhaba kağıt toplayarak geçimimi sağlıyorum ama yetmiyor 2tane çocugum var okula gidiyorlar masraflarını karşılayamuyorum eşim cezevinde hükümlü yatıyor çok çaresizim lütfen yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu