E-Devlet

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama 2024; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yoksul ve muhtaç ailelere yönelik en önemli yardımları arasında bulunan doğalgaz tüketim desteği ile ailelerin kış aylarında daha iyi ısınabilmelerine yardımcı olmak ve doğalgaz faturalarını daha kolay bir şekilde ödeyebilmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

2022 yılının son üç ayında ve 2024 yılının ilk üç ayında olacak şekilde yapılan doğalgaz yardımı dahilinde başvurusu onaylanan kişilerin PTT hesaplarına aylık 900 TL ile 2500 TL arasında yardım parası yatırılıyor.

Doğalgaz yardım ödemeleri, yalnızca belirli şartları taşıyan kişiler için yapılıyor.

Bu yazımızda kısaca doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı e-devletten nasıl sorgulanır? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Doğalgaz Tüketim Desteği Nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan haneler için yapılan, hanelerin doğalgaz faturalarının bir miktarının yapılan nakdi yardım ile karşılanmasını amaç edinen desteğe doğalgaz tüketim desteği ismi veriliyor.

Doğalgaz yardımı, ısıl harita baz alınarak, aylık 900 TL ile 2500 TL arasında yapılıyor.

3294 sayılı kanun kapsamındaki yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımız için yapılan doğalgaz yardımı, 6 aylık zaman diliminde ödeniyor.

Mart ayı içerisinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak olan doğalgaz yardımı; hak sahiplerinin TC kimlik numaralarının son hanelerine göre ayın belirli günlerinde yatırılıyor.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımından öncelikli olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ayni ya da nakdi yardım alan vatandaşlarımız yararlanabiliyorlar.

Başvurular, TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

E-devlet platformundan Bakanlığın doğalgaz tüketim desteğine başvurmak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini tıklayabilirsiniz.

Bağlı olduğunuz yani ikametgahınızın bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de burada başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru detaylarını öğrenmek adına ALO183 veya ALO144 Sosyal Destek hatlarını da arayabilirsiniz.

Doğalgaz yardımına başvuruda bulunmak ve başvuru formu doldurmak için Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Doğalgaz tüketim desteği almak isteyen ve bu yardıma başvuran ihtiyaç sahipleri, başvurularının sonucunu e-devlet platformu üzerinden takip edebiliyorlar.

Yani doğalgaz yardımı almaya hak kazanıp kazanmadıklarını e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

E-devlet üzerinden başvuru sonuçlarınızı görüntülemek adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru sonuçlarınızı bağlı olduğunuz vakfa giderek veya vakfı arayarak ya da ALO183 veya ALO144 hatlarını arayarak da öğrenebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz yardımı başvuru şartlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaç ve ihtiyaç sahibi olmak
  • Muhtaç ve ihtiyaç sahibi olduğunun bağlı olunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından onaylanması
  • TC vatandaşı olmak
  • Doğalgaz yardımına e-devlet üzerinden başvurmuş olmak
  • Doğalgaz arzı sunulan ilçe veya beldede ikamet ediyor olmak
  • Başvuru sahibinin ikametgah adresinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı doğalgaz aboneliğinin mevcut olması

Yukarıdaki şartların tamamını taşıyan kişiler, doğalgaz tüketim desteğine başvurabiliyorlar.

BAKINIZ >>> Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları 2024

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Doğalgaz yardım ödemelerinin Mart ayı içerisinde hak sahiplerinin PTT hesaplarına yatırılması planlanıyor.

Ödemeler, PTTKart sahiplerinin kartlarına yatırılıyor.

Ödemeler, hak sahiplerinin TC kimlik nolarının son hanelerine göre yatırılıyor.

Doğalgaz Yardımı Nereye Yatar?

Doğalgaz yardımı, başvurusu onaylananların PTT hesaplarına yatırılıyor.

Ödemeler, TC kimlik numaraları üzerinden yapılıyor.

PTTKart sahipleri, yatırılan yardım parasını hesaplarından çekebiliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar 2024?

Yapılan son düzenleme ile doğalgaz tüketim desteği dahilinde hak sahipleri için her seferinde yani yılın 6 ayında 900 TL ile 2500 TL arasında yardım parası yatırılıyor.

Doğalgaz Tüketim Desteği Kimlere Verilir?

Doğalgaz tüketim desteğine muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar yani hane halkı kişi başı aylık kazancı güncel net asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar, başvurabiliyorlar.

Destek kapsamında engelliler, kronik hastalar, sahipsiz ve işsiz dul kadınlar, işsizler, şehit, asker ve gazi aileleri, 65 yaş ve üstündeki yaşlılar, sahipsizler ve kimsesizler kısacası muhtaçlık sınırının altında yaşayan tüm TC vatandaşları doğalgaz yardımı alabiliyorlar.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz yardımı başvuru formunda kişilerin aylık kazançlarına, giderlerine, muhtaçlık durumlarına, kişisel bilgilerine ve adres bilgilerine ilişkin soruları yanıtlamaları gerekiyor.

E-devlet başvuru formunda bu sorulara doğru ve güncel yanıtlar verilmesi, başvuruların onaylanması noktasında son derece önem arz ediyor.

Formda yanıltıcı bilgi paylaşanlar, muhtaç olmamalarına rağmen kendilerini muhtaç beyan edenler ve bir süreliğine doğalgaz yardımı alanlar hakkında sonradan durumun vakıf tarafından öğrenilmesi veya fark edilmesi üzerine cezai yaptırım uygulanıyor.

Bu kişilerin aldıkları tüm doğalgaz tüketim desteği ödemelerini güncel faizleriyle geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise mahkemeye veriliyorlar.

PTT Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Doğalgaz yardımı alan kişiler, doğalgaz yardım ödemelerinin PTT hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını e-devlet üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Aynı zamanda PTT hesaplarına yatırılan yardım parasını kendi banka kartlarına da transfer edebiliyorlar.

E-devlet üzerinden PTT doğalgaz yardımı sorgulama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linki üzerinden yapılabiliyor.

PTT Adınızı yatan para yardımı sorgulamak için PTT Yardım Parası Sorgulama linkine tıklayabilirsiniz. Yardım parası ile fatura ödemek için Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme E-Devlet yazısını inceleyebilirsiniz.

Belediye Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ihtiyaç sahipleri için birçok ayni ve nakdi yardımlar yapan belediyeler; yoksul vatandaşlarımız için doğalgaz yardımı da yapabiliyorlar.

Yapılan yardım, başvurulan ve bağlı olunan belediyenin bütçesine ve başvuru sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor.

Belediye doğalgaz yardımı almak isteyenler, başvurularını belediyeye, sosyal hizmet merkez ya da müdürlüklerine giderek, gerçekleştirebiliyorlar.

Ön başvurular, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

E-devlet üzerinden doğalgaz yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayabilirsiniz.

Başvuru detaylarını öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca e-devlet doğalgaz yardımı nasıl sorgulanır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu