Maddi Yardım

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu – E-Devlet Başvuru Formu

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Öğrencilere para yardımı başvuru formu, Öğrencilere para yardımı yapılacak mı sorularına detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağım. SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan öğrencilere para yardımı sorgulama ve desteği şartları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede maddi yardım başvurusu devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim yardımı olarak adlandırılan para yardımı kız çocukları için 300 TL erkek çocukları için ise 300 TL olarak ödenmektedir. Ayrıca öksüz ve yetim çocuklara ek olarak 1000 TL şartlı eğitim yardımı verilmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı 2024 yılında kyk burs yardımı, şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı ve öğrenim bursu olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır. Çocuğu okula giden ailelere destek olmak adına verilen para yardımı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilmektedir. Eğitim öğretim yardım talebi olarak adlandırılan öğrencilere verilen para yardımı nasıl alınır? okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devletin Öğrenciye Verdiği Para Yardımı 2024

Makalede Neler Var?

Devlet tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı SED yardımı olarak bilinir. Okuyan çocuklara verilen sed yardımı her sene Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanarak ödenmektedir. 2024 yılı için okuyan çocuğa verilen eğitim yardımı 6899 TL olarak açıklanmıştır. Bu yardımı başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okuyan çocuklara devlet tarafından verilen burs, kaymakamlık yardımı, SED yardımı ve kyk bursunun yanında Vakıflar, Dernekler, İş adamın ve Holding sahipleri bulunmaktadır. Eğitim ve öğretime devam ettikçe bu burs her sene 9 ay boyunca verilmektedir.

Öğrenci Para Yardımı Nedir

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Tarafından maddi durumu kötü olan kişilere verilen eğitim desteği ödemesidir. Öğrencilere verilen para yardımı aylık yada 2 aylık olarak ödenir. Devlet tarafından yapılan eğitim yardımları ise kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı, barınma yardımı, kıyafet yardımı, kitap yardımı ve barınma yardımı olarak verilmektedir.

Devlet tarafından verilen eğitim yardımları ise;

 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt yardımı
 • Kıyafet yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır

SYDV Öğrenci Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrenciye her sene verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenci yardımı para almak için bulunduğunuz İl yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Maddi durumu kötü olan ailelere verilen Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı eğitim hayatına devam eden ilkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine gerekli koşulları taşıma halinde verilir.

Öğrenciye para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar ise;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • KYK bursu
 • Holding ve İş Adamları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen yardımlardan yararlanmak için ailelerin bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ailenin eğitim yardımı talebi için kimlikleri ile başvurmaları halinde verilen öğrenciye para yardımını almak için bulduğunuz ile yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakıflarına aşağıdaki belgeleri götürmeniz gereklidir.

 • Hem sizin hem öğrencilerin kimlik kartları
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi
 • Hane yaşayan herkesin kimlik fotokopisi
 • Fakirlik kağıdı
 • Ev kira ise kira sözleşmesi

Yukarıdaki belgeler ile başvurulması halinde başvuruları onaylanan kişilere verilen eğitim yardımı 1 yıl boyunca her ay PTT şubelerin çekilecektir.

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardımı parası başvurusu için SYDV’lere gidebileceğiniz gibi dilerseniz e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim öğretim yardımı talebi e-devlet üzerinden sadece şehit / gazi ve vazife malullerine yapılmaktadır. 1 defa defa verilen bu yardıma başvuruda bulunmak için;

 • E-Devlet giriş yapınız
 • Arama kısmına Eğitim Öğretim Yardım Talebi yazın
 • Açılan sayfada kimlik bilgilerini göreceksiniz
 • Talep türünü seçiniz
 • Talep türünü seçtikten sonra Başvur linkine tıklayınız

Yardım talebinizi onaylandığında İlk Öğretim için 6899 TL, Lise için 1259 TL Üniversite öğrencileri için ise 7761 TL yardım yapılacaktır.

Devletten Öğrencilere Bayram Harçlığı

Devlet tarafından okuyan öğrencilere dini bayramlarda 2000 TL toplamda ise 4000 TL bayram harçlığı verilecetir. Üniversite eğitimi gören öğrencilere bayram harçlığı Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesi öğrencilerin hesaplarına yatırılacaktır.

Öğrencilere bayram ikramiyesi her sene olmak üzere yılda 2 defa ödemecektir. Gençlere bayram ikramesiye ödemeleri bu bayram ödenmeye başlanacak ve her bayram banka hesaplarına yatırılacak.

Öğrenciye bayram ikramiyesi detayları için Öğrenciye Bayram İkramiyesi Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazımızı okuyabilirsiniz.

Devletten Üniversite Öğrencileri Yol Parası Yardımı

Devletten üniversite öğrencilerine yol parası yardımı, ailelerinden uzakta eğitim gören öğrencilere, şehirlerarası ulaşım giderlerinde destek olmak amacıyla verilen bir yardımdır. Bu yardımdan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, bir yükseköğretim kurumunda ön lisans, lisans veya yüksek lisans/doktora programına kayıtlı olan ve ailesinin ikametgahı ile eğitim gördüğü il/ilçe farklı olan öğrenciler yararlanabilir.

2024 yılı için, öğrencilere her bir gidiş-dönüş bileti için 1500 TL destek verilmektedir. Bu nedenle, bir öğrenciye yılda toplam 3000 TL yol parası yardımı yapılmaktadır.

Yol parası yardımı başvurusu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda, başvurusu uygun bulunan öğrencilere yol parası yardımı yapılır. Yol parası yardımı, öğrencilerin İstanbulkartlarına yüklenir. Öğrenciler, bu kartları şehirlerarası ulaşımda kullanabilirler.

Üniversite öğrencilerine verilen yol parası yardımı hakkında detaylı bilgi için Üniversite Öğrencilerine Yol Parası Yardım Başvurusu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek doldurulmaktadır. İlk okul ve orta okul öğrencilerine ve para yardımı formu öğrencilerin velisi tarafından kimlik bilgileri girilerek doldurulması gereklidir.

E-Devlet üzerinden devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formunu doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak kullanıcı girişi yapıp formu doldurabilirsiniz.

E-devlet sistemine girerek Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön başvuru formunu doldurmanız gerekir. Formu doldurduğunuz size okuyan çocuk var mı? hanede okuyan çocuk sayısı sorulduğunda bu bilgileri girmeniz gereklidir.

Öğrencilere 6899 TL Para Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına verilen 6.899 TL para yardımı Sosyal yardımlaşama ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yada e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Öğrenci para yardımı başvurusu için e-devlet üzerinden başvuruda bulunacak kişiler aşağıdaki adımları takip edebilir.

 • E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfasına erişin.
 • Ardından ise çıkan seçenekler arasından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu kısmına tıklayarak devam edin.
 • Sağ üst alanda yer alan yeni başvuru kısmına tıklayarak devam edin.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurduğunuzdan emin olun.

Öğrencilere verilen para yardımı hakkında detaylı bilgi için https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-3874-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir-basvuru-formu/ linke tıklayabilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere Başarı Teşvik Programı Para Yardımı

Maddi durumu kötü olan ve devletten sosyal yardım alan ailelerin başarılı çocuklarını desteklemek adına verilen para yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye alındı. İlk ve Ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60 kadar aylık ödeme yapılırken başarılı üniversite öğrenicilerine ise net asgari ücret oranında para yardımı verilecek.

Başarı teşvik programı kapsamında başarılı öğrencilerin verilen para yardımı sadece devletten Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarına verilecektir. https://yardimbasvurusu.com/ogrencilere-asgari-ucret-para-yardimi-ve-e-devlet-basvurusu/ yazısını inceleyebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Lise ve Üniversite Öğrencilerine Para Yardımı Başvurusu

VGM tarafındna lise ve üniversite öğrencilerine eğitim hayatı boyunca şartları taşımaları halinde burs verilmektedir. Her yıl 9 ay boyunca aylık olarak verilen bu burdtan yararlanmak için VGM burs başvurusu yapmanız gereklidir.

VGM tarafından Lise ve Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı her yıl başvuru şartlarını taşıyan tüm öğrencilere verilmektedir. VGM tarafından Lise ve Üniversite Okuyan Öğrencilere Para Yardımı almak için okulların açılmasına 1 hafta kala başvuru yapmanız ve başvuru formunu doldurmanız gereklidir.

VGM okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu için https://www.vgm.gov.tr/sayfalar/burs-basvurulari linkine tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. detaylı bilgi için Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Başvurusu ve Başvuru Formu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Öğrenci Grupları Ödeme Dönemi Burs süresi Ödeme Tutarı
Lise öğrencileri (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) 9 ay 1000 TL
Üniversite öğrencileri (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay 4000 TL
Yabancı Uyruklu Öğrencileri (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) 8 ay 6000 TL

Yatılı Okuyan Öğrencilere Harçlık Ödemesi

Devlet okullarında yatılı olarak okuyan öğrencilere devlet tarafından her ay yatılı öğrenci harçlığı verilmektedir. PYBS sınavına girip parasız yatılı olarak okuyan örenciler para yardımlarını her ay PTT şubelerinden çekebilir yada PTT kart alarak hesaplarına otomatik olarak aktarabilirler.

Yatılı öğrencilere harçlık ödemesi sadece devlet yurtlarında kalan burs öğrencilere verilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her sene eğitim dönemi başında talep doğrultusunda eğitim yardımı yapmaktadır. Şartlı eğitim yardımı öğrencini annesi yapılmaktadır. Aynı ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlık yapılmadığı sürece devam eder.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) okulun açık olduğu aylarda ödenmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımı miktarı ise;

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 300 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 350 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 350 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 330 TL’dir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Devletin okuyan çocuklara verdiği eğitim desteğinin yanında bir çok il ve ilçe belediyesi her sene eğitim dönemin başında öğrencilere eğitim yardımı yapmaktadır. İlk okul, lise ve Üniversite öğrencilerine verilen para yardımı İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 5500 TL kadar verilmektedir.

Öğrenciye para yardımı veren belediyelere öğrenci velisinin bizzat sosyal yardımlar birimine başvurması halinde verilir.

İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

İlk okul öğrencilerine bu sene kırtasiye yardımı veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ayrıca ulaşım ve barınma yardımı yapmaktadır. İlk okul çağında okuyan çocuklara İBB Eğitim destek paketi almak için belediyenin resmi sitesinden yada bizzat başvurarak alabilirsiniz.

İstanbul Belediyesi Eğitim yardımı hakkında ayrıntılı bilgi veren İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı 2024

SED yardımı yani Sosyal Ekonomik Destek yardımı amacı okuyan ancak maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen ayni ve nakdi yardımlardır. Her sene belirlenen SED yardımı miktarı değişmektedir. Sed yardımından yararlanmak için bazı şartları taşımanız gerektiğini unutmayınız.

SED yardımından yararlanmak için öğrenime devam etmeli ve 4 günden fazla devamsızlık yapmamanız gereklidir. PT aracılığı ile yapılan Şartlı eğitim yardımı parası annelerin ödenmektedir.

Şartlı eğitim yardımı aşağı durumlarda kesilir

 • Okula bırakmak
 • 1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapmak
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına bilgi vermeden adres değişikliği yapmak
 • Gelir durumunun artması muhtaçlık durumun ortadan kalkması
 • Vefat

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne Kadar?

Okuyan öğrencilere verilen SED Yardımı miktarı 4000 TL ile 9500 TL arasında değişmektedir. SED yardımı devlet tarafında yapılan yardımlardan biridir. 2 ayda 1 defa PTT şubelerine alabilirsiniz.

2024 sed yardımı miktarı ise ilk öğretim için 4.312 TL orta öğretim için ise 6.899 TL’dir.

Eğitim Grupları Oranlar %  Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk 50  4.312,03₺
İlköğretime Devam Eden Çocuk 75 6.468,05₺
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk 80 6.899,25₺
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk 50  4.312,03₺
Yüksek Öğrenime Devam Eden 90 7.761,66₺
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40  3.449,62₺
2828 Kanunun 32. Maddesi Evlenme Yardımı (Korunma Altında iken evlenen kız çocukları için ) 45.389,80₺

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

Kaymakamlık ve Valilik hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıfları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı hizmet vermektedir. Eğitim öğretimde zorluk çeken maddi durumu kötü olan ailelere verilen para yardımı ve kırtasiye yardımı bizzat başvurulması halinde yapılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile eğitim yardım parası almak isteyen veliler hazırlayacakları belgeler bizzat başvurmaları yeterlidir.

 • Okuldan alınacak öğrenim belgesi
 • Eğitim yardımı başvuru dilekçesi
 • Annenin ve öğrencinin kimlik kartı
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar

Hane halkı geliri maddi durumunuza göre verilen eğitim yardım parası okuyan çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Devlet tarafından verilen eğitim yardımına ek olarak verilen para yardımı her lise ve üniversite öğrencisi için aylık 3708 TL. ve ortaöğretim öğrencisi için aylık 3295 TL, ilkokul öğrencilerine ise aylık 3090 TL olarak verilmektedir.

Ayrıca sed yardımı olarak verilen para yardımı ise ilk okul için 4.312 TL lise için ise 6.899 TL olarak belirlenmiştir.

Para Yardım Türleri Öğrenci Yardım Miktarları (TL) Yardım Alacak Kişiler
SED Öğrenci Yardımı Bakım Tedbirli 18 yaş:  3.449 TL
Okul Öncesi Dönemde Olan ya da Okula Gitmeyen Çocuk için:  4.312 TL
İlköğretime (1.sınıf/8.sınıf) Giden Çocuk için: 6.468 TL
Ortaöğretime (9.sınıf/12.sınıf) Giden Çocuk için: 6.899 TL
Yüksek Öğretime Giden Çocuk için: 7.761 TL
Geçici Ekonomik Destek 1.Kat: 8.624,06 TL
Geçici Ekonomik Destek 2.Kat: 17.248,12 TL
Geçici Ekonomik Destek 3.Kat: 25.872,19 TL
İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
ŞEY Öğrenci yardımı Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı tarafından ŞEY kapsamında kız ve erkek çocuklara 300 TL ve 350 TL arasında yardımlar yapılır. İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Sen Oku Diye Eğitim yardımı İstanbul’da oturan ve okuyan öğrenciler İBB’nin düzenlediği Sen Oku Diye proje kapsamında 1500 TL eğitim desteği vermektedir. Sen Oku Diye Eğitim Desteğine başvuru yapabilir detaylı bilgi alabilirsiniz. İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Engelli Öğrencilere eğitim yardımı Engelli Öğrencilere KDV hariç bireysel için 4.500 TL, grup eğitimi için de 1500 TL Özel Eğitim Desteği verilir. İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
Şehit, harp/ vazife malullerinin çocuklarına SGK Eğitim yardım Şehit çocukları harp/vazife malullerinin hem kendileri hem de İlköğretim Ortaöğretim yükseköğretimde öğrenim gören çocukları için 2.697 TL- 5.394 TL arasında eğitim-öğretim yardımı yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler ve okuyan çocukları
KYK Bursu yardımı KYK bursu yükseköğretim öğrencilerine Aylık 2.500 TL yapılır.
Yüksek Lisans öğrencilerine 4.000 TL ve Doktorada 8.050 TL olarak yapılır.
Burs almaya hak kazananlar
VGM Yabancı uyruklu öğrencilere burs yardımı Yabancı uyruklu öğrencilere 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 6500 TL burs verilir. Burs almaya hak kazananlar
Üniversite öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, ) süreyle 2500 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Lise öğrencilerine VGM burs maddi yardım Eğitim Yardımı almaya hak kazanan öğrencilere eğitim yardımı aldıkları süreler içerisinde her eğitim döneminde 9 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) süreyle 1500 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Burs almaya hak kazananlar
Kaymakamlık (SYDV) öğrenci yardım parası Kırtasiye yardımı İhtiyaç sahibi okuyan çocuklara
Öğrenciye taşımalı eğitim yardımı 1.3 milyon öğrenci taşımalı eğitim, yemek yardımı alacak, destekleme yetiştirme kurslarına kaynak aktarılacak, ücretsiz kitap dağıtımı, özel okul desteği sürecek. İhtiyaç sahibi okuyan çocuklara

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir

Devletin okuyan çocuklara verdiği para yardımını alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı maddi durumu kötü, hane haklı geliri düşük kirşlere verilmektedir.

Okul yardımı parası kimlere verilir;

 • Okuyan öğrencilere
 • Maddi yardımı kötüleşen kişiler
 • Hane halkı geliri düşük olan kişiler
 • Aile geliri sağlayan kişinin işsiz kalması

Yatılı Öğrencilere Harçlık Ödemesi

Ortaokul ve Lise eğitimini yatılı olarak okuyan tün öğrencilere ponsiyon bursu verilmektedir. Pansiyonda yatılı olarak eğitim gören öğrenciler PTT şubelerinden kendi adlarına PTT kart çıkarmaları yeterli olacaktır. Yatılı öğrencilere harçlıkları her ay otomatik olarak yapılmaktadır.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

En çok yardım yapan devlet kurumlarından biri olan kaymakamlıklar öğrencileri her sene olduğu gibi sene başında hem maddi yardım hem de kırtasiye yardımı yapmaktadır. Kaymakamlık öğrenci yardımı parası başvurusu bizzat velinin kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakıflarında yapılmaktadır.

Hem maddi durumu kötü olan hem de başarılı öğrencileri destekleyen kaymakamlık yardım parası onaylana  kişileri ödemelerini her ay PTT şubelerinden alabilirler.

Bulunduğunuz  il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat kimliğiniz ile gitmeniz gereklidir. Size verileceği başvuru formunu doldurup teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonra ödemeniz yapılır.

 

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım başvurusu başvuruda bulunan kurum ve kurulaşa göre değişiklik göstermektedir. Devlet eğitim yardımı başvurusu sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakıflarına bizzat yapılırken belediyelerin yaptığı eğitim yardımı için belediyesi yardım masalarını arayabilir yada internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapan vakıf ve dernekler ise hem internet üzerinden başvuru formu doldurarak hem de okul yönetimi aracılığı ile başvuru yapılanmaktadır.

Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

Okul yardım parası almak için başvuruda bulunacağınız merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfıdır. Okul yardım parası başvurusu kaymakamlık binalarında hizmet vermektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Devlet tarafından verilen eğitim yardımı başvurusu e-devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılanmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin eğitim yardımı talepleri sorgulama işlemi ise https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir

Okuyan çocuğa verilen para yardımı PTT aracılığı ile çekilmektedir. Yardım türüne göre aylık yada 2 ayda bir yapılan eğitim yardımı PTT şubelerinden çekilebileceği gibi PTT’den alacağınız PTT kartınız ile çekebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

Şartlı eğitim yardımı 9 ay boyunca verilen nakit yardımlardan biridir. Özellikle annelere verilen bu para 2 ayda bir vergilemektedir. İlk okulda okuyan çocuklara aylık 300 TL verilirken Lisede okuyan çocuklara ise 350 TL olarak verilmektedir.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek

Okuyan çocuğa para yardımı Şartlı eğitim yardımı olarak verilecekse 2 ayda 1 defa düzenli olarak PTT şubelerine ayın son haftası yatırılmaktadır. kaymakamlık tarafında verilen eğitim yardımı ise ayın ilk haftası ödenmektedir. Yılda bir defa toplu eğitim yardımı alan kişilere ise para yardımı eğitim öğretim dönemi başında verilmektedir.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

Öğrencilere burs ve maddi yardım yapan holding ve iş adamları ise;

 • İbrahim Erdemoğlu
 • Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi,
 • İbrahim Çeçen Vakfı,
 • Elginkan Vakfı,
 • Sabancı Vakfı,
 • Türk Petrol Vakfı,
 • İş Dünyası Vakfı,
 • İstek Vakfı,
 • Taşkent Vakfı,
 • Nuh Çimento Sanayi Vakfı

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar eğitimi desteklemek için karşılıksız olarak burs vermektedir. Oldukça fazla sayıda olan bu vakıflar gelen bağışları eğitim gören öğrencilere vermektedir. Ayrıca bazı zengin iş adamları ve holding sahipleri her sene yüzlerce öğrenciye maddi yardım yapmaktadır.

 • Belediyeler,
 • TEV,
 • Tubitak,
 • Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,
 • Meb,
 • İto,
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,
 • Çağdaş Eğitim Vakfı,
 • Vehbi Koç Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Türk Diyanet Vakfı,
 • Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı,
 • Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği,
 • Türk Eğitim Vakfı,
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • Alarko Holding,
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 • Şahinler Holding,
 • Birlik Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • İzzet Baysal Vakfı,
 • Mehmet Zorlu Vakfı,
 • Anadolu Vakfı,
 • Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı,
 • Hüsnü Özyeğin Vakfı,
 • Afrika Vakfı,
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Odası,
 • Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı,
 • Alarko Vakfı,
 • Ahmet Yesevi Vakfı,
 • Darendililer Eğitim Vakfı,
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Türkiye Milli Kültür Vakfı,
 • Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri,
 • Esnar Vakfı,
 • Fevzi Akkaya Vakfı,
 • Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı,
 • Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı,
 • Şahinler Vakfı,
 • TADEV,
 • Ahlat Kültür Eğitim Vakfı,
 • Adnan Kahveci Vakfı,
 • Rumeli Eğitim Vakfı,
 • Ali Demir Vakfı,
 • Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı,
 • Diyanet Vakfı,
 • Türk Dil Kurumu,
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
 • Sağlık Eğitim Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Cafer Sadık Abalıoğlu,

Bu kuruluşlara bizzat ulaşarak yada internet üzerinden form doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

SED yardımı parası başvuru şartları nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailenin maddi durumunun kötü olması
 • Ek gelir kaynaklarının bulunmaması
 • Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olması
 • 6 ayda 1 defa gelir kontrolü yapılmaktadır gelir durumunun değişmesi halinde yardım kesilir
 • Eğitim yardım parası hane başına değiş okuyan çocuk başına verilmektedir
 • Çocukların eğitim hayatına devam etmeleri gereklidir
 • Okulda devamsızlık yapılmaması gerekir
 • Okul açık olduğu sürece yardım yapılır

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

Öğrenciye para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamanız yeterlidir. Başvuru bilgilerini tam ve eksiksiz doldurduktan sonra gerekli inceleme sonrası ödemeniz yapılacaktır. Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu e-devlet üzerinden doldurabileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakıflarına giderek doldurabilirsiniz.

Sizlere bu yazımzıda Devletten Öğrencilere Para Yardımı, Öğrenci Para Yardımı Başvurusu, Kaymakamlık Öğrenci Para Yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı, E-Devlet Öğrenci Para Yardımı, Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu ve Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı hakkında bilgi vermeye çalıştım.

90 Yorum

 1. Benim üç çocuğum var evim kira kalp hastasıyım sayın büyüklerinden yardım talebi bulunuyorum

  1. Saygı değer büyüklerim üç çocuğum var ikisi lise biri ilk okul liseye giden çocuklarımı servise veremedim durumum üçünün servisini kaldırmıyor sizden çocuklarım için yardım talep ediyorum

 2. Sayın buyuklerimden yardım talebi arz ediyorum evim kira 3 çocuğum var

  1. Benim 2 çocuğum var tek çalışıyorum büyüklerimden yardım talep ediyorum

 3. Oğlum için eğitim öğretim yardım talebinde bulunmak istiyorum

 4. Merhabalar 4 çocuğum var 3 öğrenci eşim asgari ücretle çalışıyor geçinemiyorum çocukların masraflarını karşlayamıyorum kızım çok okumak istiyor durumumdan dolayı okula gidemiyor önce allahtan sonra sizden yardım istiyorm allah razı olsun

 5. Benim 3 çocuğum var büyüklerimizden eğitim için yardım ıstiyorum evin kira

  1. Sayın basbakanım ilk başta Allah sizden binlerce razı olsun Ben eşimden ayrıyım Evim kira hiç bir gelirim yok Allah için devletimden yardım bekliyorum oglumun okul ihtiyaçlarını karsılayamıyorum kiramı veremedim daha ne olur bana para yardımı istiyorum Allah ayağınızı tasa degdirmesin Rabbım 😥😥

 6. İstanbul’da oturuyorum iki çocuğum var biri okula başladı aidat parasını ihtiyaçlarını karşılayamıyor um formasını komşum verdi okuldan aidat istiyorlar ödeyemiyorum büyüklerimden yardım istiyorum yaparsanız da yapmasanız da Allahrazı olsun Allah’a emanet olun

  1. Allah için ne olur yardım bekliyorum oglumun okul ihtiyaçlarını karsılayamıyorum 1 ci sınıfa basladı ne olur

 7. benim 3 çocuğum ilk öğretim yardım taleb ediyorum

 8. İki çocuğum var biri okula gidiyor evim kira eşim calisiyor ama tek maaş yetmiyor çocuğumun ihtiyaçlarını karşılaşamıyoruz maddi yönden sıkıntılarımız var lütfen sayın buyuklerimden yardım istiyorum

 9. Ben okul okuyom benim maddi durumum hiç yok okullar açılmış gidemiyorum para yok okuyayım tarla işindeyim şuan konya belgesin deyim soğan işini yapıyoruz benim para ihtiyacım var okul okuyorum bu yıl son lise 12 sınıf. Ben gidemiyom okula bana yardımcı olun lütfen rica ederim

  1. Benim 4 çocuğum var evimiz depremden etkilendi sokakta kalıyoruz lütfen yardım gönderin 1bebeğim var 12 aylik

 10. Evim kira hiç bir gelirim yok Allah için devletimden yardım bekliyorum oglumun okul ihtiyaçlarını karsılayamıyorum ne olur bana para yardımı istiyorum Allah için ayagınızı tasa degdirmesin Rabbım sagolun

 11. 4 cocugum var. Hepside okula gidiyor. Ne benim ne de esimin dogru duzgun bir isi var. Arada bir bahcede calisiyoruz ama cocuklarin hicbir ihtiyacina yetişemiyoruz. Kisacasi gecinemiyoruz. Hayirsever kisi veya kurumlardan yardim bekliyorum.

 12. 3 çocuğum var sadece birini okutabiliyorum muğlada ünüversite öğrencisi ve son senesi ama cok zor geçiyor oğlumun artık bisvivü yiyerek okula gitmesine dayanamiyorum lutfen bi destek istiyorum 🙁

 13. Pandemiden dolayı eşim ıssız iş bulamiyor iki çocuk annesiyim onkoloji hastasıyım çocuklarımın kitap alamıyorum Allah rızası için yardım edrmisinz

 14. 2,cocukum var evim Kira lutfen sizde yardim talep istiyorum lutfen yardim lutfen lutfen durumuz kotu lutfen yardim istiyorum

 15. Kızım üniversiteye gidiyor harçlık gönderemiyorum yardım istiyorum sizden

 16. Sadece öğrenci masrafını karşılıyacak kadar maddi yardım

 17. Sizden yardım ısıtıyorum banada yardımcı olursanız sevinirim

 18. Merhaba 5 çocuğum var 4 ü okula gider asgari ücretle çalışıyorum büyüklerim den yardım bekliyor um

 19. Benim dört çocuğu var hapsi okuyor masraf çok gelir masraf çok yardım edin

 20. Üç çocuğm var ikisi okuyor biri lise biri orta öğretim yeşil kartliyim yardım talebinde bulunmak istiyorum

 21. Yardım ıstıyorum eşim kanser hastası ameliyat oldu çalişanim yok evım kıra 3 tane çocugum var yardım ıstıyorum

 22. 3 tane çocuğum okula gidiyor evim kirada zor durumdayım yardım istiyorum

 23. Okul okuyan çocuğum var işim yoktur ceza evi mahkumuyum eğitim yardımı talebimi kabul ederseniz sevinirim teşekkürler edrim gereği bilgilerinize arz ederim

 24. Merhaba iki cocugum var okuyorlar ve egitim yardimi istiyorum basvuru yapilmiyor lutfen esimin aldigi bas yetmiyor kiraciyim lutfen yardim edin muhtacim

 25. Selamın aleyküm benim üç tane çocuğum var evim kira eşim ameliyat oldu iki tane çocuğum okuyor servis parası ev kirası kış geldi yakacak parası çok zor durumdayız yardım talep ediyorum

 26. Benim 4 çocuk okutuyorum 2si universite biri lise diğeri 7 bana yardim edermisiniz

 27. Benim 4 çocuk okutuyorum 2si universite biri lise diğeri 7 bana yardim edermisiniz benim büyük kizim böbrek nakli oldu öylede okuyor üniversitede babası verdi böbrek gibi devlet büyüklerinden yardim istiyorum ben tokide oturuyorum evimin taksitini ödeyemiyor ne olur bana yardımcı. Olun

 28. Bu ara tatilde bende cocugum icin para almak istouorum ama nerden nasil kayit olcam yardim edermisiniz

 29. Kirada oturuyorum eşim düzenli çalışmıyor 4 çocuğum var öç örenci var

 30. Eşimin iş yok 3 seneye yakın oldu zaten mide kanaması geçirmişti ondan sonra iş yapamıyor pandemir dolayısıyla sana zaten hiç iş yok ikiz bebeklerin var bez alamıyoruz 2 tane daha çocuğum var oğlum okula gidiyor her şey istiyorlar alamıyoruz bize bir yardımcı olunuz lütfen ihtiyacım olmasa zaten hiçbir şey yazma çocuğum eğitim parasına yazılıyorum ihtiyacım olmaz oğlum eğitim parasına yazılma ama red geldi sen eğitim parası da düzeldi seni çok ihtiyacımız var 2 ayda bir çocuk parasına geçiniyoruz ev kira kira borcumuz var su doğalgaz borcunuz var size yalvarıyorum lütfe bir yardımcı olur musun keşke eşimin işi olursa durumun olsa da yazmasam

 31. 3 tane çocuk okutuyorum çok zorlanıyorum eğitim yardım parası istiyorum lütfen evim kira da sayın büyüklerim bu çağrıma cevap verin

 32. Benimde iki tane oğlum var bende eğitim öğretim yardım talebinde bulunmak istiyorum küçük oğlum iki ye gidiyor büyük oğlum da 6ci sınıfa gidiyor

 33. Kirada oturuyorum eşim düzenli çalışmıyor 4 çocuğum var

 34. Üç oğlum okuyr biri açık öğretim birisi üniversite birisi lise bir yardım istiyorum

 35. Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira 600 2 ögrencim var 3yaşida cocugum var bez süt aliyom yetmiyor sizden Allah razısı İcin yardım istyorum sizden

 36. Üç çocuk babasıyim 2 öğrenci 1 ri bebek üç aydır baş vuru yaptım hala hiç bir desdek alamadım durumumda kötü hiç gelirim yok kiracıyim

 37. 2 öğrencim var. Maddi durumum iyi değil öğrenci yardımı istiyorum.

  7 kişilik bir aileyiz

 38. 4 çocuğum var ben hastayım, eşim zihinsel engelli, çalışan kimse yok yardıma başvurmak istiyorum

 39. İyi günler bursa yenişehir de oturuyorum evim kira zor durumda yız lütfen banada yardım edin

 40. Evim kira birikti iki çocuk okuyo iniverstede zor durumdayımm nolur çocuklarıma destek olunn

 41. Çocuklarıma eğitimini karşılıyamıyorum sayın büyüklerimiz yardım edin

 42. 9. Sınıf öğrencisiyim babam çalışmıyor 3 erkek kardeşim var okuyan maddi durumumuz iyi değil yardımcı olursanız çok mutlu olurum:)

 43. İki çocuğum. ACiktan okuyor parayadim nesil alırım madedurum yok yardımcı olursanız sevinirim

 44. Üç çocuğum var İkisi kız biri lise 1’e gidiyor biri 7 sınıfa gidiyor ve hiçbir şekilde temel ihtiyaçlarını okul ihtiyaçlarını bırakın giyim ihtiyaçlarını bilen karşılayamayacak durumda değilim çünkü Evim kira elektrik suya doğalgaza yetişemiyorum zaten sizden yardım talebinde bulunuyorum çocuklarım için

 45. İki kizim var birisi okula gidiyor okul masrafı var karşilayamiyorum evdeki kizim 1 yaşinda bezleneiyor bezini alamıyorum eşimin aldığı maaş yetmiyor evimde yiyecek ekmeyim yok bana yardım edermisiniz paraya ihtiyacım var

 46. Merhaba kızımın babasından 7 yıl oldu ayrıyız ailemle yaşıyoruz kızımı ben büyüttüm ailemle beraber babadan destek yok kızım okuyor 1 e gidiyor fakat bunun için bile bir desteğini görmüyoruz babasından yardımcı olurmusunuz geçim git gide zorlaşıyor ve kızıma hamdolsun çok iyi bakmaya çalışıyoruz eksik kalmasın diğer çocuklardan devlet yardım etsin babası biseye yaramıyor ailemde kıtkanaat geçiniyor kırmızı, kiralar da uçuyor erzaklarda alis veriş yapamaz hale geldik devir git gide kötüye gidiyor destek sağlayın lütfen iletişime geçin ben ve ben gibi ne çok insan var madur olan bizleride görün lütfen……

 47. Kendim için yardım istiyorum aldığım yevmiye bana yetmiyor

 48. Evim kira kizim orta sona gidiyor okumasi icin basarili bir ogrenci taktir aliyor yardiminizi bekliyorum milasta oturuyorum esimden bosandin kizinla yasiyorum oda okuyor masraflari cok evkira elektirik si bogaz gecinemiyirum evimde yicek hicbirseykalmadi yardim bekliyorum milas zekeriya gumuskesen ortaokulunda okyor kizim yardim bekliyorum zordurumdayim

 49. Sayın bakanlığımız iki okuyan çocuklarım var öğrenci maddi yardım edin lütfen zor durumdayız bazen çocuklarımın eğitim masraflarını karşılayacak durumum olmuyor lütfen yardım edin Allah rızası için

 50. Çocuklarım için eğitim yardımı istiyorum üç çocuğum var lise ve ortaokula giden çocuklarım var iki yaşında kızım var lütfen destek bekliyorum

 51. Sayın bakanım benim eşim yeni öldü ve iki çocuğum var biri okuyor ve biride evlenecek ve eşyasını dahi alamadim ben çocuğumun ihtiyaçlarını karsilayamiyorum ben emekli aylığımla 1.200 TL ile hangisine yetisecegimi bilmiyorum elektrik su erzaklar bunlara yetistiremiyoruz sizin yardımınıza ihtiyacım var.

 52. Arkadaşlar boşuna yazıyorsunuz bu yardımları kimseye vermiyorlar bu cumhurbaşkanının gözünü boyama kimseye kuruş vermezler vermiyorlar ancak kaymakamlıklar eğer zorlarsanız üç aydan üç aya 300 tl veriyor diğerleri asparagaz,hiç uğraşmayan .

 53. Ben birkzim var birde 6 aylık bebeğim var kızım okula gidiyor evim kira birinci sınıfa gidiyo yardım istiyorum sizden

 54. Eşimin ayağı sakat 5 yıldır ayağı kesilmiş bir çocuğum liseye gidiyo maddi durumumuzdan dolayı sizden yardım bekliyoruz

 55. Ben epleks hastasıyım ve sağ elimi dondurulacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 tane kız çocuğum var birisi ilkokul 3sınıfa geçti dersden geri leptop alamıyorum ve kırtasiye malzemesi yardım etmenizi istiyorum. Öbürü de 1 yaşında bebek bezi ve ıslak mendil alamıyorum ihtiyaçımız var. Mahallemizde bakkal yok gıda temizlik koli yardım etmenizi istiyorum. Kurban bayramı para ile 2 tane kız çocuklara elbise ve pantolon ayakkabı alcam sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 56. 3 cocugum var ucusude okuyor onlara zor bakiyorum nolur bize yardim edin calismiyorum evimiz basimiza yikiliyor nolur yardim edin bize

 57. 4 tane çocuğum okuyor büyüğü bu sene liseye geçecek eşim tek çalışıyor her şey çok pahlı gücüm yatmıyor en kısa zamanda yardım etmenizi bekliyorum 2 yaşında küçük bebeğim var çalışamıyorum eşim de yetiştiremiyor

 58. ev hanımıyim iki öğrencim var zor durumdayiz lütfen yardım edin

 59. 5çocuğum var 4tanesi okula gidiyor sizden yardım istiyorum ergani de istiyorum ama benim kocam çalışmıyor madidurumum yok bize yardımcı olun

 60. Benim çok ihtiyacım var kiracıyım çok zorunda kiramı üdiyemiyorum gıda para yardımı çok çocuğun kiyafetiyok kırtasiye ihtiyacı var sizden ricam iki aydır dolabım boş ikiçocuğum var kiracıyım

 61. Okul eşyası istiyorum 3 tane çocuğum var kıradayım yardım istiyorum

 62. Ben beş çocuk annesiyim benim durumum olmadığından dolayı çocuklarımın masrafını karsilayamiyorum lütfen banada yardımcı olurmusunuz

 63. Dört çocuğum var askeri ücreti alıyorum ama geçinemiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 64. 5 çocuğum var eşimle ayrıyım 4 çocuk okutuyorum sizden ricam bana destek verin ki ben çocuklarımı okutim ne olur yardım edin kira cıyım 5.000 TL kira veriyorum bı asker ücretiyle geçiniyoruz lütfen bana destek verin

 65. Sayın bakanlığımız ikitana okuyan oglum için maddi yardım bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

 66. Kiradayım 3 tane çocuğum var okula gidiyor lar eşim çalışmıyor sara hastalığı bende kronik hastasıyım lütfen yardım edin Allah rızası için yardım edin ya zor durumdayım gerçekten Allah rızası için yardım edin ne olur yardım 😭😭

 67. İki tane çocuğum var eşim işsiz kaldı uzun zamandır bulamiyor durumlar iyice kötüye gidince evimi kapattım babamın evine geldim burda eşim bahçe işlerine gidiyor iş oldukça.cocugum okuyor okul kıyafetini bile alamadım devletin yaptığı yardimlara başvuru yapıyorum üzerimde bir tane çöp yokken evim kira iken eşim işsiz sigortasizken çıkmadı hiç bir yardım .elini uzatacak destek olacak büyüklerim sizde n destek istiyoruz..borç bataginin içindeyim hergun arayan arayana kendimizi gecindiremezken borca harca nasıl yetiştirebilirim ki.

 68. Benim 6 çocuğum var eşim çalişamıyo tansiyon hastası 5 okuyo 1 açık lisede okuyo çok sorlaniyorum bir yaşında bebeğim var kiramı veremiyorum ezneye ilaç borcum var sizden yardım bekliyorum herşey için teşekkür ederim

 69. Benim 3 kızım var eşim inşaatta çalışıyor ama şuan şalışmiyor ben hiç bir sosyal yardım almıyorum her başvurduğumda Vakıf tarafından engelleniyorum neden engelleniyorum anlamadım herhangi bir gelirimiz yok maddi durumuz iyi değil yardımlarınızı bekliyorum lütfen başvurumu kabul edilsin

 70. Sayın bakanım öğrenci para yardımı başvurusu yaptım iki okuyan oğlum var biri ilkokul diyeri ortaokul başvuru daha devam ediyor diyorekonomik ön destek başvurmuştum lütfen yardım edin zor durumdayız

 71. 5çocugum var durumum yok gelirim yok nakit para ihtiyacı var çalışmıyorum 3 öğrencim var eşim yetişmiyor çocuklarım için yardım istiyorum

 72. Merhaba eşim cezaevinde Sakarya L tipi 1 nolu kapalı cezaevinde yatıyor 5 çocuğum var üçü öğrenci iki si küçük bir dört yaşında diğeri ise iki yaşında öğrenci lerim için nakti yardım istiyorum kiraciyim zor günler geçiriyorum çocuklar okuldan çıkarmak zorunda kalıcam böyle giderse

 73. iki tane okuyan oğlum var çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için

 74. Sayın bakanlığı öğrenci para yardımı bekliyoruz Bir de ufak olan oğlum var anasınıfına başlayacak 2 tane de oğlum var okula gidiyor lütfen öğrenci parayı yardımı bekliyoruz

 75. 2 tane okuyan oğlum var kırtasiye yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız

 76. Sayın bakanlığımız 3 tane okuyan oğlum var eşim çalışmıyor tek çalışıyorum geçinemiyoruz zor durumdayız lütfen maddi yardım edin

 77. Sayın bakanlığımız 3 tane okuyan oğlum var çocuklarım için öğrenci para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız kiralayın eşim çalışmıyor Allah rızası için yardım edin

 78. Yardım istiyorum eşim çalışmıyor kızım okula gidiyor um

 79. Sayın bakanlığımız öğrenci para desteği yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin hallah rızası için yardım edin üç tane çocuğum için yardım edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu