E-Devlet

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme E-Devlet, Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme ve Abone / Sözleşme Numarası Güncelleme detayları yazımızda.

Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme E-Devlet 2024; Kış aylarında ısınmak en önemli ihtiyaçtır. Fakat bazı kişilerin maddi durumu bu ihtiyacı karşılamaya izin vermemektedir. Bu gibi durumlarda devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara ısınabilmesi için doğalgaz, yakacak yardımı gibi çeşitli yardımlar yapmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşları sevindirecek müjdeli haberi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık vermiştir. Bakan Yanık, kış aylarında ihtiyaç sahibi vatandaşlara doğalgaz desteği yapacağını duyurmuştur.

Aşağıdaki yazımızda doğalgaz yardımı ile fatura ödeme ile ilgili merak edilen detaylar yer almaktadır.

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından muhtaç ailelere verilen doğalgaz yardımı ödemesi almaya hak kazanan kişiler doğalgaz faturası ile PTT Şubelerine giderek ödeme yapmaktadırlar. Yapılan son düzenleme ile beraber PTT şubelerinde uzun kuyruklarda beklemek istemeyen kişiler Doğalgaz yardımı ile fatura ödeme işlemini e-devlet üzerinden yapabilirler.

Doğalgaz yardımı ile fatura ödemek isteyen kişiler yardım başvurusu onaylandıktan sonra e-devlet üzerinden faturalarını ödemek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-dogalgaz-yardimi-ile-fatura-odeme-ve-abone-sozlesme-numarasi-guncelleme linkine tıklayarak toplam fatura tutarını ve yapılan indirim oranını görerek banka kartı yada kredi kartı ile ödeme yapabilir.

E-Devlet Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme

Doğalgaz yardımı ile fatura ödeme e-devlet üzerinden yapmak için e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gereklidir. Doğalgaz yardımı alan kişiler faturalarını indirimli olarak ödemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirler.

Doğalgaz yardımı ile fatura ödeme e-devlet üzerinden yapmak için;

 • Doğalgaz yardımı ile elektrik faturası ödemek için e-devlete giriş yapınız
 • Arama kısmına Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme yazın ve arama yapın
 • Dilerseniz bu linke tıklayarak https://www.turkiye.gov.tr/ptt-dogalgaz-yardimi-ile-fatura-odeme-ve-abone-sozlesme-numarasi-guncelleme giriş yapınız
 • Karşınıza çıkan bilgileri, yardım tutarını ve Abone numarasını kontrol edin
 • Eğer doğalgaz abone numarası güncel değilse güncelle linkine tıklayarak değiştiriniz.
 • Abone numarası doğru ve güncel ise sağ köşede bulanan FATURA ÖDE yazısına tıklayınız
 • Açılan sayfada kişisel bilgilerinizi Abone numarası arşınıza çıkacak
 • Alt kısımda bulunan Tahsilat bilgileri bölüme Doğalgaz faturanızı gönderen kurumu seçiniz
 • Yan kısımda bulunan ödeme alanına kredi kartı yada banka kartı bilgilerinizi girin
 • Ödeme yap dedikten sonra doğalgaz yardımı tutarı düşüldükten sonra kalan tutarı ödeyebilirsiniz.

Eğer doğalgaz yardımı aldığınız tutar yüksek ancak faturanız düşük ise borç için sizden her hangi bir tahsilat tutarı alınmayacaktır. Ancak yardım tutarı düşük faturanız yüksek ise aradaki farkı ödeyeceksiniz.

Örnek vermek gerekirse aldığınız toplam doğalgaz yardımı tutarı 1250 TL ise ve faturanız 500 TL geldi ise toplam doğalgaz yardımı tutarından 500 TL düşülecek kalan tutar ise diğer aya devir edecektir.

Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme ve Abone / Sözleşme Numarası Güncelleme

Doğalgaz yardımı ile fatura ödeme e-devlet üzerinden yaparak mutlaka abone numaranız ve sözleşme numaranızın güncel olması gereklidir. Eğer doğalgaz yardımı abone numarası güncel değilse güncellemek ve değiştirmek için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-dogalgaz-yardimi-ile-fatura-odeme-ve-abone-sozlesme-numarasi-guncelleme linke tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı İle Fatura Ödeme ve Abone / Sözleşme Numarası Güncelleme işlemi için yukarıdaki linke tıkladıktan sonra Abone ve sözleşme numaranız değiştirmek için alt kısımda bulunan  Abone / Sözleşme Numarası Güncelleme yazısına tıklayınız. Aboneliğinizin Bulunduğu Firma Adı seçerek yeni güncel Abone / Sözleşme Numarasını giriniz abone numarasının doğru olduğu kutucuğa girerek onaylayınız. Okudum ve diyerek güncelledikten sonra artık doğalgaz yardımı ile fatura ödeyebilirsiniz.

Doğalgaz Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Doğal gaz yardımından kimlerin faydalanabileceği vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Doğalgaz yardımından 647 ilçe/ belde de oturan ve doğalgaz aboneliği olan herkes faydalanabilecektir. Yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin belirlenen kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin bulunduğu yerde doğalgaz olan, adına doğal gaz aboneliği bulunan, ödenecek fatura mesken grubuna ait olan ve T.C. vatandaşı olan ihtiyaç sahibi kişiler faydalanabilecektir.

Bakan Yanık’ın yaptığı açıklamada, “Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen kişiler, e-Devlet sisteminden başvuru yapmalıdır. İlgili kriterleri yerine getirenler doğalgaz desteğinden faydalanabilecektir.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen kişilerin faydalanabilmesi için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Aşağıda başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

 • e-Devlet sisteminden başvuru yapması
 • Başvuru yapan kişinin T.C. vatandaşı olması
 • Ödenecek faturanın mesken abone grubuna ait olması
 • Doğalgaz kullanılan ilçe veya belde de ikamet ediyor olmak
 • İkamet adresinde ön ödemeli ya da sayaca bağlı doğalgaz aboneliği bulunması
 • Hakkında ilgili SYD Vakfı tarafından hak sahipliği kararının verilmesi

E-Devlet Doğalgaz Başvurusu

Doğalgaz desteği almak isteyen kişiler, e-Devlet sisteminden başvuru yapabilmektedir. e-Devlet sisteminden doğalgaz yardımına başvuru yapmak isteyen kişilerin aşağıdaki adımları takip etmesi gerekmektedir.

İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayınız.

Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız.

Ardından başvuru formunu doldurarak doğalgaz yardımına başvuru yapabilirsiniz.

Doğalgaz yardımı başvurusu için Doğalgaz Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

Doğalgaz Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deya Yanık’ın yaptığı açıklamaya göre, doğalgaz ödemeleri ekim-kasım aylarında ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilecektir.

Doğalgaz Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı başvurusunun nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen kişiler, e-Devlet sisteminden online olarak başvuru yapabilecektir.

Başvuru yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak doğalgaz yardımı için başvuru yapabilir.

Başvuruları onaylanan vatandaşlar, en yakın PTT şubesine faturalarını ibraz ederek doğalgaz yardımından faydalanabilecektir. Ön ödemeli sayaç kullanan ve destekten faydalanmaya hak kazanan vatandaşların ise, kartlarına ödeme yapılacaktır.

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Yapamıyorum

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Yapamıyorum nedenleri arasında doğalgaz yarıdmı çıkmış olmasına rağmen faaturanız daha oluştulmadığı için bu hatayı alabilirsiniz. Ayrıca tam tersi olarak faturanızz oluşmuş ancak halen doğalgaz yardımı yansımadığında ödeme yapamazsınız.

Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Sistem Hatası

Bir çok kişi Doğalgaz Yardımı ile Fatura Ödeme Sistem Hatası aldığını dile getirmiştir. Sistem hatası genelde aşırı yoğunluktan kaynaklanmaktadır. Gece yoğunluğun az olduğu saatlerde deneyebilirsiniz. Doğalgaz yardımı ile fatura ödeme sistem hatası almanızın bir diğer nedeni ise sözleşme abonelik no yerine tesisat abonelik no yazdığı için hatalı yazdığınızda sistem hatası alabilirsiniz.

2024 Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz yardımı başvurusu yapan vatandaşlar ödeme miktarının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Devlet tarafından verilen doğalgaz desteği ücreti 900 TL ile 2.500 TL arasında değişmektedir.

Doğalgaz Yardımı Başvuruları Ne Zaman?

Doğalgaz desteği başvuruları, 2024 tarihinde ihtibaren yapılmaktadır. Doğal gaz yardımlarından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar e-Devlet sisteminden başvuru yapabilecektir.

Doğalgaz Yardım Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Doğal gaz ödemelerinin nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Doğalgaz yardımından faydalanmaya hak kazanan kişilerin PTT kartlarına ödeme yapılmaktadır.. Başvuru sonucu olumlu olan kişiler, doğalgaz faturlarını PTT’ye ibraz ederek destekten faydalanabilecektir.

Doğalgaz Yardımı Sorgulama

Doğalgaz yardımı başvurusu yapan vatandaşlar, başvuru sonucunu nasıl öğrenebileceğini merak etmektedir. Doğalgaz başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yaparak başvuru sonucunu öğrenebilmek mümkündür.

Doğalgaz yardımı sorgulama için PTT Doğalgaz Yardımı Sorgulama yazısını okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu