Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvuru ve Sorgulama
A+
A-

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama 2021; Pandemi sürecinde yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olmaya devam eden Kızılay; gerek ayni gerekse nakdi yardımlara ile muhtaçlara umut oluyor.

Pandemi dolayısıyla işsizlere ve muhtaçlara sosyal destek ödemeleri yapan Kızılay; nakdi yardımlarını sürdürüyor.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlara para yardımının yanı sıra gıda ve erzak, barınma yardımı gibi birçok alanda da yardımlar sunan Kızılay; 81 ildeki temsilcilikleri ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor.

Bu yazımızda ihtiyaç sahipleri için Kızılay para yardımı nasıl alınır? Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılır? vb. konuya dair merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizde sosyal yardımlar denildiğinde akla ilk gelen sivil toplum örgütlerinden biri olan Kızılay tarafından yapılan en önemli yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Giyim yardımı
 • Barınma yardımı

81 ilde yer alan temsilcilikleri aracılığıyla gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşan Kızılay; muhtaç ve yoksul vatandaşlara belirli aralıklarla gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Bu yardım kolilerinde makarna, bulgur, pirinç, mercimek, zeytin, peynir vb. yemeklik ve kahvaltılık malzemeler yer alıyor.

Kızılay; kendi bütçesiyle hazırladığı gıda paketlerinin yanı sıra hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanan kuru gıda ve erzak paketlerini de fakir ailelere ulaştırıyor.

BİM gibi büyük marketlerle işbirliği içerisinde hareket eden Kızılay; kişilere gıda ve erzak ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri noktasında alışveriş çekleri dağıtabiliyor.

Şu an mevcut olan 13 aşevi ile her gün kimsesiz ve sahipsiz vatandaşlara sıcak ev yemekleri dağıtıyor.

Kızılay’a ait olan 3 huzurevinde ise kimsesiz yaşlılar, ücretsiz bir şekilde konaklayabiliyorlar.

Kimsesizler evi ile sokakta yaşayan kimsesiz vatandaşlara sahip çıkmaktan geri kalmayan Kızılay; 8 adet öğrenci yurdunda ise fakir ailelerin çocuklarının ücretsiz olarak kalabilmelerine ve eğitim hayatlarına devam ederek, ileride meslek sahibi olabilmelerine olanak tanıyor.

Kızılay; kış ayları yaklaştığında ise yoksul kişilere ve yoksul ailelere giysi yardımında bulunuyor.

Hayırsever vatandaşlar tarafından da bağışlanan giysilere ücretsiz bir şekilde sahip olmak isteyen vatandaşların Kızılay giyim yardım merkezlerine gitmeleri gerekiyor.

Kızılay, fakir ve muhtaç aileler için zaman zaman para yardımında da bulunabiliyor. Özellikle pandemi sürecinde işsiz kalan vatandaşlara ulaşarak, onlara 400-450 TL dağıtan Kızılay’a vatandaşlar, para yardımı almak adına da başvurabiliyorlar.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar için yukarıda saydığımız sosyal yardımlarda bulunan Kızılay; Kan Bağış Merkezleri aracılığıyla acil kana ihtiyacı olan kişiler için gönüllülerden kan bağışlarını kabul ediyor.

Söz konusu afetler olduğunda ise yaraların daha kısa içerisinde sarıp sarmalanmasına destek olmak amacıyla afet bölgelerindeki acil ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalarda bulunuyor.

Bu noktada afetzedelerin konaklayabilecekleri çadırlar kuran Kızılay, afetzedelere ekmek, su, yemek dağıtıyor.

Sağlık hizmeti de sunan Kızılay; özellikle büyük afetler sonrasında yaralanan kişilere uzman ekibi ve sağlık çalışanları ile müdahale ediyor.

Göç ve mülteci hizmetleri kapsamında ülkemize geçici olarak sığınan kişilere de destek olarak, onlara barınma, beslenme ve psikososyal hizmet sunuyor.

Kızılay tarafından yapılan yardımlara dair detaylı bilgi edinmek adına hemen https://www.kizilay.org.tr/neler-yapiyoruz linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay para yardımına başvurmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Kızılay’ın 81 ilindeki temsilciliklerine gidebiliyorlar.

Vatandaşlar, burada başvuru formu doldurmak suretiyle para yardımı dahil diğer ihtiyaç duydukları yardımlara başvurabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, Kızılay resmi internet sitesi üzerinden e-mail göndermek suretiyle yetkili kişilerle iletişime geçebiliyorlar.

Vatandaşlar, https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linki üzerinden ön başvuru oluşturabiliyorlar.

Kızılay para yardımına ve diğer yardımlara dair bilgi edinmek isteyen vatandaşlar 168 Çağrı Merkezi üzerinden 7/24 yetkili kişilere ulaşabiliyorlar.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay para yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek adına 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Kızılay şubesine giderek ya da şubeyi arayarak da başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahiplerinin doldurmaları gereken başvuru formunda kişiye kişisel bilgilerine, mesleğine, aylık gelirine ve giderine yönelik sorular yöneltiliyor.

Daha sonra kişinin formda paylaştığı bilgiler; Kızılay tarafından araştırılıp, sorgulanıyor. Bu yüzden de yardım almak isteyen kişilerin formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Kızılay, başvuru sahiplerine daha sonra sms ya da telefon yoluyla başvuru sonuçlarını iletiyor. Bu yüzden kişilerin başvuru formunda güncel iletişim ve adres bilgilerini de paylaşmayı unutmamaları gerekiyor.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yardımlar, öncelikli olarak gerçek ihtiyaç sahiplerine yani işsiz ve muhtaç kişilere yapılıyor.

Ancak zor durumda olanlara yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere de zaman zaman yardımlar yapılabiliyor.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da para yardımı, gıda yardımı, giysi yardımı vb. yardımlardan faydalanabiliyorlar.

Ülkemizde muhtaç ve işsiz kişiler, yoksul ve dar gelirliler, gelirsiz ve kimsesiz dul kadınlar, engelliler, kronik hastalar, yetim ve öksüzler, afetzedeler Kızılay’a yardım almak adına başvurabiliyorlar.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ülkemizde belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gibi ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapan kurumlar tarafından talep edilen belgeler, Kızılay tarafından da talep ediliyor.

Bu belgeler ile kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlamaları gerekiyor.

Kızılay yardım başvurusu esnasında talep edilen bu evrakları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Engelli bireyler için 2022 engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu

Kişilerin yukarıdaki belgelere ek olarak, özel durumlarına göre ek belgeler de teslim etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin; eşi kısa bir süre önce vefat eden ve çocuklarının bakımıyla ilgilenen dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep edilebiliyor.

Teslim edilmesi gereken belge; başvurulan yardım türüne göre de değişiklik gösterebiliyor.

Kızılay yardım başvurusu esnasında sizden istenilen belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi almak için 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, e-devlet Kızılay yardımlarına başvurup, başvuramayacaklarını da öğrenmek istiyorlar.

Şu an için Kızılay yardımlarına e-devlet üzerinden başvurulamıyor.

Kızılay Para Yardımı Ne Kadar 2021? 

Kızılay tarafından yoksul kişiler ve aileleri için yapılan para yardımı miktarı,  Kızılay bütçesine, başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna ve ailesinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişebiliyor.

Yani 1-2 kişilik aileler için yapılan nakdi yardım miktarı ile 5 ve üstü kişilik aileler için yapılan nakdi yardım miktarı, farklı olabiliyor.

BAKINIZ: Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alırım

Kızılay para yardımı nasıl alırım sorusuna cevap vermek gerekirse tüm işlerde bulunan temsilciliklerine bizzat başvuruda bulunabileceğiniz gibi isterseniz internet üzerinden para yardımı talep formu doldurabilir yada Kızılay 168 yardım hattını arayabilirsiniz.

Kızılaykart Nedir? Ne İşe Yarar?

Kızılay tarafından para yardımı ve gıda yardımı başvurusu kabul edilen vatandaşlara verilen Kızılaykart; Kızılay anlaşmalı marketlerde geçerli olan ve ihtiyaç sahiplerinin bu marketlerde kartlarındaki limitleri ile alışveriş yapabilmelerine olanak tanıyan akıllı kartı ifade ediyor.

Farklı limitlerde olabilen Kızılaykart ile kart sahipleri, kendi ihtiyaç duydukları malzemeleri marketlerden kartı post cihazına okutarak, alabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, tütün ve alkol ürünleri dışındaki tüm ihtiyaçları için karttaki limitlerini kullanabiliyorlar.

Kartlarda 150-200-300 TL gibi farklı limitler olabiliyor.

Hayırsever vatandaşlar, ihtiyaç sahibi Kızılaykart kullanan vatandaşların kartlarına para gönderebiliyor yani bağış yapabiliyorlar.

Kızılaykart sahibi vatandaşlara hemen bağış yapmak için  https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi linkini tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda Kızılaykart yardımlarına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de Kızılay yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız, yardımlara dair her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.