Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?
A+
A-

Kırtasiye Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına yönelik olarak yapılan kırtasiye yardımı sayesinde veliler; çocuklarının kırtasiye masraflarını daha kolay bir şekilde karşılayabiliyorlar.

Muhtaç ya da yoksul olarak kabul edilen vatandaşlarımızın yanı sıra pandemi sürecinde işsiz kalan ve işten çıkarılan ailelerin de faydalanabileceği kırtasiye ve eğitim yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Bakanlığın yanı sıra belediyeler tarafından da yapılabilen kırtasiye yardımı sayesinde muhtaç ve yoksul aile çocukları, eğitim hayatlarına pandemi sonrasında kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Yoksul çocukların eğitim hayatlarına ara vermelerini önlemek, onların okulda diğer öğrencilerle eşit şartlarda eğitim alabilmelerine yardımcı olmak, çocuklara ve gençlere daha iyi bir gelecek sunmak adına yapılan kırtasiye yardımdan faydalanmak isteyen aileler ise bu yardıma nasıl başvurabileceklerini öğrenmek istiyorlar.

Bu yazımızda kısaca kırtasiye yardımı nedir? Kırtasiye yardımı nasıl alınır? vb. bu konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Maddi durumu elverişli olmayan yani yoksul olarak kabul edilen velilerin çocukları için kullanmak üzere alabilecekleri kırtasiye yardımı; sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak, öğrencilerin eğitim hayatlarına daha sıkı bir şekilde sarılmalarını sağlamak, öğrencileri ve velileri kırtasiye masraflarından kurtarmak amacıyla yapılıyor.

Herhangi bir işi olmayan, SGK kaydı bulunmayan muhtaç veliler ya da dar gelirli veliler, bu yardıma başvurabiliyorlar.

Ülkemizde hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri; asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar; dar gelirli aileler olarak kabul ediliyorlar.

Yani muhtaç olan işsizlerin yanı sıra işi olmasına rağmen ailesinin temel asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan veliler de çocukları için bu yardımdan faydalanabiliyorlar.

Kırtasiye yardımı kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; başvurusu kabul edilen velilerin hesaplarına bir miktar para yatırıyor.

Veliler; hesaplarına yatırılan bu para ile kırtasiyelerden kalem, defter, kitap vb. temel malzemeleri satın alabiliyorlar.

Bununla birlikte her eğitim öğretim dönemi başlangıcında öğretmenlere de kırtasiye yardımı yapılıyor. Bu yardım; MEB tarafından öğretmenler için yapıldığından eğitim ödeneği olarak isimlendirilen bu yardımı, yoksul vatandaşlara yapılan kırtasiye yardımı ile karıştırmamak gerekiyor.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımına başvurmak isteyen velilerin kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor.

Vatandaşlar; ikametgahlarının yer aldığı kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek Bakanlık tarafından yapılan kırtasiye yardımına başvurabiliyorlar.

Belediyenin kırtasiye yardımına başvurmayı düşünen velilerin ise bizzat belediye binasına gitmeleri, burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

E-devlet üzerinden de veliler; belediye kırtasiye yardımına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden belediye kırtasiye yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

TC kimlik no ve şifre bilgileriniz ile kolaylıkla sisteme girebilirsiniz.

E-devlet şifreniz henüz yoksa şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Kırtasiye yardımı için nereye başvurulur sorusuna cevap vermek gerekirse Kırtasiye Yardımı Bulunduğunuz il ve ilçedeki belediyelere ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Özellikle bir çok belediye her sene eğitim ve öğretim başında başında maddi durumu kötü olan ailelere kırtasiye yardımı yapmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ya da belediyeye kırtasiye yardımına başvurmak için giden velilerin burada başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Formda velilerin maddi durumlarına, muhtaçlık seviyelerine, aylık gelir ve giderlerine dair sorular bulunuyor.

Gerek belediye gerekse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; yalnızca muhtaç veya dar gelirli kişilere yardımcı oluyor.

Başvuru sahibi kişilerin kırtasiye yardımına başvururken doldurdukları formda mutlaka doğru ve gerçekçi bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Maddi durumu iyi olmasına rağmen kendini yoksul ve işsiz gösteren veliler; sonradan Bakanlık ya da belediye tarafından tespit edilmeleri halinde cezai yaptırıma maruz kalıyorlar.

Aldıkları kırtasiye yardımını ve diğer yardımları faizleriyle birlikte geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi belediye kırtasiye yardımına başvurmak isteyen veliler; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden belediye sosyal yardım kırtasiye yardımı başvuru formu doldurabiliyorlar. E-devlet üzerinden başvuru, ön başvuru olarak kabul ediliyor. Daha sonra ön başvurusu onaylanan velilerin kendilerinden talep edilen belgeleri, randevu gününde mutlaka belediyeye götürmeleri gerekiyor.

Formu doldururken velilerin mutlaka sosyal yardım türleri başlığı altındaki Kırtasiye Yardımı seçeneğini işaretlemeleri gerekiyor.

İhtiyaç sahipleri; formda bildirilen diğer yardımlara da aynı anda başvurabiliyorlar.

Şehit, gazi, vazife malülleri ya da onların çocukları; eğitim ve öğretim yardımına e-devlet üzerinden başvurabiliyorlar.

Şehit, gazi, vazife malülleri ya da çocukları, başvuruları kabul edildiği taktirde yılda bir sefer eğitim yardımı alıyorlar. Eğitim yardımına başvurmak isteyenlerin ise https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklamaları gerekiyor.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir

Kırtasiye yardımı; işsiz yani muhtaç velilerin çocuklarına, öksüz ve yetim çocuklara, herhangi bir işi ve düzenli geliri olmayan dul kadınların velayeti altındaki çocuklarına, dar gelirli yani yoksul ailelerin çocuklarına yapılıyor.

Kısacası hane kişi başı aylık ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ü altına denk gelen çocuklar için yapılıyor.

Pandemi dolayısıyla işyerini kapatmak zorunda kalan esnaflarla işten çıkarılan personeller de çocukları için bu yardıma başvurabiliyorlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kırtasiye yardımına ya da belediye sosyal hizmetlerine başvuran kişilerden daha sonra muhtaçlıklarını kanıtlamaları için birtakım belgeler isteniyor.

Bakanlık ve belediye; bu belgeleri denetledikten sonra başvuru sahibinin evine bir inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu; başvuru sahibi velinin ve ailesinin bu yardıma ihtiyacı olup olmadığını araştırmak için onların ikametgah adreslerinde inceleme yapıyor.

Bakanlık il ve ilçe müdürlükleri ya da belediye tarafından oluşturulan kurul; daha sonra başvuran kişinin teslim ettiği belgeleri ve inceleme komisyonunun hazırladığı belgeleri kontrol edip, kırtasiye yardımı yapacağı kişilere karar veriyor.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Hem belediyeler hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; bu yardıma başvuran velilerden birtakım belgeler talep ediyor.

Başvuru için talep edilen bu belgeleri kısaca aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibi veliye ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Çocuğa ait TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • Çocuğun öğrenci olduğunu gösteren, eğitim gördüğü okuldan alınacak öğrenci belgesi
 • Veli için gelir belgesi veya işsiz olduğuna dair SGK’dan alınması gereken belge
 • Ailenin ikametgah adresi ve aile bireylerine ait nüfus kayıt örneği
 • Aile kirada oturuyorsa eve ait kira sözleşmesi
 • Evin mülkiyeti aileden birine ait ise tapu fotokopisi
 • Öğrenci velisi, çalışmak için iş başvurusunda bulunduysa İŞ-KUR kayıt belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

**Muhtarlıktan alınan ‘fakirlik belgesi’; gerek belediye gerekse bakanlık sosyal yardımlarına başvuran adayların yardım alma şansını arttırıyor.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Gerek belediye gerekse Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler il ya da ilçe müdürlükleri; yardım başvurularını ve başvuru sahibinin teslim ettikleri belgeleri detaylıca inceliyor.

Belediye ve müdürlüklere binlerce kişi başvurduğundan yetkili kişiler; tüm belgeleri inceleyip, en muhtaç velilere karar verdikten sonra başvuru sonuçlarını açıklıyorlar.

Bu yüzden de velilerin kırtasiye yardımı sonuçlarını öğrenmek için en az 3-4 hafta beklemeleri gerekiyor.

Belediyeye giderek gerçekleştirdiğiniz kırtasiye yardımı başvurunuzu sorgulamak için tekrar belediyeye gidebilir ya da belediyeye ait olan telefon numarasını arayarak, yetkili kişilerden bilgi alabilirsiniz.

E-devlet başvurularınızı sorgulamak istediğinizde ise yukarıda sizlerle paylaştığımız başvuru ve sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru sonucunuzu öğrenmek için vakfa gidebilir ya da vakfa ait telefon numarasını arayabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar

Kırtasiye yardımı ve kırtasiye ödeneği her sene devlet tarafından belirlenmektedir. Kırtasiye yardımı 2021-2022 yılı için 1210 TL olarak belirmemiştir.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Öğrenciler için yapılan kırtasiye yardım paraları, her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında yani Eylül ayında yatırılıyor.

Bazı belediyeler ise öğrenciler için para yatırmak yerine bizzat öğrenci masraflarını kendileri karşılamayı tercih ediyorlar.

Örneğin; öğrencilerin kalem, kitap, defter vb. ihtiyaçlarını kendi bütçeleriyle alıp, velilerine teslim ediyorlar.

Kırtasiye yardım parası; belediyeden belediyeye değişmekle birlikte 2021 yılı için öğrenci velilerine 300-400 TL yardım parası ödeniyor.

MEB tarafından eğitim ödeneği adı altında yapılan kırtasiye yardımı ise öğretmenlere yönelik olarak yapılıyor.

En son MEB tarafından öğretmenlere yapılan eğitim ödeneğinin ise net, 1200 TL 82 kuruş olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda kırtasiye yardımı başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de daha önce kırtasiye yardımı aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Yaşar gül dedi ki:

  Üç tane öğrencim var Engelliyim kolon kanseri tedavisi görüyorum çalışanım yok çocuklarıma kırtasiye yardımı talep etmek istiyorum imkanım yok alamıyorum evin borçu var yardımınıza muhtaç

 2. Fatma dedi ki:

  Benim 5 tane çocuğum var ve durumum hiçbir gelirim yok kiradayım. 3 tane öğrencim var ve bir defter bile alacak param yok. Ben kaymakamlığa gittim inceleme yapılacak dedi benim herşeyim durumum ortada çocuklarımdan ve çaresizliğimden başka birşeyim yok. Yardımcı olurmusunuz.

 3. Emine satan dedi ki:

  Kırtasiye malzemesi alamıyorum durumumuz yok cocuklarim okula başlayacak ve malzemeler çok pahali

 4. Hanim dedi ki:

  Kırtasiye yardımını hiç almadım çocuklarım bu yıl okula başladılar masraflarını karsılıyamıyorum Evim kira durumum yok yardıma muhtacım yardımcı olursanız sevinirim