Maaşı Ne Kadar?

Akademik Personel Maaşları

Akademik Personel Maaşları 2023; Akademik kariyer yapmak isteyen bir çok kişi özellikle iyi maaşı sebebi ile bu mesleği tercih etmektedir. Üniversite ve yükseköğretim kurumlarında öğretim üyeliği yapan ayrıca akademik çalışmalara katılan Akademisyenler üniversitelerde öğrencilere derste vermektedir.

Kariyer olarak bir çok avantajı bulunan Akademisyenlerin ayrıca maaşları bir nebze olsa yüksek olduğundan tercih edilmektedir. Akedemisyen olmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer konu ise Akademik Personel Maaşları 2023 yılında ne kadar sorusudur.

Sizlere bu yazımzıda Akademik Personel Maaşları Ne Kadar? Akademik Personel Maaşı Ne Kadar? Akademik Parsonel Maaşı 2023 hakkında sizlere güncel bilgi vermeye çalışacağım.

Akademik Personel Nedir?

Akademik personel diğer adı ile Akademisyenler üniversitelerde görev yapan derslere giren kişilerdir. Eğitim aldıkları alanda çalışma, araştırma, akamedik çalışma yapan, bilimsel araştırma yapan kişilere akademik personel denir. Alanında uzmanlaşan akademik personel sadece ders vermezler ayrıca konferans ve bilimsel çalışamlara katılarak kendineli geliştirerek tez ve eserler yazarlar.

Akademik Personelin bazı rütbeleri bulunmaktadır. Alanında uzmanlığı ve gelişimi ile beraber unvanları yükselen Akademisyenlerin yıllarca süren eğitimleri sonrası bu unvanları alırlar.

 • Profesör
 • Doçent
 • Dr. Öğretim Üyesi
 • Öğretim Görevlisi
 • Okutman
 • Araştırma Görevlisi

Yukarıda saydığım görevlerin hepsi akademik porsonel olarak adlandırılmaktadır.

Akademik Personel Ne İş Yapar?

Akademisyen hem eğitim veren hem de kendini geliştirmek için eğitim alan kişidir. Alanında uzmanlaşan Akademisyen bilgileri öğrencilere aktararak onların gelişimine destek olur.  Akademik porsonel olarak adlandırılan Akademisyenlerin görevleri ise;

 • Üniversitede öğrencilere ders vermek
 • Uzmanlaştığı alanda bilimsel çalışmalar yapmak
 • Bilimsel makaleler ve eserleri yazmak
 • Tez aşamasında danışmanlık yaparak
 • Ülkemizde ve dünyadaki eğitim çalışmalarını takip ederek bunların daha ile seviyeye taşınması için fikir üeretmek
 • Öğrencilerin sınav sürecini yönetir
 • Konferans ve Kongre gibi benzeri etkinliklere katılarak bilgi vermek

Akademik Personel Kime Denir?

Akademik Personel her hangi bir üniversite kademesinde eğitimden sorumlu olan akademik unvanına sahip olan kişi demektedir. Akademik unvana sahip olan akademik personel Profesör, Doçent, Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi olarak görev yaparlar. Yaptığı çalışmalara göre belli dönemlerde unvan değişikliği alırlar.

Akademik personel görev yapan kişi desrlere girdiği gibi bunlara ek olarak öğrencilere yol gösteren kişilerdir.

Akademik Personel Maaşları Ne Kadar?

Akademik personel maaşları yaptığınız göreve , unvana ve üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Göreve yeni başlayan Öğretim görevlesi 37.500 TL maaş almaktadır. Doçent maaşları ise 35000 TL ile 48.000 TL arasında değişmektedir. Profesörler ise akademik kariyerlerine bağlı olarak 70000 TL kadar maaş almaktadırlar.

Akedemik personel maaşları ise güncel olarak aşağıdaki gibidir.

Profesör Maaşları 2023

Akedemik olarak en üst seviyede bulunan Profesörler en çok üniversitelerde çalışırlar ve yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitim verirler. Akdemik çalışmaları ve eserleri ile ön plana çıkan Profesörlerin maaşı 70.000 TL ile 110.000 TL arasında değişmektedir.

Doçent Maaşları 2023

Profesörden sonra en yüksek maaş olan Doçetler akademik olarak çalışamlar yapar ve üniversitede eğitimlere katılırlar. 2023 Yılında son yapılan güncelleme ile beraber Doçent maaşları ortalama 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Eğitim verilen okul ve doçentlik yılı maaş üzerinden direk etkilidir.

Dr. Öğretim Üyesi Maaşları 2023

Doktor öğretim üyesi, doktora derecesini tamamladıktan sonra bu unvanı alır. Üniversitelerde kadrolu olarak çalışan Dr. öğretim üyesi maaşları 2023 yılında 35000 TL ile 42000 TL arasında değişmektedir.

Öğretim Görevlisi Maaşları 2023

Üniveersitelerde ders veren öğretim görevlileri Doktora derecesine sahip olmayan ancak uzmanlık alanında eğitim verebilen kişilerdir. Öğretim görevlisi maaşları 2023 yılında 30000 TL ile 37000 TL araındadır.

Okutman Maaşları 2023

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda “OKUTMANLAR”, eğitim – öğretim dönemde zorlu derslere giren bu zorunlu desrleri uygulan ve öğreten kişiye denir. Bir çok üniversitede aktif olarak görev alan okutman maaşları 2023 yılında 32.000 TL ile 35000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Araştırma Görevlisi Maaşları 2023

Araştırma görevlesi yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde katif olarak görev yapan kişilerdir. Araştırma görevlisi akademik personel yardımıcı olarak bilinirler. 2023 Akademik personel maaşları ortalama olarak 32000 TL olarak belirlenmiştir.

Akademik Personel Maaşları Özel

Akademik personel maaşları özel üniversitelerde uzmanlığa ve yıla bağlı olarak değişmektedir.

 • Profesör  70.000 TL- 130.000TL
 • Doçent: 50.000 – 65.000 TL
 • Doktor Öğretim Üyesi: 45.000 TL
 • Öğretim Görevlisi: 40.000 – 42.000 TL
 • Araştırma Görevlisi: 37.000 TL – 40.000 TL

Akademisyen Maaşları Güncel 2023

Akademisyen maaşları görev yılı ve üniversiteye bağlı olarak değişklik göstermesine karşın genelde maaşları bir birine yakındır. Akademisyen maaşları 2023 yılında ortalama olarak

UnvanMaaş
Profesör Maaşı 202370.000 TL
Doçent Maaşı50.000 TL
Dr. Öğretim Üyesi Maaşı37.500 TL
Araştırma Görevlisi Maaş35.000 TL
Öğretim Görevlisi Maaşları32.500 TL

Akademik Personel Maaşları Devlette Ne Kadar?

Akademik Personel Maaşları Devlette ortalama olarak yanı maaşları almkatadırlar. Akademisyen maaşlarını etkileyen faktörler arasında memurluk derecesi, kıdem, görev yılı yapıaln bilimsel çalışmalar etkili olmaktadır. Ayrıca üniversitelerin ödenekleri ile aldıkları ücret yükselmketedir.

Akademik personel maaşları devlette 2023 yılında ortalama olarak;

UnvanMaaş
Profesör Maaşı 202360.000 TL – 70.000 TL
Doçent Maaşı45.000 TL – 50.000 TL
Dr. Öğretim Üyesi Maaşı35.000 TL – 37.500 TL
Araştırma Görevlisi Maaş32.000 TL – 35.000 TL
Öğretim Görevlisi Maaşları30.000 TL – 32.500 TL

Akademik Personel Nasıl Olunur?

Akademik personel olmak için üniversiteden mezun olduktan sonra Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) giriş yapmanız gereklidir. Sınavda başarı elde ettikten sonra üniversitelerin açtığı kontenjanlara başvuru yaparak sözlü mülakata girmelisiniz.

Akademik personel olarak için en önemli şart Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) iyi puan almak ve başarlı olmaktadır. Ales, YDS ve diploma notu ortalamasına göre yazılı ve sözlü sınavlara giriş yaparak akademik personel olabilirsiniz.

Akademisyen Maaşları Nasıl Belirlenir?

Akademisyen maaşları çalıştıkları üniversitenin kadame düzeyi, görev yılı, unvan ve kişisel araştırmalarına göre değişklik göstermektedir. Ne kadar başarılı bir akademisyenseniz maaşınız buna bağlı olarak yükselir.

Akademik personel maaşını etkilyen diğer faktörler ise;

 • Kıdem ve memurluk derecesi
 • Hizmet yılı
 • Dil Tazminatı
 • Ödenekler
 • Görev yerleri
 • Toplu sözleşme zammı,
 • Enflasyon farkı,
 • Aile yardımı ve çocuk yardımı,
 • Akademik personelin medeni durumu,
 • Sigorta,
 • BES kesintisi,
 • Asgari Geçim İndirimi (AGİ)

Göreve Yeni Başlayan Akademisyen Maaşı Ne Kadar?

Göre yeni başlayan bir akaddemsiyen ek ödenekler ve yan haklar hariç ortalama olarak 32.000 TL maaş almaktadır. Bu maaş görev yılına ve ünvana göre devamlı artış gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu