Belediye Yardımları

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2024; Güneydoğu Anadolu’nun en çok merak edilen, en özel ve güzel şehirlerden biri olan Adıyaman tarihi kadar lezzetleriyle de her sene turist akınına uğrayan özgün yapılı şehirlerden biridir.

Adıyaman il sınırları içerisinde yaşayanların yardıma muhtaç durumda olması halinde devlet desteği alması için sunulan Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu ise halkın merak ettiği süreçlerden biri olmakta, başvuru sürecine ilişkin tüm merak edilen detaylar ise sizler için içeriğimizde açıklanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Adıyaman Belediyesi tarafından asgari yaşam standardını korumakta, temel ihtiyaçlarını karşılamakta, maddi yetersizlikten dolayı sağlığa ilişkin gerekleri yerine getirmekte veya eğitim hayatını devam ettirmekte güçlük çekenler için farklı kategori başlıkları altında verilen Adıyaman Belediyesi yardımları halkın mağduriyet, yoksulluk ve muhtaçlık durumları karşısında son derece önemli bir destekçisi olmaktadır.

Adıyaman sosyal yardımlaşma başvuru sürecine ilişkin detayları açıklamadan önce muhtaçlık durumunu ispatlaması ve başvurusu olumlu yanıt alması halinde kişilerin erişebilecek olduğu yardım kategorilerini açıklamak gerekmektedir. Adıyaman Belediyesi sosyal yardımları arasında yer alan farklı destek seçenekleri kısaca şu şekildedir:

 • Para yardımı ( Sürekli ve düzenli ya da yıl içinde dönemsel yapılan yardımlar şeklinde)
 • Gıda ve erzak yardımları
 • Hijyenik ürün ve temizlik malzemesi yardımı
 • Eğitim hayatına ilişkin yardımlar (Kırtasiye ürünü veya Adıyaman TOGEM tablet yardımı)
 • Çocuklar için oyuncak, mama veya bebek bezi yardımı
 • Evde bakım yardımı veya kira gideri yardımı
 • Engelliler ile eşinden ayrılmış veya eşini kaybetmiş olup geliri olmayan kadınlar için yapılan maddi yardımlar
 • Gazi ve şehit ailelerine yapılan yardımlar

Adıyaman Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Ülkemizdeki diğer tüm belediyeler gibi Adıyaman Belediyesi için de sosyal yardımların gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaşması son derece önemli olmakta, bu nedenle dar gelirli aileler ile şehit ailelerinin öncelikli olması sağlanmaktadır. Dar gelirli olmaya ilişkin en önemli Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu kriteri ise hane içerisindeki her aile üyesine düşen ortalama gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden daha düşük olması yönündedir.

Belediyenin öncelikli gruba dahil ederek yoksulluk ve erişim engeli sorunlarını detaylıca inceledikten sonra kendi kategorisi dahilinde sosyal yardımda bulunduğu diğer gruplar içerisinde engelliler, eğitim çağında olan öğrenciler ve yaşlılar da yer almakta, bu kişilerin yardım alması için maddi veya fiziksel engeller nedeniyle kendi ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olup olmamalarına bakılmaktadır.

Bahsedilen kişilerin başvurusunun onay almasının akabinde hem Belediye’nin hem kaymakamlık binasında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın bütçesi dahilinde yardımlar verilmekte, her hane veya bireyin alacağı yardım tipi ve miktarı değişkenlik göstermektedir.

Son dönemde eklenen ve öngörülemez bir süreyle uzatılan diğer bir yardım grubu da koronavirüs salgını nedeniyle iş yeri kapatılmış veya işini kaybetmiş olan vatandaşlar olmakta, Adıyaman il sınırlarında ikamet edenlerin kendi ilçe belediyeleri aracılığıyla koronavirüs sürecine bağlı iş kaybına ilişkin geçici veya aralıklı maddi ya da ayni yardım talep etmesi mümkün olmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapacak olan kişilerin durumlarını belgelendirmesi ve güncel belgelerinin doğruluğu dikkat edilen şartlar arasında yer almakta, bu amaçla alınacak olan belge türleri şu şekilde listelenmektedir:

 • Muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesi
 • Tüm hane halkı için ayrı ayrı olmak üzere kimlik fotokopisi ve aile tablosu
 • 16 yaşını dolduran tüm aile üyeleri için SGK hizmet dökümü veya provizyon sorgulaması
 • Islak imzalı başvuru dilekçesi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf

İstenen belgeler içerisinde SGK kaydı veya sigorta dökümünün yer almasının nedeni Belediye’nin önceli düzensiz geliri olan veya hiç geliri olmayan kişilere vermesinden ileri gelmekte, yine SGK kaydına bakılarak hane içinde kişi başına düşen gelir de sorgulanabilmektedir.

Kişilerin Adıyaman Belediyesi yardımları için başvuruda bulunması adına hem Belediye’nin resmi web sitesini kullanması hem de kurum binasını şahsen ziyaret etmesi mümkün olmaktadır. Başvuru için online sistemleri tercih edenlerin tıklaması gereken link ise; http://sosyal.adiyaman.bel.tr/ şeklindedir.

Başvuru formu değerlendirmeye alınan tüm vatandaşlar öncelik sırasına göre yüz yüze görüşme için ileri bir tarih verilerek yeniden çağırılmaktadır. Görüşme sonrasında kişinin beyan ettiği yetersizlikleri yerinde incelemek üzere Belediye’nin oluşturduğu bir heyet ikamet adresini ve bulunduğu çevreyi incelemek üzere görevlendirilmekte, belgelerin doğruluğuyla birlikte yaşama ortamı da değerlendirmeye dahil edilmektedir.

Online platformlara erişim sağlayamayan veya fiziksel yetersizlikler nedeniyle kurum binasını ziyaret edemeyen vatandaşların ise Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru sürecine dahil olmak için kendi muhtarlığı ile iletişime geçmesi veya Adıyaman Belediyesi Çağrı Merkezi olarak hizmet veren Beyaz Masa’ya ulaşmak için Alo 153 hattını çevirmeleri yeterli olabilmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İster internet sayfası ister şahsi başvuru kanalını tercih etmiş olmanız fark etmeksizin Adıyaman Belediyesi para yardımı veya ayni yardımları için ilgili başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış olması istenmektedir. Web sitesinden veya yetkililerden temin edilen formun kişinin kendisi tarafından güncel bilgiler doğrultusunda doldurularak ıslak imzayla onaylanması gerekmekte, form içerisinde maddi gelir durumu, adres ve kimlik bilgileri, hane halkının yaş, çalışma durumu bilgileri gibi pek çok temel ve araştırılması zorunlu veri talep edilmektedir.

Adıyaman Belediyesi yardım başvuru formu içerisinde beyan edilen tüm bilgiler hem yüz yüze görüşme hem yetkililerin adreste incelemeleri esnasında kontrol edilmekte, böylece verilen bilgilerin doğruluğundan emin olunmakta, yanlış veya eksik bilgi beyanı halinde başvuru iptali söz konusu olmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kişilerin Belediye yetkililerini yerinde ziyaret ederek yapmış oldukları başvuru adına Adıyaman Belediyesi yardım başvurusu sorgulama seçeneğinden faydalanması mümkün olurken, aynı zamanda belediyenin resmi web sitesi üzerinden de yapılan başvurunun neticesini öğrenmek mümkün olabilmektedir. Belediye’ye veya internete erişimi olmayanların ise yine Beyaz Masa hattı olan Alo 153’ü arayarak başvurularının güncel durumunu ve neticesini sorgulaması mümkün olabilmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Vatandaşların hem başvuruda bulunmak hem de başvuru sürecinin sonucunu sorgulamak için ulaşabileceği Alo 153 Beyaz Masa Çağrı Merkezi’ne ek olarak, Adıyaman Belediyesi yardım yetkililerine ulaşmak için arayabileceği bir de 0416 216 17 20 şeklinde bir diğer telefon numarası bulunmaktadır. Bu hattı kullanarak hem kişisel başvuruya ilişkin bilgi edinmek mümkün olmakta hem de çevrede yardıma muhtaç olduğu düşünülen kişiler hakkında yetkililerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı

Adıyaman Belediye’sinin bütçesi dahilinde gerçekleştirdiği erzak yardımlarına ek olarak dileyen vatandaşların Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Derneği yardımları içerisine dahil edilen aşevinde günlük olarak sıcak ev yemeği ve içecek temin etmesi sağlanmaktadır.

Koronavirüs salgını nedeniyle işlerini kaybeden ve maddi olarak etkilendiğini belgelendiren ailelere ise düzenli olarak gıda yardım kolisi ulaştırılmakta, yine maddi yetersizliğini ve muhtaçlık durumunu ispatlayan vatandaşlar için ilçe belediyeleri aracılığıyla erzak kolilerinin veya yardım kartlarının ulaştırılması sağlanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İhtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi ve gıda kolisi yardımı yapan Adıyaman Belediyesi işsiz olan, maddi durumu kötü olan ve hane halkı geliri düşük olan kişilere başvuruları halinde gıda yardımı yapmaktadır. Belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi bizzat belediyeye giderek yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi gıda kolisi ve erzak kolisi yardımı Ramazan ayında ve Kurban bayramından önce yapmaktadır. Adıyaman Belediyesi ramazan kolisi yardımı almak için belediyeye başvuruda bulunabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi Maddi Yardım

Adıyaman Belediyesi’nin Vakıfbank iş birliği ile hayata geçirdiği maddi yardım kampanyası dahilinde ihtiyaç sahibi olan ailelere her ay düzenli olarak para yüklemesi yapılmakta, verilen kartların Vakıfbank anlaşmalı pos cihazı bulunan tüm marketlerde kullanılması sağlanmaktadır.

Böylece Adıyaman Belediyesi maddi yardım başvurusu onaylanan kişilerin kartını kullanarak dilediği tüm market alışverişlerini ücretsiz şekilde gerçekleştirmesi sağlanmaktadır. Kişilerin Vakıfbank yardım kartına yüklenen meblağ ise başvuru incelemesi sırasında belirlenmekte, ev halkının durumuna bağlı olarak bu tutar 100 ila 300 lira arasında değişkenlik göstermektedir.

Adıyaman Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

Adıyaman belediyesi nakdi yardım başvurusu diğer yardımlar gibi fiziki olarak yapılmaktadır. Web sitesine erişim sağlayabilen kişilerin formu temin ederek doldurması ve başvuruda bulunması mümkündür. Nakdi yardımların alınabilmesi için sunulan şartlar diğer yardımlarla benzer olmakla birlikte farklı noktaları da bulunur.

adıyaman sosyal destek kartı

Adıyaman Belediyesi Yardım Kartı

Adıyaman Belediyesi sosyal destek yardım kartı belediyeden düzenli olarak yardım alan kişilere verilen sosyal destek kartlarından biridir. Adıyaman Belediyesi ‘Sosyal Destek Kart’ ihtiyaç sahibi kişilere verilen bu kartın içerisine her ay bakiye yüklemesi yapmaktadır. Karta yüklene bakiyeleri dilediğiniz bakkal yada markette gıda ihtiyaçlarınızı dilediğiniz gibi alabilirsiniz.

Adıyaman Belediyesi ‘Sosyal Yardım Kartı’ndan; eşi vefat etmiş kadınlardan yardım hakkına sahip olanların, engelli ve yaşlı yardımı alan vatandaşların, evde bakım aylığı imkânını kullanan vatandaşların ve eşi asker olan yada Şehit ve Gazi yakınları başta olmak üzere maddi durumu kötü olan kişilere gerekli inceleme sonrası verilecektir.

Adıyaman Belediyesi yardım kartı almak ve başvuruda bulunmak için muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi, kimlik fotokopisi, evde yaşayan tüm bireyler için aile tablosu, evdeki 16 yaş ve üzeri tüm bireyler için e-devlet ya da SGK müdürlüklerinden kimlik ibrazı ile alınabilecek olan SGK hizmet dökümü ve provizyon sorgulaması, başvuru dilekçesi ve 1 adet fotoğrafla ile başvuruda bulunmaları yeterlidir.

Adıyaman Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Adıyaman belediyesi erzak yardımı başvurusu herhangi bir geliri olmayan ailelerin yardımlardan yararlanmasına yönelik olarak hazırlanır. Her ay veya düzenli olarak kişilere belirli erzak kolilerinin ulaştırılması yardım kapsamında sağlanır.

Yapılan yardım başvuruları ile gerekli olan incelemeler yapılır ve uygun olan kişilere yönelik olarak erzak yardımları sunulmaya başlanır. Kolilerde yer alan erzaklar temel yaşamın sürdürülmesinin sağlanması için gerekli olan malzemeleri içermektedir. Özellikle belediyeye ramazan aylarında erzak için başvuruda bulunma yoğunluğu oluşur. Başvuru formalarının doldurulması halinde değerlendirme için sıraya alınılması mümkün olur.

Adıyaman Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu

Adıyaman belediyesi süt yardımı başvurusu diğer yardım türlerinde olduğu gibi belediyeler üzerinden yapılır. Çocukların düzenli bir şekilde gelişiminin yapılabilmesi ve devam edebilmesi için düzenli olarak ailelere süt yardımında bulunulur.

Çocukların belirli yaş grubunda olması halinde yardımlardan yararlanabilmek için imkanı bulunur. Belediyede çocuklara yönelik olarak sunulan pek çok yardım türü vardır. İhtiyaç duyulması halinde yardım alabilmek için belediyelere süt yardımı için başvuruda bulunulması mümkündür.

Adıyaman Belediyesi Hoşgeldin Bebek Yardımı Başvurusu

Adıyaman belediyesi bebek yardımı başvurusu yapılarak dar gelirli olan ailelerin ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olur. Hoş Geldin Bebek adıyla yapılan yardımlar mutlu günlerinde ailelere daha çok destek sağlar. Bebeklerin doğdukları andan itibaren ihtiyaç duyabilecekleri çeşitli malzemeler yardımların kapsamında ailelere ulaştırılır.

Bebek yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekir. Müdürlüğe ulaştıktan sonra başvuru için gerekli olan belgeler sağlanır ve formlar doldurulur. Bebek yardımlarını almak için müdürlüğe gidemeyen vatandaşlar için bir diğer seçenek web sitesi üzerinden başvuruda bulunmaktır.

Aynı zamanda 153 numaralı hattın aranarak başvuruda bulunmak istendiği iletilirse gerekli değerlendirmelere aileler tabi tutulacaktır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda olumlu bulunan vatandaşlara bebek yardımı kapsamında çeşitli alanlarda destek sağlanır.

Adıyaman Belediyesi Sosyal Market

Adıyaman Belediyesi Sosyal Market, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda, temizlik, giyim ve bebek ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerini uygun fiyatlarla sunan bir sosyal yardım kuruluşudur.

Sosyal Marketten yararlanmak isteyen vatandaşlar, Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne başvurarak gerekli başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunda, başvuranın gelir durumu, aile sayısı ve ihtiyaç durumu gibi bilgiler yer almaktadır.

Başvuru formunun değerlendirilmesinin ardından, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara Sosyal Marketten alışveriş yapma hakkı verilmektedir. Sosyal Marketten alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, randevu alarak markete gitmelidir. Randevu, Sosyal Marketin web sitesinden veya telefonla alınabilir.

Sosyal Markette, temel gıda ürünleri, temizlik ürünleri, giyim ürünleri ve bebek ürünleri bulunmaktadır. Ürünler, marketin belirlediği fiyatlarla satılmaktadır. Sosyal Market, ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir rol oynamaktadır.

Adıyaman Belediyesi Tablet Yardımı

Pandemiyle birlikte online eğitim hayatına geçilmesi maddi yetersizlik nedeniyle tablet sahibi olamayan öğrencilerin eğitim hayatlarının bir hayli aksamasına neden olabilmekte, bu duruma el atan Adıyaman Belediyesi ise il dahilinde ikamet eden çocuklar için 2024 senesinde de devam etmek üzere Adıyaman Belediyesi tablet başvurusu yapanları kabul etmektedir.

Muhtaç kişilerin öğrenciliği devam ettirmek adına tablet başvurusunda bulunması için kendi ilçesinin kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na şahsen başvurması ve burada verilen başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Güncel olarak dağıtılan tablet sayısı 2.300 civarında olmakla birlikte, her geçen daha fazla öğrenci eğitim hayatına önemli katkılar sağlayacak olan yeni tabletlerine kavuşmaya devam etmektedir.

Adıyaman Belediyesi Yardım Kampanyası 2024

Adıyaman Belediyesi tarafından 2024 senesi boyunca devam ettirilecek yeni yardım kampanyalarından biri olan Sosyal Destek Kartı dağıtımı uygulaması, özellikle pandemi nedeniyle ekonomik yetersizlik yaşayanları yakından etkilemekte ve büyük ölçüde desteklemektedir.

Adıyaman Belediyesi’nin uygun gördüğü vatandaşlara verilen bu kart, TOGEM aracılığıyla il merkezindeki muhtaç vatandaşların gıda ve temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamasına yöneliktir. Adıyaman TOGEM başvuru sürecine dahil olarak kartı alabilecek diğer kişiler ise engelliler, yaşlılar, şehit ve gazi aileleri ile eşinden boşanmış olup maddi zorluk yaşayan kadınlar olabilmektedir.

4 Yorum

 1. Yeşil karliyiz 3 çocuk var geçim sıkıntısı çekiyoruz çalışmiyorum çocuğun okul masrafini karşilayamiyoruz yardim istiyorum hertürlü

 2. eşim ceza evinde 3tane çocuğum bar evim kira çok ihtiiyacığımız var

 3. Ben eşimden ayrıyım 3 çocuğum var kiracıyım çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Bel fıtığı var yeni ameliyat oldum çalışamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu