Sosyal Yardımlar

Ramazan Erzak Kolisi Yardımı Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Ramazan Erzak Kolisi Yardımı Başvurusu 2024; Ülkemizdeki muhtaç ve dar gelirli ailelere düzenli bir şekilde gıda ve erzak yardımı yapan belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları vb. kurumlar; Ramazan aylarında da ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayına özel gıda ve erzak kolileri dağıtıyor.

Muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan tüm vatandaşlarımızın yararlanabileceği Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı sayesinde muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız; Ramazan aylarında sağlıklı besinlere tamamen ücretsiz bir şekilde erişebiliyorlar.

Muhtaç vatandaşlarımıza adeta umut olan Ramazan erzak kolilerinde ortalama dört kişilik bir ailenin bir aylık beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan bulgur, makarna, reçel, peynir, salça, çay gibi kahvaltılık ve yemeklik malzemeler bulunuyor.

Bu yazımızda Ramazan erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Ramazan gıda ve erzak yardımı kimlere verilir? vb. konuya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı Yapan Kurumlar Hangileri?

Ülkemizdeki ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşlarımıza Ramazan aylarında gıda ve erzak kolileri dağıtan en önemli kurum ve kişileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Belediyeler
 • Dernek ve vakıflar
 • Kızılay
 • Ünlü sanatçılar
 • Ünlü iş adamları
 • Valilikler
 • Kaymakamlıklar

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; ünlü iş adamlarına ya da ünlü sanatçılara da gıda ve erzak yardımı alabilmek adına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde Seda Sayan, Müge Anlı, Haluk Levent, Esra Erol gibi birçok ünlü sanatçı; muhtaç vatandaşlarımız için gıda yardımı, barınma yardımı, giysi yardımı vb. yardımlar yapabilecekleri gibi bu vatandaşlarımız için yardımlar da toplayabiliyorlar.

Muhtaç ve yoksul vatandaşlarımız; Haluk Levent tarafından kurulan Ahbap Derneği’ne başvurarak, gıda yardımının yanı sıra, ilaç yardımı, sağlık ve eğitim yardımı gibi yardımlar da alabiliyorlar.

Yoksul vatandaşlar, ünlülere sosyal medya hesapları üzerinden ya da ünlülerin sundukları programları arayarak, ulaşabiliyor ve yardım talebinde bulunabiliyorlar.

Ünlü iş adamları ise sahip oldukları ve yönettikleri holdingler aracılığıyla zaman zaman ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, para yardımı vb. yardımlar sunabiliyorlar.

Ramazan Erzak Paketi Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Ramazan erzak paketi yardımı için başvuru yapabileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Birincisi, ikamet ettiğiniz yerdeki belediyeye şahsen giderek başvuru yapabilirsiniz. İkincisi ise e-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Ramazan Erzak Kolisi Belediyeye Başvuru

Belediyeye başvuru yapmak için ikamet ettiğiniz yerdeki belediyenin sosyal yardım işleri müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Başvuru için yanınızda şu belgeleri götürmeniz gerekmektedir:

 • T.C. kimlik kartı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belgeler (maaş bordrosu, ikametgah belgesi, kira geliri belgesi vb.)

Belediyeye yaptığınız başvuru değerlendirildikten sonra, başvurunuzun olumlu olması durumunda size bir SMS veya telefon ile bilgilendirme yapılacaktır.

Ramazan Erzak Kolisi e-Devlet Üzerinden Başvuru

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. e-Devlet şifresi yoksa, en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden Ramazan erzak paketi yardımı başvurusu yapmak için şu adımları takip edin:

 • e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuruları” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
 • “Yardım Başvurusu Yap” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda “Ramazan Erzak Yardımı” seçeneğine tıklayın.
 • Başvuru formunu eksiksiz doldurun.
 • Başvurunuzu onaylayın.

Başvurunuz değerlendirildikten sonra, başvurunuzun olumlu olması durumunda size bir SMS veya telefon ile bilgilendirme yapılacaktır.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşların gıda ve erzak yardım kolilerine nasıl başvurabileceklerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Ramazan Erzak Yardımı Başvurusu E-Devlet

e-Devlet üzerinden Ramazan erzak yardımı başvurusu yapmak için şu adımları takip edin:

 1. e-Devlet sistemine giriş yapın
 2. Arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuruları” yazın ve çıkan sonucu tıklayın.
 3. “Yardım Başvurusu Yap” seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan ekranda “Yardım Başvurusu” seçeneğine tıklayın
 5. Başvuru formunu eksiksiz doldurun.

Belediye Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu

Ülkemizde İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyeleri, Ramazan aylarında muhtaç aileleri tespit ederek, bu ailelerin ev adreslerine kadar gıda ve erzak yardım kolilerini personeller aracılığıyla teslim ediyor.

Belediyeler; Ramazan aylarının yanı sıra diğer aylarda da ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve erzak içeren koliler dağıtıyor.

Yardım kolileri, genellikle 3-4 ayda 1 sefer olacak şekilde dağıtılsa da bazı belediyeler, daha sık aralıklarla yardım kolileri dağıtabiliyor.

Bu noktada belediyenin bütçesi, başvurulardaki yoğunluk vb. etmenler; belirleyici oluyor.

Belediyelerin gıda ve erzak yardımına başvurmak isteyenlerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye ya da sosyal hizmet merkezine gitmeleri ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Gıda ve erzak yardımına e-devlet üzerinden de TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgisi ile kolaylıkla başvurulabiliyor.

Ramazan gıda ve erzak yardımına e-devlet üzerinden başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamalısınız.

Ardından başvuru formunu doldurmalı, başvuracağınız belediyeyi seçmeli, sonrasında formdaki sosyal yardım türleri arasından Gıda ve Erzak Yardımı seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; giysi yardımı, eşya yardımı, mobilya yardımı vb. ihtiyaç duyduğunuz diğer yardımlara da başvurabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu

Ülkemizdeki muhtaç vatandaşlara kuru gıda ve erzak yardımı yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü; Ramazan aylarında ise erzak yardımı dahilinde ihtiyaç sahiplerine koliler dağıtıyor.

Yani vatandaşlar; kuru gıda yardımına başvurmak suretiyle Ramazan erzak yardımından da faydalanabiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden erzak yardımı almak isteyenlerin ise başvuru formunu ve gerekli belgeleri Bölge Müdürlüklerine posta yoluyla göndermeleri ya da bizzat Bölge Müdürlüklerine gitmeleri gerekiyor.

Başvurular; e-devlet üzerinden ya da internette farklı bir platformdan şu an için yapılamıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Gıda ve Erzak Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mobilya yardımı, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı vb. tüm yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yürütüyor.

Vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmak suretiyle gıda ve erzak yardımı alabiliyorlar.

İnternetten ya da e-devlet üzerinden ise şimdilik başvuru yapılamıyor.

Kızılay Ramazan Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu

Afet anlarında vatandaşlarımıza sahip çıkarak, onların gıda, giysi, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayan Kızılay; fakir ve yoksul vatandaşlarımız için düzenli olarak gıda ve erzak yardımı yapıyor.

Şehrinizdeki Kızılay temsilciliğine başvurarak, gıda ve erzak yardımı alabiliyorsunuz.

Kızılay resmi sitesi üzerinden ya da yardımlarına başvurabiliyorsunuz.

Kızılay gıda ve erzak yardımı başvurunuzu gerçekleştirmek ve diğer Kızılay yardımlarını görüntülemek adına hemen https://www.kizilay.org.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Valilik ve Kaymakamlık Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu

Bizzat valilik ya da kaymakamlık binasına giderek ve maddi durumunuzdan bahsederek de gıda ve erzak kolisi yardımına başvurabilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak bağlı olduğunuz valilik ya da kaymakamlığı aramanızı, yetkili kişilerden randevu almanızı öneriyoruz.

Dernek veya Vakıf Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu

Ülkemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşları olan dernek ve vakıflar da Ramazan aylarında ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak kolileri dağıtıyor.

Muhtaç vatandaşlar, dernek veya vakıflara gıda yardımı dışında para yardımı, eğitim ve burs yardımı, sağlık ve ilaç yardımı gibi sosyal yardımlar almak adına da başvurabiliyorlar.

Dernek ya da vakıf yardım başvurunuzu gerçekleştirmek için şehrinizdeki dernek ya da vakıflara gidebilir veya dernek ve vakıfların resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Dernek ya da vakfa ait genel müdürlüğü aramak suretiyle ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtaç vatandaşlara gıda yardımı, para yardımı gibi sosyal yardımlar yapan dernek ve vakıflara Düşün Taşın Derneği, Ahbap Derneği, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Beşir Derneği, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Rüştü Akın Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Vehbi Koç Vakfı vb. dernek ve vakıfları örnek olarak gösterebiliriz.

Ünlü iş adamlarına ait holdinglere de Ramazan gıda ve erzak kolisi yardımı almak için başvurabilirsiniz.

Holdinglere ait genel müdürlük telefon numaralarını arayarak, ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizde fakir ve muhtaç vatandaşlara gıda yardımı, burs yardımı ve para yardımı yapan en önemli iş adamlarını ve bu iş adamlarına ait olan holdingleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ahmet Kocabıyık: Borusan Holding
 • Tuncay Özilhan: Anadolu Endüstri Holding
 • Sinan Tara: ENKA
 • Şevket Sabancı: Sabancı Holding
 • Murat Dedeman: Dedeman Holding
 • Hüsnü M. Özyeğin: Fiba Holding
 • Fikret Öztürk: OPET
 • Mustafa KOÇ: KOÇ Holding
 • Hacı Boydak: Boydak Holding
 • Ali Ağaoğlu: Ağaoğlu Şirketler Grubu

Ramazan Erzak Kolisi Yardım Başvurusu Sorgulama

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvuruları, ortalama bir ay içerisinde sonuçlanmakla birlikte bu süre, başvurulan kuruma ve başvurulardaki yoğunluk durumuna göre değişebiliyor.

Kurumlar, başvuruları değerlendirdikten sonra başvuru sahiplerinin başvuru formunda bildirdikleri telefon no, e-mail adres vb. iletişim bilgileri üzerinden başvuru sonuçlarını başvuran kişilere iletiyorlar.

Başvuru sorgulama işlemi; farklı şekillerde yapılıyor.

Başvurunuzun ilgili kurum tarafından kabul edilip edilmediğini öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Belediye Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Belediye gıda yardımı başvuru sonucunuzu öğrenmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Ya da başvurduğunuz belediyeye gidebileceğiniz gibi belediyeyi de arayabilirsiniz.

Gıda ve erzak yardımına başvurduğunuz sayfa üzerinden e-devlet başvuru sonucunuzu da görüntüleyebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Başvurduğunuz Bölge Müdürlüğü’nü arayarak ya da Müdürlüğe giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden kuru gıda yardım başvuru sonucunuzu görüntülemek için https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak ya da vakfa giderek, başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Telefon ile sorgulama işlemi için ALO183 veya ALO140 Sosyal Destek hatlarını arayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama

Başvurduğunuz Kızılay şubesini arayarak ya da şubeye giderek, sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama işlemi için 168 Kızılay Çağrı Merkezi’ni de 7/24 arayabilirsiniz.

Dernek ya da Vakıf Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama:

Dernek ya da vakfı arayarak ya da bu kurumlara bizzat giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık ve Valilik Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvuru Sorgulama:

Başvurduğunuz kaymakamlık ya da valiliği arayarak veya bu kurumlara bizzat giderek, başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ramazan Erzak Kolisi Yardım Başvuru Formu

Kurumlardan gıda ve erzak yardımı almak isteyen muhtaç ve yoksul vatandaşların gerek internet üzerinden gerekse bizzat kuruma giderek yaptıkları başvurularda mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Bu formda ihtiyaç sahiplerine maddi durumlarına yani aylık kazançlarına, aylık harcamalarına, hanelerindeki kişi ve çalışan kişi sayılarına dair sorular soruluyor.

Kurumlar; gıda ve erzak yardımı yapacakları kişileri kararlaştırırken başvuru formundaki sorulara verilen yanıtları ve başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgeleri detaylı bir şekilde inceliyor.

Bu yüzden de kişilerin yardım alabilmeleri noktasında formdaki soruları doğru yanıtlamaları gerekiyor.

Başvuru formunda yanlış beyanda bulunmak ya da başvuru esnasında sahte belge teslim etmek; yasal anlamda suç teşkil ediyor.

Yani muhtaç ve fakir olmamalarına rağmen sırf yardım almak için kendilerini muhtaç gösterip, yardım alanlar, daha sonra yanlış beyanda bulunduklarının kurumca tespit edilmesi üzerine cezai yaptırım olarak, aldıkları yardımları güncel faizleriyle geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Aldıkları ceza doğrultusunda borçlarını ödemeyenler ise yardım aldıkları kurum tarafından mahkemeye verilebiliyorlar.

Ramazan Yardım Kolisinde Neler Olur?

Ramazan gıda ve erzak yardım kolisinde salça, makarna, bulgur, mercimek gibi yemeklik malzemeler; reçel, peynir, çay gibi kahvaltılıklar yer alıyor.

Bununla birlikte gıda ve erzak kolilerinde yer alan gıdalar; başvurulan kuruma ve kurum bütçesine göre değişebiliyor.

Ramazan gıda ve erzak kolilerinde yer alan temel malzemeleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Makarna
 • Bulgur
 • Kuru fasulye
 • Şehriye
 • Mercimek
 • Nohut
 • Peynir
 • Zeytin
 • Reçel
 • Un
 • Tuz
 • Yağ
 • Şeker
 • Çay
 • Hazır Çorba
 • Meşrubat

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı Kimlere Verilir?

Ramazan gıda ve erzak kolileri; işsiz ve muhtaç vatandaşlara, gelirsiz yaşlılara, gelirsiz dul kadınlara öncelikli olarak dağıtılıyor.

İşsiz vatandaşlarımızın yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımız yani hane halkı kişi başı net aylık kazancı, güncel net asgari ücretin 1/3’ünün altında olan vatandaşlarımız da gıda ve erzak koli yardımına başvurabiliyorlar.

Ramazan gıda ve erzak kolilerinin kimlere dağıtıldığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaçlar
 • Yoksul ve dar gelirliler
 • Afetzedeler
 • Gelirsiz dul kadınlar
 • Gelirsiz 65 yaş üstü yaşlılar
 • Muhtaç şehit, gazi ve asker yakınları
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Kimsesizler
 • Yetim ve öksüzler

En az %40 engel oranına sahip olan ve engeli dolayısıyla çalışamayanlar, kronik hastalığı yüzünden çalışamayanlar, doğal afetler sonrası iş gücünü, işini ya da evini kaybedenler de sosyal yardımlara başvurabiliyorlar.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkulü ya da gayrimenkulü olanlar; sosyal yardımlardan yararlanamıyorlar.

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Gıda ve erzak koli yardımına başvuran kişilerden talep edilen temel belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi ya da gelirsizlik belgesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • Kira sözleşmesi

Kişilerin başvurdukları kuruma ya da özel durumlarına göre yukarıdaki belgelere ek belgeler talep etmeleri gerekebiliyor.

Örneğin, engelli vatandaşlardan engel oranlarını gösteren 2024 engelli belgesi isteniyor.

Bu belgenin tam teşekküllü bir hastaneden alınması gerekiyor. 

Ramazan Gıda ve Erzak Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvuruları, başvurulan kurum tarafından değerlendiriliyor.

Değerlendirme aşamasında kişilerin teslim ettikleri belgeler ve başvuru formları inceleniyor.

Kurumlar, gerekli gördükleri hallerde başvuran kişilerin evlerine yerinde inceleme yapmaları için inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Bu komisyon; başvuran kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarına dair bilgilerden oluşan bir raporu hazırladıktan sonra kuruma teslim ediyor.

Kurum, bu raporu da inceleyip, yardım edeceği hanelere karar veriyor.

Başvuru sonuçlarını açıkladıktan sonra hak sahiplerine yardım etmeye başlıyor.

İBB Ramazan Kolisi Başvurusu 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yıl düzenli olarak Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak yardım kolisi dağıtıyor.

İBB gıda yardımlarına başvuran kişiler, düzenli şekilde yani 2-3 ayda bir gıda yardım kolisi de alabiliyorlar.

Vatandaşlar, İBB gıda yardımına e-devlet üzerinden ya da bağlı oldukları ilçe belediyesine giderek başvurabiliyorlar.

Başvurular, Edirnekapı, Büyükçekmece ya da Üsküdar’daki Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek de yapılabiliyor.

İBB gıda ve erzak yardımına ve diğer tüm yardımlarına dair ayrıntılı bilgi edinebilmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Ramazan Para Yardımı Başvurusu

Ramazan bayramlarında ülkemizdeki belediyeler, kaymakamlıklar, dernek ve vakıflar; ihtiyaç sahiplerine bayram alışverişi yapabilmeleri için para yardımı yapabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri, Ramazan aylarında temel ihtiyaçlarını karşılamak için para yardımından faydalanabiliyorlar.

Kızılay; muhtaç ve yoksul vatandaşlara Ramazan ayında para yardımı yapan en önemli kurumlar arasında bulunuyor.

Vatandaşlar, başvurmak istedikleri kuruma giderek, başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Ramazan ayı para yardımından yararlanmak adına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, belediyelere, kaymakamlıklara, şehrinizdeki dernek ya da vakıflara başvurabilirsiniz.

Bu yazımızda Ramazan gıda ve erzak kolisi yardım başvurusuna dair merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de kurum ya da kişilerden gıda yardımı ya da diğer sosyal yardımlardan alıyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Neolur yardım edin lütfen kiradayim dört çocuğum var eşim işi düzgün olmuyor öğrencilerim var evimde erzak denen bişey kalmadı Allah için yardım edin lütfen Zor durumdayım

 2. Kiradayim 3 tane çocuğum var erzak yardımı istiyorum ihtiyacım var

 3. Yardım almak istiyorum erzak yardımı almak istiyorum iki tane çocuğum var kiralayım yardım edin hiç bir gelirim yok

 4. Ramazan koliye ihtiyacım var iki çocuk annesi yım gelirim yok ekmek almaya param yok çok madurum gelirim yok eşim evden kaçtı gelirim yok ramazan koliye ihtiyacım var

 5. Ramazan kolisine benimde ihtiyacım var 3çocugum var ve özürlü kaynıma bakıyorum çok Zor durumdayım

 6. Ramazan gıda yardımı istiyorum üçtane çocukugum var evim kira geçinmek çok zor

 7. Ramazan için yardım almak istiyorum kiracının eşim calismiyor

 8. Bende Ramazan ayında erzak kolisi istiyorum kiraciyim çocuk okutuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu