Devlet Yardımları

Devletten Evlilik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları

Devletten Evlilik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları 2024; Yeni evlenecek çiftler ev eşyası, düğün masrafı derken birçok borca gitmektedir.  Bu nedenle yuva kuracak olan kişiler daha az boca girmek için yardım veren kurumları araştırmaktadır. Evlenecek olan çiftlere müjdeli haber devletten gelmiştir.

Aşağıdaki yazımızda evlenecek olan çiftlere devlet yardımı, kaymakamlık yardımı ve belediye yardımı başvurularının nasıl yapılacağı ile ilgili merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Evlenecek olan kişiler evlilik yardımının kimlere verileceğini merak etmektedir. Evlilik yardımı geri ödenmeden karşılıksız olarak verilmektedir. Bu yardım ilk defa evlenecek kişilere bir defa verilmektedir. Fakat herkes evlilik desteğinden faydalanamayacaktır. Yardımdan anne babasını kaydedenler, ölüm aylığı alanlar, evlenecek kişinin resmi nikahının olduğu tarihte ölüm aylığı alırsa evlilik desteğinden faydalanabilecektir.

Devlet tarafından verilen evlilik desteğinden erkekler yararlanamamaktadır.

Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli muhtaç ailelere verilen evlilik yardımı başvurusu Sosyal Yardımlşama ve Dayanışma Vakfına bizzat yapılabileceği gibi evlilik yardımı yapan kurumlara bizzat başvururak yapılmaktadır. Evlilik yardımı başvuru yapmak isteyen kişiler ayrıca devlet desteğinden yararlanmak için her hangi bir bankadan çeyiz hesabı açarak evlilik yardımı devlet desteği alabilirler.

Devlet Evlilik Yardımı Ne Kadar?

Devlet tarafından verilen evlilik desteğinden faydalanmak için çeyiz hesabının açılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı açıldıktan sonra kişilerin düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir. Çeyiz desteği miktarı yapılan ödemelerin süresi ile belirlenmektedir. Aşağıda ödeme süresine göre ne kadar destek yapılacağı yer almaktadır.

 • 36 aydan az ödeme yapanlar – %0 devlet katkısı – 0 TL azami devlet katkısı
 • 36- 47 ay arası ödeme yapanlar – %20 devlet katkısı – 41.827,60 TL azami devlet katkısı
 • 48- 59 ay arası ödeme yapanlar – %22 devlet katkısı – 48.262,60 TL azami devlet katkısı
 • 60 ay ve üzeri ödeme yapanlar – %25 devlet katkısı – 57.915,15 TL azami devlet katkısı

Çeyiz Hesabı’na aylık düzenli aktarım tutarı minimum 999,11 TL maksimum 9.991,25 TL, 3 aylık düzenli aktarma tutarı ise minimum 2.997,37​​ TL maksimum 29.973,89​​​ TL olarak belirlenmiştir.

Çeyiz Hesabı Açmak Mantıklı Mı?

Çeyiz hesabı açmak, evlilik için birikim yapmak isteyenler için oldukça avantajlı bir seçenektir. Çeyiz hesabı, devlet katkısı ile birlikte, birikimlerinizin daha hızlı artmasını sağlar.

Çeyiz hesabı açmak için, 24 yaşını doldurmamış ve hiç evlenmemiş olmanız gerekir. Ayrıca, bir bankada vadesiz hesabınız olmalıdır. Çeyiz hesabını, bankaların şubeleri veya internet şubeleri üzerinden açabilirsiniz.

Çeyiz hesabının avantajları şunlardır:

 • Devlet katkısı: Çeyiz hesabına düzenli ödeme yaptığınızda, devlet katkısı alırsınız. Devlet katkısı oranı, birikim sürenize göre değişir. 3-4 yıl arası hesaptaki birikim tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı alırsınız. 4-5 yıl arası hesaptaki birikim tutarının yüzde 22’si kadar devlet katkısı alırsınız. 5 yıl ve üzeri hesaptaki birikim tutarının yüzde 25’i kadar devlet katkısı alırsınız.

 • Ücretsiz: Çeyiz hesabı açmak ve kullanmak ücretsizdir.

 • Farklı ödeme planları: Çeyiz hesabına aylık, 3 aylık veya 6 aylık ödeme planlarından birini seçerek düzenli ödeme yapabilirsiniz.

 • Yüksek getiri: Çeyiz hesabı, katılma hesabı olduğu için, birikimlerinizden kâr payı kazanırsınız.

Çeyiz hesabı açmak, evlilik için birikim yapmak isteyenler için oldukça avantajlı bir seçenektir. Ancak, çeyiz hesabı açmadan önce, kendi durumunuzu ve ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurarak karar vermenizi öneririz.

Yeni Evlenenlere Devlet Desteği

Devlet yeni evlenen çiftlere birçok farklı alanda destek sağlamaktadır. Bu desteklerden biri çalışan bir kadın evlenmek için isten ayrılıyorsa, çalıştığı kurumdan tazminat alabilecektir. Bir yıl çalışan bir kadının alabileceği tazminat miktarı 3.577 TL’dir. Çalıştığı her ay için verilen tazminat ödeneği de 297.97 TL’dir. Yetim kız çocukları çeyiz desteği hesabı açtırarak devletin verdiği yetim aylığı ödeneğinden 12 veya 24 katı destek alarak yararlanabilmektedir.

Yeni Evlenenlere Devletten 250.000 TL Evlilik Yardımı

2024 yılı sonunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, yeni evlenenlere 250.000 TL faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Bu kredi, Aile ve Gençlik Bankası tarafından kullandırılacaktı. Ancak, bu kredinin henüz yasalaştırılmadığı ve ne zaman uygulanacağı belli değildir. Yeni evlenenlere devlet desteği ilerleyen dönemde yasalaştığında başvuru yapılacaktır.

Evlilik Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Evlilik yardımı başvurusu yapan kişilerden durumunun belgelenmesi için bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Evlenme cüzdanı
 • Kimlik belgesi
 • Başvuru yapılan kurum tarafından verilen dilekçe örneği

SGK Evlilik Yardımı

SGK’ da evlenecek olan adaylara yardım yapmaktadır. SGK tarafından verilecek olan evlilik yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların 4/A hizmet akdi ile çalışması ve 4/B kendi nam ve hesabına çalışan olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen hizmet akdinde çalışan ve ilk kez memur olan kız çocukları 01.10.2008 tarihinden itibaren SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Çeyiz parası yardımından faydalanmaya hak kazanan kişiler ikamet ettiği bölgelerdeki yerden banka hesabı açtırması gerekmektedir. Maalesef çeyiz parası elden verilmemektedir.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları tarafından yeni evlenecek olan kişilere çeyiz yardım parası verilmektedir. Bu destekten faydalanmak isteyen kişiler ikamet ettikleri bölgenin ilçe kaymakamlıklarına müracaat ederek başvuru yapabilecektir.

Devlet Çeyiz Hesabı Şartları Nedir?

Devlet tarafından verilen evlilik yardımı veya çeyiz desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Aşağıda devlet evlilik yardımı hesabı açma şartları yer almaktadır.

 • Hesabı açtıracak olan kişinin T.C. vatandaşı olması
 • Türkiye’de bulunan bankalardan çeyiz hesabı açması
 • Evlilik tarihinden önce en az 3 yıl ödeme yapması
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması

İkinci veya daha fazla evlilik yapan kişiler çeyiz yardımından faydalanamamaktadır.

Çeyiz Hesabı Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin ilk evliliğini 27 yaşından önce yapması gerekmektedir.

Çeyiz desteğinden faydalanmak için en az 3 yıl ödeme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı açtırılması gerekmektedir.

18 yaşından küçük olan kişiler ise velisi veya vasisi aracılığı ile çeyiz hesabı açtırabilmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası başvurusunun nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Çeyiz parası başvurusu yapmak isteyen kişiler yetim aylığı alan ve evlenen kadınlar ikamet ettikleri bölgedeki SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bizzat giderek başvuru yapabilecektir.

 • Evlenme ödeneği 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmaya başlayan vatandaşların SGK’ya giderek başvuru yapması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan vatandaşlardan çeyiz parası için evlenme ödeneği dilekçesi talep edilmektedir.
 • Ödenekten faydalanmak için başvuru yapan kişilerin resmi nikahlı evli olması gerekmektedir.
 • Başvuru dilekçesini kuruma veren vatandaşlar gerekli incelemeler yapıldıktan ödenekten faydalanabilmektedir.
 • Kız çocuklara verilen ödemelerin miktarı iki yıllık yetim aylığıdır.
 • Eğer hanede evlenecek birkaç tane çocuk varsa son evlenen çocuğa daha fazla yardım yapılacaktır.

SGK Çeyiz Parası Sorgulama

Çeyiz parası için yardım başvurusu yapan kişiler başvuruların nasıl sorgulanacağını merak etmektedir. Başvuru sorgulama yapmak isteyen kişiler farklı sorgulama yöntemleri ile yapabilmektedir.

Sorgulama yapabilmenin ilk yöntemi ALO 170 numaralı hattı aramaktır.

SGK il veya bizzat giderek T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır.

e-Devlet sisteminden de çeyiz parası sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler e-Devlet kullanıcı adı ve şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Daha sonra “Şahıs Ödemeleri” bölümünden “Evlenme Ödeneği” seçeneğine tıklamalıdır. Son olarak çeyiz yardımı takibi ve sorgulaması yapılabilmektedir.

Sigortalı Çalışan Kişiler Çeyiz Parası Alabilir Mi?

Çeyiz parası almak isteyen kişiler sigortalı bir işte çalışmamalıdır. Sigortalı bir işte çalışanlar çeyiz parası alamamaktadır. Yetim maaşı alan kişiler, evlendikleri zaman devlet 24 katı kadar çeyiz yardımı vermektedir.

Çeyiz Parasının Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Çeyiz parasının hesabına yatıp yatmadığını öğrenmek isteyen kişiler SGK il, ilçe müdürlüklerine bizzat giderek ya da 170 numaralı hattı arayarak öğrenebilmektedir.

e-Devlet sisteminden de çeyiz parasının yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Devlet tarafından verilen çeyiz parası veya evlilik ödeneği alacak olan kişilerin ödemeleri yetim aylığı alınan banka hesaplarına yatırılmaktadır. Başvurusu onaylanan adaylar banka hesabını kontrol ederek paranın yatıp yatmadığını öğrenebilmektedir.

Çeyiz Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılmalıdır?

Çeyiz hesabına ödeme yapılabilmesi için aylık veya 3 aylık ödeme planı bulunmaktadır. Aylık ödeme planı seçildiğinde 282,83 TL ile 2.828,34 TL arasında ödeme yapmalıdır. 3 aylık ödeme planına göre ödeme yapacak olan kişiler ise 848,50 TL ile 8.482,06 TL arasında ödeme yapmalıdır.

Çeyiz Hesabı Ödeme Planı Değiştirilir Mi?

Çeyiz hesabı açtıran kişiler iki farklı ödeme planından birini seçmelidir. İlk başta hangi ödeme planı seçildi ise o plan doğrultusuna ödeme yapılmaktadır. Kısaca ödeme planlarında herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

Çeyiz Hesabı Farklı Bankaya Taşınabilir Mi?

Çeyiz hesabı ücretsiz ve herhangi bir katkı parası ödenmeden bankalar arası taşınabilmektedir.

Yeni Evlenenlere Yardım Eden Kurumlar

Birçok genç maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenememektedir. Bu nedenle evlenecek olan çiftlere yardım eden farklı kuruluşlar vardır. Bu kurumlar aşağıda yer almaktadır.

 • İLKSAN
 • HAYDER Derneği
 • Karz-ı Hasen Vakfı
 • Dost Eli Derneği

E-Devlet Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet geçtiğimiz yıllarda ve 2024 yılında ilk kez evlenecek olan çiftlere maddi yardım desteği vermektedir. Yeni evlenecek olan kişiler bu yardımlardan faydalanabilmektedir. Devlet tarafından verilen evlilik yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminden başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-evlilik-yardimi-basvurusu linkine tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yaparak evlilik yardımı başvurusu yapabilecektir.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da evlilik yardımı yapılmaktadır.

2 Yorum

 1. Evlilik yardimici tek babam çalışıyor yetmiyor ev kira okula giden kardeşim var bende evlilik yardımı istiyorum

 2. Evlilik yardımı istiyorum 150 TL devlet evlilik yardımı ni kullanmak faydalanmak istiyorum yardımcı olur musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu