Devlet Yardımları

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu, Başvuru Şartları ve Sorgulama

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu 2024; Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa bir süre önce imza atılan protokole göre sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı olan, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli ailelerin anaokuluna kayıt olan çocuklarının kayıt masraflarının devlet tarafından karşılanacağı açıklandı.

Mehmet Meto Anaokulu bahçesinde düzenlenen ‘Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokülü’ne; Milli Eğitim Bakanı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı katıldı.

İmzalanan protokole göre 2024 döneminde ihtiyaç sahibi ailelerin anaokuluna kayıt yaptıran çocuklarının kayıt masrafları Bakanlık tarafından karşılanacak!

Aynı zamanda çocukların eğitim ve kırtasiye masrafları da devlet tarafından ödenecek.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan ailelerin çocukları, bu yardımdan faydalanabilecek.

Ailelerin anaokulu devlet yardımı alabilmeleri için ekstra bir başvuru yapmaları gerekmeyecek.

Bu yardım; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan, vakıftan gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı vb. yardımlar alan tüm ailelerin çocukları için verilecek.

Anaokulu Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İki Bakanlık tarafından imzalanan protokole göre çocukları için anaokulu yardımı almak isteyen ebeveynlerin herhangi bir başvuru yapmaları gerekmiyor.

Yardım; iki Bakanlık tarafından sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan ailelerin çocukları için yapılıyor.

Yardım almak isteyen lakin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olmayan yani vakıftan daha önce herhangi bir ayni ya da nakdi sosyal yardım almayanların öncelikle ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki vakfa gitmeleri ve burada hane başvuru kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Vakıftan düzenli gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar alanlar; anaokulu devlet yardımı da alabiliyorlar.

Yapılan yardım dahilinde 1 milyon çocuğun anaokuluna ücretsiz olarak kaydedilmesi amaç ediniyor.

Yapılacak yardımın toplamda yıllık 500 Milyon TL’yi bulması hedefleniyor.

Anaokulu Devlet Yardımı Ne Kadar?

Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi Protokülü’nden 1 milyon çocuğun yararlanacağı duyuruldu.

Protokol kapsamında çocuklar için toplamda 500 Milyon TL bütçe ayrıldı.

Yardım dahilinde çocuklara ücretsiz ders kitabı yardımı ve eğitim materyali yardımı da sunulacak.

Yani ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları, tamamen ücretsiz bir şekilde anaokulu eğitimlerini tamamlayabilecekler.

Tüm masraflar ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Anaokulu Yardım Parası Kimlere Verilir?

Anaokulu yardım parası; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan ailelerin 3-5 yaş aralığındaki çocukları için verilecek.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan kronik hastaların, engellilerin, muhtaç ve işsiz kişilerin, dul kadınların, şehit, gazi ve asker yakını olanların çocuklarının bu yardımdan yararlanma hakları bulunuyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların çocukları anaokulu devlet yardım parası alabilecekler.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen kendileri üzerine ya da hane bireyleri üzerine kayıtlı gelir getirici değerli menkul ya da gayrimenkul mevcut olanlar; bu yardımdan ve vakfın diğer yardımlarından yararlanamayacaklar.

SYDV Anaokulu Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olanların anaokulu yardımı almaları için herhangi bir başvuru yapmaları gerekmeyecek.

İlk kez vakfa kaydolacak ailelerin kayıt esnasında ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeleri gereken belgeleri ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Hane bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Hane bireylerinin mal beyanlarına ilişkin belgeler
 • Hane bireyleri için SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Ek belgeler

***Kişilerden istenilen ek belgeler; özel bir sağlık sorunlarının ya da muhtaç konuma düşmelerine yol açan özel bir durumlarının mevcut olup olmadığına göre farklılık gösterebiliyor.

Örneğin engelli bireyler için 2024 engelli belgesi, hanedeki kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu isteniyor.

Teslim etmeniz gereken belgelerin ayrıntılı listesi için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını 7/24 arayabilirsiniz.

Anaokulu Devlet Desteği Başvuru Şartları

Anaokulu Devlet Desteği başvuru şartları için her hangi bir şart aranmamaktadır. Devletten sosyal yardım alan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında kaydı bulunan ailelere bu yardım otomatik olarak yapılacaktır.

Anaokulu Devlet Desteği Sorgulama

Anaokulu Devlet Desteği sorgulama sonucu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sonucunu öğrenmek için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ozel-okul-ogretim-destegi-sorgulama linkine tıklayarak kullanıcı girişi yaptığınızda Anaokulu Devlet Desteği Sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca anaokulu devlet desteği 2024 başvurusu nasıl yapılır? Anaokulu devlet yardımı kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Kızım 5 yasinda anaokuluna vercek durumum yok esimin maasi hic yeterli degil sizden ricam yardimcimci olurmusunuz

 2. Maddi durumumuz kötü kızımı anaokuluna gönderemiyorum yardım nütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu