Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Para Yardımı)

Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu ( Gıda ve Para Yardımı)
A+
A-

Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Doğu Anadolu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Ağrı, yoksul ve kimsesiz vatandaşların yanı sıra pandemiden etkilenenlere, engellilere, gazilere, şehit yakınlarına, öğrencilere ve diğer zor durumda olan vatandaşlarına da yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Sigortalı bir işi olmayan veya farklı nedenlerden geçimini sağlayamayan pek çok kişinin faydalanmakta olduğu Ağrı Belediyesi yardım başvurusu hakkında tüm merak edilenleri ise sizler için bir araya getirmiş bulunuyoruz.

Ağrı Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ağrı Belediyesi tarafından farklı gereksinimlere ilişkin yardım kategorileri sunulmakla birlikte her yardımın verildiği kitle gibi verilme şekli de değişkenlik göstermektedir. Düzenli bir geliri, mal varlığı veya sigortalı işi bulunmayanlar Ağrı Belediyesi sosyal yardım başvurusu kapsamında nakit alabilirken, bu kişiler aynı zamanda ‘’Vefa Sosyal Destek’’ grubu bünyesinde alışveriş malzemeleri olarak da yardım alabilmektedir.

Yoksul ve muhtaç kişilere yapılan yardımların nakitle sınırlı kalmadığı Ağrı ilinde, ayrıca Belediye tarafından gıda kolileri veya çocuklar için kırtasiye paketleri de dağıtmaktadır. Pandemi döneminde eğitim uzaktan devam etmek zorunda durumunda kalmasına karşın maddi yetersizliği nedeniyle ilgili donanımlara erişimi olmayan muhtaç ailelerin çocuklarına ise herhangi bir ücret talep etmeksizin tablet dağıtımı yapılmaktadır.

Yine ayni yardım klasmanına girmekle birlikte farklı şekillerde dağıtılan diğer yardımlar ise şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Temizlik malzemesi yardımı
 • Yakacak veya kıyafet dağıtımı
 • Kira yardımı
 • Eşini kaybetmiş ya da boşanmış kadınlar için yapılan yardımlar
 • Şartlı eğitim veya sağlık yardımları
 • Bebek bezi ve mama gönderimi
 • Evde bakım hizmeti

Ağrı Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlarda bulunurken adaletli bir sistem sunmak için öncelik sıralaması yapmış olan Ağrı Belediyesi, önceliği kimsesizler, yoksullar, yaşlı kişiler, engelliler, şehit ve gazi yakınları, düzenli geliri olmayan kişiler, doğal afetlere veya hastalıklara maruz kalan kişiler gibi bir sıralamaya göre düzenlemektedir.

Yardım alacak kişilerin düzenli gelirinin veya sigortalı işinin olmaması nedeniyle ekonomik güçlük çekmesini öne sürmesi halinde en önemli kriter yardımın yapılacağı hane halkında kişi başına düşen aylık ortalama gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması oluyor. Bu kişilerin yapılan inceleme sonrasında alacağı nakit veya erzak yardımı tek seferlik de düzenli de olabilmektedir.

Yine maddi durumu olmayan aileler veya eşinden boşandığı ya da eşi vefat ettiği için tek anne olarak çocuklarının bakımını üstlenen anneler için çocukların eğitim hayatının aksamaması adına Ağrı Belediyesi yardımları kapsamında çocukların yaşına bağlı olarak mama, oyuncak, bez, kırtasiye ürünü, tablet gibi yardımlar yapılabilir. Bu amaçla ailelerin boşanma durumuna ek maddi gelirini de belgelendirmiş olması istenmektedir.

Kira yardımı, kıyafet yardımı gibi diğer Ağrı Belediyesi sosyal yardım kategorileriyle ilgilenenlerinse SGK’dan çalışmadığına ve sigorta desteğinin olmadığına dair belge almış olması istenmekte, kaza, hastalık gibi nedenlerden dolayı başvuruda bulunarak yardım talep edenlerinse yine bu duruma ilişkin sağlık kurulu raporu destekli olması beklenmektedir.

Pandemi döneminde işten çıkarılan, iş yeri kapatılan veya esnaflık yapıp ekonomik güçlük çekmekte olanlar ise yine Ağrı Belediyesi yardım başvurusu ile gıda kolisi veya nakit desteği alması mümkün olmaktadır.

65 yaş üstü olan veya kronik bir hastalığı bulunanlar ise sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmaları nedeniyle yine yardımlardan yararlanabilirken, bu kişiler için gıda, temizlik malzemesi vb. ihtiyaçlarının karşılanması adına yetkililerle iletişime geçmeleri halinde personeller aracılığıyla alışverişin yapılması gibi sosyal yardımlarda bulunulmaktadır.

Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların Belediye’nin yardımlarından faydalanabilmesi için başvurularını iletmek üzere farklı kanalları bulunmakta, pek çok kişi Ağrı Belediyesi’ni şahsen ziyaret ederek ilgili formları doldurup yetkililere teslim etmeyi tercih etmektedir. Öte yandan Belediye’nin resmi internet sitesi üzerinden inceleme için maddi sıkıntıların detaylandırıldığı başvuru formuna ulaşılması mümkün olmakta, formu dolduran kişilere değerlendirme sonrasında yetkililer geri dönüş sağlamaktadır.

Vefa Sosyal Destek grubunun aracılığıyla ulaştırılan kira, gıda kolisi, tablet gibi diğer Ağrı Belediyesi sosyal yardım başvurusu ürünleri içinse https://agri.bel.tr/ linkini tıklamak ve sayfada bulunan ‘’İletişim’’ sekmesinden yardım talebini iletmek mümkün olmaktadır.

Ağrı Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Her Belediye gibi Ağrı Belediyesi de vatandaşların yoksunluk durumundan haberdar olmak ve başvuruları almak için Ağrı Belediyesi yardım başvurusu formu doldurulmasını zorunlu kılmakta, bu form dahilinde kişilerin hem kimlik bilgileri, adres bilgileri, SGK dökümü gibi ilgili bilgilerine hem de yer aldığı hanenin diğer üyelerine ilişkin önemli bilgilere erişilebilmektedir.

Hane içerisindeki işsiz, öğrenci, engelli, cezaevi sürecinde olan veya bakıma muhtaç yaşlıların tespit edilmesinde önemli bir rol oynayan formun güncel, doğru ve tam bilgilerle doldurulmuş olması gerekmekte, aksi halde incelemeler esnasında yanlış bilginin tespit edilmesi tüm başvuru sürecini olumsuz etkilemektedir.

Kişilerin başvuru esnasında Ağrı Belediyesi yardım başvuru formu haricinde iletmesi gereken SGK dökümü, sağlık raporu, muhtardan alınan yoksulluk kağıdı gibi farklı belgeleri sunması istenebilmekte, alınacak olan yardım kategorisine göre değişkenlik gösteren bu belgeler başvuruyu alan yetkili tarafından yerinde listelenebilmektedir.

Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Yapılan başvurunun son durumunu veya ne şekilde yapılacağını öğrenmek için pek çok kişi Belediye yetkilileri ile kurum binasında yüz yüze görüşme yapmakta, yine bir başvuru kaynağı olan resmi web sitesi sorgulama yapmak için de kullanılabilmektedir. Ayrıca başvuru esnasında yetkililere not düşerek sonuca ilişkin SMS yoluyla bilgilendirme yapılmasını da talep edebilmektesiniz.

İnternet kullanmayan veya kuruma şahsen erişim sağlayamayacak olan vatandaşlarınsa hem  başvuru hakkında bilgi almak hem de başvurunun durumunu öğrenmek için Belediye’nin yardım hattını araması yine bir diğer iletişim kanalı olarak yardımcı olabilmektedir.

Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Yardım başvuru yapmak için de sonuçları öğrenmek için de hizmete açılan 0472 215 11 90 no’lu telefon numarası üzerinden yetkili kişilerle görüşme sağlanabilmektedir. Ayrıca pandemi döneminde özellikle evinden çıkamayan vatandaşlarla yardım ulaştırmak için yoğun bir tempoyla çalışmakta olan Vefa Sosyal Destek Grubu da aranabilecek yerler arasında sayılabilmektedir. Ağrı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama amacıyla 112, 155 ya da 156 numaralarından birini aramak mümkün olmaktadır.

Ağrı Belediyesi Gıda Yardımı

Ağrı Belediyesi’ne temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğunu beyan eden ve inceleme süreci neticesinde başvurusu olumlu yanıt alan yoksul, yaşlı, engelli, kimsesiz, işsiz veya boşanmış kişiler içerisinde gıda kolisinin de dahil olduğu ayni yardım kategorisinden faydalanabilmektedir. Yine bebek ürünleri, kırtasiye malzemeleri, giyecek ve yakacak gibi farklı ihtiyaçların da dahil edildiği bu yardımlar ile pek çok kişi günlük sıcak yemek, tek seferlik erzak kolisi veya düzenli aralıklarla teslim edilen kuru gıdalardan faydalanabilmektedirler.

Ağrı Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Ağrı Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu ve Ağrı Belediyesi koli yardımı her sene olduğu gibi bu senede Ramazan ayında ve Kurban bayramında dağıtılmaktadır. Belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruda bulunan ve muhtarlık tarafından belirlenen ailelere gıda yardımı kolisi verilmektedir. Ağrı Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu bulunmak için belediyenin resmi sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Ağrı Belediyesi Maddi Yardım

Yoksulluk nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, sağlık, beslenme, barınma ve eğitim gibi temel haklardan mahrum kaldığını belgelendirmiş olan kişiler nakit teslim edilmesi veya nakit yerine geçen alışveriş kuponlarının verilmesi gibi farklı yardım yöntemlerinden faydalanabilmektedir.

Bu yardımların ne şekilde ve ne miktarda yapılacak olduğu formda ve yerinde inceleme ekiplerinin raporlarında yer alan bilgiler doğrultusunda değişebilmektedir.

Sizlere bu yazımızda Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021, Ağrı Belediyesi gıda yardımı ve Ağrı Belediyesi maddi yardım hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Gülefer çelik dedi ki:

  Hizmetimiz için çok teşekkürler

 2. Vedat dedi ki:

  Ben vedat arslan kalp hastasıyım çalışamıyorum 4 çocuk babasıyım geçim sıkıntısı yaşıyorum bu sizden yardımda bulunmanızı arz ederim saygılarımla