Devlet Yardımları

65 Yaş Maaşı Başvurusu Şartları, Başvuru Formu

65 Yaş Maaşı Başvurusu Şartları, Başvuru Formu 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından karşılanmakta olan kimsesiz ve gelirsiz muhtaç yaşlılara bağlanmasıyla bilinen yaşlılık maaşı, diğer bir deyişle, 65 yaş aylığı; yaşlı vatandaşların asgari ihtiyaçları kapsamında daha kolay olarak karşılayabilmelerine olanak tanımasıdır. Bu amaç doğrultusunda herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, yoksul ve gelirsiz vatandaşların başvurabilmelerinin mümkün olduğu yaşlılık maaşı, vatandaşlara  ‘2024 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun’ kapsamında sunularak hayata geçirilmiştir.

Kanun kapsamında ise 65 yaşını doldurmuş olarak bilinen kimsesiz ve gelirsiz kadın veya erkek tüm TC vatandaşları, yaşlılık maaşına başvurabilmek üzere hak sahibidir. Bununla beraber 65 yaş aylığı; yalnızca belirli şartları taşıyan kişilere verilmesi ile bilinmektedir.

Yaşlılık Maaşı (65 Yaş Aylığı) Ne Demektir ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ve kimsesiz 65 yaş ve üstü yaşlılara bağlanması ile bilinen maaşın adına genel olarak yaşlılık maaşı denilmektedir. Bağlanan bu maaşı ile yaşlı bireyler;  kira, giyim, gıda, yakacak, sağlık gibi söz konusu ihtiyaçlarını karşılamak adına kullanabilmektedirler.

Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak, işsiz ve gelirsiz vatandaşların yararlanabildiğini söylemeliyiz. Bu doğrultuda, 65 yaş aylığı almaya hak kazanmış olan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kira desteği, elektrik desteği olmak üzere pek çok yardımlar da alabilmektedirler.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır ?

65 yaş aylığına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların mevcut ikametgahlarının bulunduğu bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmek suretiyle ve burada başvurularını şahsen gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yaşlılık maaşının yanında  gıda ve erzak yardımı, kömür yardımı, giysi yardımı, elektrik tüketim desteği olmak üzere bilinen diğer sosyal yardımlara da başvurabilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık maaşı başvuruları ise, e-devlet üzerinden veya farklı bir platform üzerinden şu an için yapılması mümkün olmayan başvurulardır.

65 Yaş Maaşı Kimlere Verilir?

65 yaş maaşı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, 65 yaşını doldurmuş ve belirli şartları sağlayan kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu maaş, her üç ayda bir olmak üzere yılda dört kez ödenir.

65 yaş maaşı almaya hak kazanmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir:

 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı veya geliri bulunmamak
 • Nafaka bağlanmamış olmak
 • Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanundan bağlanmış herhangi bir gelire sahip bulunmamak
 • Muhtaçlık sınırından az gelire sahip olmak

Muhtaçlık sınırı, her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen bir rakamdır. 2024 yılı için muhtaçlık sınırı 12.500 TL’dir.

65 yaş maaşı başvurusu, kişinin ikamet ettiği il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilir.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 Yaş aylığı yada 65 yaş maaşı başvurusu sadece ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. 65 yaş maaşı başvurusu yapacak kişiler kimlikleri ile beraber ikametgah adresinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı giderek yapabilirsiniz. Başvurular e-devlet üzerinden yapılmadığından SYDV gidilmesi gereklidir.

65 Yaş Maaşı Başvuru E-Devletten Nasıl Yapılır?

65 Yaş Maaşı Başvuru e-devlet üzerinden yapılmamaktadır. 65 yaş aylığı almak isteyen dar gelirli muhtaç aileler başvurularını bizzat ikametgah adreslerine yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek yapmaları gereklidir.

65 yaş maaşı başvurusu, kişinin ikamet ettiği il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Hane halkı gelirini gösteren belge

65 yaş maaşı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değerlendirilir ve uygun görülen kişilere maaş bağlanır.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Başvuru Formu

65 yaş maaş başvurusu yapmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına T.C. kimlik kartları ile beraber gittiklerinden kendilerine verilecek olan 65 yaş maaşı başvuru formunu doldurmaları gereklidir. Başvuru formunda sizden istenen bilgileri mutlaka eksiksiz olarak doldurmanız gereklidir.

65 yaş maaşı başvuru formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfından doldurulup aynı şekilde bu kuruma teslim edilecektir.

65 Yaş Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yaşlılık maaşı almak isteyen kişiler başvurularını nereye yapacaklarını merak etmektedir. 65 yaş maaşı olarak bilinen yaşlılık maaşı başvuru sadece ikametgah adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır.

TC ile Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır ? 

TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sistemi üzerinden de yaşlılık maaşı başvuru sonucunuzu görüntüleyebilmeniz mümkündür. E-devlet şifrenizin olmadığı takdirde size en yakın PTT şubesine gitmek suretiyle, şifrenizi alabilmeniz söz konusudur.

65 Yaş üstüne verilen yaşlılık maaşını sorgulamak için Yaşlılık Maaşı Sorgulama T.C. No ile E-Devlet ve PTT Sorgulama 2024 linkine tıklayabilirsiniz.

2024 Yılı 65 Yaş Maaşı Ne Kadardır?

Temmuz ayında yapıldığı bilinen son zamla beraber 2604 TL olarak yükseliş gösterdiği bilinen yaşlılık maaşına artış gelmiştir. Bu sayede Artık yaşlılar, aylık 2604 TL yaşlılık maaşı almaktadırlar.

Yaşlılık Maaşı Başvuru Formu Doldurma 

Yaşlılık maaşı başvuru formunda ise vatandaşların aylık gelirlerine, mesleklerine, kazançlarına ve giderlerine ait olarak sorular sorulmaktadır.

Bu sorular neticesinde 65 yaş üstü vatandaşların muhtaçlık durumlarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Kendisine 65 yaş aylığı bağlanmasını talep eden tüm vatandaşların başvuru formunda doğru bilgiler paylaşmaları oldukça önemlidir.

65 yaş aylığı, sadece muhtaç ve yoksul vatandaşlara bağlandığından ötürü başvuru formunda yanlış bilgiler paylaşmakta olan ve kendisini gelirsiz gösterenler ile ilgili olarak,  maaş almaya hak kazanlar için; daha sonrasında durumun vakıf tarafından fark edilmesi dahilinde, cezai yaptırıma maruz kalmalarını önemle hatırlatmak isteriz.

Bu doğrultuda vatandaşların almış oldukları tüm 65 yaş aylıkları ile ilgili olarak  güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekmektedir. Böylelikle yapılması söz konusu olan ödemeler, diğer ihtiyaç sahipleri için harcanarak süreç kontrollü bir şekilde ilerlemektedir. Ödeme yapmayanlar içinse mahkemeye verilmeleri söz konusudur.

Yaşlılık Maaşı Sorgulama Telefon Numarası Öğrenme

65 yaş aylığına, başvuru şartlarına, yaşlılık maaşı için gerekli belgelere, yaşlılık maaşı alıp alamayacağınız ile ilgili olarak bilgi edinmek üzere, daha önce de bahsettiğimiz üzere ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. 

65 Yaş Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir ? 

Yaşlılık maaşından kimlerin yararlanabileceği ile ilgili olarak detaylıca bilgi vermemiz gerekirse :

 • 65 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • TC vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Nafaka almıyor olmak gerekmektedir.
 • Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası sahibi olmamak gerekmektedir.
 • Hiçbir gelir sahibi olmamak gerekmektedir.
 • Sosyal Hizmetler Kanunu’na göre harçlık almıyor olmak gerekmektedir.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak gerekmektedir.

Hanesi dahilinde kendisi dışında sosyal güvenceli olarak çalışmakta olan  65 yaş ve üstü yaşlılar; için muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmaları durumunda, hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünü aşmamaları dahilinde yaşlılık maaşına başvurabilmektedirler.

65 Yaş Aylığı Ne Zaman Yatmaktadır ?

Önceleri yaşlılık maaşları, Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olacak seviyede, 3 ayda 1 toplu şekilde yatırılması söz konusu idi. Eylül ayında yapıldığını bildiğimiz son düzenleme ile beraber artık yaşlılık maaşları, aylık olarak yatırılmaktadır.

Yaşlılık maaşının hangi gün yatırılacağına dair hak sahibinin TC kimlik numarası son hanesine göre belirlenmektedir.

TC kimlik no son hanesi 0-5 olan vatandaşlara, her ayın 5’inde, 1-6 olan vatandaşlara, ayın 6’sında, 2-7 olan vatandaşlara, ayın 7’sinde, 3-8 olan vatandaşlara, ayın 8’inde, 4-9 olan vatandaşlara ise ayın 9’unda ödenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nereye Yatmaktadır ?

Yaşlılık maaşı, başvurusu olumlu sonuçlanmakta olan hak sahiplerinin bireysel PTT hesaplarına yatırılmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar, TC kimlik kartları ile birlikte PTT şubelerinden herhangi birine gitmek suretiyle, yaşlılık maaşlarını çekebilmektedirler.

PTT Kart sahibi olması ile bilinen vatandaşlar, kartlarını kullanarak, ATM’lerden de maaşlarını çekebilmektedirler.

Yaşlılık maaşı ile ilgili olarak, PTT şubelerinden hak sahibi kişi haricinde, başka hiç kimse tarafından çekilmesi mümkün derğildir. İhtiyaç sahibi kişinin eşi, annesi veya çocuğu gibi yakınları da maaşını çekememektedir.

65 Yaş Maaşı için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına 65 yaş maaşı almak üzere başvuran kişilerden talep edilmekte olan belgeler ise :

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi talep edilmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir.
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi talep edilmektedir.
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi talep edilmektedir.
 • İkametgah belgesi talep edilmektedir.
 • Mal beyanına ilişkin belgeler talep edilmektedir.
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi talep edilmektedir.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamaları durumuna karşın, üzerlerine kayıtlı değerli menkulü veya gayrimenkulü olan kişiler, 65 yaş aylığı alamamaktadırlar.

65 Yaş Maaşı Gelir Sınırı

Muhtaçlık sınırı, her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen bir rakamdır. 2024 yılı için muhtaçlık sınırı 9.982,68 TL’dir.

Buna göre, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri 9.982,68 TL’nin altında olan 65 yaş ve üzeri kişiler, 65 yaş maaşı almaya hak kazanmaktadır.

65 yaş maaşı gelir sınırı, hane halkı geliri dikkate alınarak belirlenir. Hane halkı geliri, hanedeki tüm bireylerin gelirlerinin toplamıdır. Bu gelire, maaş, ikramiye, kira geliri, faiz geliri, tarım geliri gibi gelirler dahildir.

65 yaş maaşı başvurusu yapan kişinin hane halkı geliri, muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilirse, kişiye maaş bağlanır.

65 Yaş Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 yaş maaşı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, 65 yaşını doldurmuş ve belirli şartları sağlayan kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu maaş, her üç ayda bir olmak üzere yılda dört kez ödenir.

65 yaş maaşı kesilen durumlar şunlardır:

 • Yaşını doldurmamış olmak: 65 yaş maaşı almaya hak kazanmak için 65 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kişinin 65 yaşını doldurması halinde maaşı kesilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı veya geliri bağlanmış olmak: 65 yaş maaşı alan kişilere, SGK tarafından emekli aylığı veya geliri bağlanırsa, 65 yaş maaşı kesilir.
 • Nafaka bağlanmış olmak: 65 yaş maaşı alan kişilere, mahkeme kararı ile nafaka bağlanırsa, 65 yaş maaşı kesilir.
 • Mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanundan bağlanmış herhangi bir gelire sahip bulunmak: 65 yaş maaşı alan kişilere, mahkeme kararı veya doğrudan doğruya kanundan bağlanmış herhangi bir gelir bağlanırsa, 65 yaş maaşı kesilir.
 • Muhtaçlık sınırının üzerinde gelire sahip olmak: 65 yaş maaşı almaya hak kazanmak için hane halkı geliri muhtaçlık sınırının altında olmalıdır. Hane halkı geliri muhtaçlık sınırının üzerine çıkarsa, 65 yaş maaşı kesilir.
 • Ölmek: 65 yaş maaşı alan kişi vefat ederse, maaşı kesilir.

65 yaş maaşı kesilen kişiler, maaşın kesilmesini öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde tekrar başvuruda bulunabilirler. Başvuruda bulunulan tarihten itibaren 65 yaşını doldurmuş olmak ve diğer şartları taşımak koşuluyla, maaş tekrar bağlanır.

65 Yaş Aylığı Neden Kesinti Olur

65 Yaş aylığı eksik yatmasının en bilinen nedenlerinden GSS sonucu gelirinizde değişiklik olmasıdır. Hane halkının yada sizin gelirinizde değişiklik olması halinde yaşlılık aylığınız eksik yatabilir.

65 Yaş Aylığı Hangi Bankadan Alınır

65 yaş aylığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, 65 yaşını doldurmuş ve belirli şartları sağlayan kişilere verilen bir sosyal yardımdır. Bu maaş, her üç ayda bir olmak üzere yılda dört kez ödenir.

65 yaş aylığı, PTT tarafından ödenmektedir. 65 yaş aylığı alan kişiler, PTT şubelerinden maaşlarını çekebilirler.

65 yaş aylığı, banka hesabına yatırılması da mümkündür. Bunun için, 65 yaş aylığı alan kişinin PTT’ye başvurması gerekir. PTT, başvurunun değerlendirilmesi sonucunda, maaşın bankaya yatırılmasını sağlar.

65 yaş aylığı alan kişilerin maaşlarını banka hesabına yatırmak istemeleri durumunda, aşağıdaki bankalardan birini seçebilirler:

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • TEB

65 yaş aylığı alan kişilerin maaşlarını banka hesabına yatırmak için, aşağıdaki belgeleri PTT’ye ibraz etmeleri gerekir:

 • Nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Banka hesap numarası

65 yaş aylığı, bankaya yatırılması halinde, maaş ödemeleri her ay düzenli olarak yapılır.

65 Yaş Aylığı Pazar Günü Yatar Mı?

Hayır, 65 yaş aylığı pazar günü yatmaz. 65 yaş aylığı, her üç ayda bir olmak üzere yılda dört kez ödenir. Ödeme günleri, ayın 1, 8, 15 ve 22’sidir.

Pazar günü, ayın 1, 8, 15 veya 22’sine denk gelirse, 65 yaş aylığı o gün yatmaz. Ödeme, haftanın ilk iş günü olan pazartesi günü yapılır.

Örneğin, 2024 yılı Aralık ayı 65 yaş aylığı ödemeleri, 1, 8, 15 ve 22 Aralık tarihlerinde yapılacaktır. 22 Aralık Pazar gününe denk geldiği için, 65 yaş aylığı ödemesi 26 Aralık Pazartesi günü yapılacaktır.

65 Yaş Aylığı Her Ay mı Ödenmektedir ?

Önceleri 65 yaş aylığı, 3 ayda 1 ödenmesi söz konusu idi. Bu durumda 3 aylık maaşlar, vatandaşların bireysel hesabına toplu şekilde yatırılmaktaydı. Eylül ayında yapılmakta olan düzenleme ile artık ihtiyaç sahibi vatandaşların maaşlarını aylık olarak alma şansları da söz konusu olmaktadır. İsteyen kişiler için her ay maaşlarını alabilmektedirler.

İsteyenler için, 3 ayda 1 olacak şekilde maaşlarını almaya devam edebilmektedirler. Sizler de 65 yaş aylığı alıyorsanız veya almayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili olarak her türlü soru ve görüşleriniz ile ilgili olarak internet sitesi üzerinden detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu