Finans

Emekliye Kredi Veren Bankalar ve Finans Kuruluşları

Emekliye Kredi Veren Bankalar; Herkesin olduğu gibi zaman zaman emekli olan vatandaşların da finansal ihtiyaçları olabildiğinde kredi ihtiyacı meydana gelebilir. Zaman zaman emekli vatandaşlar kredi çekmek istese de bazı bankalar vatandaşlar emekli maaşı aldığından dolayı bu kredi işlemini bir risk faktörü olarak görebilir. Bazı bankalar ise emeklilere uygun koşullarda kredi imkanları sunabiliyor.

Haliyle icralık emekliye kredi veren bankalar, engelli emekliye kredi veren bankalar ve borçlu emekliye kredi veren bankalar gibi birçok farklı konular emeklilerin araştırdığı konular arasında yer alabiliyor. Bizler de bu yazımızda emekli olan okuyucularımız için emekliye kredi veren bankalar konusunda tüm detaylara yer vermeye çalıştık.

Emekli Kredisi Nedir?

Taşıt kredi, konut kredi ya da ihtiyaç kredisi gibi sunulan farklı kredi seçeneklerinden birisi de emekli kredisi olmaktadır. Emekli kredisi, bankaların emekli maaşı alan vatandaşların aldığı maaşa, borcuna ve ödeme koşullarına göre farklı seçeneklerde sundukları bir kredi modelidir.

Nadiren de olsa bazı bankalar emeklilere kredi vermeyi bir risk faktörü gibi görse de genellikle tüm bankalar emeklilerin yaşam boyu garanti bir maaşa sahip oldukları için emekli kredisi verme eğiliminde olur.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2024

Emekliye faizsiz kredi hangi banka veriyor? Kredi çekmek isteyen emekli vatandaşların neredeyse hepsi kredi çekmeden önce faizsiz kredi veren bankaları araştırıyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; istisnai durumlar dışında neredeyse hiçbir bankanın emekliye sunduğu faizsiz kredi imkanı yoktur. Ancak her bankanın emekli kredisi koşulları ve faiz oranları farklılık gösterdiğinden minimum faizle kredi veren bankaları diğer bankalardan ayırmak mümkündür.

Emekliye Kredi Veren Bankalar

Günümüzde hemen hemen her bankanın emekliye kredi imkanı sunmasının yanı sıra zaman zaman SGK emekli faizsiz kredi imkanlarının da oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak genel anlamda her banka farklı faiz oranlarında emekli kredisi seçenekleri sunmaktadır.

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • QNB Finansbank
 • Vakıf Katılım Bankası
 • PTT / Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Halk Bankası
 • Şeker Bank
 • Akbank
 • ING Bank gibi bankalar emekliye kredi imkanı sunan ve emekli vatandaşlara cazip gelecek faiz oranlarında krediler veren bankaların başında gelmektedir. Ancak emekli kredisi veren bankalar yukarıda saydıklarımız kadar sınırlı değildir. Ancak yine de en çok tercih edilen bankalar olduğunu söyleyebiliriz.

Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Emeklilere kredi imkanı sunan bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Aynı zamanda devlet bankası olmasından dolayı güvenilir olan Ziraat Bankası, uygun faiz oranları ve avantajlı koşullarıyla da oldukça cazip bankalar arasında yer alıyor.

Ziraat bankası emekli kredisi, vatandaşlara belirli faiz oranları ile sunulmaktadır ve bu nedenle de sıfır faizle ya da diğer deyişle faizsiz kredi imkanı yoktur. Ancak 2024 yılının ilk yarısında yapılan açıklamaya göre Ziraat bankası müşterisi olan ve emekli maaşını Ziraat Bankasına taşıyan emekli vatandaşlara sıfır faizle kredi imkanı sunulacağı açıklanmıştır.

Halk Bankası Emekli Kredisi

Halk Bankası emekliye faizsiz kredi veren bir banka değildir. Esnaf ve sanatkar olan girişimcilere belirli şartlar doğrultusunda ve KOSGEB kapsamında faizsiz kredi imkanı sunan Halk Bankası, emeklilere uygun faiz oranlarında kredi imkanı sunmaktadır.

PTT Emekli Kredisi

PTT emekliye faizsiz kredi vermemektedir. Ancak 80 yaşını geçmemiş olan emekli vatandaşlar, PTT ile anlaşmalı olan bankalar üzerinden kredi başvurusu yaparak ihtiyaç kredisi alabilme hakkına sahiptir. Ancak PTT kapsamında başvurula emekli kredilerinde farklı faiz oranları uygulanmaktadır.

Vakıfbank Emekli Kredisi

Emekliye kredi veren bankalar arasında Vakıfbank da yer almaktadır. Emekliye düşük faizli kredi imkanı sunan Vakıfbank, kredi çekecek olan emeklilerin şartlarının uygun olması durumunda emeklilere maaşlarının 20 katına kadar kredi imkanı sunabilmektedir.

Emekli Olan Bir Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli olan kişilerin çekebileceği maksimum kredi tutarı, belgelenebilir gelirleri doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Kredi oluşturulurken ise bireyin kredi taksiti ödemelerinin aylık gelirinin maksimum %50’lik oranında olması gözetilir. Dolayısıyla da her emeklinin aldığı maaşa göre çekebileceği kredi oranı da değişkendir.

Emekli olan bir kişi genel olarak maaşının 24 katı ile 36 katı kadar çekme şansı bulunmaktadır.

12000 TL Maaş Alıyorum Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

2024 yılı Ocak ayında maaşlarda yapılan son düzenlemeler neticesinde en düşük emekli maaşının 12.000 TL olduğu bilinmektedir. Bu durumda emeklinin aylık belgelenebilir geliri doğrultusunda çekebileceği maksimum kredi oranı aylık taksit tutarı 5.500 TL tutarında olacak şekildedir. Bu taksit tutarı doğrultusunda toplam kredi miktarı ve geri ödenmesi gereken kredi tutarı bankaların uyguladığı faiz oranına göre değişebilmektedir.

Emekliye Faizsiz Kredi Hangi Bnaka Veriyor?

Emekliye faizsiz kredi veren bankalar genelde maaşını bu bankalara taşıyan kişilere özel olarak yaptığı kampanyalar ile vermektedir. Emekliye faizsiz kredi veren bankalar PTT / Aktifbank, Denizbank, Yaı kredi,  Ziraat Katılım Bankası ve TEB olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu