Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama
A+
A-

Kızılay Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama 2021; Ülkemizde afet dönemlerinde afetzedelere gıda ve barınma yardımları başta olmak üzere birçok yardımlar sunan Kızılay; ihtiyaç sahibi ailelere ise gıda ve erzak yardımı yapmaya devam ediyor.

Muhtaçlık sınırının altında ikamet eden vatandaşlar, Kızılay’ın 81 ilindeki temsilciliklerine gıda yardımı almak adına başvurabiliyorlar.

Bu yazımızda Kızılay gıda yardımı almayı düşünen vatandaşlar için Kızılay gıda ve erzak yardımı nasıl alınır? Kızılay gıda yardımı başvuru sorgulama işlemi nasıl yapılır? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizin en önemli hayır kurumlarından biri olan Kızılay; kurulduğu ilk günden bu yana muhtaç ve yoksul vatandaşlara yardım eli uzatan, en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olma özelliği taşıyor.

Deprem, sel gibi doğal afetlerde kurduğu çadırları ile mağdur vatandaşların barınma ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay, afetzedelere gıda ve erzak yardımında da bulunuyor.

Kızılay tarafından yapılan en önemli sosyal yardımları yani ihtiyaç sahiplerinin başvurabilecekleri yardım türlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Barınma yardımı
 • Kızılaykart sosyal destek kartı yardımı
 • Aşevi yardımı

İhtiyaç sahibi ailelere zaman zaman para yardımı yapan Kızılay; kendi bütçesi ile nakdi yardımlarda bulunmanın yanı sıra hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan yardımları da muhtaç vatandaşlara dağıtıyor.

Özellikle pandemi sürecinde işten çıkarılan yani işleri durma noktasına gelen esnaf vatandaşlar, Kızılay tarafından yapılan para yardımına başvurabiliyorlar.

Başvurusu kabul edilen kişilere Kızılay tarafından 400-500-600 TL gibi farklı rakamlarda para yardımı yapılabiliyor.

Yardımlar, tek seferli olabileceği gibi yardım başvurusu yapılan Kızılay şubesinin bütçesine göre daha uzun süreli ya da sürekli de olabiliyor.

Bu noktada başvuru sahiplerinin muhtaçlık durumları da belirleyici oluyor.

Muhtaç ve yoksul aileler için gıda ve erzak yardımı yapan Kızılay; makarna, bulgur, pirinç, peynir, zeytin vb. yemeklik malzemeleri içeren erzak kolilerini ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan gıda ve erzak kolilerini de muhtaç vatandaşların ev adreslerine kadar teslim ediyor.

İhtiyaç sahiplerine Kızılaykart isimli yardım kartları da dağıtan Kızılay, muhtaç vatandaşların BİM vb. anlaşmalı marketlerden bu kartlarla alışveriş yapabilmelerini mümkün bir hale getiriyor.

Vatandaşlar, hayırseverler tarafından Kızılaykart isimli yardım kartlarına bağışlanan miktarlar ile marketlerden tütün ve gıda dışındaki diğer tüm malzemeleri satın alabiliyorlar.

Aşevi yardımı ile kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlara her gün sıcak ev yemekleri dağıtan Kızılay; kendisine ait olan huzur evlerinde ise yaşlı ve sahipsiz vatandaşların konaklamasına öncülük ediyor.

Kızılay bünyesindeki öğrenci yurtları ise yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocuklarının ücretsiz bir şekilde bu yurtlarda konaklayabilmelerine aracılık ediyor.

Kan hizmeti dahilinde acil kana ihtiyacı olan hasta ve yaralı vatandaşlara yardımcı olan Kızılay, ilk yardım,  sağlık, göç ve mülteci hizmetleri ile de yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım eli uzatıyor.

Kızılay tarafından yapılan yardımlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi edinmek adına hemen https://www.kizilay.org.tr/neler-yapiyoruz linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve yoksul ailelerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak adına onlara gıda ve erzak içeren koliler dağıtan Kızılay’ın gıda yardımını almak isteyen vatandaşların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Kızılay temsilciliğine başvurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, ALO168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayarak, ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Aynı zamanda Kızılay yardımlarıyla ilgili olarak da detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Kızılay resmi internet sitesi üzerinden de gıda yardımı başta olmak üzere tüm sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Kızılay resmi sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirmek isteyen vatandaşların ise https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkini tıkladıktan sonra formu doldurmaları gerekiyor.

Kızılay Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

Vatandaşlar yardım kolisi ya da diğer yardım başvurularının Kızılay tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek yani yardım alıp alamayacaklarını sorgulamak adına ALO168 Çağrı Merkezi’ni arayabiliyorlar.

Alternatif olarak başvurdukları temsilciliğe ait telefon numarasını arayabiliyor ya da temsilciğe bizzat başvuru sonuçlarını öğrenmek adına gidebiliyorlar.

Başvurular; ortalama birkaç hafta içerisinde sonuçlanmakla birlikte yoğunluk durumuna göre süre birkaç ay uzayabiliyor.

BAKINIZ: Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır?

Kızılay Gıda Yardımı Başvuru Formu

Kızılay gıda yardımı başvuru formunda kişiye aylık kazancına, giderlerine, mesleğine yönelik sorular yöneltiliyor.

Kızılay yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların formdaki sorulara mutlaka doğru yanıtlar vermeleri gerekiyor.

Kızılay şubeleri, başvuru sonuçlarını başvuru sahiplerine e-mail, sms ya da telefon yoluyla iletebiliyor. Bu yüzden de kişilerin başvuru formunda güncel iletişim bilgilerini paylaşmaları da gerekiyor.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay gıda yardımına ve diğer yardımlara dair bilgi edinmek, başvuru için gerekli belgeleri ve başvuru şartlarını öğrenmek adına Kızılay 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Dilerseniz, başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Kızılay şubesini de arayabilir, yetkili kişilerden bilgi edinebilirsiniz.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Vatandaşlar, Kızılay tarafından ihtiyaç sahipleri için sunulan yardımlara e-devlet üzerinden başvurup başvuramayacaklarını da merak ediyorlar.

Şu an için vatandaşların e-devlet üzerinden Kızılay yardımlarına başvurma şansları bulunmuyor.

Aynı zamanda yardım sonuçları da e-devlet üzerinden öğrenilemiyor.

Kızılaykart Nedir?

Kızılay tarafından gıda yardımına başvuran vatandaşlara dağıtılan Kızılaykart; belediyeler tarafından muhtaç vatandaşlara dağıtılan sosyal destek kartlarıyla aynı işi görüyor.

Bu kartlara hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan paralar; ihtiyaç sahiplerinin kartlarına kısa bir süre içerisinde yükleniyor.

Ardından kartlarına para yüklenen muhtaç vatandaşlar, bu kartlarla Kızılay anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabiliyorlar.

Gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. birçok ihtiyaçları için post cihazlarına Kızılaykart’larını okutabiliyorlar.

Kızılaykart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılaykart sahibi olmak isteyen vatandaşların da ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Kızılay şubesine gitmeleri gerekiyor.

Kızılay resmi sitesi üzerinden de ön başvurular yapılabiliyor.

Hayırsever vatandaşlar ise ihtiyaç sahiplerinin Kızılaykart’larına internet sitesi üzerinden bağış yapabiliyorlar.

Bağış yapmak isteyen vatandaşların ise https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi linkini tıklamaları gerekiyor.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kızılay yardımlarına başvuran kişilerin gerçek anlamda muhtaç ve yoksul olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Bu noktada yoksul vatandaşların Kızılay temsilciliklerine birtakım belgeler teslim etmeleri gerekiyor.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz vatandaşların SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Mal beyanına dair belgeler

Vatandaşların başvurdukları yardımın türüne ve özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, engelli vatandaşlardan 2022 engelli raporu, kronik hastalardan sağlık kurulu raporu, eşi vefat eden ve yardıma ihtiyacı olan dul kadınlardan ise vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi talep edilebiliyor.

Başvuru için talep edilen belgelerle ilgili detaylı bilgi için 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Kızılay yardımları, gerçek anlamda yoksul ve sahipsiz vatandaşlara veriliyor. Ülkemizde muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar, Kızılay’a para yardımı, erzak yardımı vb. yardımlar almak adına başvurabiliyorlar.

İşsizlerin yanı sıra hane halkı kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yani yoksul ve dar gelirliler de yardım alabiliyorlar.

İşsizler, yoksullar, kronik hastalar, dar gelirliler, engelliler, kimsesiz yaşlılar, yoksul ailelerin çocukları; Kızılay yardımlarına başvurabiliyorlar.

Kızılay Gıda Yardımı Almak İstiyorum

Kızılay gıda kolisi yardımı almak için 81 ilde bulunan temsilciliklerine gidebilir yada Kızılay’ın resmi sitesinden gıda kolisi yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz kızılay gıda kolisi ve kızılay erzak kolisi için 168 numarası arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Kızılay Gıda Kolisi Yardımı

Yardıma ihtiyaç duyan maddi durumu kötü olan ailelerin yanında olmaya çalışan kızılay düzenli olarak her ay gıda kolisi ve erzak kolisi yardımının yanında her sene Ramazan Ayında ve Kurban Bayramında ihtiyaç sahibi binlerde aileye gıda kolisi ve gıda kartı vermektedir.

Kızılay insanların diledikleri şekilde mutfak ihtiyaçlarını gidermesi için gıda kolisi vermek yerine artık gıda kartı dağıtımı yapmaktadır. Kızılay gıda kartı bu sene 400 TL ile 500 TL arasında değişen bakiyeler yüklenmektedir. Size verilen gıda kartlarını dilediğiniz marketten mutfak ihtiyaçlarınız için harcayabilirsiniz.

Kızılay Gıda Kolisinde Neler Var

Kızlay gıda kolisi içeriği ve içerisinde bulunan gıda maddeleri temel ihtiyaç malzemelerinden oluşmaktadır. Özellikle Ramazan Ayında dağıtılan Ramazan Gıda Kolisi içerisinde Ayçiçek yağı, kırmızı mercimek, domates salçası, kuru fasulye, arpa ve tel şehriye, toz şeker, makarna, pirinç, bulgur, çay, un ve tuz bulunmaktadır.

Bu yazımızda Kızılay’dan yardım almak istiyorum, ne yapmalıyım? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Kızılay’dan gıda yardımı ya da başka bir yardım alıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Tubaüçdağ dedi ki:

  Bende ihtiyaç sahibiyim 3 çocuğum var kiraciyim eşim çalışmıyor hiç bir şekilde gelirim yok çok kötü dönemdeyiz yardımcı olun lütfen destek olun