Belediye Yardımları

Belediye Gıda Yardımı Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Formu

Belediye Gıda Yardımı ve Erzak Yardımı Başvurusu 2024; Ülkemizde yaşayan muhtaç ya da dar gelirli vatandaşlarımız için ayni ve nakdi yardımlar sunan belediyeler; gıda ve erzak yardımı, para yardımı, kırtasiye yardımı, kira yardımı, yakacak yardımı vb. yardımları ile 2024 yılında da ihtiyaç sahiplerine umut oluyor

İhtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destek kartı dağıtan ve vatandaşların gıda ve erzak ihtiyaçlarını bu kartlarını kullanarak karşılamalarına olanak tanıyan belediyeler; para yardımlarını sosyal destek kartı dağıtımı, kırtasiye yardımı, burs yardımı, fakir aileler için kira yardımı vb. farklı yardımlar şeklinde gerçekleştirebiliyor.

Yani belediyeler, vatandaşlara direk nakdi yardım yapabilecekleri gibi nakdi yardım yerine geçebilen ayni yardımlar şeklinde de yardımlar sunabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca belediye yardım kolisi ve erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Belediyeler tarafından yapılan yardımlar nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Belediye Yardımları Nelerdir?

Belediyelere başvuran ihtiyaç sahibi yani muhtaçlık sınırının altında yaşamlarına devam etmek zorunda olan vatandaşların yararlanabilecekleri yardım türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Kıyafet yardımları
 • Okul yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrenciler için burs yardımı
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınları için yapılan ayni ve nakdi yardımlar
 • Fakir aileler için kira yardımı
 • Yaşlılar için evde bakım hizmeti
 • Odun ve kömür yardımları
 • Yeni doğan bebekler için mama ve bez yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Engelli vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Afetzedeler için yapılan yardımlar
 • Süt yardımı
 • Aşevi hizmeti
 • Diğer yardımlar
 • Sağlık ve ilaç yardımı

Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olan vatandaşlar; belediyelere yukarıda bahsettiğimiz yardımları alabilmek için başvurabiliyorlar.

Yani işsiz ve gelirsiz vatandaşların ve ailelerin yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ve yoksul aileler için de belediyeler; ayni ve nakdi yardımlar yapıyorlar.

Belediyeler; ilköğretim, lise ya da üniversite eğitimi gören öğrenciler için burs yardımı yaparak, öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilmelerine, ileride meslek sahibi olabilmelerine yardımcı oluyor.

Belediyeler tarafından yapılan en önemli yardımlardan olan kömür ve odun yardımı sayesinde yoksul ve muhtaç aileler, soğuk kış günlerinde daha sıcak ve korunaklı evlerde yaşayabilme ve hastalıklardan korunabilme şansını elde ediyorlar.

Üstelik belediyeler, evinde kömür ve odun sobası mevcut olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerek hayırseverler tarafından bağışlanan gerekse belediye bütçesi ile satın alınan sobaları da hediye edebiliyorlar.

İhtiyaç sahibi ailelerin yoksul çocuklarını unutmayan belediyeler, bu çocukların geleceğe daha umutla bakabilmelerine de aracılık ediyor.

Yoksul aile çocuklarına kırtasiye yardımı yaparak, kırtasiye masraflarını karşılayamayan anne ve babaların çocuklarına kalem, kitap, defter, silgi vb. malzemeler dağıtıyor. Bazen de bu çocukların ailelerine çocuklarının kırtasiye masraflarını karşılayabilmeleri için maddi yardım da yapabiliyor.

Yaşlılar için evde bakım hizmeti sunan belediyeler; evden çıkamayan kronik hastalar ya da yaşlılar için evde sağlık hizmeti veriyor. Bu hizmet dahilinde sağlık personellerini görevlendirerek, bu personellerin yaşlı kişilerin sağlık kontrollerini düzenli bir şekilde yapmalarını sağlıyor.

Yoksul ve fakir ailelerin dünyaya gözlerini açan yani yeni doğan bebeklerini de unutmayan belediyeler, yeni doğan bebek paketi desteği ile ailelere battaniye, bebek bezi, bebek maması, bebek beşiği ve bebek kıyafetlerinin yer aldığı paketleri hediye ediyor.

Engelli vatandaşlarımız için tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston gibi medikal cihazlar, tıbbi araç ve gereçler armağan eden belediyeler; engellilerin de daha rahat bir yaşama kavuşabilmelerini amaç ediniyor.

Yoksul aileler ve bu ailelerin çocukları için giysi yardımı da yapan belediyeler; okula giden çocuklara bot, ayakkabı, çanta, önlük, kaban gibi kıyafetler dağıtıyor.

Ayrıca Bakınız: Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler; Ramazan ve Kurban bayramlarında ihtiyaç sahibi ailelere nakdi yardımlar yapabiliyorlar.

Acil nakit paraya ihtiyacı olan muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar; belediyelere başvurarak, kira, gıda, eğitim, sağlık vb. temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belediyelerden para yardımı da alabiliyorlar.

Belediyeden para yardımı almak ya da belediye ayni yardımlarından faydalanmak isteyen kişilerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar, gerekli belgelerle birlikte bağlı oldukları belediyeye giderek, burada belediye sosyal yardım başvuru formu doldurarak, para yardımına ve diğer yardımlara başvurabiliyorlar.

Alternatif olarak, muhtaç ve yoksul vatandaşlar; sosyal hizmet merkezlerine giderek de yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Ön başvuru işlemi ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden belediye nakdi yardımına başvurmak isteyen muhtaç vatandaşların ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor.

Başvuru formunda vatandaşlar, başvurmak istedikleri belediyeyi seçtikten, başvuru formunu doldurduktan sonra formun altındaki sosyal yardım türleri arasından ‘BELEDİYE YARDIM PARASI(NAKDİ YARDIM) seçeneğini işaretlemek suretiyle para yardımı ön başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Sosyal yardım türleri başlığı altındaki Odun, Kömür Yardımı; Gıda ve Erzak Yardımı, Belediye Bayram Yardımı vb. diğer yardımları da işaretleyerek, bu yardımlara da başvurabiliyorlar.

Kısacası vatandaşlar, e-devlet başvuru formunda yararlanabilecekleri tüm yardımları görüntüleyebiliyorlar.

Belediye Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyeler; belediyelere yardım almak için başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlara düzenli bir şekilde gıda ve erzak içeren koliler de dağıtıyorlar.

Bu yardım kolilerinde yağ, bulgur, makarna, reçel, zeytin, hazır çorba, salça, çay, tuz, şeker gibi malzemeler bulunuyor.

Aynı zamanda erzak kolilerinde diş macunu, çamaşır ve bulaşık deterjanı, ıslak mendil, kağıt peçete gibi temizlik ürünleri de yer alabiliyor.

Belediye gıda ve erzak yardımı almak isteyen muhtaç vatandaşların da bizzat bağlı oldukları belediyeye ya da sosyal hizmet merkezlerine gitmeleri ve burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Ön başvurular, tıpkı diğer yardımı başvurusunda olduğu gibi e-devlet platformu üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Belediye gıda ve erzak yardımı başvurusunu e-devlet üzerinden yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvuru formundaki sosyal yardım türleri arasından ‘GIDA VE ERZAK YARDIMI’ seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

Belediye yardım kolisi ve erzak yardımı başvuruları kabul edilen vatandaşlara daha sonra başvurdukları belediye tarafından randevu tarihi veriliyor.

Vatandaşların bu randevu tarihlerinde kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte belediyeye gitmeleri gerekiyor.

Ayrıca Bakınız: Erzak Yardımı Nasıl Yapılır

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu E-Devlet

Belediye gıda yardımı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik bir sosyal destek programıdır. Bu program kapsamında, belediyeler tarafından belirlenen kriterlere göre, gıda paketleri veya gıda kartları dağıtılmaktadır. Belediye gıda yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Başvuru için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • E-devlet şifrenizi veya mobil imzanızı kullanarak e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Arama kutusuna “belediye gıda yardımı” yazın ve çıkan sonuçlardan ilgili belediyenin sayfasına tıklayın.
 • Sayfada yer alan “başvuru yap” butonuna tıklayın ve açılan formu doldurun. Formda, kimlik bilgileriniz, adresiniz, gelir durumunuz, aile birey sayınız gibi bilgiler istenecektir.
 • Formu doldurduktan sonra, “gönder” butonuna tıklayın ve başvurunuzu tamamlayın.
 • Başvurunuzun durumunu, e-devlet sisteminden veya belediyenin web sitesinden takip edebilirsiniz.

Belediye gıda yardımı başvurusu e-devlet üzerinden kolayca yapılabilen bir işlemdir. Belediye gıda yardımı e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediye gıda ve erzak başvuru sonucunu öğrenmek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, sorgulama işlemini farklı şekillerde gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar, başvuru sonuçlarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

E-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar.

Ya da başvuru sonuçlarına dair bilgi edinmek istediklerinde başvurdukları belediyeyi ya da sosyal hizmet merkezini arayabiliyorlar.

Belediye Yardım Başvuru Formu

Belediyelerden sosyal yardım almak isteyen kişilerin gerek belediyeye gittiklerinde gerekse e-devlet ön başvuruları esnasında belediye sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda kişilere ikametgah adresleri, TC kimlik numaraları vb. kişisel bilgilerinin yanı sıra aylık giderlerine, kazançlarına, aylık fatura ödemelerine, hanelerindeki kişi sayılarına, hanelerindeki çalışan sayılarına dair sorular da soruluyor.

Bu sorular doğrultusunda belediyeler; ihtiyaç sahiplerini daha kolay bir şekilde tespit edebiliyorlar.

Belediyeler tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu, başvuru formlarını ve başvuran kişiler tarafından teslim edilen belgeleri detaylıca inceledikten sonra yardım edecekleri kişilere karar veriyorlar.

Bu yüzden de ihtiyaç sahiplerinin başvuru formunda kendilerine dair doğru bilgiler paylaşmaları ve belediyeleri yanıltmamaları gerekiyor.

Örneğin, sigortalı bir işte çalışmalarına rağmen kendilerini gelirsiz ve işsiz gösterip, para yardımı alanlar sonradan muhtaç olmadıklarının belediye tarafından tespit edilmesi halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Muhtaç olmamalarına rağmen yanlış beyanda bulunan ve yardım alan bu kişilerin aldıkları tüm yardımların güncel nakdi karşılığını faiziyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise belediyeler tarafından mahkemeye veriliyor.

Uygulanan bu cezai yaptırım ile belediye yardımlarının kötü niyetli kişiler tarafından suistimal edilmesi önlenmiş oluyor. Aynı zamanda belediye yardımları, yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmış oluyor.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Belediye tarafından oluşturulan belediye değerlendirme kurulu; başvuruları büyük bir titizlikle değerlendiriyor.

Gerekli gördüğü hallerde genellikle zabıta görevlilerinden oluşturulan bir inceleme komisyonunu başvuru sahibinin ev adresine inceleme yapması adına gönderiyor.

İnceleme komisyonu; ailenin sosyo-ekonomik durumuna dair bir rapor hazırladıktan sonra bu raporu belediye değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Belediye değerlendirme kurulu; bu raporu da inceledikten sonra gıda ve erzak yardımında bulunacağı kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Ardından bu listede yer alan kişilere yardım alabileceklerine dair başvuru formunda bildirdikleri iletişim bilgileri üzerinden bilgi veriyor.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediye gıda ve erzak yardımı başvurusuna, başvuru için gerekli olan belgelere ve başvuru şartlarına dair bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Alternatif olarak para ve erzak yardımı ya da diğer yardımlardan almak için başvurduğunuz belediyeye ya da sosyal hizmet merkezine ait olan telefon numarasını arayabilirsiniz.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Belediyelerden gıda ve erzak yardımı veya diğer yardımlardan almak isteyen tüm vatandaşların belediyeye giderken, yanlarında bazı belgeleri götürmeleri gerekiyor.

Bu belgelerle belediyeler, kişilerin muhtaç olup olmadıklarını kolaylıkla tespit edebiliyorlar.

Gıda ve erzak yardımı başvurusu için gerekli olan bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve arkalı önlü fotokopisi
 • Aile bireylerine ait TC kimlik no arkalı ve önlü fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Aile bireylerine dair ikametgah belgesi
 • Aile bireylerine dair SGK’dan alınması gereken gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler

Kişilerden özel durumlarına göre de belgeler istenebiliyor. Örneğin; engelli bireylerin engel oranlarını gösteren 2024 engelli raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Çalışamayan kronik hastalardan ise hastalıklarına dair sağlık kurulu raporu talep ediliyor.

Belediye Yardım Kolisi ve Erzak Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye yardım kolisi ve erzak yardımlarından öncelikli şekilde muhtaç ve işsiz vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Sigortalı işi olmalarına rağmen hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da gıda ve erzak yardımına başvurabiliyorlar.

Belediye yardımlarına kimlerin başvurabileceklerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Muhtaç ve işsiz vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Eşi vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış, gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Afetzedeler
 • Gelirsiz ve kimsesiz yaşlı vatandaşlar

Kısacası muhtaç, dar geliri ve yoksul, engelli, sahipsiz ve kimsesiz tüm vatandaşlar, belediye yardımlarından yararlanabiliyorlar.

Belediye Maddi Yardımı Ne Kadar?

Belediye tarafından yapılan para yardımı miktarı, belediyenin bütçesine, yardım edilecek ailenin muhtaçlık durumuna ve yardım edilecek ailedeki kişi sayısına göre değişebiliyor.

Örneğin, 3-4 kişilik aileler için aylık 1000-1500 TL yardım yapılırken; 5-6 kişilik daha kalabalık aileler söz konusu olduğunda aylık 2000-2500 TL yardım yapılabiliyor.

Belediye Nakdi Yardımı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Belediye para yardımı başvuruları, ortalama bir ay içerisinde sonuçlanıyor.

Yoğunluğun fazla olduğu durumlarda gıda ve erzak yardımı başvurularının sonuçlanması, 4-5 ay kadar sürebiliyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine SMS ya da e-mail yolu ile gönderiliyor.

Bu yüzden de başvuru sahiplerinin belediye sosyal yardım başvuru formunda güncel yani kullandıkları telefon numaralarını ve diğer iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekiyor.

belediye erzak yardımı

Gıda ve Erzak Yardım Kolisi Neleri İçeriyor?

Belediyeler tarafından dağıtılan gıda ve erzak kolilerinde makarna, bulgur, zeytin, peynir, salça, yağ, çay, bisküvi gibi yemeklik ve kahvaltılık malzemeler bulunuyor.

Kolilerin ağırlığı; başvurusu kabul edilen hak sahibi ailedeki kişi sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Aynı zamanda belediyelerin bütçesi de gıda ve erzak kolilerinde yer alan malzemeler üzerinde belirleyici oluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bazı belediyeler; diş macunu, ıslak mendil, kağıt havlu, bulaşık ve çamaşır deterjanı gibi temizlik malzemelerinin yer aldığı koliler de dağıtabiliyorlar.

Gıda ve erzak kolileri ihtiyaç sahibi ailelere her ay dağıtabileceği gibi birkaç ayda bir dağıtılabiliyor. Bu noktada belediye bütçesinin yanı sıra ailenin muhtaçlık seviyesi de belirleyici oluyor.

 Ayrıca Bakınız: Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır 

Nakdi Yardım Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Belediyeler;  nakdi yardımlarını yani para yardımlarını tek seferli yapabilecekleri gibi düzenli olarak fakir ailelere de yardım edebiliyorlar.

Belediyelerin para yardımlarının sürekli mi yoksa birkaç seferli mi olacağı üzerinde belediyenin bütçesi, ailenin muhtaçlık durumu, yardım başvurularındaki yoğunluk gibi faktörler etkili oluyor.

Belediye kırtasiye yardımları, genellikle her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yapılıyor.

Belediye kira yardımları ise her ay yapılabiliyor. Kira yardımı kapsamında ihtiyaç sahiplerinin aylık kira giderlerinin bir kısmı ya da tamamı karşılanabiliyor.

Belediyeler tarafından muhtaç vatandaşlara dağıtılan ve vatandaşların BİM, Migros, ŞOK gibi belediye anlaşmalı marketlerden gıda, temizlik, kişisel bakım vb. tütün ve alkol ürünleri dışındaki ürünleri satın alabilmelerini sağlayan sosyal destek kartlarına ise her ay para yüklenebileceği gibi yüklemeler 3-4 ayda 1 sefer de yapılabiliyor.

Sosyal destek kartlarına yüklenen limitler; ailedeki kişi sayısına göre aylık 200 TL, 300 TL gibi farklı rakamlarda olabiliyor.

Kısacası belediye nakdi yardımı;  para yardımı şeklinde olabileceği gibi vatandaşlara kira giderlerini karşılamaları ya da çocuklarına kırtasiye malzemeleri almaları için de para verilebiliyor.

E-Belediye Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E-belediye yardım başvuruları yani e-devlet üzerinden yapılan ön başvurular, ortalama bir ay içerisinde sonuçlanıyor.

Vatandaşlar, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile birlikte e-devlete girerek, başvurularının son durumunu takip edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvurmayı düşünen lakin e-devlet şifresi olmayanlar, kendilerine en yakın PTT şubesine giderek, e-devlet şifrelerini alabiliyorlar.

Belediye Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Belediye tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen gıda yardımı ve erzak yardımı başvurusu sonrası yapılacak inceleme sonrası uygun görülen ailelere aylık olarak yapılmaktadır. Bazı İl ve İlçe belediyesi gıda yardımı için erzak kolisi yerine sosyal yardım kartı vererek diledikleri marketten gıda alış verişi yapmasına imkan tanımaktadır. Maddi durumunuz ve sosyal güvencenize bağlı olarak gıda yardımı aylık olarak alabileceğiniz gibi yılın belli dönemlerinde tek seferlik olarak alabilirsiniz.

Bu yazımızda e-belediye yardım sorgulama nasıl yapılır? E-belediye yardım başvurusu ne zaman sonuçlanır? vb. konuya dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de belediye yardımı alıyorsanız ya da belediyenizden yardım almak istiyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

8 Yorum

 1. Ben engelli hastasıyım bana para yardımı istiyorum ev kira üç tane çocuğum var faturami ödemiyorum ilaçlarımı alamıyorum borcum var

 2. Benim 4çocuğun ve gıda yardım talep ve kurban yardımı ve talepedyorum

 3. Üç küçük çocuğum var eşim çalışmıyor yardım ederseniz sevinirim çok ihtiyacım var bez ve mama erzak yardımına ihtiyaçim var

 4. 5 çocuğum var eşim çöp topluyor gecimimi böyle sağlamaya çalışıyoruz yarın birgün okullar açılacak çocuklarıma defter kalem çanta ayakkabı okul kıyafeti alacak durumum yok evim kıra eşim koronik hastası 4 tü okula gidiyor maddi durumum yok yardım talep ediyorum

 5. %48engelli raporum var uyku apnesi, şeker hastalığı, tansiyon hastasıyım,bel fıtığım var,boyun fıtığım var,dizlerimden rahatsızım aşırı derecede kireçlenme var bu hastalık larımdan dolayı çalışamıyorum erzak yardımı taleb ediyorum.

 6. Selamun aleykum ben bursada oturuyor m3tane cocugum var kıradayım eşim calişmiyo kazagecirdi ben evhanımı 2ögrencim var durumum iyi değil sizden Allah razı İcin yardim istiyorum

 7. İyi günler sizden yardım talep etmek istiyorum 2 çocuğum var 1 ri okula gidiyo evimis kira kiramız 5 bin eşim askeri öçret alıyo bir sörü kiredi kart borcumuz var çok zorlanıyoruz şimdiden yardım ettiğüniz için allah razı olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu