Sosyal Yardımlar

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Ülkemizde bulunan zor durumda olan kişi ve aileler için devletin resmi birimleri aracılığıyla birçok yardım kampanyası düzenlenmektedir. Birçok kişiyi kapsayan bu yardımlar, özel kuruluşlar, bakanlıklar ve belediyeler tarafından düzenlenmekte ve dağıtılmaktadır. Bu anlamda belediyeler, büyük bir sorumluluk ile sosyal yardım desteğinin ilk ayağı olarak görev yapmaktadır.

Belediye yardımı olarak da bilinen bu destekler, birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi süresi içerisinde ekonomik ve sosyal zorluk çeken birçok kişi bu yardımlardan faydalanmak istemektedir. Peki belediye yardımları nedir ve neleri kapsamaktadır?

Belediye yardımları, ihtiyaç sahibi kişilerin farklı birçok alanda belediyenin geliştirdiği yardım projelerinden yararlanabildiği destek hizmetidir. Her belediyenin kendi bünyesinde geliştirdiği ve belirli bütçelerle hazırladığı belediye yardımları, ihtiyaç sahibi birçok kişiye ulaştırılmaktadır. Hem maddi hem de sosyal ihtiyaçların karşılandığı belediye yardımları yaşlı genç çocuk öğrenci birçok kişiye fayda sağlamaktadır. Bu anlamda tüm ülkede yürütülen belediye yardımları, pek çok vatandaşın ihtiyaçlarına cevap veren önemli bir hizmettir.

Belediye Hangi Yardımları Yapıyor

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine sunduğu belediye yardımları, çeşitli kategorilerden oluşmaktadır. Sadece maddi yardım ile sınırlı kalmayan bu destek, birçok kişinin her alandaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli kategorilerde hizmet vermektedir. Belediye yardımları başlıca iki kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Nakdi yardımlar
 • Ayni yardımlar olarak oluşturulmaktadır.

Ayrıca Belediye yardımları ise;

Belediye Nakdi Yardımları Nelerdir?

Belediye yardımlarının ilk türü, nakdi yardımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Nakdi yardımları, ihtiyaç sahiplerine nakit şekilde maddi destek sağlanan yardımları kapsamaktadır. Tek veya sürekli olarak verilen bu yardım, aile ekonomisine destek olmak adına oluşturulmuştur. Belediye nakdi yardımları:

 • Dar gelirli,
 • Sağlık problemi yaşayan,
 • Engelli,
 • İhtiyaçlarını karşılamakta zorlanan kişilere verilmektedir.

Yardım parası olarak da bilinen bu hizmet, başvuru yapan ihtiyaç sahiplerinin evraklarla tespiti ardından ilgili belediye tarafından karşılanmaktadır.

Belediye Ayni Yardımları Nelerdir?

Belediye nakdi yardımlarının yanı sıra birçok ayni yardımı da bünyesinde sunmaktadır. Ayni yardımlar, doğrudan maddi destek yerine farklı ihtiyaçların karşılandığı, ürün ve hizmet olarak sunulan sosyal yardımlardır. Belediyenin sunduğu ayni yardımlar, ihtiyaç sahibi olan kişilere çeşitli seçeneklerle sağlanmaktadır. İlgili konuda yardım başvurusunda bulunan kişiler, değerlendirmenin ardından yardımlardan faydalanabilmektedir. Belediyenin sunduğu ayni yardımlar şunlardır:

 • Odun ve kömür yardımları
 • Erzak yardımları
 • Yaşlı bakım hizmetleri
 • Okul-kırtasiye yardımları
 • Öğrencilere burs yardımları
 • Kıyafet yardımları
 • Şehir ve gazi yakınlarına sunulan yardımlar
 • Kira yardımları
 • Bebekler için bez-mama-giyecek yardımı
 • Engelli yardımları
 • Sosyal yardım kartları
 • Belediye ilaç ve tıbbi araç yardımları başlıca sunulan ve birçok kişinin başvuruda bulunduğu yardım seçeneklerindendir.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceki başlıklarımızda belediyenin sunduğu yardımlardan detaylıca bahsettik. İhtiyaç sahibi kişilerin yararlanacağı bu yardımlar, her ildeki belediyeler tarafından belirlenmekte ve detaylandırılmaktadır. Her kategoride verilen yardımlar, belirli şartlar çerçevesinde sunulmaktadır.

Özellikle belediyenin nakdi yardım paketlerinde gelir durumu belgelerle kanıtlanmalı, bununla alakalı evraklar başvuruda istenmektedir. Ayni yardımlar için de aynı şekilde belirli evraklar ve durumlar aranmakta, buna göre yardımlar dağıtılmaktadır.  Peki bahsedilen bu belediye yardımlarından nasıl yararlanılmaktadır?

Belediye sosyal yardım ve Belediye para yardımı başvurusu belediyenin resmi sitesi üzerinden, e-devlet ve açık kapı yardımı üzerinden yapılmaktadır.

Ayrıca internetten online olarak e-belediye üzerinden yardım talebinde bulunabilirsiniz. E-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama ekranın otomatik olarak bulunduğunuz ile ve ilçedeki belediyelerin yardım taleplerine başvurabilirsiniz. E-Belediye yardım talebi için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet Belediye Yardım Başvurusu

Maddi zorluk içerisinde olan dar gelirli vatandaşlar bizzat belediyelerin sosyal yardımlaşma birimine gidecekleri gibi internetten online olarak e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler. E-Devlet üzerinden belediye sosyal yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayabilirsiniz.

Belediye Yardım Başvurusu Nereye Yapılır

Belediyelerin yönetim modelleri her ne kadar birbirine göre farklılık gösterse de, temel anlamda aynı süreçler üzerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu süreç şu şekilde ilerlemektedir:

 • İlk olarak Belediyelerin sunduğu bu destek paketlerinden yararlanmak üzere ihtiyaç sahibi kişiler başvuru yapmaktadır. Belediye yardım başvurusu için gerekli olan bazı evrak ve belgeler bulunmaktadır.
 • Her belediyenin sunduğu belediye yardım projeleri, kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Her il kendine ait yardım paketleri oluşturmaktadır. Bu yardımlar için belirli şartlar ve belgeler belirlemektedir. Bu anlamda hangi belediyeye yardım başvurusu yapılacaksa öncelikle belediyeden bu konu hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
 • Belediye yardım başvurusu için gerekli şartlar sağlandığı taktirde başvuru, bizzat belediyelerin oluşturduğu birimlerden yapılmaktadır. Bunun yanında muhtarlıklar da kişi veya aileler adına başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru işlemi gerçekleştikten sonra inceleme süresi başlamaktadır. Bu sürede durum tespiti yapılmakta ve başvurunun doğruluğu kontrol edilmektedir.
 • İncelemenin ardından başvurular onaylanmakta veya reddedilmektedir. Bu noktada onaylanan başvuru sahipleri, en kısa süre içerisinde belediye yardımlarından faydalanabilmektedir.

Kolay ve kısa sürede belediye yardım başvurusu yapılmakta ve tamamlanmaktadır. Belediye yardımı almaya hak kazanan kişilere, ilgili belediye tarafından en kısa sürede ulaşılmaktadır. Yardımlar ilgili kişi ya da ailelere özenle teslim edilmektedir. Birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılayan bu hizmet, ülkemizin tüm belediyelerinde daima sunulmaktadır. Böylece vatandaşların yararına olacak şekilde yürütülmektedir.

2024 Belediye Yardım Kampanyaları

Yazımızın başında belediye yardımları nedir ve neleri kapsar sorularının genel olarak cevaplarından bahsettik. Bahsettiğimiz belediye yardımlarının, her belediye bünyesinde farklı projelerle uygulandığını da söylemiştik.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile bir çok belediye dar gelirli muhtaç ailelere gıda yardımı, erzak yardımı ve para yardımının yanında sosyal yardım kartı vererek ailelere destek olmaktadır. Ayrıca belediyeler kırtasiye yardımı, eğitim yardımı ile beraber hanelere doğalgaz yardımı yapmaya başlamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediye yardımları konusunda oldukça geniş seçeneklerin bulunduğu şehirlerden birisidir. İstanbul’da ikamet eden ve desteğe ihtiyaç duyan her vatandaş belediyenin sunduğu sosyal ve ekonomik imkanlardan yararlanabilmektedir. Sunulan destek paketlerinden yararlanmak isteyen İstanbullular, 153 Beyaz Masa üzerinden kolayca başvuru yapmaktadırlar.

Oluşturulan başvurular, aile veya kişilerin sosyal ve ekonomik durumlarının incelenmesinin ardından değerlendirilmektedir. Yapılan incelemelerin ardından belediyenin sunduğu desteğe ihtiyaç duyan kişilerin tespiti ile yardımlar gerekli kişilere sağlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ayni ve Nakdi Destekleri

İstanbul büyükşehir belediyesi yardımlarını ayni ve nakdi olmak üzere sunmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek paketlerinden oluşan bu yardımlardan alt başlıklar halinde kısaca bahsettik.

Tersine Göç Hizmeti

İstanbul‘a çeşitli nedenlerle gelmiş, fakat ekonomik veya sosyal olarak şehirde yaşayamayan kişiler tersine göç hizmetinden faydalanabilmektedir. Maddi imkansızlık nedeniyle memleketine geri dönemeyen aile veya kişiler, tersine göç talebi yapmaktadır. Bu hizmet de belediye tarafından karşılanmaktadır.

İhtiyaç Sahiplerine Nakdi Destekler

Hem sosyal hem ekonomik desteğe ihtiyaç duyan, temel ihtiyaçların karşılamayan kişiler, belirlenen nakdi sosyal hizmet paketlerinden yararlanmaktadır.

Sosyal Destek İstanbul Kart

Anlaşmalı marketlerde kullanılmak üzere, ihtiyaç durumu tespit edilmiş aileye veya bireye, İstanbul Kart desteği sunulmaktadır. Sosyal inceleme sonucu uygun görülen miktarda sunulan bu hizmet, ihtiyaç sahibi kişilere gıda desteği sağlamaktadır.

İBB Halk Süt Desteği

İstanbul Halk Süt Projesi, çocuklara sağlıklı beslenmeyi aşılamak ve sağlıklı bir gelişim tablosu çizmelerinin temelini atmak için oluşturulmuştur. Halk süt desteği, yardım alan ailelerin 3-6 yaş çocuklarına, her çocuğa haftada 2 litre olmak üzere ayda 8 litre UHT süt desteği vermektedir. Oluşturulan bu proje ile çocukların her gün süt içmesi sağlanmaktadır.

İBB Eşya Desteği

İstanbul belediyesinin sunduğu eşya desteği, ihtiyaç sahibi olan ailelerin tespit işlemlerinden sonra yararlandığı bir hizmettir. Gerekli temel eşyaların karşılandığı bu hizmet, maddi sıkıntı çeken kişi veya ailelere sunulmaktadır.

İBB Genç Üniversiteli Desteği

Bireysel veya ailesi ile İstanbul’da ikamet eden ve maddi imkansızlıkları olan ön lisans ve lisans öğrencilerine genç üniversiteli desteği verilmektedir. Ailenin ve kişinin maddi ve sosyal durumu değerlendirilerek öğrencilere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde nakdi destekte bulunulmaktadır. Genç Üniversiteli Desteği yardım kampanyası https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/  platformu üzerinden ulaşılabilmektedir.

Detaylı bilgi için İBB Genç Üniversiteli Desteği Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sen Oku Diye Eğitim Desteği

İstanbul’da bulunan ilkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğrenim gören şehit çocuğu, yetim, öksüz, engelli öğrencilere Sen Oku Diye adı altında eğitim desteği verilmektedir. Öğrencilerin durumlarını belgelerle beyan etmesinin ardından, yılda bir kereye mahsus nakdi eğitim desteği yapılmaktadır. Sen Oku Diye Eğitim Desteği https://senokudiye.ibb.istanbul/  sitesi üzerinden yürütülmekte, detaylar bu platformdan paylaşılmaktadır.

Detaylı bilgi için İBB Sen Oku Diye Başvurusu ve Başvuru Şartları yazımızı okuyabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardımları Nelerdir

İBB Beyaz Masa Yardım Başvurusu

İstanbul Belediyesi Anne Bebek Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekmek Yardımı

İBB Halk Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları, yine birçok kampanya ile vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan çalışmalar içermektedir. Bu anlamda oldukça fazla yardım kampanyasına sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, ülkemizdeki en çok yardım düzenleyen illerinden birisidir. Ankara içerisinde yaşayan ve maddi imkansızlık çeken vatandaşların yararlandığı Ankara büyükşehir belediyesi yardımları, toplum içerisinde yaşanan sorunlara çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda yoksulluk kaynaklı suçların önüne geçmek, vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak ve zor yaşam şartlarına destek vermek üzere bu kampanyalar oluşturulmaktadır.

Ankara’da yaşayan ve ekonomik-sosyal zorluk çeken her vatandaş, yardımlardan yararlanmak üzere başvuru yapabilmektedir. Ankara sosyal hizmetler müdürlülerinden gerçekleşen başvurular, belirli evraklar ile yapılmaktadır. Kişiler, yoksulluk belgesi, ikametgah, nüfus cüzdanı fotokopisi ve kurumda doldurulan başvuru formu ile belediye yardım talebi oluşturmaktadır. Yapılan inceleme ardından başvurular sonuçlandırılmakta, ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen ailelere düzenli yardımlar gerçekleştirilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımları ve yararlanma şartları, oluşturulan destek paketine göre belirlenmektedir. Bu kapsamında birçok destek paketi vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Özellikle pandemi dönemi boyunca etkin şekilde farklı yardımlar düzenleyen belediye, bu dönemde sıkıntı çeken esnaf ve çalışana 100 milyon TL’lik destek paketi vereceğini duyurmuştur. Bunun yanında yürütülen Başkent Kart projesi ile ihtiyaç sahibi kişilere 400₺ bakiyeli destek verileceği de yapılan yardımlardan birisidir.

6 Milyon Tek Yürek Yardım Kampanyası

Bir diğer yardımlardan birisi de ‘6 Milyon Tek Yürek’ sloganı ile oluşturulan, Ramazan ayı itibari ile 2. kez başlatılan kampanyadır.

 • Su Ver,
 • Bilet Ver,
 • El Ver,
 • İftar Ver,

Afiyet Ver gibi başlıklarla oluşturulan yardım kampanyası, halk içinde dayanışma oluşturan büyük bir sosyal yardımlaşma projesidir. Bu noktada gıda yardımı, fatura desteği, ulaşım desteği, nakdi destek, sahur ve iftar yemeği gönderimi gibi faaliyetler kampanya içerisinde gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç sahipleri ve hayırseverler arasında bir köprü görevi gören bu proje, Büyükşehir tarafından başarıyla yürütülmektedir. Kampanyaya https://www.ankaratekyurek.com/  adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Başkent Kart Başvuru Nasıl Yapılır Kimlere Verilir

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır

Ankara Belediyesi Gıda-Temizlik Malzemesi Yardımı

Bir diğer sosyal yardım desteği de Gıda- Temizlik malzemesi yardımlarıdır. Ankara’da yaşayan ve yoksulluk sınırı altında kalan kişiler, bu yardımdan faydalanabilmektedir. Ayrıca sosyal inceleme sonucunda bir komisyon tarafından puanlama yapılmaktadır. Bu incelemede komisyonunun belirlediği puanlamada 100 ve üzeri puan alan kişiler bu destekten yararlanma şartını sağlamaktadır. Şartları sağlayan kişiler, Gıda-Temizlik malzemesi yardımı için şu gerekli evraklar ile başvuru oluşturmaktadır:

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi,
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi,
 • 18 yaş üzeri olan aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopi örnekleri,
 • Doldurulmuş yardım başvuru formu,

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yakacak (Kömür) Yardımı

Belediye yardımlarından bir diğeri de yakacak yardımı olarak bilinen kömür yardımıdır. Bu yardıma başvurmak için de yine belirtilen puan sisteminden 100 üzeri puan almak, yoksulluk sınırı altında gelire sahip olmak gerekmektedir. Bunların yanında yakacak yardımı için en önemli yararlanma şartı, ikametgahın doğalgazlı olmamasıdır. Bu şartları taşıyan her Ankaralı, yakacak yardımı için başvuru yapabilmektedir. Yakacak Yardımı başvurusu için gerekli başvuru evrakları şunlardır:

 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi,
 • Adrese dayalı hane halkı aile beyan fişi,
 • 18 yaş üzeri aile bireylerinin nüfus cüzdanının aslı ve nüfus cüzdan fotokopileri
 • Doldurulmuş başvuru formu

Ankara belediyesinin sunduğu yardımlar başlıca bu başlıklar altında sunulmaktadır. Bunun yanında gerçekleşen farklı nakdi ve ayni yardımlar da bulunmaktadır. Tüm yardımlar hakkında detayı bilgiye ulaşmak için belediyenin sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda iletişim numaralarından yetkili birimle temas sağlayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan doğalgaz yardımı için detaylı bilgiye Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

belediye yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardımları, yine kötü giden ekonomik süreç boyunca yardımlarına hız veren ve birçok kişiye farklı alanlarda destek sağlayan iller arasındadır. Sosyal ve ekonomik destek paketleri sunan belediye, oluşturduğu yardım komisyonları ile bu destekleri ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırmaktadır.

Bu anlamda farklı kategorilerde ve farklı başvuru gereksinimlerinde birçok proje bulunmaktadır. Vatandaşların istenilen evraklarla birlikte kuruma başvuru yapmaları sonucu incelemenin ardından yardımlar, kısa sürede düzenli olarak verilmektedir.

Belediye tarafından tüm yardımlara başvuruda bulunmak için >>>> https://yardimbasvurusu.com/belediye-yardimlari/ linkine tıklayımnız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ayni ve Nakdi Yardımları

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayni ve nakdi yardım olarak birçok konuda İzmirlilere destek vermektedir. İhtiyaç sahiplerine sunulan başlıca destekler şunlardır:

 • Gıda Paketi Yardımı: Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan kişi ve ailelere gıda paketi yardımı yapılmaktadır. İlgili kuruma kimlik fotokopisi ve başvuru dilekçesi ile başvuru oluşturulmasının ardından, inceleme sonucu kişilere gıda desteği verilmektedir.
 • Nakdi Bayram Yardımı: İhtiyaç sahibi kişilerin bayram dönemlerinde faydalanması adına nakdi destekler verilmektedir. Nakdi bayram yardım başvurusu için, kimlik fotokopisi ve dilekçe örneği ile belediyenin birimlerine başvuruda bulunmak yeterlidir.
 • Ulaşım Kartı Desteği: Ulaşım kartı desteği,0-5 yaş arası çocuğa sahip ve sosyal yardım takip sisteminde kayıtlı ihtiyaç sahibi kişilere aylık 10 kez binmelik hak olarak tanımlanmaktadır.
 • Giyim, Eşya ve Yakacak Yardımları: İzmir içerisinde ikamet eden ve farklı sebeplerden dolayı ekonomik zorluk çeken kişilere belediye tarafından giyim, eşya ve yakacak desteği verilmektedir. Giyim yakacak ve eşya yardımı başvurusu için kimlik fotokopisi ile kurumlara gidilmeli, başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından inceleme sonucu yardımlar ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmaktadır.
 • Süt Kuzusu Projesinden Süt Desteği: İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğünce 1-5 yaş arasında sosyal destek alan ailelerin çocuklarına yönelik ayda bir defa olmak üzere 8 litre süt dağıtımı yapılmaktadır. Temel olarak çocukların sağlıklı gelişimi ve süt ihtiyacını karşılamak için süt kuzusu projesi hizmete alınmıştır. Bu projeden yararlanmak isteyen aileler, www.sutkuzusu.com.tr adresini ziyaret ederek bilgi alabilmektedirler.

İlk ve ortaöğretim öğrencilerine mont, bot ve kırtasiye malzemesi desteği, okul yönetimleri ile birlikte yürütülen bir yardım kampanyasıdır. İhtiyaç sahibi öğrencilerin tespiti ardından uygun beden ölçüleri belirlenmekte, uygun mont ve botlar okul yönetimlerine teslim edilmektedir.

Ayrıca yine maddi zorluk çeken öğrencilere kırtasiye malzemesi desteği verilmektedir. Öğrencilerin velileri adına bir kart oluşturularak, içerisine belirli bir bakiye yüklenmektedir. Öğrencilerin anlaşmalı kırtasiyelerde kullanabildikleri bu kartlar, öğrencilere malzeme alışverişi yapabilme olanağı sağlamaktadır. Her iki destekten faydalanmak isteyen kişiler, okul müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Öğrenci ve veli bilgilerinin verilmesi ardından bu yardımlardan faydalanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Bursa Büyükşehir Belediyesi yardımları, yine birçok alanda oluşturulan ve ihtiyaç sahibi kişilere umut olan destek paketlerini içermektedir. Sosyal Hizmet Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve ihtiyaç sahibi olarak tespit edilen tüm Bursalılar bu hizmetten faydalanabilmektedir. Büyükşehir belediye kapsamında sunulan sosyal desteklerden şu kişiler faydalanabilmektedir:

 • Maddi sıkıntı çeken kişi veya aileler,
 • Engelliler,
 • Yaşlılar,
 • Bakıma muhtaç kişiler,
 • Sağlık sorun ile ailesinin ve kendisinin temel ihtiyacını karşılayamayan kişiler,
 • Gazi, şehit aile ve yakınları,
 • Şiddet mağduru kadınlar gibi gruplar bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Nakdi ve Ayni Yardımları

Artan ekonomik zorluklarla birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi, nakdi ve ayni yardımlarına hız vererek, mağduriyet yaşayan kişilere bu anlamda yardım kampanyaları destek olmaktadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi nakdi ve ayni yardımları başlıca şu şekildedir:

 • Gıda yardımı,
 • Nakdi destek,
 • Giyecek, eşya yardımı,
 • Ulaşım yardımı
 • Kira desteği,
 • Su-elektrik, internet fatura ödeme desteği,
 • Okul, eğitim desteği,
 • Kart16 Sosyal Destek Kartı

Belediye, temel ihtiyaçları karşılamak adına Kart16 adı altında ihtiyaç sahiplerine alışveriş yapabilecekleri yardım kartlarıyla destek vermektedir. Aylık olarak yükleme yapılan kartlar, Bursa içinde yaşayan ve maddi sıkıntı çeken kişilere başvuru sonucu ulaştırılmaktadır. Gıda, giysi, temizlik malzemesi gibi tüm ihtiyaçlar bu kartla temin edilebilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

Bursa Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Bursa Kart16 Maddi Yardım Desteği

Bursa il sınırları içerisinde yaşayan maddi durumu kötü olan vatandaşlara verilen kart16 sosyal yardım kartı ile dilediğiniz bakkaldan ve marketten gıda alıverişi yapma olanağınız bulunmaktadır. Belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuru formu doldurarak kart16 sosyal yardım kartına başvurabilirsiniz.

Kart16 yardım kartı tek seferlik ve düzenli olarak yardım kartıdır. Başvuru sonrası ihtiyaç durumunuza göre her ay alışveriş yapmanız için size bakiye yüklenecektir.

Afet Sonrası Sosyal Destek Hizmeti

Bursa’da ikamet eden ve maddi sıkıntı yaşayan kişilere, herhangi bir afete maruz kalınması halinde oluşan zararın giderilmesi adına destek verilmektedir. Yangın, deprem, sel vb. afetlerde kişi ve ailelere, ev eşyası, malzeme, sosyal ve psikolojik destek gibi yardımlar yapılmaktadır. Bu hizmet, başvuru kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme ardından kişilere sunulmaktadır.

Ülkemizdeki daha birçok il ve belediye bahsettiğimiz kampanyalar gibi çeşitli yardımlar düzenlemektedir. Her yardım kampanyası belirli şartlar ile ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmaktadır. İhtiyaç duyulan yardım kampanyasına yapılan başvuruların ardından, her vatandaş ilinde sunulan bu desteklerden faydalanabilmektedir.

Özellikle pandemi dönemi dolayısıyla başvurular online şekilde gerçekleştirilmekte, dilekçeler internet üzerinden ulaştırılmaktadır. Bu konu hakkındaki en doğru başvuru bilgileri, yine ilgili belediyelerin sayfalarında ve oluşturulan yardım birimleri tarafından belirlenmektedir. Bu anlamda başvuru yapmak istediğiniz belediye ile mutlaka iletişime geçilmelisiniz. Detaylı ve en güncel bilgiler belediye birimlerinden alınmalıdır.

Belediye Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır

Maddi zorluk çeken, her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan ve geliri olmayan kişiler belediye yardım başvurusu sonrası gerekli inceleme sonrası uygun görülmeleri halinde düzenli olarak yardım almaya başlarlar. Belediye yardım başvurusu gerekli inceleme sonrası 15 ile 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belediye Yardımı Nasıl Alınır

Belediye maddi yardımı, erzak yardımı, gıda kolisi ve diğer yardımlar belediye başvurusundan sonra gerekli inceleme yapılarak verilmektedir. Maddi durumu kötü olan, her hangi bir geliri bulunmayan yada geliri asgari ücretten düşük olan belediye sosyal yardım birimine bizzat giderek başvuruda bulunabilir yada belediyenin resmi sitesinden evrak doldurarak başvuruda bulunarak belediye yardımı alabilir.

Belediye Yardım Adresleri ve İletişim Bilgileri

Bursa Yardım Başvurusu >>> https://e-belediye.bursa.bel.tr/Sosyalyardimbasvurusu/Kart16.aspx

Antalya Yardım Başvurusu>>> https://www.antalya.bel.tr/OnlineBasvuru/Halk-Sut-Talep-Formu

Konya Yardımı Başvurusu>>> https://sosyalyardim.konya.bel.tr/

İzmir Yardım Başvurusu>>> https://him.izmir.bel.tr/tr/BasvuruFormu/6

Kayseri Yardım Başvurusu>>> http://randevu.melikgazisydv.org/

Adana Yardım Başvurusu>>> https://www.adana.bel.tr/index.php/iletisim

Aydın Yardım Başvurusu>>> https://webportal.aydin.bel.tr/web/guest/15

Erzurum Yardım Başvurusu>>> https://www.erzurum.bel.tr/ebb-sosyal-i/1004/iletisim.html

Sakarya Yardım Başvurusu>>> https://www.sakarya.bel.tr/tr/Proje/sosyal-yardim-karti/77

Tüm Belediyelerin yaptıkları yardımlar ve başvuruları hakkında detaylı bilgi için Belediye Yardımları kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda detaylı olarak Belediye Yardımları Nelerdir? Belediye yardımları nasıl alınır? ve Belediyenin yaptığı yardımları anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

2 Yorum

 1. Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi ilkokula gidiyor kırtasiye ve tablet ihtiyaçımız var. Biriside bebek bezi ıslak mendil ihtiyaçımız var gıda sebze-meyve temizlik koli yardım. Odun kömür soba çok çürük birtane soba ihtiyaçımız var yardım etmenizi istiyorum.

 2. Erzak yardımı istiyoruz bizim durumumuz iyi değil soğukta oturuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu