Maddi Yardım

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek? Sosyal yardım kartı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu önemli yardım kampanyalarından biridir. Bu kampanya sayesinde maddi sıkıntı çeken aileler edinecekleri kartla belirli marketlerden alışveriş yapabilmektedirler. İBB görevlilerinin incelemesi sonucunda muhtaçlığı tespit edilen bireylere ya da ailelere sunulan bu olanak belirli limitlerle sınırlı olmaktadır.

Bahsi geçen limitler karta sahip olma hakkı kazanmış kişilerin muhtaçlık durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. İhtiyaç sahibi bireylerin, beslenme, giyim kuşam, temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak geliştirilen bu yardım kampanyasından faydalanmayı isteyen bireyler web üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Öyle ki konuyu detaylı bir şekilde araştıranların en çok aklını meşgul eden soru İstanbul “Sosyal yardım kartı ne zaman açılacak?” sorusudur. Yazımızda da bu konuya ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Yıl sonu itibariyle İstanbul Sosyal Yardım Kartları denetim yapılması sebebiyle kullanıma bir süreliğine kapanmıştı. O halde İstanbul Sosyal Yardım kartı ne zaman açılacak? Kullanıma kapanan sosyal yardım kartlarının 2023 Mart ayı itibariyle yavaş yavaş kullanıma açılmakta olduğu belirtilmiştir.

Fakat ne yazık ki bu bilgi resmi bir bilgi niteliğini taşımamaktadır. Kişisel sosyal yardım kartınızın ne zaman açılacağına dair net bir tarih bilgisi edinmek için ALO 153 numaralı telefon hattını arayabilirsiniz. Böylece konuya ilişkin detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB’nin yürüttüğü en büyük yardım kampanyalarından biri olan Sosyal Yardım Kartı kampanyasına yoğun ilgi sürüyor. Hali hazırda binlerce İstanbullu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Sosyal Yardım Kartı desteğinden faydalanmakta. İhtiyaç sahibi birçok kişi “İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Bu sorunun cevabı tahmin edebileceğinizden daha kolay. İBB Beyaz Masa’nın İstanbulluların hizmetine sunduğu ALO 153 hattını arayarak kısa sürede başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat ne yazık ki bazı zamanlar ALO 153 hattı meşgul olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey bir diğer hattan İBB’ye ulaşmaya çalışmak olacaktır. 0212 444 00 93 numaralı telefon hattından operatöre talebinizi aktarabilirsiniz. Yetkili birimle iletişime geçerek başvurunuzu hızlıca tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra bir değerlendirme süreci sizleri bekliyor olacak.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu sosyal yardım kartı desteğini alabilmeniz için önemli birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar başlıca şöyledir:

 • Başvuran kişi 18 yaşını mutlaka doldurmuş olmalıdır.
 • Bağ – Kur, SSK, veya Emekli Sandığı gibi kurumlardan ödeme alan bir kişi ne yazık ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yardım Kartı hizmetinden faydalanamamaktadır.
 • Başvuruda bulunan kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir mülkü olmaması en önemli şartlardan biridir.

Bu şartları sağlıyorsanız gireceğiniz değerlendirme sürecinden sonra ortalama 6 ay içinde İBB Sosyal Yardım Kartınız kullanıma açılacaktır. Kart kapalı olduğu süreçlerde içinde biriken bakiye herhangi bir hak kaybına uğramaz ve açıldığında toplu olarak yüklenmektedir. İBB Sosyal Yardım Kartları, başvurudan sonra muhtaçlık şartlarını taşıdığı tespit edilen ailelerin evlerine teslim edilmektedir.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları Nelerdir?

İstanbul Sosyal Yardım Kartı başvurusunu ne yazık ki şu an için internet ortamında gerçekleştirmek mümkün olmamaktadır. Başvuru gerçekleştirildikten sonra istenen tüm evrakların belediyeye elden teslim edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen bilgilerin doğruluğu esas alınmaktadır. Evraklar vasıtasıyla beyan edilen adres, kimlik vb. bilgilerin yanlış ya da eksik olması halinde başvurunuz geçersiz sayılır. Bu nedenle evrakları tam teslim etmek büyük önem arz etmektedir. İstanbul Sosyal Yardım Kartı Başvuru Evrakları listesi aşağıdaki gibidir:

 • Önlü arkalı güncel kimlik fotokopisi,
 • Bireyin İstanbul ili sınırları içerisinde ikamet ettiğini kanıtlamak üzere ikametgah belgesi,
 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını beyan etmek üzere fakirlik belgesi,
 • Eşin vefatı sebebiyle başvuru yapacak olan kadınlardan istenen ölüm belgesi,
 • Sağlık problemleri nedeniyle iş gücü kaybı yaşayan ve bu sebeple ihtiyaç sahibi haline gelmiş bireylerden sağlık raporu,
 • Eğer kişi çalışıyor fakat kazancı ile geçinemediği için muhtaçlık şartlarını taşıyorsa hane içerisinde bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısının resmi beyanatı gerekmektedir.

Yukarıda listelenen belgelerin birçoğu güncel olarak e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Fakirlik kağıdı içinse ikamet ettiğiniz mahallenin muhtarlığına başvurmalısınız. Tüm belgeleri edindikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne giderek başvuru yapabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Nedir?

2020 yılında düzenlenen yönergeye göre İstanbul sosyal yardım kampanyasındaki kulanım limitleri kategorilere ayrılmıştır. Buna istinaden İstanbul sosyal yardım kartı limitleri düşük, orta ve yüksek olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu limitler yardım almak isteyen kişilerin ihtiyaçlarına göre değerlendirilmektedir.

Bu noktada İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin hakkaniyetli bir karar verdiğinden emin olabilirsiniz. Tamamen ailenizin çalışan sayısına ve eve giren gelire göre düşük, orta ve yüksek limitli yardımlardan biri seçilmektedir. Bu değerlendirmede sayısal verilere dayanarak bir ölçüm yapılmakta ve her ailenin muhtaçlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır.

İBB Süt Başvurusu Nedir?

İBB süt başvurusu 3-6 yaş arası çocukların süt gereksiniminin giderilmesi gereken aileler için verilmektedir. Kas ve kemiklerin büyümesi için faydalı olan süt ihtiyacını bazı aileler yoksulluk dolayısıyla karşılayamamaktadır. 2019 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren bu çalışma ile yüzlerce aileye süt yardımı yapılmıştır. Bu kapsamda yardım hala da devam etmektedir.

Buna göre ailelere 50, 100, 150₺ bandında süt parası verilmekle birlikte ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Aylık bir biçimde ödemesi yapılan bu kartların aynı zamanda sürekliliğinin olduğundan da şüpheniz olmasın. Belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise sosyal yardım kartınıza ilk aldığınız seferde 200₺ para gönderilmektedir.

İBB Süt Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Uygulamaya geçtiği günden bu yana birçok aileye süt yardımı yapan İBB çalışmalarına devam etmektedir. İBB süt yardımı ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri süt yardımından kimlerin faydalanabileceği sorusudur. Eğer sizler de süt yardımına başvurmak istiyor ve şartları merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

 • Evinizde 3 ile 6 yaş aralığında çocuğunuz varsa ve vücut sağlıkları için onların süt ihtiyacını karşılayamıyorsanız bu yardımdan faydalanabilirsiniz.
 • Bunun için ailenizde kaç çocuk bulunduğu tespit edilmekte ve aylık olarak düzenli bir gelirinizin olup olmadığı sorgulanmaktadır.
 • Yardım uygulamasında evde kaç çocuk varsa süt dağıtımı da ona göre belirlenmektedir.
 • Evde bulunan her çocuk için iki litre süt verilmektedir.
 • Belediye önceliğini sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı olan kişilerden yana kullanmaktadır.

İBB Süt Yardımından Faydalanmak için Nereye Başvurulması Gerekmektedir?

İBB süt yardımı çocuğu olan aileler için sağlanmaktadır. Buna göre eğer yukarıda belirtilen şartlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız İBB süt yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için öncelikle İBB Beyaz Masa’ya ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için 153 numarasını arayarak, İBB halk süt yardımından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

İBB süt yardımı her 15 günde bir ya da her ay birer kez yapılmaktadır. Yapılan yardımın zaman aralığına göre verilen süt miktarı da değişmektedir. Eğer 15 günde bir süt ihtiyacınız karşılansın istiyorsanız 4 litre, ayda bir olsun istiyorsanız ise 8 litre olarak süt miktarı belirlenmektedir.

İBB Süt Yardımı Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı süt yardımı imkanından yararlanmayı istiyorsanız, geçerli numarayı arayabilirsiniz. Böylece başvurunuzu gerçekleştirerek, güncel durumu sorgulayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Alo 153 numarasından yaptığınız başvuru sonrasında sizlere bir güvenlik numarası gönderilmektedir.
 • Size ait olan bu numara ile İBB sitesi aracılığıyla İBB süt yardımı sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Öncelikle İBB’nin internet sitesine giriş yapmalısınız.
 • Ardından Beyaz Masa butonuna tıklayıp sorgulama bölümüne size başvuru esnasında gönderilen güvenlik numarasını girmelisiniz.
 • Bu sayede ekranda çıkan bilgiye göre süt başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Kullanılabilmektedir?

Başvuru yaptığınız İBB sosyal yardım kartlarınızı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz için belirli marketler üzerinden alışveriş yapmalısınız. İstanbul Belediye’sinin halkına vermiş olduğu bu hizmet sayesinde artık aylık olarak giderlerini karşılayamayan kişiler masraflarını giderebilmektedirler. Bunun için eğer İBB sosyal yardım kartına başvuru yaptıysanız ve onu kullanmak istiyorsanız aşağıdaki marketlerden alışveriş yapmanız gerekmektedir.

 1. KİM
 2. Çağrı
 3. Rammar
 4. Happy Center
 5. Carrefoursa
 6. Onur
 7. ŞOK
 8. UCZ
 9. Migros

İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin sunduğu yardım fırsatından yukarıdaki marketlerden alışveriş yaparak yararlanabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı almak için gerekli evrakları toparladığınızdan ve doğru bilgiler verdiğinizden eminseniz İBB sosyal yardım kartınızı rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile artık her işlem internet üzerinden yapılabilmekte ve birçok devlet dairesi işi de bu sayede sıra beklemeden tamamlanabilmektedir.

Son yıllarda neredeyse bütün evrak işlerinizi yapabildiğiniz E-Devlet uygulaması üzerinden İBB sosyal yardım sorgulamanızı da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak telefonunuzda ya da bilgisayarınızdaki e-devlet uygulamasına şifreniz ile birlikte giriş yapmalısınız. Ardından uygulamadaki ara butonuna girip “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazmalısınız. Karşınıza çıkan ekranda İBB sosyal kartını almaya hak kazanıp kazanmadığınız belirtilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Kartınıza (İstanbulkart) yüklemeler her ayın 1’i ve 5’i arasında yapılır. Sosyal destek kartına yükleme yapıldığında SMS ile bilgi verilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartına Bakiyeler Ne Zaman Yatar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen sosyal yardım kartlarına bakiyeler her ayın ilk haftası içerisinde yatırılmaktadır. İBB sosyal yardım kartına para yatırma işlemi ayın 1′ ile 5’i arasında yapılmaktadır. Bakiye yüklemesi hafta için mesai saatlerinden yatırılmaktadır.

ibb sosyal yardım kartı

İBB Sosyal Yardım Kartı Sıfırlanır mı?

İBB Sosyal yardım kartı almaya uygun görünen kişilerin en fazla sordukları sorulardan biri de kullanamadıkları bakiyelere ne olduğu konusudur. Her ay düzenli olarak yatırılmakta olan yardım parasını bazı aylarda harcayamayabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartını uygulamaya yürüten kişiler gereksiz harcamaya karşı gelmek amacıyla kullanılmayan bakiyelerin sıfırlanmasını engellemişlerdir.

Bu sayede her ay hesabınıza yüklenen miktarın tamamını harcamak zorunda kalmaz ve bir sonraki ay için birikim yapabilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı gönderilen kişiler kartın içindeki miktarın sıfırlanmayacağından emin olarak kartı kullanıma açabilmektedirler.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

Geçen yıllardan sosyal yardım kartı alan kişilere düzenli aralıklarla telefonlarına mesaj bilgisi iletilmekteydi. Buna istinaden bu mesajlar genellikle süt parası başvurusu için gönderilmekteydi. Önceleri bu mesajlar ile haberdar olan kişiler yeni düzenleme ile mesaj almayınca kaygılanıp İBB sosyal yardım kartı uygulamasının iptal olduğu düşüncesine varmışlardır. Fakat belirtmek gerekir ki süt parası ve İBB sosyal yardım kartı uygulaması hala devam etmektedir ve uygulama kaldırılmamıştır.

İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılacak sorusuna cevap vermek gerekirse belli aralıklarla denetime giren kartlar bu süre zarfında kullanıma kapatılarak denetlenmektedir. Bu süre son olarak ortalama 3 ay kadar sürmüştür. Denetim sonucunda kullanıma açılan kartlar için ayrıca bilgilendirme SMS gönderilir.

İBB Yardım Kartı Neden Yatmadı

İBB sosyal yardım kartı belli denetimlerden geçtiği için bu sene bazı aylar ödemelerin yapılması gecikti. İBB yardım kartı bakiyeleri her ayın ilk haftası yatmaktadır. İBB yardım kartı başvurusu onaylanan ve bakiyeleri yatmayan kimselerin belli aralıklarla kartlarını kontrol etmeleri gerekir.

İBB Yardım Kartı Neden Kapatıldı

Daha önceleri ihtiyaç sahibi kişilerin beyanları ile verilen yardım kartları belli dönemlerde incelenmektedir. Maddi durumu iyileşen geliri yükselen kişilerin kartları yapılan inceleme sonrası kapatılmaktadır. Eğer kartınızı haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız hemen İBB sosyal yarımlar birimine tekrar başvurarak açtırabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak? Ne Zaman Yüklenir? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Benim kartımı kapattılar eşim işsiz şuan çok ihtiyacımız var evimize 2 tane bayan geldi artık ne yazdıysa kapattılar evimiz kira 2 tane cocugum var lütfen dönüş yapın bize 153 aradım hiç bişey demiyorlar

 2. Yardıma ihtiyacı var eşim evden kaçtı gelirim yok iki çocuk annesiyim çok ihtiyacım var ekmek almaya param yok karta ihtiyacım var ekmek almaya param

 3. Yardıma ihtiyacı var eşim evden kaçtı gelirim yok iki çocuk annesiyim çok ihtiyacım var ekmek almaya param yok karta ihtiyacım var ekmek almaya param

 4. Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okutamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz İstanbul yardım kartı istiyoruz

 5. İBB yardım kartım var her ay 100 TL yatıyordu 2 aydır yatmıyor neden olabilir

 6. Benin ibb kartım neden kapatıldı 5cocugumvar zor durumundayım tekrar açılmasını istiyorum 2 çocuğum ufak bezleniyorlar

 7. Alışveriş karta ihtiyacım var yardım edin lütfen iki çocuğum var yardım edin bana

 8. Ben kirada oturuyom iki cocoğum var madidurumum hiç yok giyim temizlik malzemesi istiyom

 9. Eşim ceza evinde 1 tane çocuğum var kirada oturuyorum maddi durumum çok kötü kira mı ödeyemiyorum lütfen yardım bekliyorum

 10. 3tane çocuğum var okula gidiyorlar desdek isdiyorum asgari ücretle yetiremiyoruz yardım isdiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu