A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır? Yardım Kartı Başvurusu

A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır? Yardım Kartı Başvurusu
A+
A-

A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır? Yardım Kartı Başvurusu 2021; Kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri müşterileri ile buluşturan A101 marketler zinciri; 2021 yılında da yoksul ve muhtaç vatandaşları unutmayarak, ihtiyaç sahiplerine hediye çekleri dağıtıyor.

Hayırsever vatandaşlar; herhangi bir A101 markete giderek, yardım kartı satın alabiliyor ve bu hediye çeklerini muhtaç kişilere armağan edebiliyorlar.

Bu yazımızda merak edenler için kısaca A101 yardım kartı nasıl alınır? A101 yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

A101 Yardım Kartı Nedir?

Hayırsever vatandaşların A101 marketlerden birine giderek, bir miktar ödeme karşılığında alabilecekleri ve çevrelerindeki muhtaç ya da yoksul kişilere dağıtabilecekleri hediye çeklerine A101 yardım kartı ismi veriliyor.

Bu kartlarda belirli bir limit bulunuyor ve ihtiyaç sahipleri, kartlarda bulunan limitler sayesinde A101 marketlerden limitleri doğrultusunda alışveriş yapabiliyorlar.

A101 hediye çekleri; hayırseverler tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılabildiği gibi işverenler de personellerine hediye etmek üzere A101 marketlere giderek, bu yardım kartlarından satın alabiliyorlar.

A101 yardım kartlarının limitleri ise hayırsever kişi ya da işverenler tarafından belirleniyor.

Kişiler; kartlara 200 TL, 300 TL, 400 TL, 500 TL gibi farklı rakamlar yükledikten sonra kartları ihtiyaç sahiplerine dağıtabiliyorlar.

A101 Yardım Kartı Nasıl Alınır?

Muhtaç, kimsesiz, işsiz ve dar gelirli vatandaşlara A101 yardım kartı dağıtmak isteyen hayırsever vatandaşların herhangi bir A101 markete gitmesi ve burada satışa sunulan hediye çeklerinden alması gerekiyor.

Hayırseverler, diledikleri miktarda hediye çeki satın alabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri ise marketlere giderek, yardım kartı alamıyorlar.

Yardım kartlarının hayırseverler tarafından ya da işverenler tarafından kendilerine dağıtılması gerekiyor.

Ancak ülkemizdeki bazı belediyeler; yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım kartı dağıtıyor.

İçerisinde 300 TL, 400 TL gibi farklı limitler olabilen sosyal yardım kartları ile vatandaşlar; belediye anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Sosyal yardım kartlarındaki limitler, belirli aralıklarla güncelleniyor.

Bu yardım kartları, genellikle BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK, A101 vb. marketlerde geçerli oluyor.

Sizler de ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye giderek, burada sosyal yardım başvuru formu doldurabilir ve belediyelerin ön ödemeli sosyal yardım kartı desteğine başvurabilirsiniz.

Dilerseniz; e-devlet üzerinden de farklı marketlerde geçerli olabilen sosyal yardım kartlarına ve belediyelerin erzak ve gıda yardımı, yakacak yardımı, eşya ve giysi yardımı vb. diğer yardımlarına başvurabilirsiniz.

E-devlet üzerinden belediye yardımlarına başvurmak ve başvurabileceğiniz yardımları görüntülemek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

A101 Yardım Kartı Başvurusu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi A101 yardım kartı satın almak, muhtaç kişilere bu kartları dağıtmak isteyen hayırsever vatandaşlar; A101 marketlerden herhangi birine giderek, burada yardım kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerinin ise böyle bir başvuru şansı bulunmuyor.

Ancak ihtiyaç sahipleri; A101, ŞOK, Migros, BİM vb. marketlerde geçerli olabilen, belirli limitler içeren sosyal yardım kartlarına başvurabiliyorlar.

Sosyal yardım kartı başvurularının ise belediyelere bizzat gidilerek ya da e-devlet platformu üzerinden yapılması gerekiyor.

A101 Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

A101 yardım kartındaki limit; tek seferde kullanılabileceği gibi birden çok seferde yani parça parça da kullanılabiliyor.

A101 hediye çekine sahip olan vatandaşlar; kartlarında ne kadar bir limit kaldığını marketteki kasiyerden kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Hediye çeklerinin bir yıllık geçerlilik süresi bulunuyor. Bir yıllık süre dolduğunda kart sahipleri, kartlarında limit kalmış olsa dahi kalan limiti kullanamıyorlar.

A101 Hediye Kartı Limiti Ne Kadar?

İşverenler ya da hayırseverler; kendi bütçeleri ve talepleri doğrultusunda A101 hediye kartlarına 50 TL, 100 TL, 500 TL vb. farklı rakamlar yükleyebiliyorlar.

Ülkemizde işverenler ve hayırseverler; genellikle yılbaşı, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı vb. günlerde bu hediye kartları muhtaç kişilere ya da yanlarında çalışan personellere dağıtıyorlar.

Market Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri, belediyelere giderek, burada başvuru formu doldurabiliyor ve belediye anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri yardım kartlarına başvurabiliyorlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi belediyeler tarafından dağıtılan market yardım kartları yani sosyal yardım kartları; yalnızca dar gelirli ya da muhtaç kişilere dağıtılıyor.

Bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın bulunduğu yerdeki belediyeye giderek ya da e-devlet üzerinden belediye sosyal yardım kartına yani market yardım kartına başvurabiliyorsunuz.

Market Yardım Kartı Başvuru Formu

İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuru esnasında doldurmaları gereken market yardım kartı başvuru formunda kişiye aylık kazancına, mesleğine, giderlerine, hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, hanedeki kişi sayısına yönelik sorular yöneltiliyor.

Böylelikle ülkemizdeki kişiler; market yardım kartına ve diğer yardımlara başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşların gerçek anlamda muhtaç olup olmadıklarını tespit ediyorlar.

Market yardım kartına ve belediyelerin diğer yardımlarına başvuran kişilerin sosyal yardım başvuru formundaki tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlamaları gerekiyor.

Muhtaç olmamasına rağmen kendilerini muhtaç olarak gösteren ve market yardım kartı ya da belediyelerin diğer yardımlarından alan kişiler; durumun daha sonradan yardım aldıkları belediye tarafından tespit edilmesi halinde aldıkları tüm yardımları faizleriyle birlikte geri ödemek zorunda kalıyorlar.

Aldıkları yardımları geri ödemeyen ve ödememekte direten kişiler hakkında ise belediyeler tarafından dava açılıyor.

Market Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

Belediye sosyal yardım kartı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini e-devlet başvuru sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Dilerseniz; başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz belediyeyi arayabilir ya da bizzat belediyeye gidebilirsiniz.

Market Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Market yardım kartlarında ne kadar bir limitin bulunacağı, belediyenin bütçesine, ihtiyaç sahibi vatandaşların sayısına, başvurusu kabul edilen kişilerin muhtaçlık seviyelerine ve hanede bakmakla yükümlü oldukları kişi sayısına göre değişiyor.

Bu bağlamda kartlara aylık 200 TL, 300 TL, 400 TL hatta 500 TL gibi farklı rakamlar tanımlanabiliyor.

Market yardım kartları, yalnızca belediyelerin anlaşmalı olduğu marketlerde geçerli oluyor. Bu kartlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlar; marketlerden tütün ve alkol dışındaki diğer ürünleri alabiliyorlar.

ŞOK, Migros, Carrefoursa, A101, BİM; market yardım kartlarının kullanılabileceği marketler arasında ilk sıralarda bulunuyorlar.

Ancak anlaşmalı marketler, belediyeden belediyeye değişiklik gösterebileceği için kartınızı hangi marketlerde kullanabileceğinize dair mutlaka belediyeye danışmanızı öneriyoruz.

Belediye Market Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizdeki belediyeler; sosyal yardım kartına başvuran kişilerden bazı belgeler talep ediyorlar.

Yani ihtiyaç sahiplerinin başvurularının kabul edilmesi noktasında bu belgeleri mutlaka zamanında teslim etmeleri gerekiyor.

Talep edilen bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
  • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
  • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken belge
  • Mal beyanı

Vatandaşların özel durumlarına göre engelli belgesi, sağlık kurulu raporu, ölüm belgesi vb. farklı belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, eşi vefat eden ve gelirsiz dul kadınların eşlerine ait ölüm belgesini, çalışmasına engel kronik bir hastalığı olan kişilerin tam teşekküllü bir hastaneden almaları gereken sağlık kurulu raporunu, engelli bireylerin ise engelli belgesini teslim etmeleri gerekiyor.

Üzerine kayıtlı ev, arsa, tarla vb. gayrimenkulü ya da otomobil, traktör vb. değerli menkulü olan kişiler de belediyelerin market yardımlarına ve diğer yardımlarına başvuramıyorlar.

Market Yardım Kartından Kimler Yararlanabiliyor?

Belediyeler tarafından dağıtılan sosyal yardım kartlarına işsiz ve muhtaçlar, yoksullar ve dar gelirliler, gelirsiz dul kadınlar, kimsesizler, kronik hastalar, engelliler, afetzedeler kısacası temel asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlar başvurabiliyorlar.

Ülkemizde şehit ve gazi yakınlarına, muhtaç asker ailelerine de market yardım kartları dağıtılıyor.

Sel, yangın, deprem, su baskını vb. doğal afetlere maruz kalanlar yani afetzedeler de market yardımı alabiliyorlar.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamlarını devam ettiren vatandaşlar yani hane halkı aylık net kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında bir rakama denk gelenler de düzenli ve sigortalı işleri olmasına rağmen belediyelerden market yardımı alabilecekleri gibi diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Market Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal yardım kartı başvurusuna, başvuru için gerekli evraklara, sosyal yardım kartı başvuru şartlarına ve belediyelerin diğer yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilir ya da bağlı olduğunuz belediyeyi arayarak, yetkili kişilerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımızda belediye market yardım kartı ve A101 yardım kartı başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık. Sizler de yardım kartı kullanıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.