Güncel Konular

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman? Başvuru Tarihi Belli Oldu Mu?

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman? Başvuru Tarihi Belli Oldu Mu? 2024 sorusu üniversite eğitim ve öğretimin başlaması ile beraber öğrenim gören bir çok kişi tarafından merak edilmektedir. KYK bursu ne zaman açılacak, KYK bursu başvurusu ne zaman ve KYK bursuna ne zaman başvurulur hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

KYK bursu karşılıksız ve geri ödemeli şekilde başvuruda bulunan öğrenicilere verilmektedir. Hem üniversiteye yeni kayık olan hem de ara sınıf öğrencilerinin başvuruda bulunabileceği KYK bursu kredi başvurusu her sene olduğu bu senede e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Ekim ayında en çok araştırılan KYK burs başvurusu ne zaman açılacak ve KYK burs başvurusu ne zaman yapılır sorusu olmuştur. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kredi yurtlar Kurumu tarafından açıklanan tarih genelde Ekim ayın  haftası olmaktadır.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2024

KYK burs başvurusu ne zaman başlıyor sorusu eğitim başlaması ile beraber öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Ekim ayında kesinlik olarak açılan KYK burs başvurusu 2024 yılı için halen açıklanmış değil.

KYK burs başvurusu tarihi bu sene halen açıklanmamasına karşın bir önceki sene başvurular 28 Ekim’de başlamış ve 3 Kasım tarihinde son bulmuştur. Bu sene için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmamasına karşın başvurular 18 Ekim itibari ile başlaması beklenmektedir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Başlıyor 2024

2024 yılı KYK burs başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Ancak, geçtiğimiz yıllardaki başvuru tarihlerine bakıldığında, başvuruların Kasım ayı içinde yapılması bekleniyor. Bu nedenle, 2024 yılı KYK burs başvurularının 15-17 Kasım tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır..

Gençlik ve Spor Bakanlığı, başvuru tarihlerini resmi internet sitesinden duyuracak. Başvurular, e-Devlet üzerinden yapılacak.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Açıklanıyor 2024

2024 KYK burs başvuru sonuçlarının her sene olduğu gibi bu senede Kasım ayının sonlarında açıklanması bekleniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi resmi internet sitesinden duyuracak. Başvuru sonuçları, e-Devlet üzerinden sorgulanabilecek.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Bitiyor 2024

2024 yılı KYK burs başvurularının Kasım 2024 tarihinde sona ermesi bekleniyor. Başvurular, e-Devlet üzerinden yapılacaktır. Başvuru yapmak için e-Devlet şifresi gerekmektedir. Başvurular, 17 Kasım 2024 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir.

KYK Burs Başvurusu Şartları

Devlet tarafından öğrencilere verilen KYK burs şartlarını mutlaka taşıyor olmanız gereklidir. Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine verilen KYK burs başvuru şartları ise;

 • Üniversite örgün eğitim görmeniz gereklidir
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim alanlar burs başvurusunda bulunamazlar
 • Yurt dışında eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları KYK bursuna başvurabilir
 • Akşam okulu olarak bilinen ikinci öğretim öğrencileri burs başvurusunda bulunabilir.
 • E-Devlet üzerinden burs/kredi taahhütnamesini mutlaka zamanında onaylanması gereklidir

Yukarıdaki şartlara bağlı olarak öğrencinin kredi yada burs alıp almayacağı belirlenir. KYK bursu yada KYK kredi başvuru aynı site üzerinden yapılmaktadır.

Ayrıca öncellikli olarak kyk bursu alacak kişiler ise;

 • Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
 • Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Amatör milli sporcu olan öğrenciler

KYK Burs Başvurusu Kimler Yapabilir

KYK bursu kimlere verilir ve KYK burs başvurusu kimler yapabilir sorusuna cevap vermek gerekirse;

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler ve burstan yararlanabilmektedir.

KYK Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 1. Yerleştiği yükseköğretim kurumunu gösteren YKS Belge örneği (e-devlet veya ÖSYM’den alınabilir),
 2. Öğrenci Belgesi (e-devletten alınabilir.)
 3. Nüfus cüzdanı veya yeni kimlik kartınızın arkalı ve önlü fotokopisi,
 4. 1 adet vesikalık fotoğraf
 5. Adli Sicil Kaydı dökümü (e-devletten alınabilir),
 6. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm aile fertlerinin gösterildiği anne veya baba adına alınmış belge (e-devletten alınabilir)
 7. Ailenin ikamet ettiği yerleşim yerini gösteren Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi (e-devlet alınabilir) (Nüfus Kayıt Örneğinin alt kısmında adres bilgisi varsa bu belgeyi almanıza gerek yoktur.)
 8. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış Öğrenciye ait Provizyon Sorgulama Belgesi (e-devletten alınabilir.),
 9. Ailede öğrenci kardeş varsa öğrenci belgesi,
 10. Öğrenci engelli ise engel yüzdesini gösteren engelli raporu,

 Ailenin mali durumunu gösteren belgeler: (e-devletten alınan tüm belgeler, barkodlu özelliği varsa mutlaka barkodlu olarak alınmalı ve belgelerin kimin adına olduğu mutlaka görünmelidir.)

 1. ​Çalışanlar için, onaylı maaş bordrosu (Kamu kurumlarında çalışanlar e-devlet’ten alabilirler.)
 2. Serbest çalışan anne baba için; son yılları gösteren gelir vergisi beyannamesi / kurumlar vergisi beyannamesi dökümü (www.gib.gov.tr adresinden alınabilir.)
 3. Emekliler için;aylık maaşı gösterir belge (e-devletten alınabilir.)
 4. Önemli Not: Emekli olmakla birlikte aktif çalışan anne, baba için onaylı maaş bordrosu da eklenmelidir.
 5. Anne ve Baba için; Sosyal Güvenlik Kurumundan (4A/4B/4C Hizmet Dökümü ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi) (e-devletten alınabilir. E-devlete giriş yaptıktan sonra izleyeceğiniz adımlar: SGK Tescil ve Hizmet Dökümü-Hizmet Dökümü Barkodlu Belge oluştur)
 6. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan anne, baba için; ürün/hayvan varlığı ve gelir durum dökümü (e-devletteki Tarım ve Orman Bakanlığı Sayfasından alınabilir.)
 7. Anne baba ve öğrenci adına tapu bilgilerini gösterir liste ve listedeki, hisse ve m2 bilgisini gösterir detaylı döküm belgesi (e-devletten alınmalıdır.),
 8. Önemli not : (Anne, baba adına tapu kaydı yoksa olmadığına dair belge eklenmelidir. (e-devletten alınmalıdır.)
 9. Anne baba ve öğrenciye ait adına araç varsa, araç kayıt belgesi; yoksa e-devletten isim görünür halde kayıt olmadığına dair çıktı/ekran görüntüsü. (e-devletten alınmalıdır.)
 10. Aile kirada oturuyor ise kira kontratı örneği  
 11. Bir tane eviniz var ve bu eve ait kredi kullanmış iseniz kredi kullandığınız bankadan (Anne, babanızın ya da sizin adınıza tahsis olmuşkredi izleme ve ödeme planı,
 12. Anne ya da Baba şehit ya da gazi ise bunu bildirir resmi belge,

KYK Burs E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır

KYK burs yada kredi başvuru yapacak kişi e-devlet uygulamasına girerek Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu araması yaparak yada https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linke tıklayarak hemen başvuruda bulunabilir.

BAKINIZ >>>> KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Burs Başvurusu Formu

KYK burs başvuru formu ve KYK kurumu kredi başvuru formu e-devlet üzerinden yapılmaktadır. KYK burs yada kredi başvuru yapacak kişi e-devlet uygulamasına girerek Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu formunu dolurarak başvurusunu tamamlayabilir.

BAKINIZ >>> E-Devlet Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? (KYK Başvuru Linki)

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Açıklanacak

E-devlet üzerinden KYK burs başvurusu sayfasında 2024 yılı için halen başvurular açılmamıştır. KYK burs başvurusu ne zaman açıklanacak ve E-Devlet KYK burs başvurusu ne zaman açılacak sorusuna şimdilik resmi olan tarih 18 Ekim olarak belirleniştir

KYK burs başvuru tarihi Geçen Sene Ekim ayının son haftası olan 28 Ekim’de başlayıp 3 Kasım’a kadar sürmüştür. Bu sene yoğunluğu önlemek amacı ile başvurular daha erken tarihi alınmıştır.

Üniversite Burs Başvurusu Ne Zaman

Üniversite burs başvuru tarihi Üniversite yerleştirme işleminin tamamlanması ve yurt yerleştirme işlemlerin bitmesinin ardından başlamaktadır. Genelde her sene Ekim ayında yapılan Üniversite burs başvurusu tarihi ekim ayının 3 haftası ile son haftası olarak belirlenir. Geçen sene 28 Ekimde başlayan başvuru bu sene 18 Ekim’de yapılması düşünülmektedir.

E-Devlet üzerinden açılan başvuru ekranı ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz KYK burs başvuru tarihi için https://gsb.gov.tr sitesini takip edebilir başvuruda bulunmak için ise https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkine tıklayabilirsiniz.

KYK Kredisi Hangi Durumlarda Kesilmektedir? 

• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarma veya geçici olarak uzaklaştırma,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmeme,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Bakanlığımıza bağlı yurtlardan “yurttan süresiz çıkarma cezası” alınması,
• Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin kredisi kesilmektedir.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilmektedir? 

• Başarısız olma,
• Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarma veya en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alma,
• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
• Öğretim kurumunun kapatılması,
• Bakanlığımıza bağlı yurtlardan “yurttan süresiz çıkarma cezası” alma,
• Kesin hükümle mahkûm olma hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Bitiyor

KYK burs başvurusu ne zaman bitiyor ve KYK burs başvurusu ne zamana kadar sorusuna cevap vermek gerekirse KYK burs başvuru tarihi açıklandıktan sonra 1 hafta içerisinde başvuru bitmektedir.

KYK burs başvurusu tarihi netleştikten sonra 1 hafta yani 7 gün içerisinde başvuruda bulunmanız gerekmektedir. KYK burs başvuru tarihi belli olduktan sonra kesinlikle beklemeden e-devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gereklidir.

Sizlere bu yazımızda KYK Burs Başvurusu Ne Zaman 2024, KYK Burs Başvurusu Ne Zaman açıklanacak, KYK Burs Başvurusu Ne Zaman açılıyor ve KYK burs başvurusu ne zaman bitiyor hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu