Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorluk çeken muhtaç ve dar gelirli kişilere ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları ailelerine yönelik olarak yapılan gıda yardımı sayesinde vatandaşlar; temel beslenme ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Ülkemizde belediyelerin yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da muhtaç ve kimsesiz kişilere gıda ve erzak yardımında bulunuyor.

Özellikle koronavirüs sürecinde işsiz kalan ya da işyerini kapatan esnaflara da sunulan gıda ve erzak yardım paketlerinde ortalama 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 1 aylık besin ihtiyaçlarını içeren temel malzemeler yer alıyor.

Bu yazımızda kısaca gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gıda yardımından kimler yararlanabilir? vb. bu konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Gıda ve Erzak Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Ülkemizde belediyelerin ve sosyal yardımlaşma vakıflarının yanı sıra Kızılay gibi bazı kurumlar da muhtaç vatandaşlara gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Gıda yardımı yapan bu kurumları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı
 • Belediyeler tarafından yapılan gıda ve erzak yardımı
 • Kızılay gıda yardımı
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan gıda yardımı

Pandemi sürecinde ülkemizdeki tüm belediyeler; Covid-19 Gıda Destek Paketi yardımı yaparak; pandemi dolayısıyla yoksullaşan vatandaşlara yardım eli uzatıyor.

Vatandaşlar; ülkemizdeki dernek ve vakıflara başvurmak ve başvuru şartlarını karşılıyor olmak suretiyle de gıda yardımına başvurabiliyorlar.

Örneğin; Deniz Feneri, İHH Vakfı, SANKO, Merhamet Derneği, Taha Derneği gibi birçok dernek ve vakıf; Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve erzak yardım kolileri dağıtıyor.

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı da ihtiyaç sahiplerinin hangi kuruma, dernek ya da vakfa başvuracağına göre şekilleniyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kuru gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Bölge Müdürlüklerine gitmeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri; kuru gıda yardım başvuru formu doldurarak, gıda yardımına başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra bu formu bağlı oldukları Bölge Müdürlüğüne e-mail yoluyla göndererek de gıda yardımına başvurabiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan https://www.vgm.gov.tr/ sitesi üzerinden başvuru formunu indirebilirsiniz.

Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gerek Covid19 gıda yardım paketlerine gerekse erzak ve gıda yardımına başvurmak isteyen kişilerin bağlı oldukları belediyeye gidip, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Belediye gıda ve erzak yardımına ihtiyaç sahipleri; e-devlet üzerinden de dijital platformda başvurabiliyorlar.

Vatandaşlar; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden sisteme giriş yaparak ve başvuru formunda yer alan sosyal yardım türlerinden ‘Gıda ve Erzak Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek; kuru gıda ve erzak yardım başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; aynı form üzerinden belediyelerinin kira desteği, yeni doğan bebek yardımı, yakacak ve giysi yardımı gibi diğer önemli yardımlarına da başvurabiliyorlar.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da tıpkı belediyeler gibi yoksul ve dar gelirli vatandaşlara gıda yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı, yakacak yardımı vb. birçok yardım yapıyor.

Vatandaşlar; ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek ve sosyal yardım başvuru formunda ‘Erzak ve Gıda Yardımı’ seçeneğini işaretleyerek, başvurularını tamamlayabiliyorlar.

Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara bütçesi doğrultusunda her daim yardımcı olmaya devam eden Kızılay; özellikle Ramazan aylarında milyonlarca kişiye gıda ve erzak kolileri dağıtıyor.

Başvurular; Kızılay’a ait olan resmi internet sitesi üzerinden, Kızılay’ın 81 il ve 900 ilçesindeki temsilciliklerinden gerçekleştirilebiliyor.

Vatandaşlar; Kızılay’a ait olan 168 telefon numarasını arayarak ön başvurularını yapabiliyorlar.

Kızılay; soysal medya hesapları üzerinden yapılan tüm başvuruları da kabul ediyor.

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SANKO; Sani Konukoğlu Vakfı, pandemi sürecinde düzenli bir işi ve geliri olmayan yani yoksul vatandaşlara gıda ve erzak yardımı yapan en önemli vakıflar arasında bulunuyor.

Vakıf; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan vatandaşlara yardım etmeye devam ediyor.

SANKO gıda yardımına ve diğer yardımlarına vakfın kendi internet sitesi üzerinden de başvurabiliyorsunuz.

Başvuru yapabilmeniz için önce siteye üye olmanız gerekiyor.

SANKO gıda yardımına başvurmak için hemen http://www.sankovakif.com/ linkini tıklayabilirsiniz.

Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Gıda yardımı başvuru sonucunu nasıl öğrenebileceğinizi aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; vatandaşların teslim ettikleri başvuru formunu ve belgeleri inceledikten sonra yoksul ve muhtaç kişileri tespit ederek, bu kişilere yardım etmeye karar veriyor.

Ancak başvuruların sonuçlanması; birkaç ay sürebiliyor. Özellikle gıda ve erzak yardımı başvurusunun yoğun olduğu il ve ilçelerde başvurular, geç sonuçlanabiliyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; gıda ve erzak yardımı başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını sorgulayabiliyorlar.

Belediye gıda yardımına başvuran kişiler; yardım başvurusunu gerçekleştirdikleri belediyenin telefon numarasını arayarak ya da belediyeye giderek, başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediye gıda yardım sonucunu sorgulamak isteyen başvuru sahiplerinin ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar; ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak da sosyal yardım başvuru sonuçlarını sorgulayabiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü; başvuruları inceledikten ve değerlendirdikten sonra yardım edeceği kişilere SMS yoluyla bilgi veriyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan kuru gıda ve erzak yardımı sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar; başvurdukları Bölge Müdürlüklerine giderek ya da müdürlüklere ait telefon numarasını arayarak, sonuçları öğrenebiliyorlar.

gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ait olan telefon numarasını arayarak ya da bizzat vakfa giderek, başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan ALO 183 Sosyal Destek Hattı’nı da arayabilirsiniz.

SANKO Gıda Yardımı Başvurusu Sorgulama

SANKO kuru gıda ve erzak yardım başvurunuzu sorgulamak istediğinizde ise 0342 211 33 90 telefon numarasını çevirebilirsiniz.

Kızılay Gıda Yardım Başvurusu Sorgulama

Kızılay resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı yine site üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Ya da başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz şubeye ait olan Kızılay telefon numarasını arayabilirsiniz.

Gıda Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Gıda yardımı başvurusu, ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlanıyor.

Bazen yoğunluk durumuna göre bu süreç, daha da uzun olabiliyor.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Gıda ve erzak yardımı; dar gelirli ve muhtaç kişilere genellikle 3-4 ayda bir sefer olacak şekilde yapılıyor.

Ancak bazı belediyeler ve vakıflar; daha sık aralıklarla da işsiz ve muhtaç kişilere yardım yapabiliyorlar.

Ramazan ayı öncesinde ve Kurban Bayramı öncesinde belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yanı sıra dernekler, vakıflar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kızılay gibi kurumlar da gıda yardımı yapıyorlar.

Gıda Yardım Parası Ne Kadar?

Bazen belediye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; başvuru sahiplerine gıda ve erzak yardım kolisi teslim etmek yerine başvuru sahiplerinin hesaplarına gıda yardım parası yatırmayı da tercih edebiliyorlar.

Genellikle Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ihtiyaç sahiplerinin hesabına gıda yardım parası yatırılıyor.

2021 yılı için Kızılay tarafından vatandaşlara 120 TL gıda yardım parası verilmekle birlikte belediyeler tarafından dağıtılan gıda yardım parası; 200 TL-500 TL arasında değişebiliyor.

Ailelere dağıtılan gıda yardım parası; ailedeki kişi sayısına, ailenin muhtaçlık durumuna, ailenin aylık ortalama gelirine göre de farklılık gösterebiliyor.

Gıda Yardımı Başvuru Formu

Gıda yardımına başvuranların başvuru esnasında sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Belediye ve vakıf başvuruları esnasında başvuru sahiplerinin doldurmaları gereken sosyal yardım başvuru formu ile vatandaşlar; gıda yardımı dışında kömür yardımı, yeni doğan bebek paketi yardımı, giysi yardımı gibi ihtiyaç duydukları diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Yani belediyeye ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılan başvurular esnasında gıda yardım başvurusuna özel doldurulması gereken bir form bulunmuyor.

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları; formda doldurulan bilgiler ve başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeler ışığında gıda yardımına ihtiyaç duyduklarına kanaat getirdikleri kişi ve bu kişilerin ailelerine gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Yardım öncesinde bu kişilerin evine bir inceleme komisyonu yollayıp, gıda ve erzak yardımına ya da diğer yardımlara ihtiyaçlarının olup olmadığına dair inceleme komisyonundan bir rapor hazırlamasını talep ediyor.

Daha sonra da bu raporu inceleyip; öncelikli olarak yardım edecekleri işsiz, muhtaç, dar gelirli ve yoksul kişilere dair bir liste hazırlıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımına başvurmayı düşünen kişilerin ise Vakıflar Genel Müdürlüğü AŞEVİ ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Bölge müdürlüklerine bizzat giderek ya da e-mail yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

Bu forma Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Erzak ve Gıda Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Erzak ve gıda yardımına başvuran başvuru sahiplerinden gerek belediyeler gerekse vakıflar ve diğer kurumlar; muhtaçlıklarını kanıtlamaları adına birtakım belgeler talep ediyorlar.

Bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik no ya da nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Sağlık belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibi kirada oturuyorsa kira sözleşmesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Başvuru sahibi çalışmıyorsa SGK’dan alınması gereken ve çalışmadığını gösteren belge
 • Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Kronik hastalar için hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Aile üyelerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği

**Talep edilen belgeler; başvuru sahibinin özel durumuna göre de değişebiliyor.

Örneğin; eşi cezaevine girmiş, vefat etmiş ya da eşinden ayrılmış dul kadınlardan vefat eden eşlerine dair ölüm belgesi talep ediliyor.

Doğal afetlere maruz kaldığı için işini ya da sağlığını kaybeden kişilerden ise mutlaka bilirkişi raporu isteniyor.

Erzak ve Gıda Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Erzak ve gıda yardımı; belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da diğer kurumlar tarafından toplumun en muhtaç ve en yoksul kesimine yönelik olarak yapılıyor.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri; asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler yani dar gelirli ve yoksullar; erzak ve gıda yardımı alabiliyorlar.

Herhangi bir işi olmayan, ailesinin temel asgari ihtiyaçlarını karşılayamayan işsizler yani muhtaçlar; yardımlardan öncelikli yararlanıyorlar.

Gıda ve erzak yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Dar gelirli ve yoksullar
 • Muhtaç ve işsizler
 • Engelliler
 • Çalışmasına engel bir hastalığı olan kronik hastalar
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Muhtaç ve yoksul asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • İşsiz ve gelirsiz dul kadınlar ve çocukları
 • Düşkünler ve kimsesizler

**Pandemi dolayısıyla işini kapatmak zorunda kalan esnaflar ve işyerinden çıkarılanlar ise Covid19 Gıda ve Erzak Destek Paketi alabiliyorlar.

Kendisine dul aylığı, emekli maaşı, engelli aylığı ya da yaşlılık maaşı bağlanan kişiler; muhtaç ve yoksul olmadıkları takdirde erzak ve gıda yardımı alamıyorlar.

Gıda Yardım Kolisinde Neler Var?

Gıda yardım kolisinde çay, ayçiçeği yağı, un, tuz, şeker, bulgur, nohut, makarna, gofret, helva, salça, bisküvi, mercimek vb. temel yemeklik malzemeler yer alıyor.

Aynı zamanda kolilerde zeytin, peynir gibi kahvaltılık malzemeler de bulunabiliyor.

Gıda yardım koli içeriği yardım alınan vakfın ve belediyenin bütçesine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Bu konuda detaylı bilgi edinmek için belediyeye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da gıda yardımına başvurabileceğiniz diğer kurumlara danışabilirsiniz.

Gıda Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Demek?

Gıda yardımı reddedildi, feshedildi demek; başvuru sahibinin yardım talebinin kabul edilmediği yani gıda ve erzak yardımından faydalanamayacağı anlamına geliyor.

Vatandaşlar; e-devlet başvurularını sorgularken, bu yanıtla karşılaşabiliyorlar.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Gıda yardımı kapsam dışına çıktı demek; başvuru sahibinin gıda ve erzak yardımı başvurusunun olumlu sonuçlandığı anlamına geliyor.

Yani başvuru sahibinin gıda ve erzak yardım paketinin kısa bir süre içerisinde ikametgah adresine teslim edileceğini gösteriyor.

Bu yazımızda kısaca gıda yardımı başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce gıda yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. tansu dedi ki:

  dört tane çocuğum var eşim calişmiyor

 2. REMZİYE akyasan dedi ki:

  Merabalar yardlm almak istiyorum 4cocugum var ikisi büyük ikisi kucuk eşim serbes meslek calsmlyor işi çıkarsa calslyor ben merdiven siliyorum bazllarl

 3. Mustafa gözler dedi ki:

  Erzak yardımı

 4. Fatma Açar dedi ki:

  Eşim calişamıyor üc cocogum var yetmiyor sizden ricam bana da yardım edin bize

 5. Sevda dedi ki:

  Yardım istiyorum iki çocuğum var dargelirli eşim çalışıyor