Devlet Yardımları

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu 2024; Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı, AFAD; 17 Haziran 2009 tarihinden bu yana afetlerden mağdur olan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya devam ediyor.

Yalnızca ülke vatandaşlarımıza değil diğer ülkelerde afetlerden etkilenen vatandaşlara da pek çok yardım ulaştıran AFAD; 11 ilimizde yer alan Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Afet öncesi hazırlık ve zararları azaltma, afet esnasında afetzedelere müdahale etme, afet sonrası iyileştirme çalışmalarını yürütme; kurumun temel görev ve sorumlulukları arasında bulunuyor.

Arama ve kurtarma, halk sağlığı, kamp koordinasyonları ve afetzedelere barınma alanı oluşturma, afetzedelerin beslenmesine ve gıda güvenliğine yardımcı olma, afetzedelere psiko-sosyal destek sunma gibi pek çok alanda faaliyet gösteren AFAD; pek çok projeye de imza atıyor.

Bu yazımızda kısaca AFAD yardım başvurusu nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya, konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

AFAD Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

06 Şubat 2024 tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonrasında afetzede vatandaşlar, AFAD yardımlarına nasıl başvurabileceklerini araştırmaya başladılar.

Depremzede vatandaşlara gıda ve erzak yardımı ulaştırmaya devam eden AFAD; aynı zamanda vatandaşlar için birçok yardım çadırı da kurdu.

AFAD arama ve kurtarma ekipleri, binlerce kişiyi enkaz altından kurtarmayı başardı.

Şu an AFAD; afetzede vatandaşlar için olası artçı depremlere karşı barınma desteği sunuyor.

Barınma desteğinden deprem dolayısıyla evleri yıkılmış olan depremzedelerin yanı sıra deprem bölgelerinde yaşayan herkes, faydalanabiliyor.

Depremin etkilediği 10 ilde yaşayan vatandaşlar, AFAD barınma desteği sayesinde depremden etkilenmeyen diğer illerdeki otellerde ve KYK yurtlarında ya da diğer müsait yerlerde konaklayabiliyorlar.

AFAD afetzede barınma yardımına vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Sizler de depremin yıkıcı etkilerinin yaşandığı illerden birinde ikamet ediyorsanız; AFAD barınma yardımına e-devlet üzerinden başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvurularınızı gerçekleştirmek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu linkini tıklayabilirsiniz.

AFAD, Depremzedelere Ulaştırılmak Üzere Gönüllülerin Bağışlarını Kabul Ediyor

Ülkemizdeki hayırsever vatandaşlar, depremde evleri yıkılan, sokakta yaşamak zorunda olan depremzede vatandaşlarımız için AFAD sitesi üzerinden bağışta bulunabiliyorlar.

AFAD; hayırsever vatandaşların bağışlarını ihtiyaç sahibi depremzedelere iletiyor.

Yani yardımseverler ile depremzedeler arasında bir köprü görevi üstleniyor.

AFAD’a bağışta bulunmak için sizler de hemen https://www.afad.gov.tr/depremkampanyasi2 linkini tıklayabilirsiniz.

AFAD Deprem Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin en yıkıcı etkilerine maruz kalan şehirlerden olan Malatya’da yaptığı konuşmada AFAD bütçesinden ayırdıkları miktar ile depremzedeler için hane başı 10 BİN TL maddi yardımda bulunacağını açıkladı.

10 BİN TL yardıma depremin etkilediği 10 ilde yaşayan tüm vatandaşlar, başvurabilecekler.

Yardım dahilinde taşınacak olan kişiler için 15 BİN TL, kiracılar için 5 BİN TL ve 2 BİN TL ek nakdi yardım daha yapılacak.

Deprem yardımına Kahramanmaraş, Malatya, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Hatay ve Gaziantep illerinde ikamet eden tüm vatandaşlar, başvurabiliyorlar.

Başvurular, CİMER üzerinden yapılabiliyor.

CİMER üzerinden deprem yardımına başvurmak için öncelikle https://www.cimer.gov.tr/ linkini tıklamalısınız.

Ardından sayfanın sağ tarafındaki formu doldurmalısınız.

Daha sonra yardım başvuru formunu doldurmalısınız.

E-Devlet Deprem Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremden etkilenen vatandaşlar, e-devlet üzerinden de AFAD 15.000 TL nakdi deprem yardımına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden bu yardıma başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama  linkine tıklayabilirsiniz.

Başvurunuzun son durumunu da bu link üzerinden takip edebilirsiniz.

Afat Yardım Parası Nasıl Alınır

AFAT Yardım parası almak isteyen kişiler aşağıdaki başvuru yöntemlerini kullanarak başvuruda bulunabilir.

 • e-Devlet: https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu adresinden başvurabilirsiniz.
 • AFAD İl Müdürlükleri: Afet bölgesinde yaşıyorsanız, ikamet ettiğiniz ilin AFAD Müdürlüğüne bizzat başvurabilirsiniz.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV): Afet bölgesi dışında yaşıyorsanız, ikamet ettiğiniz ilin SYDV’sine bizzat başvurabilirsiniz.

AFAD Yardım Başvuru Formu

AFAT Yardım başvurusu ve AFAT Yardım parası alamk isteyen kişiler mutlaka AFAT Yardım başvurusu formu doldurmaları gereklidir.

Başvurunuz ve belgeleriniz AFAD ve SYDV tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda, afet yardım parası almaya hak kazandıysanız, paranız banka hesabınıza yatırılır.

Afet yardım parası miktarı, afetin türüne ve afetten etkilenen hanehalkının durumuna göre değişmektedir.

Aşağıdaki durumlarda afet yardım parası alabilirsiniz:

 • Deprem
 • Sel
 • Yangın
 • Heyelan
 • Taşkın
 • Kasırga

AFAD Yardım Başvurusu Telefon Numarası

AFAT Yardım başvurus yada diğer sorularınız için aşağıdaki linke tıklayarak iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. AFAT yardım başvurusu telefon numarası için https://www.afad.gov.tr/baskanlik-birimleri-iletisim tıklayınız.

AFAD Yardım Başvurusu Sorgulama

AFAD yardım başvurusu sorgulama işlemini aşağıdaki yöntemlerden biriyle yapabilirsiniz:

1. e-Devlet Kapısı:

 • turkiye.gov.tr adresine giriş yapın.
 • E-Devlet Kapısı şifrenizle veya mobil imza ile giriş yapın.
 • Arama kısmına “AFAD Yardım Başvurusu Sonucu Sorgulama” yazın ve ilgili hizmeti seçin.
 • TC kimlik numaranızı ve başvuru numaranızı girin.
 • “Sorgula” butonuna tıklayın.

2. AFAD Mobil Uygulaması:

 • AFAD mobil uygulamasını indirin ve açın.
 • “Yardım Başvurusu Sorgulama” seçeneğine tıklayın.
 • TC kimlik numaranızı ve başvuru numaranızı girin.
 • “Sorgula” butonuna tıklayın.

3. AFAD İl/İlçe Müdürlükleri:

 • Yakınınızdaki AFAD İl/İlçe Müdürlüğüne gidin.
 • Kimlik belgenizle birlikte başvuru durumunuzu öğrenmek için ilgili personelden yardım isteyin.

7 Yorum

 1. Saygılar sevgiler afad ailesi eşimin işi Yok beskisi dağda kalıyorum gıdaya ihtiyacım var çok magdur durumdayım lütfen yardımcı olun

 2. Saygılarımla ahbap ailesi ben dört çocuğumla Antep’te ikamet ediyordum depremde kaçıp köye sığındık dağda kalıyorum evime gidemiyorum lütfen çocuklarım için destek istiyorum gıda battaniye fazla bişey istemiyorum

 3. Ben serap oglum var bana yardim edin papaya ihtiyacim var lutfen bana yardim edin bana bakanim yok lutfen bana yardim edin

 4. Sayın yetkilim evimiz ağır hasarlı olarak görünüyor herhangi bir gelirimiz yok issizim üç çocuğum okuyor ve masraflarını karsilayamiyoruz mümkünse nakdi yardımı istiyoruz saygımız

 5. Sayın yetkililer ben dört çocuğumla zorla aldığım konteynırda yaşam sürmeye çalışıyorum iki tanesi engelli çoğu insanlar afat yardım kartı alıp alış veriş yapıyorlar ben baş vurduğum halde alamadım sizden ya nakti yardım yada kar vermenizi rica ediyorum ben zor durumdayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu