Burs Başvurusu

Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs Başvurusu, Başvuru Formu ve Şartları

Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs Başvurusu, Başvuru Formu ve Şartları; Üniversite okumak herkesin hayali olsa dahi,  maddi ve manevi olarak yorucu bir süreçtir. Birçok öğrenci üniversite kurmak için ailesinin yanından farklı şehirlere gitmektedir. Bazı öğrencilerin maddi imkanı buna el verirken bazıları maddi imkansızlıklardan dolayı bu hayali gerçekleştirememektedir. Bu nedenle öğrenciler burs veren kurumları araştırmaktadır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara destek vermektedir. Bu sayede okumakta maddi sıkıntı çeken öğrenciler karşılıksız olarak alacağı burs sayesinde okuyabilecektir.

Aşağıdaki yazımızda Toplum Gönülleri Vakfı tarafından öğrencilere verilen burs programları ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Programı Nedir?

Toplum Gönülleri Vakfı, üniversite okuyan öğrencilere eğitiminde destek olmak, maddi sıkıntı yaşamadan eğitimine devam etmesini sağlamak için farklı programlar düzenlemektedir. Düzenlenen bu programlar sayesinde üniversite öğrencileri karşılıksız olarak ihtiyacını karşılayabilecektir.

TOG bursları üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bu burslar ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs Başvuru Şartları 2024

Toplum Gönüllüleri Vakfı Burs Başvurusu sadece lisans ve önlisans bölümlerinden aktif olarak okuyan öğrencilere verilmektedir. Maddi durumunu göre başvurular kabul edilmektedir. TOG Gençlik Bursu’na başvuracak kişiler mutlaka Toplum Gönüllüsü genç olması gereklidir.

Toplum Gönülleri Vakfı Bursu Kimlere Verilir

Toplum Gönülleri Vakfı (TOG), Türkiye’de üniversite öğrencilerine burs sağlayan bir vakıftır. TOG bursu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, Türkiye’deki üniversitelerin ön lisans veya lisans düzeyinde öğrenim gören, 18-24 yaş aralığındaki gençlere verilir.

TOG bursunun iki farklı kategorisi vardır:

 • Yeni sınıf bursları: 1. sınıf ve hazırlık sınıfı öğrencileri bu kategoriye başvurabilir.
 • Ara sınıf bursları: 2. sınıf ve üzeri öğrenciler bu kategoriye başvurabilir.

Burs başvurusu için gereken şartlar şu şekildedir:

 • TC vatandaşı olmak
 • Türkiye’deki üniversitelerin ön lisans veya lisans düzeyinde öğrenim görmek
 • 18-24 yaş aralığında olmak
 • Gönüllülük kriterini yerine getirmek

Gönüllülük kriteri, TOG’un düzenlediği gönüllülük projelerine katılmayı veya TOG’un yürüttüğü projelere destek olmayı ifade eder.

Burs başvuruları, her yıl ekim ayında başlar ve mart ayında sona erer. Başvurular, TOG’un web sitesi üzerinden online olarak yapılır.

TOG bursu, karşılıksız bir burstur. Bursiyerlerden herhangi bir geri ödeme talep edilmez.

TOG Bursu Güvenilir Mi

Evet, TOG bursu güvenilir bir burstur. TOG, 1996 yılında kurulan ve Türkiye’de öncü bir sivil toplum kuruluşudur. TOG, eğitim, kültür, sanat, çevre ve sosyal sorumluluk alanlarında çeşitli projeler yürütmektedir. TOG bursu, TOG’un eğitim alanında yürüttüğü projelerden biridir.

TOG bursu, karşılıksız bir burstur. Bursiyerlerden herhangi bir geri ödeme talep edilmez. Burs başvurusu için gerekli belgeler ve başvuru süreci şeffaf ve açıktır. Burs başvuruları, TOG’un web sitesi üzerinden online olarak yapılır.

TOG bursu, birçok üniversite öğrencisi tarafından tercih edilen bir burstur. TOG bursu, üniversite öğrencilerine eğitim masraflarını karşılamada önemli bir destek sağlamaktadır.

TOG bursunun güvenilirliğiyle ilgili bazı kanıtlar şu şekildedir:

 • TOG, Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren ve güvenilir bir sivil toplum kuruluşudur.
 • TOG bursu, karşılıksız bir burstur. Bursiyerlerden herhangi bir geri ödeme talep edilmez.
 • Burs başvurusu için gerekli belgeler ve başvuru süreci şeffaf ve açıktır.
 • Burs başvuruları, TOG’un web sitesi üzerinden online olarak yapılır.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Programları

Toplum Gönülleri Vakfı bur programları 3 ana başlık altında gruplandırmaktadır. Aşağıda burs programları ile ilgili detaylar yer almaktadır.

TOG Gençlik Bursları Nelerdir

Toplum Gönülleri Vakfı tarafında dar gelirli muhtaç ailelerin okuyan çocuklarına karşılıksız burs desteği sağlanmaktadır. Toplum Gönülleri Vakfı tarafından verilen burslar ise;

TOG Kardelenler Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Turkcell’in desteği ile zor şartlar altında eğitimine devam eden kadın öğrencilere verilmektedir.

Kardelenler bursu 2013 yılından beri verilmektedir. 2024 yılında 450 kadın öğrenci Kardelenler Bursu’ndan faydalanmıştır.

TOG Öğretmen Çocukları Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından verilen e eski burs programlarındandır. Anne ya da babası öğretmen olan öğrenciler TOG Öğretmen Çocukları Bursu’ndan faydalanabilecektir.

TOG & Trendyol Eğitim Bursu

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Trendyol işbirliği ile maddi sıkıntı yaşayan üniversite öğrencilerine verilen burs programıdır. TOG & Trendyol Eğitim Burs programı 2020-2021 yılında başlamıştır. İlk burs verildiği dönemde 57 öğrenciye verilmiştir. Yeni eğitim öğretim yılında ise 76 öğrenci burs programından faydalanmıştır.

TOG & Trendyol Eğitim Bursu Başvuru Şartları

TOG & Trendyol Eğitim Bursu’ndan faydalanmak isteyen öğrencilerin belirli üniversitelerde belirlenen bölümlerde eğitim alması ve başarı notunun 3,00 üzerinde olması gerekmektedir. 2,3 ve 4. Sınıf öğrencileri burs imkanından yararlanabilmektedir.

2 sınıf öğrencilerinin üniversiteye giriş sıralaması Türkiye genelinde 200, 3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin ise ilk 1000 sırada olması gerekmektedir.

TOG & Trendyol Eğitim Bursu’ndan Faydalanabilecek Üniversiteler ve Bölümler

Üniversiteler

 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi

Bölümler

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Ekonomi
 • İşletme
 • Yönetim Bilişim Sistemleri

TOG & Elidor Kendi Yolumuza Burs Fonu

TOG & Elidor Kendi Yolumuza Burs Fonu’ndan eğitimini maddi yetersizliklerden dolayı tamamlayamayan veya maddi yetersizlikler nedeniyle okuyamayan kadın öğrenciler faydalanabilecektir.

TOG & Elidor Kendi Yolumuza Burs Fonu’ndan yararlanan öğrenciler lisans eğitimi boyunca karşılıksız burs desteğinden faydalanabilecektir.

TOG Afet Burs Fonları

 • Elazığ Eğitim ve Destek Burs Fonu

GSK desteği ile İzmir ve Elazığ depreminden etkilenen ailelere katkı sağlamak amacıyla öğrenim gören öğrencilere verilen burstur.

 • TPF Elazığ Burs Fonu

Elazığ depreminden etkilenen ailelere yardımcı olmak amacıyla TPF ve GSK’nın desteği ile eğitimini sürdürmekte güçlük çeken öğrencilere verilen burstur.

 • İzmir GSK Destek Burs Fonu

2020 yılında yaşanan İzmir depremin nedeniyle çocuğunu okutmakta sıkıntı yaşayan öğrencilere GSK desteği ile verilen burstur.

TOG Sanat Burs Fonları

 • TOG Birlikte Sanat Burs Fonu

2017 yılından beri konservatuar ve plastik sanatlar bölümlerinde okuyan öğrencilere maddi destek sağlamak için verilen burstur. Burslar özel gün kutlamaları ve bireysel destekler sayesinde toplanan bağışlar ile 8 öğrenciye 4 yıl boyunca verilmektedir.

 • TOG Afife Jale Burs Fonu

Afife Jale Burs Fonu, tiyatro okuyan 7 öğrenciye verilmektedir. TOG Afife Jale Burs Fonu üç kadın girişimci sayesinde kurulmuştur.

 • TOG Güzel Sanatlar Burs Fonu

HSBC işbirliği ile 2018 yılından beri devam eden burs fonu güzel sanatlar alanında eğitim gören 6 kadın öğrenciye verilmektedir.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Toplum Gönüllüleri Vakfı burs başvuruları online olarak yapılmaktadır. Vakfın resmi web sitesinden başvuru formunu doldurarak burs talebinizi kuruma iletebilirsiniz. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Başvuru Formu

Toplum Gönülleri Vakfı’na burs başvurusu yaparken doldurulması gereken formdur. Başvuru formunda size iletişim bilgileri, adres bilgiler ve daha farklı birçok sorular bulunmaktadır. Başvuru formu doldururken bilgilerin eksiksiz ve doğru cevaplanması gerekmektedir.

Başvurularınız değerlendirilirken formda doldurduğunuz bilgilere göre puanlama yapılmaktadır. Aynı zamanda formda yazdığınız bilgilerin doğruluğu TOG Vakfı ilgili birimler tarafından araştırılacaktır. Bu nedenle her bilginin doğru ve eksiksiz olması önemlidir.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Sonuçları

Burs başvurusu yapan öğrenciler ne zaman sonuçlanacağını ve sonuçları nasıl öğreneceğini merak etmektedir. Burs sonuçları genellikle ekim ayının son haftasında açıklanmaktadır.

Başvuru sonuçlar formda belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

Toplum Gönülleri Vakfı Bursu’ndan Kimler Faydalanabilir?

TOG bursundan faydalanmak isteyen öğrencilerin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Bursa başvuru yapacak öğrenciler 18-24 yaş aralığında olmalıdır. Üniversitelerin lisans- ön lisans eğitim seviyelerinde öğrenim gören öğrenciler destek bursundan faydalanabilir.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Burs başvurusu yaparken vakıf tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Başvuru formu ile birlikte belgeleri de teslim etmelisiniz. Aşağıda TOG burs başvurusu için istenilen belgeler yer almaktadır.

 • Ara sınıflardan transkript belgesi
 • Yeni başlayan öğrencilerden ÖSYM sonuç belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Tüm aile bireylerini gösteren, e-Devlet’ten alınabilir.)
 • Ailede çalışanların alması gereken iş yeri onaylı maaş bordosu
 • Geliri olmayanlar SGK Müdürlüğü’nden alınacak gelirsizlik belgesi (e-Devlet’ten alınabilir.)
 • Öğretmen Çocuğu Bursu’na başvuru yapan öğrencilerin anne veya babasının öğretmen olduğunu gösteren belge

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu Kaç TL?

TOG Gençlik burs miktarı 2024 eğitim öğretim yılında 1500 TL olarak belirlenmiştir. Burslardan faydalanmaya hak kazanan öğrencilere Kasım ve Temmuz aylarında ödeme yapılmaktadır.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Toplum Gönüllüleri Vakfı burs başvurularını değerlendirirken bazı kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bu kriterler; ihtiyaç durumu, gönüllük durumu, akademik başarı ve sosyal beceridir.

Değerlendirmeler başvuru formunda verdiğiniz bilgilere göre yapılmaktadır. Formda verdiğiniz her bilgi belirli puanlanır ve puanlaması yeterli olan öğrenciler mülakata çağırılır. Yapılan mülakat sonucunda bursiyerler belirlenir.

Toplum Gönülleri Vakfı Bursu Geri Ödemeli Mi?

Öğrenciler burs başvurusu yaparken geri ödemeli olup olmamasına dikkat etmektedir. Birçok öğrenci geri ödemeli olan burslara başvuru yapmak istemez. Toplum Gönülleri Vakfı tarafından verilen burs geri ödemeli değildir.

Toplum Gönülleri Vakfı Burs Başvurusu Ne Zaman

Toplum Gönülleri Vakfı (TOG) burs başvuruları, her yıl ekim ayında başlar ve mart ayında sona erer. 2024 akademik yılı için TOG burs başvuruları 11 Eylül 2024 tarihinde başladı ve 25 Eylül 2024 tarihinde sona erdi.

Toplum Gönülleri Vakfı Bursu Hangi Koşullarda Devam Eder?

TOG Gençlik Bursları’nın devamlılığının sağlanması için önemli iki kriter bulunmaktadır. İlk kriter burslardan faydalanan öğrencilerin TOG tarafından yapılan etkinliklere ayda 16 saat katılması gerekmektedir.

İkinci kriter ise, not ortalamasıdır. Burstan faydalanan öğrencilerin not ortalamasının 4’lük sistemden 2’nin altına düşmemesi gerekmektedir.

Toplum Gönülleri Vakfı İletişim Bilgileri

TOG Vakfı’na burs başvurusu yapan veya burslardan faydalana öğrenciler merak ettikleri bütün soruları [email protected] adresine mail göndererek bilgi edinebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu