Sosyal Yardımlar

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Kırtasiye yardımı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin maddi durumu kötü olan öğrencilere verdiği eğitim yardımlarından biridir. İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan öğrencilere verilen İBB kırtasiye yardımı nasıl alınır, İBB kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

İBB kırtasiye yardımı sadece ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrencilere verilmektedir. Öğrenim göre öğrencilerin başvurusu üzerine kırtasiye yardımından yararlanma imkanları bulunmaktadır. Maddi zorluk içerisinde olan velilerin eğitim giderlerine destek olan verilen İBB kırtasiye yardımı hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

İBB Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımından kimler yaralanacak ve Kırtasiye yardımı kimlere verilir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. İBB kırtasiye yardımından yararlanmak için

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Öğrencinin İstanbul yaşıyor olması
 • Şehit çocukları
 • Öksüz ve yetim çocuklar
 • Engelli öğrenciler
 • Maddi durumu kötü olan
 • Öğrencinin eğitime devam etmesi gerekli
 • Devlet okullarında ve vakıf okullarında burslu okuyanlar
 • İBB kırtasiye yardımı ilkokul, Orta ve Lise öğrencilerine verilir

Yukarıda şartları taşıyan öğrenciler kırtasiye yardımına başvuruda bulunabilir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereden Yapılmaktadır?

İBB kırtasiye yardımı başvuruları hem internet üzerinden online olarak yapılabileceği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında bulunmakta olan Edirnekapı Sosyal yardımlaşma veznesine yada Anadolu yakasında bulunan Selimiye veznesine başvurulması gerekmektedir. Ayrıca İBB kırtasiye yardımı için mahalle muhtarınıza başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Kırtasiye yardımı başvurusunu internet üzerinden online yapmak için bu linke https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx tıklamanız yeterlidir. Karşınıza çıkan sayfada Öğrencinin T.C. kimlik numarası adı ve soyadını girerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadardır?

İBB kırtasiye yardımı yılda 1 defa olmak üzere ilkokul, Ortaokul ve Lise eğitimi gören öğrencilere 500 TL olarak verilmektedir. Eğer Genç üniversiteli yardımı ise 1500 + 1500 + 1500 TL olmak üzere 3 taksit halinde ödenmektedir. İBB kırtasiye yardımından sadece liseye kadar eğitim gören öğrenciler yararlanmaktadır. Üniversite öğrencileri İBB genç üniversiteli desteğine ayrıca başvurmaları gereklidir.

İBB Kırtasiye Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

İBB kırtasiye yardımından yararlanmak için bizzat başvuruda bulunacak kişilerin yanında bazı belgeleri götürmeleri gerekmektedir. Kırtasiye yardımı almak için istenen belgeleri götürmek başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilir.

İstanbul kırtasiye yardımı için gerekli belgeler ise;

 • Öğrenim Belgesi ( Okuldan alınmış onaylı öğrenci olduğuna dair belge)
 • Kırtasiye yardımı başvuruda bulunacak öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Velisinin kimlik fotokopisi
 • Engelli öğrenci ise mutlaka engel durumunu gösteren belge

İBB Kırtasiye Yardımından Okul Öncesi Çocuklar Yararlanabilir Mi?

İBB kırtasiye yardımdan okul öncesi, kreş, yaşı küçük çocuklar yararlanabilir mi sorusu merak edilen konuların başında gelmektedir. Kırtasiye yardımından yararlanmak için yaş sınırı bulunmaktadır. Okul öncesi ve kreşe giden çocuklar bu yardımdan yararlanamazlar. Ancak 5 yaşını doldurmuş okula giden tüm çocukların başvurusuna açık olan bu yardımda her hangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak

İBB Kırtasiye yardımı ne zaman yatar ve İBB kırtasiye yardımı ne zaman ödenir sorusu en çok merak edilen soruların başında gelir. Kırtasiye yardımı başvuru yapan kişilere kırtasiye yardımı ödemeleri okulların açılmasından sonraki 2 hafta içerisinde yapılanmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sen Oku Diye Eğitim Yardımı onaylanan kişilere ayrıca yardım ödemesinin yapıldığına dair SMS ile bilgilendirme yapılır.

İBB Kırtasiye Yardımı Hangi Bankaya Yatacak?

İBB Kırtasiye yardımı başvuru yapan kişilerin başvuruları onaylanması halinde ödemeler banka hesaplarına başvurunun onaylanmasından sonraki 15 gün içerisinde yatırılmaktadır. Kırtasiye yardımı ödemeleri okulların açıldığı Eylül ayının son haftasında ödenmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Online Başvurusu

İBB kırtasiye yardımı online başvuru yapmak için bu linki https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx kullanabilirsiniz. Online başvuru linkine tıkladıktan sonra öğrencinin T.C. kimlik numarası adı ve soyadı yazılması gereklidir.

İBB Kırtasiye Yardımı Nereden Alınır

İBB kırtasiye yardımı başvurusu online olarak yapılacağı için bizzat başvurarak yapılması mümkün. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Edirnekapı Sosyal yardımlaşma veznesine yada Anadolu yakasında bulunan Selimiye veznesine bizzat giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

İBB kırtasiye yardımı başvuru formu bizzat belediyeden başvuruda bulunabileceğiniz gibi internet üzerinden öğrencinin ve velinin bilgileri girilerek doldurulur. Öğrencinin bilgileri ile velinin gelir durumu adı ve soyadı doldurulması gereklidir.

İBB Kırtasiye yardımı başvuru formu ve İBB Sen Oku Diye başvuru formu bu linke https://senokudiye.ibb.istanbul/ilgilikisibasvuruformu.pdf tıklayarak indirebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama

İBB Kırtasiye yardımı başvuru yapan kişiler başvuru sonuçlarını ALO 153 destek masası aranarak yapılmaktadır. Ayrıca başvuru sonuçları SMS olarak bildirilmektedir. İBB Kırtasiye yardımı almaya hak kazanan kişilere SMS ile ödemelerini belirlenen İBAN numarası yatırılacağı bildirilmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar

İBB Kırtasiye yardımı her sene belediye yetkilileri tarafından belirlenmektedir. 2024 yılı için İBB kırtasiye yardımı 5 500 TL olarak belirlenmiştir.

İBB Kırtasiye Yardımı Son Başvuru Tarihi

İBB kırtasiye yardımı her sene okullar açılmadan 1 ay önce başlar. İBB kırtasiye yardımı başvurusu yapıldıktan sonra okullar açıldığından 2 hafta içerisinde SMS ile bilgilendirme yapılır.

Sizlere nu yazımızda İBB Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

16 Yorum

 1. Kiracıyım eşim engelliliği 3 tane çocuğum var 2 tanesi okula gidiyor Kırtasiye malzemesi ne anlamıyorum okulda para istiyorlar param yok vereyim durumum yok doğalgaz faturalarını bütün zaten ödeyemiyorum Milletin yanına getirip veriyorum

 2. kırtasiye yardımı bu sene yatırılmayacak mi neden bilgi verilmiyor

 3. 3çocuk eşim işsiz yardım başvurusu yapıyorum olmuyor

 4. Kırtasiye yardımı istiyorum sizden Eşim çalışmıyor 3 tane çocuğum var gerçekten hayat şartları çok kırtsye mazemsi istyorum çanta ve gıyım istiyorum kırdayım 2500 kırveriyorum

 5. Benim 3 oğlum var biri lise 2 geçti biri de 8 sınıfa geçti biride yeni başlıcak ilkokula evim kira gelirim yok yardım istiyorum ne olursa 😔

 6. Kıracıyım miyastin gırevlisiyım tedavi görüyorum eşim tek çalışıyor maddi olarak çok zorluklar çekiyoruz çocuklarım ofak iki öğrencim var ilkokulla gidiyorlar onların okul masraflarını karşılayamıyoruz sızden yardım ve destek bekliyorum

 7. Kiraciyim 1100 kiraya veriyorum eşim inşata çalışıyor aylık 4500 alıyor 3 tane çocuklarım var ucude öğrenci bende ev hanımıyım çalışmıyorum kirtasye yardımı istiyorum

 8. 2cocugum var eşimle boşandık çalışmıyorum kızım daha küçük 4.snifa geçen kızım için destek istiyorum

 9. 7 çocuğum var 6 kişi okuyor ben hastayım eşim kanser 7 senedir çalışmıyor gelirimiz yok okul açılıyor kırtasiye malzemeleri çok pahalı destek istiyoruz.

 10. Okul yardımı kırtasiye yardımı 2 tane engelli çocuk geçimsizlik Muhtacım

 11. Kiracıyım 5 çocuğum var 3 okuyor 1liseye 2 orta okul 3 yeni bir e gidicek kiracıyım durumum yok kırtasiye malzemesi çok palı eşim tek calışıyo alıcak yetkim yok sizde yardım istiyorum 🙁

 12. Benim eşim epleks hastası ve sağ elini doldurulacak tansiyon var çalışamıyor 2tane kız çocuğum var birisi ilkokul 3 sınıfa geçti kırtasiye malzemesi çok pahalı alamıyorum sizden yardım etmenizi istiyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim hepinize allah razı olsun derim çok dua ederim.

 13. Ev sahibi kira 1500tl 4500buçuk istiyor eşim askeri ücret alıyor bir oğlum lise son geçti üniversitesi hazırlanacak dersane ye goderemiyorum küçük oğlum 6sınıf geçti 5sinif ta forma yeni aldık şimdi yine forma istiyorlar kırtasiye malzemesi için yardım edermisiniz iki tane oğlum lise 6sınıf için herşey çok pahalı yardım edermisiniz allah razı olsun

 14. Benim 3 yetimim var ben yardım istiyum ben eşimi bı kazada hayatını kaybetti maaşım yetmiyur cucugum okuyur servis okul malzemeleri yetistiremiyum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu