Sosyal Yardımlar

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Başvurusu Nereye Yapılır? Muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılan erzak yani gıda yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar; makarna, pirinç, bulgur, çorba gibi yemeklik malzemelere ücretsiz bir şekilde sahip olabiliyorlar.

Ülkemizde belediyeler ve TC Vakıflar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere dernekler, vakıflar, ünlü iş adamları ve hayırseverler; yoksul vatandaşlara erzak ve gıda yardımında bulunuyor.

Gıda ve erzak yardımına başvuran vatandaşlar; aynı zamanda yakacak yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı vb. diğer yardımlardan da faydalanabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Gıda yardımı başvuru şartları nelerdir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Erzak Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yani gıda, kişisel bakım, barınma vb. en temel asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlananlar; erzak yardımına başvurabiliyorlar.

Ülkemizde belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler ve vakıflar; muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara erzak yardımı yapan kurumlar listesinde ilk sırada yer alıyorlar.

Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahipleri; belediyenin erzak ve gıda yardımına bizzat bağlı oldukları belediyeye giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurabiliyorlar.

Sosyal Hizmetler Müdürlükleri de gıda ve erzak yardımı başvurularını kabul ediyor.

E-devlet üzerinden de muhtaç ve yoksul vatandaşlar; gıda ve erzak yardımı dahil belediyelerin yardımlarına başvurabiliyorlar.

Belediyelerin gıda yardımlarına e-devlet kanalı üzerinden başvurmak isteyen vatandaşların öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamaları, daha sonra da başvuru sayfasında başvurmak istedikleri belediyeyi seçmeleri, kendilerine yöneltilen soruları eksiksiz bir şekilde yanıtladıktan sonra da talep edilen yardım türünü ‘gıda ve erzak yardımı’ olarak işaretlemeleri gerekiyor.

>>>>> Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara kuru gıda yardımı yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü; aynı zamanda kimsesiz ve yoksullara aşevi yardımında da bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi yardımı dahilinde İstanbul’da yaşayan vatandaşlar, İstanbul Eyüp ilçesindeki imarethanede yani aşevinde her gün karınlarını ücretsiz sıcak ev yemeği ile doyurabiliyorlar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ildeki vatandaşlar için yapılan kuru gıda yardımına başvurmak isteyenlerin ise Bölge Müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvurmaları gerekiyor.

Kuru gıda yardım paketi almaya hak kazanan kişilerin ev adreslerine kadar pirinç, makarna, bulgur gibi kuru gıdaların yer aldığı yardım kolileri teslim ediliyor.

Kuru gıda yardımları başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerine birkaç seferli yapılabileceği gibi her ay düzenli olarak da yapılabiliyor. Bu noktada yardım yapılan ailelerin muhtaçlık durumu dikkate alınıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardım paketleri 3 tipten oluşuyor.

14 kg ağırlığa sahip olan A tipi gıda kolileri, 1 veya 2 kişilik ailelere; 21,5 kg ağırlığındaki B tipi gıda yardım kolileri, 3-4 kişilik ailelere, 28,5 kg ağırlığındaki C tipi gıda yardım kolileri ise 5 ve üstü kişilik yoksul ailelere dağıtılıyor.

>>>> Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek de erzak ve gıda yardımı başvurusu yapabiliyorsunuz.

Aynı zamanda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan diğer yardımlara da başvurabiliyorsunuz.

Muhtarlıktan alabileceğiniz fakirlik belgesi ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığını arttırabilirsiniz.

>>>>> Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Kızılay Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ve dar gelirlilere yardım edebilmek adına birçok projeye imza atan Kızılay; ülkemizde işsizlere ve kimsesizlere sahip çıkan en önemli kurumlar arasında bulunuyor.

Kızılay; özellikle Ramazan aylarında ailelere gıda yardım kolileri dağıtıyor.

Başvurunuzu Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi 81 il ve 900 ilçemizdeki temsilciliklerden de yapabilirsiniz.

Kızılay’a ait olan 168 telefon numarasını arayarak, başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

>>>> Kızılay Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dernek ve Vakıf Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizdeki muhtaç ve yoksullara yardım eli uzatan dernekler ve vakıflar da ihtiyaç sahibi ailelere belirli aralıklarla ya da düzenli olarak gıda yardımı yapabiliyorlar.

Dernek ve vakıfların gıda yardımına ise kendi resmi internet siteleri üzerinden başvurabiliyorsunuz.

Dernek ve vakfa ait olan telefon numarasını arayarak ve yetkili kişilerle iletişime geçerek de erzak yardımına dair ayrıntılı bilgi edinebiliyorsunuz.

>>>>> Yardım Yapan Dernek, Vakıf ve İş Adamları

Nasıl Erzak Yardımı Alabilirim

Erzak yardımı nasıl alabilirim diyorsanız ilk olarak belediyelere giderek yada belediyelerin ALO 153 destek hattını arayarak erzak yardımı talep edebilirler. Ayrıca bir çok Belediye muhtarlıklarla iletişime geçerek maddi durumu kötü ailelerin isim listesi talep etmektedir. Erzak yardımı için dilerseniz muhtarlık ile iletiliş kurabilirsiniz.

Erzak yardımı almak yada erzak yardımı başvurusunda bulunmak için dilerseniz aşağıdaki vakıf ve dernekler ile iletişime geçebilirsiniz.

Erzak Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur

Bir çok belediyesi ve dernek erzak yardımı ve gıda yardımı yapmaktadır. Erzak yardımı almak için ereye başvurulur diyarsanız aşağıdaki listede bulunan kurum ve kuruluşlara erzak yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Fakir ve muhtaç kişilere erzak yardımı yapan dernek ve vakıfları kısaca aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Dost Eli Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Vuslat Derneği
 • İHH İnsani Yardım Vakfı
 • Ayhan Şahenk Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
 • Rüştü Akın Vakfı
 • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği
 • Çare Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • Beşir Derneği
 • SANKO(Sani Konukoğlu Vakfı)

Ülkemizde dernek ve vakıfların yanı sıra ünlü iş adamları ve iş adamlarına ait olan holdingler de zaman zaman ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, para yardımı gibi birçok yardımlar yapabiliyorlar.

Dedeman Holding, Boydak Holding, Fiba Holding, Sabancı Holding, Borusan Holding, KOÇ Holding, ENKA, Ağaoğlu Şirketler Grubu vb. holdingleri gıda yardımı yapan holding ve şirketlere örnek olarak gösterebiliriz.

E-Devlet Erzak Yardımı Başvurusu

E-Devlet erzak yardımı başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak erzak yardımının yanında gıda yardımı, para yardımı diğer tüm sosyal yardımlara başvuruda bulunabilirsiniz. E-Devlet erzak yardımı başvuru sonrası gerekli incele yapılarak uygun görülen ailelere erzak parası yatırılacaktır.

Belediye Erzak Yardımı Telefon Numarası

Belediye erzak yardımı telefon numarası en çok yardım almak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Belediye erzak yardımı almak için bir çok belediye destek hattı numarası olan ALO 153 arayabilirsiniz. Ayrıca belediyelerin resmi sitesinde bulunan iletişi numaralarını arayarak erzak yardımı talep edebilirsiniz.

SANKO Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle pandemi sürecinde yüz binlerce kişiye gıda ve erzak içeren koliler dağıtan SANKO; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olan yoksul ve muhtaç vatandaşlara erzak yardımı yapmayı sürdürüyor.

SANKO Vakfı sosyal yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapmaktadır.

erzak yardımı nasıl alırım

Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

İhtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelere, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ya da diğer kurumlara yaptıkları yardım başvurularının sonucunu sorgulayarak, başvurularının kabul edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebiliyorlar.

Belediye Gıda (Erzak) Yardımı Başvuru Sorgulama

Erzak yardımı başvurunuzun son durumunu öğrenmek için başvurduğunuz belediyeyi arayabilir veya kendiniz belediyeye gidebilirsiniz.

Online platformda e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvurunuzun sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

Başvuruların belediye tarafından değerlendirildiğini ve sonuçların ortalama birkaç ay içerisinde tarafınıza sms, mail ya da telefon vb. iletişim kanallarından biri üzerinden belediye tarafından bildirildiğini söyleyebiliriz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda yardım başvurunuzun sonucunu da e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Hemen https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini tıklayarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü başvurularınızın sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Alternatif olarak başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Bölge Müdürlüğü’ne ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

Başvurduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfını arayarak ya da vakfa giderek, başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet üzerinden de başvurunuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yönelik başvurularınızın sonuçlarını görüntülemek adına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Kızılay Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

Erzak yardımı başvuru sonucunuzu sorgulamak için Kızılay’a ait 168 hattını arayabileceğiniz gibi başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz temsilciliğe ait telefon numarasını da arayabilirsiniz.

BAKINIZ: Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan Ayı Erzak Yardımı Başvurusu

Ramazan ayının gelmesi ile beraber bir çok aile erzak yardımı almak için nereye başvuracağını merak etmektedir. Ramazan erzak yardımı almak için belediyeler ve Sosyal Yardımlaşama ve Dayanışma Vakfına başvurabileceğiniz gibi erzak yardımı yapan vakıf ile derneklere başvuruda bulunabilir.

Erzak Yardımı Başvuru Formu

Erzak ve gıda yardımına başvuran kişilerin mutlaka doldurmaları gereken başvuru formunda kişiye mesleğine, aylık kazancına, aylık giderlerine, hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, hanede çalışan sayısına kısacası gelir ve giderlerine dair bazı sorular yöneltiliyor.

Gerek e-devlet üzerinden belediye erzak yardımına başvuranların gerekse diğer kurumlara başvuran kişilerin başvuru formunda mutlaka doğru bilgiler paylaşmaları gerekiyor.

Haksız yere gıda ve erzak yardımı almak adına maddi durumu iyi olmalarına rağmen kendilerini gelirsiz ve işsiz gösteren ve yardım alanlar, bu durumun başvurdukları kurum tarafından fark edilmesi sonrasında cezai yaptırım olarak, aldıkları yardımların güncel nakit karşılığını faiziyle ödemekle yükümlü oluyorlar.

Ödeme yapmayanlar ise yardım aldıkları kurumca mahkemeye veriliyorlar.

Kurumlar tarafından uygulanan cezai yaptırımla birlikte başvuran kişilerin kurumların iyi niyetini suistimal etmeleri önlenmiş olmakla birlikte gıda ve erzak yardımının yalnızca ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması da garanti altına alınmış oluyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı başvuru formuna hemen erişmek adına https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/3-kuru-gida-basvuru-formu.pdf linkini tıklayabilirsiniz.

Aşevi ve kuru gıda yardımı başvurusu esnasında talep edilen tüm belgeleri görüntülemek için https://www.vgm.gov.tr/faaliyetler/hayir-hizmetleri/yurt-ici-kuru-gida-yardimlari linkini tıklayabilirsiniz.

Erzak Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Belediyelerin erzak yardımına dair ayrıntılı bilgi edinmek, başvuru şartlarını ve başvuru için gerekli tüm belgeleri öğrenmek adına 81 ilimiz için de hizmet vermeye devam eden ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Dilerseniz; ikametgahınızın bulunduğu yerdeki büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyesine ait olan telefon numarasını da arayabilirsiniz.

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü yardımlarına dair bilgi edinmek istediğinizde ikametgahınızın bulunduğu yerdeki bölge müdürlüğünü arayabilirsiniz.

İLGİLİ KONU >>>> Gıda (Erzak) Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru

Erzak Yardımı Kimlere Verilir?

Belediyelerin, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ve diğer kurumların gıda ve erzak yardımından muhtaç ve işsiz vatandaşlar yani asgari ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlananlar öncelikli olarak yararlanabiliyorlar.

Belediyeler; muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan ailelere de erzak yardımı yapıyor. Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar; erzak yardımı alabiliyorlar.

Belediye erzak ve gıda yardımından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve muhtaç vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Kronik hastalar ve engelliler
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Düşkünler ve kimsesizler

TC Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda yardımından kimlerin yararlanabileceğini ise aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ya da aylık net kazancı net asgari ücretten fazla olmayanlar
 • 7/1976 tarihli ve 2024 sayılı 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun gereğince aylık alanlar

İhtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar; daha önce de bahsettiğimiz gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi ve kuru gıda hizmeti başvuru formunu doldurduktan sonra bu formla şahsen ya da e-posta yöntemiyle Bölge Müdürlüklerine başvurabiliyorlar.

Erzak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Erzak ve gıda yardımına başvurmak isteyen kişilerden başvurulan kurum tarafından birtakım belgeler talep ediliyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
 • İşsiz kişiler için SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Maaş bordrosu
 • Başvuru formu ya da dilekçesi
 • Sağlık raporu

Başvurulan kuruma ve başvuran kişinin özel durumuna göre ek belgeler de talep edilebiliyor.

Örneğin çalışmasına engel kronik bir hastalığı mevcut olan kişilerden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden almaları gereken sağlık kurulu raporu, engelli bireylerden ise engelli raporu isteniyor.

Gıda Yardımı Reddedildi, Feshedildi Ne Demek?

Gıda ve erzak yardımına başvuran kişiler; e-devlet üzerinden belediye yardım başvurularının kabul edilip edilmediğini sorgulamak istediklerinde ‘gıda yardımı reddedildi, feshedildi’ uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.

Bu ifade; kişinin gerekli başvuru şartlarını karşılamadığı yani kişinin erzak yardımından faydalanamayacağı anlamına geliyor.

Gıda Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

E-devlet sorgulama esnasında başvuru sahiplerinin karşılaşabilecekleri ‘gıda yardımı kapsam dışına çıktı’ ifadesi; kişinin başvurusunun kabul edildiğini, erzak içeren gıda kolilerinin yetkili kişilerce teslim edilmek üzere yola çıktığını gösteriyor.

Yani kişinin kısa bir süre içerisinde başvuru formunda bahsettiği ikametgah adresine erzak kolisinin teslim edileceği anlamına geliyor.

Gıda Yardımı Kapsam Dışı Ne Demek?

Gıda yardımı kapsam dışı, ifadesi kişinin başvurusunun olumsuz sonuçlandığını yani bu yardımdan faydalanamayacağını gösteriyor.

Gıda yardımı kapsam dışı, ifadesi başvurunun olumsuz sonuçlandığına işaret ediyor.

Erzak Yardım Kolisi Neleri İçeriyor?

Belediyeler ve başvurulan diğer kurumlar tarafından dağıtılan gıda ve erzak yardım kolilerinde ortalama 4 kişilik bir ailenin yaklaşık 1 aylık beslenme ihtiyaçlarını karşılayan ayçiçek yağı, bulgur, makarna, pirinç, nohut, kuru fasulye gibi temel yemeklik malzemelerin yanı sıra peynir, reçel, helva gibi kahvaltılık malzemeler de yer alıyor.

Bu malzemeler; başvurulan kuruma göre de değişebiliyor.

Hanedeki kişi sayısı daha fazla olan kişilere daha çok sayıda malzeme dağıtılabiliyor.

Gıda yardım kolisinin içeriği; yardım yapan belediyenin, vakfın ya da diğer kurumların bütçesi doğrultusunda da belirlenebiliyor.

Erzak Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Erzak yardımı başvuruları, ortalama 3-4 hafta içerisinde sonuçlanmakla birlikte başvuruların yoğun olduğu dönemlerde bu süre daha da uzun olabiliyor.

Bazen bu süre 3-4 aya kadar dahi uzayabiliyor.

Gıda Yardımı Kaç Ayda Bir Yapılır?

Belediyeler tarafından yapılan erzak yardımı; belediyenin bütçesine ve başvuru sahibinin ekonomik durumuna ve muhtaçlık seviyesine göre tek seferli, yılda birkaç seferli ya da düzenli yani her ay olabiliyor.

Bununla birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ve belediyeler; genellikle 3-4 ayda bir sefer gıda yardımı yapıyorlar.

Gıda Yardım Parası Ne Kadar?

Kimi zaman belediyeler, vakıflar ya da diğer kurumlar; ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak içeren koliler dağıtmak yerine onların PTT hesaplarına gıda ihtiyaçlarını karşılamaları adına gıda yardım parası da yatırabiliyorlar.

Gıda yardım paraları; çoğunlukla Ramazan ya da Kurban bayramları öncesinde dar gelirli ve yoksul kişilere dağıtılıyor.

Bazı belediyeler ise vatandaşlara gıda kolisi dağıtmak yerine belediye anlaşmalı marketlerde kullanabilecekleri sosyal yardım kartları dağıtabiliyorlar.

İhtiyaç sahipleri; sahip oldukları sosyal yardım kartlarındaki limitler ile anlaşmalı olan marketlerden alkol ve tütün dışındaki diğer tüm ürünleri kartlarını post cihazına okutmak suretiyle satın alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartları, genellikle BİM, Migros, Carrefoursa, ŞOK gibi marketlerde kullanılabiliyor.

Bu yazımızda erzak yardımı nasıl alabilirim? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizlerede erzak yardımı alıyorsanız ya da almayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Ben kirada yaşıyorum ben.bir çocuk annesiyim geçimimi zor yapıyoruz kirami zor ödüyorum sizden gelen yardımları ihtiyacım var teşekkür ediyorum

 2. Ben engelli yim çalışamıyorum Bir çocuğum var eşimden boşanma aşamasında yım 2 aydır kiramı ödeyemedim sizden gelen yardımlara ihtiyacım var lütfen yardımcı olun oğlum vebana

 3. Yardıma ihtiyacımız var bize yardımcı olursanız sevinirim

 4. Merhaba benim ikizlerim var evim kira bigelirim yok borcum var eşim inşaat işcisi çalışmıyor durumum iyi değil yardım istiyorum istiyorum

 5. Hic bi yardim taleplerini gormuyolar bize destek werirseniz duaciniz olurum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu