E-Devlet

E-Devlet Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır? Şifre Yenileme

E-Devlet Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır? Son yıllardır şüphesiz ki internet hayatımızın merkezinde yer almaya başlamıştır. İnternetin uçsuz bucaksız bilgiyi içerisinde kapsaması ise aynı zamanda günümüzde birçok işlemin de internet üzerinden yapılmasına imkan sağlamıştır. E-devlet sistemi bu konuda interneti kullanarak birçok resmi işlemimizi oturduğumuz yerden yapabilmemizi sağlayan sistemdir.

Tüm resmi işlemlerimizi ev konforumuzda kısa sürede yaptığımız e-devlet sistemine giriş şifremizi zaman zaman unutabiliyoruz ya da 3. kişilerin şifremizi öğrenmiş olma ihtimaline karşı e-devlet şifre değişikliği yapma gereği duyabiliriz. Eğer e-devlet sistemine giriş şifrenizi unuttuysanız yeni şifre alabilir ya da mevcut şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bizler de bu yazımızda sizler için E-Devlet şifre değiştirme nasıl yapılır konusunda tüm detaylı bilgileri bir araya getirdik.

E-Devlet Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır?

Tüm kamu hizmetlerine tek tıkla ulaşabildiğiniz E-devlet sistemine giriş için her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bir şifresi olmalıdır. E-devlet sistemi üzerinden tüm vatandaşlık bilgilerine ulaşım sağlanabildiği için şifrenizi düzenli olarak değiştirmeniz de faydanıza olacaktır. Aşağıda anlattığımız aşamaları izleyerek e-devlet şifrenizi kısa sürede kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.

 • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin ve E-Devlet giriş ekranındaki “Giriş Yap” butonuna tıklayarak T.C kimlik numaranız ve mevcut e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ekranın sol kısmında bulunan “Profilim” seçeneğine tıklayarak karşınıza çıkan menüden “E-Devlet Şifre Değiştirme” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen sayfada öncelikle e-devlet sistemine giriş yaptığınız mevcut şifrenizi yazın. Diğer bölüme ise yeni şifrenizi yazmalısınız. Yeni şifrenizi belirlerken mutlaka şifrenizde 8 karakter, en az bir tane büyük ve küçük harf, en az bir rakam olmasına dikkat etmelisiniz.
 • En alt satıra yeni oluşturduğunuz şifreyi tekrar girdikten sonra “Değiştir” butonuna dokunun.
 • Bu şekilde e-devlet şifrenizi güncellemiş olacaksınız. Şifrenizin değiştirilme işlemi başarıyla tamamlandığına dair ekranda onay mesajı göreceksinizdir.

E-Devlet Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Düzenli aralıklarla e-devlet şifrenizi değiştirebileceğiniz gibi zaman zaman şifrenizi unutabilir ve e-devlet şifre değiştirme ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız ve yeni bir şifre oluşturarak e-devlet sistemine giriş yapmak istiyorsanız öncelikle sistemde doğrulamış olduğunuz cep telefonu numarası olması gereklidir.

E-devlet sisteminde doğrulanmış telefon numaranız var ise e-devlet şifrenizi unutmuş olsanız dahi yeni kimlik kartınız, T.C nüfus cüzdanınız ya da geçici kimlik belgesi ile e-devlet şifrenizi unutsanız bile yenileyebilirsiniz. Ancak hesabınızda doğrulanmış bir cep telefonu numarası yoksa ancak ve ancak kimliğiniz ile PTT’ye başvurarak yen şifre alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Unuttum

Unuttuğunuz e-devlet şifrenizi tekrar alabilmek için;

 • İlk olarak tarayıcınızdan turkiye.gov.tr adresine gidin ve ekranın sağ üst kısmında bulunan “Giriş Yap” butonuna tıklayın.
 • Sayfanın altında bulunan “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayarak altta yer alan “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneğine tıklayın ve devam edin.
 • Bu aşamada sistem sizden bazı bilgiler isteyecektir. İstenen bilgilere göre; “Kimlik Tipi” kısmında kullanacağınız kimlik türünü seçin. T.C kimlik numaranızı yazın ve “Yakınınıza ait T.C Kimlik No” bilgisine birinci dereceden akrabanız olan eşinizin, çocuğunuzun ya da anne ve babanızın T.C kimlik numarasını yazın.
 • Seçtiğiniz kimlik türüne göre bir sonraki ekranda istenen bilgileri belgedeki bilgilere göre doldurun.
 • Bu aşamaya kadar tüm bilgileriniz onaylandığı takdirde sistemde kayıtlı olan telefon numaranızı ve e-posta adresinizi yazın. Telefonunuza gelen onay kodunu ekrandaki ilgili alana yazın.
 • Son aşamada ise e-devlet sisteminize girmek için yeni bir şifre oluşturun ve şifrenizi tekrar yazın.

Yaptığınız tüm değişiklikleri kaydettiğiniz takdirde artık e-devlet kapısına yeni şifreniz ile sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Telefondan E-Devlet Şifresini Nasıl Değiştirebilirim?

Bilgisayardan tarayıcı üzerinden e-devlet sistemi sayfasına giderek şifrenizi değiştirebileceğiniz gibi telefonunuzda bulunan mobil e-devlet uygulaması üzerinden de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız e-devlet şifre değişikliği işlemlerini aynı zamanda e-devlet kapısı mobil uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle şifrenizi unuttuysanız şifrenizi yenilemeniz için mutlaka hesapta doğrulanmış telefon numaranız olmalıdır.

E-Devlet Şifremi Unuttum Telefon Numaram Değişti Nasıl Yapılır?

E-Devlet Şifremi Unuttum Telefon Numaram Değişti Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermek gerekirse eğer şifrenizi unutuysanız ilk olarak yeeni kimlik kartı sahipleri kimlik kartı ile giriş sayfasından giriş yapmayı deneyebilir. Şifrenizi hatırlamıyorsanız ve telefon numaranız değiştiyse https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/T-C-Kimlik-Karti linke tıklayarak hemen yeni şifre oluşturabilirsiniz.

E-Devlet şifresini unutan ve telefon numarasını değiştiren için bir diğer yöntem ise internet bankacılığı ile giriş yaparak hem şifreyi hem de telefon numarasını güncelleyebilir. Mobil bankacılık kullanıcıları https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris linke tıklayarak giriş yapabilirler.

Yukarıda yöntemleri denemeye rağmen halen giriş yapamayan kişiler İletişim Formu” sayfasında bulunan formu doldurabilir, tüm mobil ve sabit telefonlardan 160’ı arayabilir veya [email protected] adresini mesaj atabilirler.

E-Devlet Şifre Bloke Kaldırma

E-Devlet şifre blokesini kaldırmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Eğer e-Devlet Kapısı’nda kayıtlı ve doğrulanmış bir e-posta adresiniz varsa, bu adrese gönderilecek doğrulama kodunu kullanarak blokeyi kaldırabilirsiniz. İnternet bankacılığı, mobil imza, e-imza veya çipli kimlik kartı gibi alternatif giriş yöntemlerini kullanarak da işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

NFC teknolojisi ile kimlik doğrulaması yaparak veya Garanti Bankası ATM’leri üzerinden de SIM blokesini kaldırma işlemi mümkündür. Ayrıca, PTT şubelerine kimliğinizle giderek de bloke kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Detaylı bilgi ve adım adım yönergeler için e-Devlet’in Hızlı Çözüm Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

E-Devlet Şifre Alma Yaşı

Türkiye’de e-Devlet şifresi alabilmek için yaş sınırı, 15 yaşını doldurmuş olmaktır. Bu yaşa ulaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kart sahipleri ve geçerli bir yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar, fotoğraflı kimlik belgelerini ibraz ederek, PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet şifresi alabilirler. Ayrıca, mahkeme kararıyla vasi tayin edilmiş kişiler, vasileri aracılığıyla da şifre temin edebilirler. 15 yaşını doldurmuş bireyler, bu hizmetlerden yararlanmak üzere şifrelerini alarak e-Devlet kapısını kullanmaya başlayabilirler.

E-Devlet Şifre Değiştirme Hatası

E-Devlet şifre değiştirme hatası şifre oluşturuken mutlaka büyük harf ve sayı içeren şifre oluşturmadığınızda aldığınız hatalardan biridir. Şifre oluşturuken adınızı ve doğum tarihini asla şifre yapmamamız gereklidir.

E-Devlet Şifresi Kaç Kez Değiştirilir?

E-devlet sistemine girerken eğer şifrenizi arka arkaya 3 kez yanlış girerseniz sistem robot olmadığınızdan emin olmak için karşınıza güvenlik resmi çıkaracaktır. Eğer güvenlik resmi aşamasını da geçemezseniz ve 10 kez e-devlet şifrenizi hatalı girerseniz bu durumda sistemde tanımlı olan şifreniz 1 saat kadar geçersiz hale gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu