İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama ve Başvuru Formu
A+
A-

İBB Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır? ‘Süt Her Çocuğun Hakkı’ sloganı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Halk Süt Projesi ile ihtiyaç sahibi, muhtaç ve dar gelirli ailelere çocuklarının süt ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına süt dağıtılıyor.

Çocukların sağlıklı gelişimini desteklemek adına başlatılan proje kapsamında yoksul ve muhtaç olduğu tespit edilen ailelere aylık 8 litre süt veriliyor.

Çocuklarının süt gereksinimi bile karşılayabilecek maddi gücü olmayan ailelerin başvurabilecekleri ve yararlanabilecekleri Halk Süt Projesi sayesinde dar gelirli ve muhtaç aileler; Ekim 2019’dan bu yana ücretsiz, temiz ve sağlıklı süte erişebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca İBB Halk Süt başvurusu nasıl yapılır? İBB Halk Süt Kimlere Verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

İBB Halk Süt Nedir?

2019 yılının Ekim ayında İBB başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan İBB Halk Süt Projesi ile maddi imkansızlıklar çeken yani asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan yoksul ve muhtaç ailelerin çocuklarının bağışıklıklarını güçlendirmek, hastalıklara yakalanmalarını önlemek amaç ediniyor.

Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini desteklemek adına 2021 yılında pandemi sürecinde de devam eden Halk Süt Projesi sayesinde her ay binlerce ailenin yüzü gülüyor.

Proje kapsamında ailelere UHD sütler dağıtılıyor. UHD yani uzun ömürlü sütler; bebekler ve çocukların gelişimi için bir sütte bulunması gereken tüm vitaminleri ve mineralleri içeriyor.

Üstelik uzun ömürlü sütlerde hiçbir şekilde katkı maddesi ve zararlı bileşen de bulunmuyor.

İBB Süt Yardımı Başvurusu Online

İstanbul il sınırlarında ikamet eden, 3-6 yaş aralığında en az bir çocuğu olan muhtaç ve dar gelirli aileler; başvurularını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ya da belediyeye bağlı olan sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Online platformda başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahipleri ise başvuru işlemlerini https://portal.ibb.istanbul/login/citizen linki üzerinden tamamlayabiliyorlar.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını aramak ve yetkili kişilerle iletişime geçmek suretiyle de ön başvurularını yapabiliyorlar.

Muhtaç aileler; Halk Süt başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirip, gerçekleştiremeyeceklerini de merak ediyorlar.

Şu an için e-devlet üzerinden Halk Süt projesine başvurulamıyor.

Ancak ebeveynler; e-devlet üzerinden İBB bebek bezi ve bebek maması yardımına ya da yeni doğan bebek paketi desteğine başvurabiliyorlar.

Bebek bezi, maması ve yeni doğan bebek paketi yardımına başvurmak isteyen İstanbullu ihtiyaç sahiplerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

İBB Halk Süt Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan yoksul, dar gelirli yani muhtaç kişilere Halk Süt öncelikli olarak dağıtılıyor.

Yani vakıf kaydı bulunan, muhtaç olduğu kesinlik kazanmış olanlar; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

İşsiz ve gelirsiz ailelerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri; net asgari ücretin 1/3’üne ya da altına denk gelen yoksul ve dar gelirli ebeveynler de Halk Süt projesinden yararlanabiliyorlar.

Proje kapsamında aylık 8 litre süt almak isteyen anne ve babaların 3-6 yaş aralığında çocuklarının olması gerekiyor.

Aileler; her bir çocukları için aylık 8 litre süt alabiliyorlar.

Halk Süt; belediye görevlileri tarafından muhtaç ve yoksul ailelere 15 günde 1 ya da ayda 1 olacak şekilde dağıtılabiliyor.

15 günlük dağıtımlar söz konusu olduğunda aileler, her bir çocukları için 4 litre süt alabiliyorlar.

30 günlük yani aylık dağıtımlarda ise 8 litre süt ailelere tek seferde teslim ediliyor.

İBB Halk Süt Nasıl Alınır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi İBB Halk Süt almak isteyenlerin öncelikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve burada vakıf başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Daha önce vakıf kaydı olanlar ise direk olarak süt başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İlk kez vakfa gidenler, burada yetkili kişiler tarafından kendilerine verilen gelir testine tabi tutuluyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında olan kişiler, Halk Süt alma şansını elde ediyorlar.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gerekli belgeleri teslim eden, muhtaçlık sınırının altında olduğu tespit edilen aileler; daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi sitesi üzerinden ya da ALO153 Beyaz Masa hattını aramak suretiyle Halk Süt projesine başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar,  sosyal hizmetler müdürlüklerine giderek de başvuru yapabiliyorlar.

İBB; başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri değerlendirdikten sonra süt dağıtacağı ailelere dair karar veriyor.

Karar verme süresi, başvuruların yoğunluğuna göre değişmekle birlikte başvurular, çoğunlukla 1 ay içerisinde sonuçlanıyor.

Halk Süt yardımı almaya hak kazan yani başvurusu kabul edilenler, daha sonra İBB tarafından mail ya da sms yoluyla bilgilendiriliyorlar.

Vatandaşlar, online platformda da başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

Süt yardım başvurusunda bulunan kişilere İBB tarafından daha sonra sorgulama yapabilmeleri için güvenlik numarası veriliyor.

Vatandaşlar, İBB resmi sitesi üzerinden bu güvenlik numarasını kullanmak suretiyle başvurularını yapabiliyorlar.

Halk Süt yardım başvurunuzun sonucunu öğrenmek adına İBB’ye ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa hattı üzerinden Halk Süt’e başvurabileceğiniz gibi başvurunuzun sonuçlanıp sonuçlanmadığını da öğrenebilirsiniz.

İBB diğer sosyal yardımlarına dair detaylı bilgi edinmek adına da ALO153 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Online platformda yani internetten İBB süt yardımı sorgulama işlemi için https://beyazmasa.ibb.istanbul/application/query linkini tıklayabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvuru Şartları

Daha önce de belirttiğimiz gibi muhtaçlık sınırı altında olanlar; Halk Süt Projesi’nden faydalanabiliyorlar.

Halk Süt başvuru şartlarını kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • 3-6 yaş aralığında çocuk sahibi olmak
 • Muhtaç ya da dar gelirli olmak
 • Belediyenin ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının diğer yardımlarından da yararlanıyor olmak(Bu kişilere yardımlarda öncelik veriliyor)
 • İBB il sınırlarında ikamet ediyor olmak

Yukarıdaki şartları karşılayan tüm ebeveynler; Halk Süt’e başvurabiliyorlar.

Henüz belediye ya da vakıf sosyal yardım başvuru kaydınız bulunmuyorsa öncelikle sosyal yardım başvurunuzu tamamlamanız gerektiğinden bahsedebiliriz.

Belediye yardımlarından yararlanmak için bağlı olduğunuz belediyeye ya da sosyal hizmetler müdürlüklerine gidebilir ve burada yardım başvuru formu doldurabilirsiniz.

Aynı şekilde ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve vakıf hane başvuru formu doldurabilirsiniz.

İBB Halk Süt Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB; Halk Süt başvurularını değerlendirirken, başvuru sahibinin vakıf ve belediye sosyal yardım başvuru formlarını inceliyor.

Yani belediye ya da vakıf kaydı olanlar Halk Süt yardımı alabiliyorlar.

Belediyelerin ve vakıfların sosyal yardımlara başvuran kişilerden talep ettikleri belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile ikametgah belgesi
 • Halk Sütten yararlanacak çocuğa ya da çocuklara ait TC kimlik kartı veya nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi

**Üzerine kayıtlı değerli bir menkulü olanlar ya da gayrimenkul sahipleri; muhtaçlık sınırının altında olsalar dahi Halk Süt alamıyorlar.

Vatandaşların yukarıdaki belgelere ek olarak, kendi özel durumlarına dair bazı belgeler talep etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin; eşi vefat eden dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini belediyeye ya da vakfa götürmeleri gerekiyor.

Engel durumu ya da kronik hastalığından ötürü çalışamayan ebeveynlerden ise tam teşekküllü devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Afetzedelerin Halk Süt yardımı alabilmeleri için bilirkişi raporuna ihtiyaç duyuluyor.

Başvuru için gerekli belgelere dair ayrıntılı bilgi almak adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Süt Yardımı Telefon Numarası

Halk Süt ön başvurunuzu gerçekleştirmek, başvuru şartlarını öğrenmek ve İBB sosyal yardımlarına dair bilgi edinmek adına 7/24 hizmet veren ALO153 Beyaz Masa hattını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

ibb halk süt başvurusu

İBB Halk Süt Yardımı Başvuru Formu Doldur

İBB Halk Süt’e online platformda yani İBB resmi sitesi üzerinden başvurmayı düşünen kişilerin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda ailelerin muhtaç olup olmadıklarının belediye tarafından tespit edilebilmesine olanak tanıyan ve ailelerin gelir ve giderlerine yönelik bazı sorular bulunuyor.

Başvurusunun olumlu sonuçlanmasını isteyenlerin formdaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları, oldukça önem arz ediyor.

İBB Halk Süt Gelmedi Neden?

Halk Sütler; her gün belediye çalışanları tarafından muhtaç ve yoksul ailelere dağıtılıyor.

Aileler, 15 günde bir ya da 30 günde 1 süt alabiliyorlar.

Özellikle pandemi süreci dolayısıyla İBB Halk Süt dağıtımlarında ve teslimatlarında bazı gecikmeler olabiliyor.

Kaza, hastalık, afet vb. olağanüstü durumlarda da teslimatta gecikmeler yaşanabiliyor.

Son Halk Süt teslimatı üzerinden 30 gün geçmiş olmasına rağmen hala sütünüz gelmediyse bu konuda bilgi almak adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir, sütünüzün size ne zaman teslim edileceğini öğrenebilirsiniz.

İBB Halk Süt Her Ay mı veriliyor?

İBB Halk Süt; başvurusu kabul edilenlere her ay dağıtılıyor. Çocuğun 6 yaşını doldurması halinde ise yapılan süt yardımı durduruluyor.

Aileler; 3-6 yaş aralığındaki diğer çocukları için yardım almaya devam edebiliyorlar.

İBB Süt Yardımı Yaş Sınırı Var mı?

Muhtaç ebeveynler; yalnızca 3-6 yaş aralığındaki çocukları için Halk Süt alabiliyorlar.

Yani yardımda 3-6 yaş sınırı bulunuyor.

İBB Süt Ne Zaman Dağıtılacak?

İBB Halk süt, her gün ekipler tarafından muhtaç ailelere dağıtılıyor.

Bir ay içerisinde binlerce yoksul aile, çocuklarının en temel ihtiyacı olan süte ücretsiz bir şekilde kavuşabiliyorlar.

Aynı aileye ise dağıtımlar, 15 günde 1 ya da 30 günde 1 sefer olacak şekilde yapılıyor.

İBB Halk Süt Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

İBB süt yardımı, çocuğun 6 yaşını doldurması durumunda kesiliyor. Aynı zamanda ailenin ikametgah adresini değiştirmesi durumunda da yapılan süt yardımı durduruluyor.

Bu yüzden ikametgah değişikliği durumunda ailenin yeni ikametgah adresine dair mutlaka belediyeye haber vermesi gerekiyor.

Çocuğun ya da hak sahibi ebeveynin vefatı halinde de dağıtım, durduruluyor.

Ailenin muhtaçlığının ortadan kalkması da süt dağıtımının durdurulmasının en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Sigortalı bir işe giren ya da muhtaçlığı farklı nedenlerden ötürü ortadan kalkan ebeveynlerin bu duruma dair mutlaka belediyeye bilgi vermeleri gerekiyor. Aksi halde muhtaç olmamasına rağmen süt almaya devam edenler, suç işlemiş oluyorlar. Muhtaç olmadıkları süre boyunca aldıkları sütlerin nakdi karşılığını, güncel faizleriyle ödemek zorunda kalıyorlar.

Ödemeye yanaşmayan ebeveynler hakkında ise dava açılıyor.

Bu yazımızda İBB süt yardımına dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de süt yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Nuri dedi ki:

  Ben çocuğum iki yaşından beri arıyorum süt yardımı için tamam ilgileneceğiz diyorlar çocuğum 5 yaşına geldi hala yardım alamıyorum ne süt ne de market yardımı alamadık ikinci çocuğum 18 aylık maddi açıdan zorluk çekiyoruz lütfen yardımlarınızı bekliyorum 🙂

 2. Sümeyye as dedi ki:

  Eşim calismiyo ben ev hanımıyım 1 tane çocuk var gelirim yok süt yardımı istiyorum