Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu
A+
A-

Devlet tarafından öğrencilere verilen para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Öğrencilere para yardımı başvuru formu, Öğrencilere para yardımı yapılacak mı sorularına detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağım. SED, Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan öğrencilere para yardımı sorgulama ve desteği şartları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öğrencilere her sene olduğu gibi bu senede maddi yardım başvurusu devam etmektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim yardımı olarak adlandırılan para yardımı kız çocukları için 75 TL erkek çocukları için ise 50 TL olarak ödenmektedir. Ayrıca öksüz ve yetim çocuklara ek olarak 150 TL şartlı eğitim yardımı verilmektedir.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı 2021 yılında kyk burs yardımı, şartlı eğitim yardımı, kırtasiye yardımı ve öğrenim bursu olmak üzere bir çok yardımda bulunmaktadır. Çocuğu okula giden ailelere destek olmak adına verilen para yardımı ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine verilmektedir. Eğitim öğretim yardım talebi olarak adlandırılan öğrencilere verilen para yardımı nasıl alınır? okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2021

Devlet tarafından yapılan şartlı eğitim yardımı SED yardımı olarak bilinir. Okuyan çocuklara verilen sed yardımı her sene Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından hesaplanarak ödenmektedir. 2021 yılı için okuyan çocuğa verilen eğitim yardımı 1259 TL olarak açıklanmıştır. Bu yardımı başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden Eğitim Öğretim Yardım Talebi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Okuyan çocuklara devlet tarafından verilen burs, kaymakamlık yardımı, SED yardımı ve kyk bursunun yanında Vakıflar, Dernekler, İş adamın ve Holding sahipleri bulunmaktadır. Eğitim ve öğretime devam ettikçe bu burs her sene 9 ay boyunca verilmektedir.

Öğrenci Para Yardımı Nedir

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Tarafından maddi durumu kötü olan kişilere verilen eğitim desteği ödemesidir. Öğrencilere verilen para yardımı aylık yada 2 aylık olarak ödenir. Devlet tarafından yapılan eğitim yardımları ise kırtasiye yardımı, şartlı eğitim yardımı, barınma yardımı, kıyafet yardımı, kitap yardımı ve barınma yardımı olarak verilmektedir.

Devlet tarafından verilen eğitim yardımları ise;

 • Eğitim materyali yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Maddi yardım
 • Yurt yardımı
 • Kıyafet yardımı

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır

Öğrenciye her sene verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılmaktadır. Öğrenci yardımı para almak için bulunduğunuz İl yada İlçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gitmeniz gerekmektedir.

Maddi durumu kötü olan ailelere verilen Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı eğitim hayatına devam eden ilkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine gerekli koşulları taşıma halinde verilir.

Öğrenciye para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar ise;

 • Vakıf ve dernek bursları
 • KYK bursu
 • Holding ve İş Adamları
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilen yardımlardan yararlanmak için ailelerin bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ailenin eğitim yardımı talebi için kimlikleri ile başvurmaları halinde verilen öğrenciye para yardımını almak için bulduğunuz ile yada ilçedeki Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakıflarına aşağıdaki belgeleri götürmeniz gereklidir.

 • Hem sizin hemde öğrencilerin kimlik kartları
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi
 • Hane yaşayan herkesin kimlik fotokopisi
 • Fakirlik kağıdı
 • Ev kira ise kira sözleşmesi

Yukarıdaki belgeler ile başvurulması halinde başvuruları onaylanan kişilere verilen eğitim yardımı 1 yıl boyunca her ay PTT şubelerin çekilecektir.

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardımı parası başvurusu için SYDV’lere gidebileceğiniz gibi dilerseniz e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim öğretim yardımı talebi e-devlet üzerinden sadece şehit / gazi ve vazife malüllerine yapılmaktadır. 1 defa defa verilen bu yardıma başvurudabulunmak için;

 • E-Devlet giriş yapınız
 • Arama kısmına Eğitim Öğretim Yardım Talebi yazın
 • Açılan sayfada kimlik bilgilerini göreceksiniz
 • Talep türünü seçiniz
 • Talep türünü seçtikten sonra Başvur linkine tıklayınız

Yardım talebinizi onaylandığında İlk Öğretim için 1181 TL, Lise için 1259 TL Üniversite öğrencileri için ise 1420 TL yardım yapılacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her sene eğitim dönemi başında talep doğrultusunda eğitim yardımı yapmaktadır. Şartlı eğitim yardımı öğrencini annesi yapılmaktadır. Aynı ay içerisinde 4 günden fazla devamsızlı yapılmadığı sürece devam eder.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) okulun açık olduğu aylarda ödenmektedir. 2 ayda bir yapılan öğrencilere para yardımı miktarı ise;

 • İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 45 TL,
 • İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 50 TL,
 • Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 55 TL,
 • Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 75 TL’dir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler

Devletin okuyan çocuklara verdiği eğitim desteğinin yanında bir çok il ve ilçe belediyesi her sene eğitim dönemin başında öğrencilere eğitim yardımı yapmaktadır. İlk okul, lise ve Üniversite öğrencilerine verilen para yardımı İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 1200 TL kadar verilmektedir.

Öğrenciye para yardımı veren belediyelere öğrenci velisinin bizzat sosyal yardımlar birimine başvurması halinde verilir.

İBB Eğitim Yardımı Nasıl Alınır

İlk okul öğrencilerine bu sene kırtasiye yardımı veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ayrıca ulaşım ve barınma yardımı yapmaktadır. İlk okul çağında okuyan çocuklara İBB Eğitim destek paketi almak için belediyenin resmi sitesinden yada bizzat başvurarak alabilirsiniz.

İstanbul Belediyesi Eğitim yardımı hakkında ayrıntılı bilgi veren İBB Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED Yardımı 2021

SED yardımı yani Sosyal Ekonomik Destek yardımı amacı okuyan ancak maddi durumu kötü olan öğrencilere verilen ayni ve nakdi yardımlardır. Her sene belirlenen SED yardımı miktarı değişmektedir. Sed yardımından yararlanmak için bazı şartları taşımanız gerektiğini unutmayınız.

SED yardımından yararlanmak için öğrenime devam etmeli ve 4 günden fazla devamsızlık yapmamanız gereklidir. PT aracılığı ile yapılan Şartlı eğitim yardımı parası annelerin ödenmektedir.

Şartlı eğitim yardımı aşağı durumlarda kesilir

 • Okula bırakmak
 • 1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapmak
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına bilgi vermeden adres değişikliği yapmak
 • Gelir durumunun artması muhtaçlık durumun ortadan kalkması
 • Vefat

Okuyan Öğrencilere SED Maddi Devlet Yardımları Ne Kadar?

Okuyan öğrencilere verilen SED Yardımı miktarı 50 TL ile 75 TL arasında değişmektedir. SED yardımı devlet tarafında yapılan yardımlardan biridir. 2 ayda 1 defa PTT şubelerine alabilirsiniz.

2021 sed yardımı miktarı ise ilk öğretim için 50 TL orta öğretim için ise 75 TL’dir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Para Yardımı

Kaymakamlık ve Valilik hizmet binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakıfları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı hizmet vermektedir. Eğitim öğretimde zorluk çeken maddi durumu kötü olan ailelere verilen para yardımı ve kırtasiye yardımı bizzat başvurulması halinde yapılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile eğitim yardım parası almak isteyen veliler hazırlayacakları belgeler bizzat başvurmaları yeterlidir.

 • Okuldan alınacak öğrenim belgesi
 • Eğitim yardımı başvuru dilekçesi
 • Annenin ve öğrencinin kimlik kartı
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik kağıdı

Öğrencilere Para Yardımı Ne Kadar

Hane halkı geliri maddi durumunuza göre verilen eğitim yardım parası okuyan çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Devlet tarafından verilen eğitim yardımına ek olarak verilen para yardımı her lise ve üniversite öğrencisi için aylık 1417,47 TL. ve ortaöğretim öğrencisi için aylık 1259 TL, ilkokul öğrencilerine ise aylık 1181,23 olarak verilmektedir.

Ayrıca sed yardımı olarak verilen para yardımı ise ilk okul için 50 TL lise için ise 75 TL olarak belirlenmiştir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımından Kimler Yararlanabilir

Devletin okuyan çocuklara verdiği para yardımını alabilmek için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı maddi durumu kötü, hane haklı geliri düşük kirşlere verilmektedir.

Okul yardımı parası kimlere verilir;

 • Okuyan öğrencilere
 • Maddi yardımı kötüleşen kişiler
 • Hane halkı geliri düşük olan kişiler
 • Aile geliri sağlayan kişinin işsiz kalması

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

En çok yardım yapan devlet kurumlarından biri olan kaymakamlıklar öğrencileri her sene olduğu gibi sene başında hem maddi yardım hem de kırtasiye yardımı yapmaktadır. Kaymakamlık öğrenci yardımı parası başvurusu bizzat velinin kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakıflarında yapılmaktadır.

Hem maddi durumu kötü olan hem de başarılı öğrencileri destekleyen kaymakamlık yardım parası onaylana  kişileri ödemelerini her ay PTT şubelerinden alabilirler.

Bulunduğunuz  il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat kimliğiniz ile gitmeniz gereklidir. Size verileceği başvuru formunu doldurup teslim ettikten sonra gerekli inceleme sonra ödemeniz yapılır.

okuyan öğrencilere para yardımı

Çocuğu Okuyan Ailelere Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım başvurusu başvuruda bulunan kurum ve kurulaşa göre değişiklik göstermektedir. Devlet eğitim yardımı başvurusu sosyal yardımlaşama ve dayanışma vakıflarına bizzat yapılırken belediyelerin yaptığı eğitim yardımı için belediyesi yardım masalarını arayabilir yada internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Çocuğu okuyan ailelere maddi yardım yapan vakıf ve dernekler ise hem internet üzerinden başvuru formu dodurarak hem de okul yönetimi aracılığı ile başvuru yapılamkatadır.

Okul Yardım Parası Başvuru Merkezleri Nerelerdir?

Okul yardım parası almak için başvuruda bulunacağınız merkez Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfıdır. Okul yardım parası başvurusu kaymakamlık binalarında hizmet vermektedir.

Okuyan Çocuğa Devlet Yardımı Sorgulama

Devlet tarafından verilen eğitim yardımı başvurusu e-devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından yapılanmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin eğitim yardımı talepleri sorgulama işlemi ise https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Nereden Çekilir

Okuyan çocuğa verilen para yardımı PTT aracılığı ile çekilmektedir. Yardım türüne göre aylık yada 2 ayda bir yapılan eğitim yardımı PTT şubelerinden çekilebileceği gibi PTT’den alacağınız PTT kartınız ile çekebilirsiniz.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar

Şartlı eğitim yardımı 9 ay boyunca verilen nakit yardımlardan biridir. Özellikle annelere verilen bu para 2 ayda bir vergilemektedir. İlk okulda okuyan çocuklara aylık 50 TL verilirken Lisede okuyan çocuklara ise 75 TL olarak verilmektedir.

Okuyan Çocuğa Para Yardımı Ne Zaman Verilecek

Okuyan çocuğa para yardımı Şartlı eğitim yardımı olarak verilecekse 2 ayda 1 defa düzenli olarak PTT şubelerine ayın son haftası yatırılmaktadır. kaymakamlık tarafında verilen eğitim yardımı ise ayın ilk haftası ödenmektedir. Yılda bir defa toplu eğitim yardımı alan kişilere ise para yardımı eğitim öğretim dönemi başında verilmektedir.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar, Holdingler, İş Adamları ve Dernekler

Öğrencilere burs ve maddi yardım yapan holding ve iş adamları ise;

 • İbrahim Erdemoğlu
 • Marmara ve Yıldız Teknik Üniversitesi,
 • İbrahim Çeçen Vakfı,
 • Elginkan Vakfı,
 • Sabancı Vakfı,
 • Türk Petrol Vakfı,
 • İş Dünyası Vakfı,
 • İstek Vakfı,
 • Taşkent Vakfı,
 • Nuh Çimento Sanayi Vakfı

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilere para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar eğitimi desteklemek için karşılıksız olarak burs vermektedir. Oldukça fazla sayıda olan bu vakıflar gelen bağışları eğitim gören öğrencilere vermektedir. Ayrıca bazı zengin iş adamları ve holding sahipleri her sene yüzlerce öğrenciye maddi yardım yapmaktadır.

 • Belediyeler,
 • TEV,
 • Tubitak,
 • Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı,
 • Meb,
 • İto,
 • Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği,
 • Çağdaş Eğitim Vakfı,
 • Vehbi Koç Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Türk Diyanet Vakfı,
 • Adilcevaz Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı,
 • Taşkent Vakfı, Atatürkçü Düşence Derneği,
 • Türk Eğitim Vakfı,
 • 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi,
 • Alarko Holding,
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı,
 • Şahinler Holding,
 • Birlik Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • İzzet Baysal Vakfı,
 • Mehmet Zorlu Vakfı,
 • Anadolu Vakfı,
 • Akdere Yeni Sondurak Ulu Camii Vakfı,
 • Hüsnü Özyeğin Vakfı,
 • Afrika Vakfı,
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı,
 • İstanbul Ticaret Odası,
 • Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı,
 • Alarko Vakfı,
 • Ahmet Yesevi Vakfı,
 • Darendililer Eğitim Vakfı,
 • İstanbul Teknik Üniversitesi,
 • İstanbul Üniversitesi,
 • Türkiye Milli Kültür Vakfı,
 • Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri,
 • Esnar Vakfı,
 • Fevzi Akkaya Vakfı,
 • Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Vakfı,
 • Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı,
 • Şahinler Vakfı,
 • TADEV,
 • Ahlat Kültür Eğitim Vakfı,
 • Adnan Kahveci Vakfı,
 • Rumeli Eğitim Vakfı,
 • Ali Demir Vakfı,
 • Yumlu Eğt. ve Kültür Araştırma Vakfı,
 • Diyanet Vakfı,
 • Türk Dil Kurumu,
 • Kızılay Gençlik Müdürlüğü,
 • Sağlık Eğitim Vakfı,
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı,
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı,
 • Tekfen Vakfı,
 • Cafer Sadık Abalıoğlu,

Bu kuruluşlara bizzat ulaşarak yada internet üzerinden form doldurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

SED yardımı parası başvuru şartları nelerdir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailenin maddi durumunun kötü olması
 • Ek gelir kaynaklarının bulunmaması
 • Hane halkı geliri asgari ücretten düşük olması
 • 6 ayda 1 defa gelir kontrolü yapılmaktadır gelir durumunun değişmesi halinde yardım kesilir
 • Eğitim yardım parası hane başına değiş okuyan çocuk başına verilmektedir
 • Çocukların eğitim hayatına devam etmeleri gereklidir
 • Okulda devamsızlık yapılmaması gerekir
 • Okul açık olduğu sürece yardım yapılır

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu

Öğrenciye para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden doldurmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklamanız yeterlidir. Başvuru bilgilerini tam ve eksiksiz doldurduktan sonra gerekli inceleme sonrası ödemeniz yapılacaktır. Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Formu e-devlet üzerinden doldurabileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma vakıflarına giderek doldurabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Ismai muslu dedi ki:

  Benim üç çocuğum var evim kira kalp hastasıyım sayın büyüklerinden yardım talebi bulunuyorum

 2. Ismai muslu dedi ki:

  Sayın buyuklerimden yardım talebi arz ediyorum evim kira 3 çocuğum var

 3. Zeynep Çakır dedi ki:

  Oğlum için eğitim öğretim yardım talebinde bulunmak istiyorum

 4. Ferhan tuncay dedi ki:

  Merhabalar 4 çocuğum var 3 öğrenci eşim asgari ücretle çalışıyor geçinemiyorum çocukların masraflarını karşlayamıyorum kızım çok okumak istiyor durumumdan dolayı okula gidemiyor önce allahtan sonra sizden yardım istiyorm allah razı olsun

 5. Naciye dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var büyüklerimizden eğitim için yardım ıstiyorum evin kira

 6. Döndü barlasçeki dedi ki:

  İstanbul’da oturuyorum iki çocuğum var biri okula başladı aidat parasını ihtiyaçlarını karşılayamıyor um formasını komşum verdi okuldan aidat istiyorlar ödeyemiyorum büyüklerimden yardım istiyorum yaparsanız da yapmasanız da Allahrazı olsun Allah’a emanet olun

 7. zühal gürcü dedi ki:

  benim 3 çocuğum ilk öğretim yardım taleb ediyorum

 8. Gülhan dedi ki:

  3 çocuğum var sadece birini okutabiliyorum muğlada ünüversite öğrencisi ve son senesi ama cok zor geçiyor oğlumun artık bisvivü yiyerek okula gitmesine dayanamiyorum lutfen bi destek istiyorum 🙁