E-Devlet

E-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? Öğrenci Belgesi Gözükmüyor

E-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor 2024, E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama, E-Devlet Öğrenci Belgesi Geçerlilik Süresi, E-Devlet Öğrenci Belgesi Alma 2024 detayları yazımızda.

E-Devlet Öğrenci Belgesi nasıl alınır? Son zamanlarda gelişen teknolojiyle beraber, artık resmi işler de son zamanlarda milyonlar tarafından kullanılan e-Devlet üzerinden yapılıyor. Resmi belgeler, raporlar ve birçok resmi evraka e-Devlet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir. Öğrenci belgesi de bu evraklardan biri, artık öğrenci belgesi almak için kişinin öğrenim gördüğü okula gitmesine gerek yok.

E-Devlet veya e-okuldan öğrenci belgeleri kolaylıkla çıkartılabilir. E-Devletten öğrenci belgesine ulaşmak isteyen kişiler, bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekteyse, e-Devlet üzerinde bulunan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı hizmetlerini kullanarak öğrenci belgelerine ulaşabilirler. İlkokul, ortaokul veya lisede öğrenim gören kişiler ise, öğrenci belgelerine e-okul üzerinden de ulaşabilirler.

E-Devlet sisteminde farklı kurum ve kuruluşlara vermek amacıyla “Öğrenci Belgesi” alınabilir. Peki, e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi nasıl alınır?

Öğrenci Belgesi İnternetten Nasıl Alınır

Öğrenci belgesi internetten nasıl alınır ve öğrenci belgesi okula gitmeden alınır mı sorusuna cevap vermek gerekirse öğrenci belgesi sistem tarafından kayıt altına alınan belgelerden biridir. E-Devlet üzerinden öğrenci belgesini görüntüleyebileceğiniz gibi ayrıca e-okul ve EBA üzerinden öğrenci belgenizi alabilirsiniz.

Öğrenci belgesi mezun olan kişiler ise mutlaka okula giderek alınır. Öğrenci belgesi kişinin ya kendisi yada noter onaylı vekaleti ile alınabilir. Bunun dışında öğrenci belgesi kişiye özel olduğu için başkasına teslim edilmez.

Öğrenci Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Öncelikle e-Devletten öğrenci belgenizi çıkartmak için; e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifrenizi PTT’den T.C kimlik numaranız ile alabilirsiniz.

Öğrenci belgesini e-Devletten çıkartmak için şu adımlar takip edilmeli;

Öncelikle e-Devlet’e ait resmi web sitesi giris.turkiye.gov.tr üzerinden kişinin T.C. kimlik numarası ve şifresi kullanılarak giriş yapılır.

Giriş yapıldıktan sonra gelen “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazılı arama butonuna “Öğrenci Belgesi Sorgulama” yazılarak arama yapılır. Öğrenci Belgesi Sorgulama yazıldıktan sonra ekrana Milli Eğitim ve Yükseköğretim Kurumu Başkanlığı olarak iki farklı seçenek çıkar. Bu seçeneklerden biri seçilerek işleme devam edilir.

En son işlemde ekran üzerinde yer alan belge oluştur kısmından istenilen belge oluşturulup, Pdf olarak indirilir.

E-Okul Öğrenci Belgesi Nasıl Çıkarılır?

İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenimi gören kişiler e-okuldan da öğrenci belgelerine ulaşabilirler. E-okuldan öğrenci belgesi almak için takip edilecek adımlar:

Öncelikle e-okul veli bilgilendirme sistemine öğrencinin bilgiler girilerek giriş yapılmalı.

Ardından, E okul ana sayfasında sol menüdeki ‘’ilkokul-ortaokul öğrenci işlemleri’’ menüsüne tıklanmalı. Sonra çıkan “öğrenci arama” ekranına  öğrencinin T.C kimlik numarası ya da okul numarası yazılmalı, bu kısımdan direkt öğrenci bulunabilir.  Öğrenci bulunduktan sonra açılan öğrenci bilgileri ekranından kişinin öğrenim belgesine ulaşılır.

E-Okuldan öğrenci belgesi almak için;

 • Kimlik numaranız, okul numarası ve görselde görünen rakamları giriniz
 • Öğrenci işleri kısmından Raporlama menüsüne giriş yapınız
 • Köşede yer alan yazıcı işaretine tıklayınız
 • Açılan sayfada bulunan öğrenim belgesi menüsünden dosyayı işaretleyiniz
 • Belge almak istediğiniz öğrencinin kimlik numarasını girin
 • Tamam tuşuna basarak işlemi tamamlayınız
 • Dilerseniz hem yazıcıdan çıkarabilir hem bilgisayarınızı kaydedebilirsiniz
 • Çıktısını aldığınız belgesi okul idaresine götürerek imzalatabilirsiniz

E-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alma

Üniversite ve Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler diledikleri zaman e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirler. T.C Kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile dilediğiniz zaman öğrenci belgesi almak için;

 • E-Devlet uygulamasına T.C. Kimlik Numaranız ve şifrenizi yazarak giriş yapınız
 • Arama Kısmına Öğrenci Belgesi Sorgulama yazarak çıkan sonucu tıklayın
 • Yada bu linke https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama tıklayınız
 • Öğrenim gördüğünüz okul listesi karşınıza çıkacaktır
 • Belgesini almak istediğiniz kurumu seçin
 • Sorgulama yaparak öğrenci belgesini alabilirsiniz

Daha önceleri üniversite eğitimi gören öğrenciler e-devlet üzerinden aldıkları öğrenci belgelerinin resmi geçerliliği yoktu. Yapılan düzenleme ile beraber e-devlet öğrenci belgesi artık barkotlu olduğu için resmi belge olarak sayılmaktadır.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Alma Lise

E-Devlet öğrenci belgesi alma lise öğrencileri e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra arama ısmına  “öğrenci belgesi sorgulama” yazarak açılan sayfaya giriş yapmaları yeterlidir. Açılan sayfada öğrenim durumuna göre Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı veya Milli Eğitim Bakanlığı’nı seçeneklerinden Lise öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı seçilerek e-devlet lise öğrenci belgesine ulaşabilir.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Geçerlilik Süresi

E-Devlet üzerinden alınan öğrenci belgesi geçerlilik süresi 6 ay olarak bilinmektedir. Resmi belgelerin geçerlilik süresi 6 ay olduğu için e-devlet öğrenci belgesi tekrar almanız gereklidir.

EBA’dan Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır

EBA üzerinden öğrenci belgesi almak için EBA bilgileriniz ile giriş yapabiliyor olmanız gereklidir. Giriş yaptıktan sonra Öğrenci İşleri menüsünden Raporlar sekmesine tıklayarak ardından yazıcı işaretine tıklayınız. Yeni açılan sayfadan Öğrenim Belgesi (EK1) Geçmiş Dönemler tıklayarak öğrenim belgesini alabilirsiniz.

Ehliyet İçin Öğrenim Belgesi Nereden Alınır

Ehliyet almak için istenen sağlık raporu, adli sicil kaydı ve fotoğrafın yanında öğrenci belgesi istenmektedir. Ehliyet almak için ilkokul mezuniyeti şartı arandığı için ilk okul mezunu olmanız ve mutlaka diplomanız olması gereklidir. Diploma öğrenim belgesi olmadığından kesinlikle ehliyet almanız mümkün değildir.

Ehliyet almak için gerekli olan öğrenci belgesini almak için;

 • İnternetten, okuldan, Halk Eğitim Merkezlerinden yada E-Devlet üzerinden öğrenci durum belgesi alabilirsiniz.
 • Eğitime devam ediyorsanız Öğrenci Belgesi Sorgulama yapabilirsiniz
 • Mezun olmuşsanız ise Mezun Belgesi Sorgula ile öğrenim belgesi alabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden aldığınız belgeler barkodlu olduğu için tüm resmi kurumlar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca okuduğunuz okula gitme imkanınız varsa aynı şekilde öğrenci belgesi alabilirsiniz.

Açık öğretim Öğrenci Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

Açık öğretim öğrenci belgesi; açık öğretim kurumlarında öğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin, durumunu gösteren bir belgedir.

Açık öğretim öğrenci durum belgesi almak için almak istediğinize dair bir dilekçe yazarak, Açıköğretim bürolarına başvurmanız gerekmektedir. Dilekçede başvuruyu yapacak kişinin; adı, soyadı, tc kimlik numarası ve imzası olmalıdır. Öğrenci 18 yaşını doldurmuş ise kendi doldurmamış ise velisi başvuru yapabilir. Başvurunuzu yaptıktan sonra Açık öğretim öğrenci belgenizi alabilirsiniz.

Açık öğretim Öğrenim Durum Belgesi Alma Şartları

Açık öğretim öğrenci durum belgesi alma için, belgesi alınacak kişinin aktif öğrenci olarak gözükmesi gerekmektedir.  Yani kaydınızın yenilenmiş, güncel olması gerekmektedir.  Kaydınızı yenilemek için açık  öğretim bürolarının tarihlerini takip etmelisiniz.

Açık öğretim öğrenci sisteminde durumu silik olanlar Açık öğretim öğrenci belgesi alamazlar. Sadece durumlarını anlatan öğrenci durum belgesi alabilirler.

E-Devlet AÖL Öğrenim Durum Belgesi Sorgulaması Nasıl yapılır?

Açık lise öğrenci belgesi nasıl alınır? AÖL öğrenci belgesi e-devlet? Açık öğretim lisesinde öğrenim gören (AÖL) kişiler e-devletten belgelerini sorgulatmak için şu adımları takip etmeli:

 • E-devlet resmi web sitesine turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • Giriş yaptıktan sonra, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın  verdiği hizmetlere https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresinden ulaşarak “Öğrenim Belgesi Sorgulama ” işlemini seçerek belgenizi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Gözükmüyor?

e-devlet öğrenci belgesi gözükmüyor? E-devlet öğrenci belgesi çıkmıyor? En çok karşılaşılan sorunlardandır. E-Devletten belgelerini alamayanlar İlkokul, Ortaokul veya Lise öğrenimi görüyorlarsa E-Okul veya Ebadan belgelerini alabilirler. Yükseköğretim kurumlarında eğitim görenler ise fakültelerinin öğrenci işlerinden e-devlet öğrenci belgesini alabilirler.

E-Devlet öğrenci belgesi gözükmüyor diyorsanız uygulamanız gereken yöntemlerden biride kendi e-devletiniz yerine velinizin e-devletine giriş yaparak öğrenci belgesini görüntüleyebilirsiniz. Bazı durumlarda öğrenci belgesi sizde gözükmemesine karşın verilinizin e-devletinde görünür.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Alamıyorum

Öğrencilerin yaşadığı sorunlardan biride e-devlet öğrenci belgesi alamıyorum ne yapmalıyım sorunudur. Öğrenciler kendi bilgileri ile e-devlete girip öğrenci belgesi almak istediklerinde öğrenci belgesi almıyorsa yapmaları gereken yöntem ise velilerinin bilgileri ile e-devlete giriş yaparak e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirler.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Kayıt Bulunamadı Hatası

E-Devlet Öğrenci Belgesi Kayıt Bulunamadı hatası öğrencilerin çok sık karşılaştığı sorunlardan biridir. E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda öğrenci kayıt belgesi bulunamadı diyorsa okulunuzun size ait bilgileri sisteme girmemesinden yada güncelleme yapmamasından kaynaklanmaktadır.

E-Devlet Lise Diploma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok öğrenci e-devleti eğitimleri için belgelerini sorgulatmakta. Kişiler öğrenim gördüğü kurumun diplomaları geciktirmesi veya diplomalarını kaybetmelerinden kaynaklanan ve buna benzer birçok sorun yaşamaktadırlar. Bu sorunları da e-devlet üzerinden diplomalarının sorgulatarak çözebilirler.  e-devlet; her resmi işlemde kolaylık sağladığı gibi öğrencilere de kolaylıklar sağlamakta.

İşte e-devlet üzerinden lise diplomanızı sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar:

1- Öncelikle e-Devlet’e ait resmi web sitesi giris.turkiye.gov.tr üzerinden kişinin T.C. kimlik numarası ve şifresi kullanılarak giriş yapılır.

2- Sonrasında ise kurumlar sekmesinden, “Milli Eğitim Bakanlığı“  kurumu seçilmeli.

3- Ardından ekrana gelen Milli Eğitim Bakanlığı online hizmetlerinden  https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-lise-mezuniyet-belgesi-sorgulama “ Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama” butonuna tıklayarak mezuniyet diplomanızı sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Açık öğretim Lise Mezuniyet Diploması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Açık  öğretim Lisesinden mezun olmuş kişiler de tıpkı örgün lise mezunları gibi mezuniyet diplomalarını E-devletten sorgulatabilirler.

AÖL Mezuniyet diplomanızı e-devletten sorgulatabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar:

Öğrenci Belgesi Barkod Numarası Nerede Yazar

Öğrenci belgesi barkod numarası nerede yazar sorusuna cevap vermek gerekirse e-devlet üzerinden barkodlu öğrenci belgesi oluştur dediğiniz oluşturulan yeni öğrenci belgesinde barkod numarası sağ üst köşede yer almaktadır.

E-Devlet üzerinden oluşturduğunuz barkodlu öğrenci belgesi resmi evrak yerine geçer ve tüm kurum ve kuruluşlar tarafından kabul edilmektedir.

Öğrenci Belgesi Başka Okuldan Alınabilir Mi

Ehliyet almak, Silah almak yada işe girmek için gerekli olan ehliyet her hangi bir okuldan alınır mı sorusuna cevap vermek gerekirse kesinlikle öğrenci belgesi eğitim gördüğünüz okuldan sadece sizin alabileceğiniz resmi belgelerden biridir. Başka bir okul yada eğitim kurumdan ilk okul yada ortaokul öğrenci belgesi almanız mümkün değildir.

Öğrenci Belgesi Diploma Yerine Geçer Mi

Öğrenci belgesini kaybeden yada diplomasına ulaşamayan kişiler öğrenci belgesi diploma yerine geçer mi sorusunu sormaktadırlar. Öğrenci belgesi ve diploma farklı şeylerdir ve asla öğrenci belgesi diploma yerine geçmez. Diploması olan bir kişi öğrenci belgesi alamaz. Diploma alan birinin eğitim süresi bitmiştir. Aynı şekilde öğrenci belgesi alan bir kişi ise eğitime devam ettiği için diploma alamaz.

Sizlere bu yazımızda İnternetten öğrenci belgesi nasıl alınır ve E-Devlet Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu