E-Devlet

PTT Hesabıma Para Yatmış Mı? PTT Adıma Yatan Para Sorgulama

PTT Hesabıma Para Yatmış Mı? PTT Adıma Yatan Para Sorgulama, PTT Adıma Yatan Para Sorgulama E-Devlet, PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı, PTT Hesabıma Yatan Para Var Mı? PTT Sosyal Yardım Parası Yattı Mı detayları yazımızda.

PTT Hesabıma Para Yatmış mı? PTT Adıma Yatan Para Sorgulama 2024; Günümüzde belediyeler ve Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum; ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığı sosyal yardım paralarını vatandaşların PTT hesaplarına yatırıyor.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü(PTT); vatandaşlar tarafından para gönderme ve para çekme vb. bankacılık işlemleri için de sıklıkla tercih ediliyor.

Vatandaşlar; hesaplarına kurumlar ya da para yatıran diğer kişiler tarafından gönderilen paranın yatıp yatmadığını PTT şubelerine giderek öğrenebiliyor; online platformda da sorgulama işlemi yapabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca PTT para sorgulama nasıl yapılır? Hesabıma para yatmış mı nasıl öğrenebilirim? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

PTT Para Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT para sorgulama işlemi, farklı şekillerde yapılabiliyor.

Yapılacak sorgulama işlemi, kişinin PTTKart kullanıcısı olup olmadığına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Aynı zamanda yatırılan paranın sosyal yardım ödemesi mi yoksa bireysel bir para transfer işlemi mi olduğu da sorgulama işlemi üzerinde belirleyici oluyor.

Vatandaşlar; PTT internet bankacılığını kullanarak, e-devlet üzerinden, PTT şubesine giderek, PTTMatikler’den ya da ALO PTT hattını arayarak, sorgulama yapabiliyorlar.

Devletten, belediyeden yada sosyal yardım kurumlardan para yardımı alan kişiler PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sayfasından adına yatan para yardımını https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama bu linke tıklayarak sorgulayabilirler.

T.C. İle PTTKart Bakiye Sorgulama

PTT müşterisi olanların PTTmatikler’den para çekme, fatura ödeme, para gönderme vb. işlemlerini gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyan PTTkart kullanıcıları; PTTBank ya da PTTMatik uygulamasını akıllı telefonlarına Google Play Store ya da Apple Store üzerinden indirip, hesaplarına para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebiliyorlar.

PTTKart sahipleri; mobil bankacılık kullanarak, para gönderme, bakiye sorgulama vb. birçok bankacılık işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar; 444 1 788 ALO PTT hattını arayıp, müşteri temsilcisine bağlanabiliyor; TC kimlik no bilgilerini müşteri temsilcisi ile paylaşıp, hesaplarına para yatırılıp yatırılmadığını öğrenebiliyorlar.

Benzer Konular >>>>> PTT Yardım Parası Sorgulama T.C. No ile E-Devlet Sorgulaması

PTTKarta Para Yatmış mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTTKart kullanıcıları; ALO PTT hattını aradıklarında müşteri temsilcisine direk bağlanarak, kart bakiyelerine dair müşteri temsilcisinden bilgi alabiliyorlar.

Alternatif olarak, birtakım tuşlamalar yaparak da kart bakiyelerini öğrenebiliyorlar.

Kart bakiyenizi sorgulamak için 44 1 788 telefon numarasını aradıktan ve yönlendirme sesi sizi karşıladıktan sonra önce 1, daha sonra da 2 tuşuna basmalısınız!

Böylelikle müşteri temsilcisine bağlanmadan, kartınızdaki mevcut bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

PTTBank ya da PTTMatik uygulamasını telefonunuza indirerek de sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Para Sorgulama Telefon Numarası

TC kimlik numarası bilginiz ile hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için 44 1 788 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Yani PTTKart kullanıcısı olmasanız dahi, adınıza para yatırılıp yatırılmadığını bu numarayı arayarak, hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama E-Devlet

TC Vatandaşları; PTT hesaplarına para yatırılıp yatırılmadığını e-devlet platformu üzerinden de sorgulayabiliyorlar. PTT Adıma yatan para sorgulama e-devlet üzerinden PTT Kurum ödemeleri sayfasına giriş yapılarak öğrenebilirsiniz.

Bu noktada vatandaşların https://www.turkiye.gov.tr/ptt-pttbank-internet-bankacl-hesap-hareketlerinin-grntlenmesi-3265 linkine tıklamaları gerekiyor.

Ancak bu link üzerinden sorgulama yapmayı düşünen kişilerin mutlaka PTTKart sahibi olmaları da gerekiyor.

Yani PTTKart kullanmayan kişiler; bu link üzerinden sorgulama yapamıyorlar.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, belediyelerin ya da diğer kurumların sosyal yardımlarına başvuran, sosyal yardım başvurusu kabul edilen kişiler; PTT hesaplarına paranın yatırılıp yatırılmadığını ise PTT kurum ödemeleri sorgulama sayfası üzerinden görüntüleyebiliyorlar.

Yani SGK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü vb. kurumlar tarafından sosyal yardım parasının hesaplarına yatırılıp yatırılmadığını da e-devlet üzerinden öğrenebiliyorlar.

Yardım ödemelerini sorgulamak isteyen vatandaşların ise https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkini tıklamaları gerekiyor.

Sosyal yardımlara başvuran ve başvuruları kabul edilen kişiler; TC kimlik no bilgileri ile ödeme sorgulama işlemini e-devletten gerçekleştirebiliyorlar.

PTTKart kullanan müşterilerin yanı sıra PTT müşterisi olmayan vatandaşlar da kimlik numaraları üzerinden yapılan kurum ödemeleri bilgisine bu link üzerinden erişebiliyorlar.

SMS ile PTT Bakiye Sorgulama

PTTKart bakiye sorgulama işlemi, ne yazık ki SMS ile yapılamıyor.

PTT müşterileri, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kullanarak, sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

PTT internet bankacılığı ile bakiye sorgulamak için hemen https://pttbank.ptt.gov.tr/pttweb/#/pages/auth/login-2 linkine tıklayabilirsiniz.

ALO PTT Çağrı Merkezi Sesli Yanıt Tuşlamaları

444 1 788 ALO PTT Çağrı Merkezi’ni aradığınızda birtakım tuşlamalar yaparak, ihtiyaç duyduğunuz konuda işlem yapabiliyorsunuz.

 • İngilizce birimi: 9
 • Kart kayıp, çalıntı ve şüpheli işlem bildirimi: 1
 • Arapça birimi:7
 • Yurtiçi kargo, kurye, yurtdışı koli ve apg ile turbex: 2
 • HGS işlemleri: 4
 • PTTCell: 5
 • KEP:7
 • E-PTT AVM: 6
 • Ulusal Elektronik Tebligat Sistemleri: 8
 • Posta çeki, kart telefon bankacılığı, telefon bankacılığı şifre işlemleri ve sosyal güvenlik kurum ödemeleri:1

PTT Online İşlemler’e girerek, kartınızın hesap bakiyesini görüntüleyebilirsiniz.

PTT Hesabıma Sosyal Yardım Parası Yatmış Mı?

Devletten düzenli olarak yardım alan bir çok kişi sosyal yardım parasının PTT hesaplarına yada PTT kartlarına ytıp yatmadığını merak etmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan son düzenleme ile Devlet tarafından yapıaln sosyal yardımların PTT hesabınıza yatıp yatmadığını öğrenmek için PTT Kurum Ödemeleri sayfasınan öğrenebilirsiniz.

PTT hesabınıza yapılan ödemeleri öğrenmek ve sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linke https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden PTT ile İlgili Yapabileceğiniz İşlemler

Vatandaşlar; e-devlet üzerinden de PTT ile ilgili birçok işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

PTT sayfası üzerinden yapabileceğiniz bu işlemleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Bireysel sipariş başvurusu
 • Bireysel ön kabul başvurusu
 • Kayıtlı gönderi takibi
 • HGS hesap bilgileri sorgulama
 • HGS ihlali geçiş bilgileri sorgulama
 • Posta kodu sorgulama
 • Elektronik belge yönetim sistemi evrak sorgulama
 • Belediye çek hesap numaraları sorgulama
 • Posta kodu sorgulama
 • Talep, öneri, şikayet başvurusu ve takibi
 • PTTBank
 • PTTKep
 • Gönderi ücreti ve süresini öğrenme
 • PTTKart şifre alma
 • PTTBank İnternet Bankacılığı hesaplarının görüntülenmesi
 • Diğer işlemler

PTT işlemlerinizi e-devlet üzerinden gerçekleştirmek ve hangi işlemleri gerçekleştirebileceğinizi öğrenmek için hemen https://www.turkiye.gov.tr/ptt linkini tıklayabilirsiniz.

Bu link üzerinden size en yakın PTT şubesini de öğrenebilirsiniz.

PTT Hesaba Para Yattı ama Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

Vatandaşların PTT hesaplarına yatırılan paralar; 1 iş günü içerisinde hesapta görünüyor.

Yani sabahın erken saatlerinde hesaba yatırılan para, öğlen ya da akşamüzeri hesaba düşebiliyor.

Tatil günlerinde hesaba yatırılan paralar ise tatil bitimini takip eden işgünü, hesapta görünüyor.

PTT’ye Yatan Para ATM’den Çekilebilir mi?

Vatandaşların TC kimlik numaraları üzerinden yapılan kurum ödemeleri ya da bireysel ödemeler; yeni TC çipli kimlik kartları kullanılarak, ATM’lerden çekilebiliyor.

Vatandaşlar; pin şifrelerini kullanarak, ATM’lerden hesaplarına yatırılan parayı çekebiliyorlar.

PTT’de Param Var Mı Nasıl Öğrenebilirim?

PTT’de param var mı nasıl öğrenebilirim ve PTT’de adıma yatan para var mı sorusuna cevap vermek gerekirse ilk olarak ALO PTT numarası olan 444 1 788 arayarak müşteri hizmetleri ile görüşerek adınıza yatan para olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz PTT resmi sitesinden kullanıcı girişi yaparak yada PTT kart aracılığı ile paranızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

PTT Hesabıma Para Yatmış mı?

PTT hesabınıza para yatırılıp yatırılmadığını yukarıda sizlerle paylaştığımız yöntemler sayesinde öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca PTT adıma yatan para sorgulama nasıl yapılır? Hesabıma para yatmış mı nasıl öğrenebilirim? vb. soruları yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir; önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Merhaba ben 4 çocuk annesiyim 2 öğrencim var Ev hanımıyım Kiradayım eşim inşaatçı sizden çocuklarım için yardım istiyorum

 2. Ben yardim parami yanlış hesapta gondermisim onu nasıl duzeltiriz

 3. 3 çocuğum var ikisi öğrenci 1 yaşında bebeğim var geçinemiyoruz asgari ücret alıyoruz kiraciyim yardım almak istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu